Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Cazurile de pedofilie din Biserica Catolica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
337 replies to this topic

Poll: Ar trebui ca preotii din BC sa se casatoreasca? (84 member(s) have cast votes)

Ar trebui ca preotii din BC sa se casatoreasca?

  1. DA (62 votes [73.81%])

    Percentage of vote: 73.81%

  2. NU (22 votes [26.19%])

    Percentage of vote: 26.19%

Credeti ca BC nu doreste rezolvarea acestor cazuri?

  1. DA (54 votes [64.29%])

    Percentage of vote: 64.29%

  2. NU (30 votes [35.71%])

    Percentage of vote: 35.71%

Vote Guests cannot vote

#253
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012
Un documentar cutremurator de socant despre fenomenul pedofiliei in randurile preotilor catolici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yLcmQiFOL10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



partea 2


partea 3


partea 4


partea 5


#254
gigel de hohenþolãrn

gigel de hohenþolãrn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostZyklona-M, on 17th August 2012, 17:56, said:

Datoria bisericii nu este sa pedepseasca ci sa ajute la vindecare. Pana si Inchizitia functiona dupa acest principiu.
faza e cã multe boli vãzute de bisericã erau ºi sunt pur ºi simplu aiureli. vai, erezia e o boalã, homosexualitatea etc.. hai sã-i vindecãm cu tãiºul sabiei în spiritul iubirii de aproape :D :D :D

#255
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View Postgigel de hohenþolãrn, on 21st August 2012, 17:34, said:

faza e cã multe boli vãzute de bisericã erau ºi sunt pur ºi simplu aiureli. vai, erezia e o boalã, homosexualitatea etc.. hai sã-i vindecãm cu tãiºul sabiei în spiritul iubirii de aproape :D :D :D
Erezia nu era considerata boala.
Macar inchizitia nu dadea sentinte de condamnare la moarte spre deosebire de mozaism unde labidarea era acceptata.  :console:

Edited by Zyklona-M, 21 August 2012 - 17:21.


#256
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012

View PostZyklona-M, on 21st August 2012, 18:20, said:

Macar inchizitia nu dadea sentinte de condamnare la moarte

Mai aberezi mult?!  <_<

#257
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostTwinkey, on 21st August 2012, 18:24, said:

Mai aberezi mult?!  <_<
Eu ti-am mai zis tie ca puti de incultura crasa.
Arata-mi o sentinta de condamnare la moarte data de Inchizitie.  :console:

#258
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012

View PostZyklona-M, on 21st August 2012, 18:25, said:

Eu ti-am mai zis tie ca puti de incultura crasa.
Arata-mi o sentinta de condamnare la moarte data de Inchizitie.  :console:

O sa-ti arat. Dar pana la sentinta mai intai hai sa vorbim despre cum popii torturau oamenii pentru a stabili o sentinta. Vrei?

#259
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostTwinkey, on 21st August 2012, 18:27, said:

O sa-ti arat. Dar pana la sentinta mai intai hai sa vorbim despre cum popii torturau oamenii pentru a stabili o sentinta. Vrei?
Arata-mi.
In limitarea ta si inculttura crasa pe care constant o afisezi pe forum, nu poti realiza ca popii aveau altceva de facut decat sa tortureze oameni. Fiecare cu meseria lui... popii cu popitul, calaii cu tortura.
Eu ti-am mai zis tie ca ai creierul in capul putulicii.

Edited by Zyklona-M, 21 August 2012 - 17:30.


#260
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012

View PostZyklona-M, on 21st August 2012, 18:29, said:

Arata-mi.
In limitarea ta si inculttura crasa pe care constant o afisezi pe forum, nu poti realiza ca popii aveau altceva de facut decat sa tortureze oameni. Fiecare cu meseria lui... popii cu popitul, calaii cu tortura.
Eu ti-am mai zis tie ca ai creierul in capul putulicii.

Ok. Reformulez: POPII SUPERVIZAU TORTURA OAMENILOR. Ai tupeul sa negi acest lucru?

#261
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostTwinkey, on 21st August 2012, 18:31, said:

Ok. Reformulez: POPII SUPERVIZAU TORTURA OAMENILOR. Ai tupeul sa negi acest lucru?

adica erau un fel de firma de consultanta ???

#262
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostTwinkey, on 21st August 2012, 18:31, said:

Ok. Reformulez: POPII SUPERVIZAU TORTURA OAMENILOR. Ai tupeul sa negi acest lucru?
Da, nu cred ca popii supervizau tortura. Poate o faceau inchizitorii, judecatorii dar nu popii.

View Postbabalaul, on 21st August 2012, 18:33, said:

adica erau un fel de firma de consultanta ???
:roflmaofast:

Edited by Zyklona-M, 21 August 2012 - 17:35.


#263
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012

View PostZyklona-M, on 21st August 2012, 18:37, said:

Da, nu cred ca popii supervizau tortura. Poate o faceau inchizitorii, judecatorii dar nu popii.


:roflmaofast:


Nu conteaza ce crezi tu ci cum stau lucrurile in realitate. Inchizitor inseamna judecator al unui tribunal ecleziastic. Stii ce inseamna ecleziastic pussy cath(olic)?

Ti-a gadilat ceva demult nefolosit de te amuzi asa? :console:

#264
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostTwinkey, on 21st August 2012, 18:44, said:

Nu conteaza ce crezi tu ci cum stau lucrurile in realitate. Inchizitor inseamna judecator al unui tribunal ecleziastic. Stii ce inseamna ecleziastic pussy cath(olic)?

Ti-a gadilat ceva demult nefolosit de te amuzi asa? :console:
Mataluta creata si inculta, dupa cum se poate observa, intre inchizitor si judecator este virgula, nu "si".
Pussy sa-i spui lui ma-ta, buzerant nesimtit ce esti.

Degeaba te chinui sa mimezi cultura ca nu iti merge. Prea des ti-ai varsat pe forum incultura ca sa mai pacalesti pe cineva.

View PostMegara, on 29th January 2007, 00:49, said:

Boni viri erau adesea chemati. Treizeici, patruzeci, optzeci sau mai multi oameni-laici sau clerici, erau chemati. Acestia erau de rang inalt, cu onoarea nepatata si jurau sa dea cel mai bun verdict posibil, data fiind cunoasterea si credinta lor. Desi votul oor era doar unul de asistenta, de cele mai multe ori pedeapsa sa dadea in concordanta cu parerea lor.
Judecatorii mai erau asistati de un consilium permanens, format din alti judecatori.
Acuzatul mai avea si alte arme, precum dreptul de a cere o schimbare de judecator, in cazul care judecatorul aratase semne partialitate. In acest caz de apela la Roma. Insusi Eymeric a trebuit sa mearga o data la Roma pentru a se apara. Puterea suprema hotara daca judecatorul a fost sau nu impartial si rejudeca acel caz.
Inchizitorul este si judecator dar judecatorul nu este neaparat si inchizitor.

Edited by Zyklona-M, 21 August 2012 - 17:59.


#265
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012

View PostZyklona-M, on 21st August 2012, 18:57, said:

Mataluta creata si inculta, dupa cum se poate observa, intre inchizitor si judecator este virgula, nu "si".
Pussy sa-i spui lui ma-ta, buzerant nesimtit ce esti.

Degeaba te chinui sa mimezi cultura ca nu iti merge. Prea des ti-ai varsat pe forum incultura ca sa mai pacalesti pe cineva.

Repet: INCHIZITOR INSEAMNA JUDECATOR AL UNUI TRIBUNAL ECLEZIASTIC. Asta-i definitia termenului inchizitor inculta mica si amuzata ce esti tu.

Stii ce inseamna ecleziastic? Stii de la ce vine termenul? Ecclesia iti zice ceva? Sau...habar n-ai de fineturi din astea?

Si inca ceva: e irelevant unde pui tu virgula. :lol:

#266
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostTwinkey, on 21st August 2012, 19:01, said:

Repet: INCHIZITOR INSEAMNA JUDECATOR AL UNUI TRIBUNAL ECLEZIASTIC. Asta-i definitia termenului inchizitor inculta mica si amuzata ce esti tu.

Stii ce inseamna ecleziastic? Stii de la ce vine termenul? Ecclesia iti zice ceva? Sau...habar n-ai de fineturi din astea?
Buzerant incult ce esti, vezi ca ti-am explicat mai sus. Scuteste-ma de miamtul de cultura pe care te chinui sa-l faci. Nu iti merge.

Ia incearaca sa dai un search pe forum si vezi de cate ori am folosit "ecleziastic" atat de pe Megara cat si de pe Zyklona-M

Edited by Zyklona-M, 21 August 2012 - 18:04.


#267
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012

View PostZyklona-M, on 21st August 2012, 19:03, said:

Buzerant incult ce esti, vezi ca ti-am explicat mai sus. Scuteste-ma de miamtul de cultura pe care te chinui sa-l faci. Nu iti merge.

Ia incearaca sa dai un search pe forum si vezi de cate ori am folosit "eclesiastic" atat de pe Megara cat si de pe Zyklona-M

Pus, nu am inventat eu cuvantul inchizitor si nici ecleziastic. Deci inchizitorul era un judecator al bisericii catolic, ergo BC judeca si condamna.

Hai du-te si pune mana pe carte si nu te mai da cu capul de pereti sa dovedesti irealul.

#268
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostTwinkey, on 21st August 2012, 19:05, said:

Pus, nu am inventat eu cuvantul inchizitor si nici ecleziastic. Deci inchizitorul era un judecator al bisericii catolic, ergo BC judeca si condamna.

Hai du-te si pune mana pe carte si nu te mai da cu capul de pereti sa dovedesti irealul.

judecatorul nu inseamna obligatoriu ca, condamna . uitate unde se judeca, cu jurati. juratii iau hotararea asupra pedepsei.

#269
Zyklona-M

Zyklona-M

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,532
  • Înscris: 24.10.2011

View PostTwinkey, on 21st August 2012, 19:05, said:

Pus, nu am inventat eu cuvantul inchizitor si nici ecleziastic. Deci inchizitorul era un judecator al bisericii catolic, ergo BC judeca si condamna.

Hai du-te si pune mana pe carte si nu te mai da cu capul de pereti sa dovedesti irealul.
Nu l-ai inventat dar nici macar nu ti l-ai insusit asa cum trebuie.  :console:

#270
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012

View Postbabalaul, on 21st August 2012, 19:08, said:

judecatorul nu inseamna obligatoriu ca, condamna


Evident ca nu. Cine a spus asta? Sau ai gresit thread-ul?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate