Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Emigrare in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Si daca e membra cu nume a UE, crezi ca ni se rupe noua de asta? E foame mare in Ro. Daca tot iti lasi casa, mama, tatal, catelul, pleaca fratele meu de peste Prut oriunde te tin picioarele, numai in jegul meu de tara nu. Iti spun asta pentru ca iti vreau binele si nu ma incanta sa te gasesc deziluzionat peste vreo 5 ani prin capitala cainilor vagabonzi. Imi iubesc tara, dar contextul istoric, policit, cultural, econimic, ideologic, deci viata in generata este jalnica in Ro. Mi-e sila. Fugi. Cel putin eu m-am nascut aici si m-am lasat legat de caruta, dar tu mai ai o sansa.
Numai daca la voi nu e mai nasol ca aici. Asta nu stiu. Dar daca chiar e, o sa ma minunez pana la moarte.

#20
zacao

zacao

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2011
Dar poate cineva sa faca pe scurt un bilant...venituri- cheltuieli medii pentru o luna in Bucuresti? Ori macar in alte orase

#21
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Nasol în România, dar parca tot la voi este mult mai nasol, emigreaza cu placere.

#22
bucsa_n

bucsa_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 18.04.2011

View Postlex404, on 4th May 2011, 20:17, said:

depinde, daca mergi la Bucuresti, Cluj , Timisoara, este foarte ok. civilizatie.

daca mergi in Moldova Romaneasca, e jale!!! adica, e identica cu a voastra...ba mai rau, nu gasesti bomboane Bucuria.



eu as opta pentru Bucuresti in locul Kishinevului.


Sa mearga la Cluj sa fie privit mereu ca un "moldovean" si sa rada ardelenii aia fripti de accentul lui? Sau la Bucuresti sau Timisoara, aceiasi poveste,oricat de jale ar fi in Moldova noastra ar fi mai bine sa mearga la Iasi daca ar opta pentru Romania,acolo nu ar avea probleme ca fiind Molovean si in plus diploma care o va obtine la finalul studiilor(daca o va obtine) e aceiasi,chiar daca (parerea mea) ori cu diploma ori fara suntem toti in acelasi rahat.

#23
vladma

vladma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 18.10.2007

View Postlex404, on 4th May 2011, 20:58, said:

piata se dezvolta, in romania au aparut de  vreo 4 ani multe companii importante [ @vladma: de care tu probabil nu ai auzit :lol: ]

Probabil sunt mall-uri de asta nu am auzit :))) Ca inafara de farmacii si malluri nu vezi nimic :D.

#24
zacao

zacao

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2011
Mdaaaaaa....m-ati pus pe ganduri fratilor...oricum, in termen lung, sunt convins ca romania va deveni cea mai dezvoltata si puternica tara din Balcani...pacat ca criza a fost sa fie...si este

#25
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Iti pun in Euro
Gaze: 100E
Energie electrica: 25E
Intretinere: 40E
Net si cablu TV: 12E
Chirie: 200E
Bilantul unui prieten locuitor al capitalei.
Asta in conditiile in care salariul mediu in Ro este de 150E. In capitala o sa gasesti pe la 250E, dar chiria va acoperi cu prisosinta diferenta in plus.

LE: Zacao, sa te auda Dumnezeu fratele meu, dar nimeni nu mai viseaza la asta. Cred ca nu meritam. Oricum, dupa cum a luat-o tara e jale.

Edited by YOUR_GOD, 04 May 2011 - 20:26.


#26
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Ai uitat sa adaugi, in conditiile in care mananci aer si te caci praf pe urma. Gazele poti sa le pui 50 euro, poate chiar mai putin daca esti singur si mai economisesti, restul sunt valabile. Si dupa ce termini facultatea, sa fii fericit daca scapi pe salariu de 250 euro, in cazul fericit in care iti gasesti un loc de munca... pe urma mai ai de tras pana mai creste venitul.

Edited by Loox, 04 May 2011 - 20:28.


#27
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Loox, in Ro, mancarea este un moft, parol. Noi traim numai pentru facturi.

#28
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostYOUR_GOD, on 4th May 2011, 21:24, said:

Iti pun in Euro
Gaze: 100E
Energie electrica: 25E
Intretinere: 40E
Net si cablu TV: 12E
Chirie: 200E
Bilantul unui prieten locuitor al capitalei.
Asta in conditiile in care salariul mediu in Ro este de 150E. In capitala o sa gasesti pe la 250E, dar chiria va acoperi cu prisosinta diferenta in plus.

LE: Zacao, sa te auda Dumnezeu fratele meu, dar nimeni nu mai viseaza la asta. Cred ca nu meritam. Oricum, dupa cum a luat-o tara e jale.
La 150E este salariul minim. (Salariul minim brut pe economie in anul 2011 este in valoare de 670 ron / luna pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna, reprezentand 3,94 lei/ora. )
Salariul mediu brut pe anul 2011 este de 2.022 lei. Deci salariul mediu brut pe anul 2011 este de 494E.

Edited by poadol, 04 May 2011 - 20:34.


#29
Chisinauianu

Chisinauianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.08.2010

View PostYOUR_GOD, on 4th May 2011, 21:30, said:

Loox, in Ro, mancarea este un moft, parol. Noi traim numai pentru facturi.
Crezi ca aici e altfel? Primeste un mos pensia si ii ajunge sa plateasca caldura pe jumate de luna...
Multi o platesc imediat ce iau banii. Cinstiti fata de patrie. E de plans nu de ras.

Edited by Chisinauianu, 04 May 2011 - 20:34.


#30
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Ala e salariul mediu pe hartie la care multi viseaza cu ochii deschisi. Cat % din forta de munca activa are peste 250 euro salariul?

View PostChisinauianu, on 4th May 2011, 21:32, said:

Crezi ca aici e altfel? Primeste un mos pensia si ii ajunge sa plateasca caldura pe jumate de luna...
Pai si de ce pana mea il incurajezi? Sa se mute dintr-un cacat in alt cacat?

Edited by Loox, 04 May 2011 - 20:34.


#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postpoadol, on 4th May 2011, 21:31, said:

La 150E este salariul minim. (Salariul minim brut pe economie in anul 2011 este in valoare de 670 ron / luna pentru un program complet de lucru de 170 de ore in medie pe luna, reprezentand 3,94 lei/ora. )
Salariul mediu brut pe anul 2011 este ? 2.022 lei ?. Deci salariul mediu brut pe anul 2011 este 494E.
Bai frate, scuza-ma ca formulez asa, dar de unde vii tu? Unde ai auzit tu de salariu mediu de 16 milioane?!
O fi el brut, dar in mana, salariul mediu e de 150E si chiar ma lasa rece un miliard salariu brut, cand statul iti ia bir de opt ori triplu. Chiar m-ai lasat masca cu 16 milioane mediu.

#32
Chisinauianu

Chisinauianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.08.2010

View PostLoox, on 4th May 2011, 21:33, said:

Pai si de ce pana mea il incurajezi? Sa se mute dintr-un cacat in alt cacat?
El e tanar. Se va descurca cumva... Noi inca mai avem energie, cei in varsta nu.

Edited by Chisinauianu, 04 May 2011 - 20:38.


#33
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
acelasi lucru pe care il ziceti voi despre Romania l-am auzit si la nemti despre tara lor. mai exact, am cativa prieteni nemti carora, pur si simplu, le place in romania mai mult decat germania!

am un prieten spaniol care a emigrat in romania de 2 ani, si nu s-ar mai intoarce in spania.

mai am si niste francezi, dar astia ramasesera cu sechele de la " 6 la o 100!!" "3 perechi la zece mii!!" :lol:


in fond, in romania nu este chiar foarte rau!
de ce spun asta? pentru ca e o tara ieftina... si stii care e problema? romanul stie sa se planga mereu, ca aia s-a scumpit, aia s-a scumpit, greva/greva si alte proteste, nu se adapteaza.
in Japonia cand s-au scumpit tigarile in septembrie, s-au facut , brusc, dupa vreo 4 ani, duble fata de cat erau, nu a spus nimeni nimic!

romanului nu o sa-i convina niciodata de propria tara... oricat de bine ar fi, si chiar si prin reducerea TVA-ului la 5% pentru alimente, tot "rau" ii va fi. dar, isi va permite internet metropolitan [ in veste este foarte scump ], iPhone sau sau alte gadgeturi minune.

#34
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Oricum ar fi e mult mai bine decat in Chisinau.

#35
zacao

zacao

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2011
daaaaaa fratilor.....ce tara frumoasa si bogata aveti...cel putin era pe vremea lui Ceausescu...pacat ca la conducere sunt niste hoti...altfel avea sa traiti acum ca-n austria, italia, germania...la ce potential urias ati avut in '90...n-ati avut oameni potriviti la timpul potrivit

#36
vladma

vladma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 18.10.2007
Hmm ... dar salariile in R.M. cat sunt ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate