Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Emigrare in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
zacao

zacao

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2011
Salutari frati romani!!! Sunt din Republica Moldova si stau pe dubii, sa raman aici, ori sa sa vin la studii in Romania, sa ma mut cu traiul aici...V-as ruga sa va expuneti opiniile referitor la aceasta meditatie a mea...Este RO o tara europeana, moderna si cu perspective de dezvoltare, ori n-ar fi rezonabil sa renunt la locul unde m-am nascut si m-am format? va rog sa ma ajutati!!!!!!!!!!!!!!!!!

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
depinde, daca mergi la Bucuresti, Cluj , Timisoara, este foarte ok. civilizatie.

daca mergi in Moldova Romaneasca, e jale!!! adica, e identica cu a voastra...ba mai rau, nu gasesti bomboane Bucuria.



eu as opta pentru Bucuresti in locul Kishinevului.

#3
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Poti face studiile in Romania ,dar am eu o presimtire personala, ca in viitor majoritatea investitiilor straine vor avea in vedere in Rep Moldova .

#4
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Frate din Moldova, vino la o facultate buna in Romania, sa nu alegi rahaturi, termin-o si pleaca in strainatate ca Romania nu are viitor.

#5
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Ai mai fost in Romania?

Eu am fost la Chisinau si mi s-a parut deprimant. Eu as veni aici la studii. Macar, la sfarsit, vei avea o diploma recunoascuta in UE.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
si eu si eu, si m-am ingrasat 3 kilograme :D si moldova romaneasca, mi se pare, la fel de deprimata ca si cea "ruseasca".

intradevar, in cativa ani vor incepe investitii mari in Rep. Moldova :)  [asa cum s-a intamplat si cu Románicá ]

#7
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Nu in Romania. Mergi in UK, US, aia e civilizatia.

#8
Chisinauianu

Chisinauianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.08.2010
Da ce nu-i bine in Moldova ruseasca?  :rolleyes: Doar suntem condusi de oameni europeni, moderni si mai ales cei mai cinstiti din lume. Si-ar da si viata pentru popor. :naughty:  :naughty:  :naughty:

Edited by Chisinauianu, 04 May 2011 - 19:43.


#9
zacao

zacao

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2011

 zacao, on 4th May 2011, 20:08, said:

Salutari frati romani!!! Sunt din Republica Moldova si stau pe dubii, sa raman aici, ori sa sa vin la studii in Romania, sa ma mut cu traiul aici...V-as ruga sa va expuneti opiniile referitor la aceasta meditatie a mea...Este RO o tara europeana, moderna si cu perspective de dezvoltare, ori n-ar fi rezonabil sa renunt la locul unde m-am nascut si m-am format? va rog sa ma ajutati!!!!!!!!!!!!!!!!!


Eu ma gandesc sa aplic la la o faculate de drept ori economie in Bucuresti...Eu acum sunt student la drept in chisinau(anul 1), dar chestia consta in faptul ca nu prea se vad perspective pentru viitor in Basarabia...Ma tot gandeam ca Romania e o tara cu multe posibilitati si am auzit de la cunoscuti ca oricum, orice n-ai face, mai ales in micul paris, totul se face mai usor, si in caz ca absolvesti o facultate poti cu usurinta sa gasesti un loc de munca bine platit...Ce parere aveti? Am fost bine informat ori si in Romania e destul de greu? Ce opinii aveti fata de profesia de jurist in Romania, in general, si in Bucuresti, in particular?

#10
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

 zacao, on 4th May 2011, 20:42, said:

...si in caz ca absolvesti o facultate poti cu usurinta sa gasesti un loc de munca bine platit...Ce parere aveti? Am fost bine informat ori si in Romania e destul de greu? Ce opinii aveti fata de profesia de jurist in Romania, in general, si in Bucuresti, in particular?

Sunt o multime de muritori de foame cu diploma de facultate:)

#11
vladma

vladma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 18.10.2007

 mihai!, on 4th May 2011, 20:20, said:

Poti face studiile in Romania ,dar am eu o presimtire personala, ca in viitor majoritatea investitiilor straine vor avea in vedere in Rep Moldova .

De ce  crezi ca o sa curga investiti in R.M.  ?


 lex404, on 4th May 2011, 20:27, said:

si eu si eu, si m-am ingrasat 3 kilograme :D si moldova romaneasca, mi se pare, la fel de deprimata ca si cea "ruseasca".

intradevar, in cativa ani vor incepe investitii mari in Rep. Moldova :)  [asa cum s-a intamplat si cu Románicá ]


Macar sunteti optimisti :)) dar eu nu stiu care sunt  "investitiile  mari"   din  "Romanica" :)).

#12
zacao

zacao

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2011

 luk4, on 4th May 2011, 20:51, said:

Sunt o multime de muritori de foame cu diploma de facultate:)


Puteti va rog in 2 cuvinte sa-mi explicati si mie care-i situatia din Romania...e cert faptul ca RM nici nu pute pe linga patria-mama, dar oricum poate cineva care stie ce vb sa-mi demonstreze asemanarile si deosebirile intre cele 2 maluri de Prut...as vrea tare in Bucuresti sa vin, sa studiez la drept...va rog frumos...ajutati-ma sa inteleg realitatile societatii romanesti...

#13
Chisinauianu

Chisinauianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.08.2010
Depinde ce vrei sa ajungi in viitor si ce iti place sa faci
Cunosc persoane care fac foarte multi bani si in Chisinau prin munca cinstita. Desi multi nu au cele mai mari facultati. Principalul e ca ii duce capul.
Dar daca vorbim despre schimbarea mentalitatii, dezvoltare economica, modernizarea iubitilor conducatori, apoi sansele Moldovei sunt  foarte mici. Desi in multe zone ex-sovietice e si mai rau. :naughty: Poti avea o viata decenta dar daca dai in gropi  sau calci in murdarie de caine pe strada tot vrei in Europa. Romania e o destinatie buna pentru ca e aproape de casa si e acelasi popor cu aceleasi traditii, limba etc. Si are sanse mai mari pentru a se dezvolta.

Edited by Chisinauianu, 04 May 2011 - 20:00.


#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
piata se dezvolta, in romania au aparut de  vreo 4 ani multe companii importante [ @vladma: de care tu probabil nu ai auzit :lol: ]
intr-o tara in curs de dezvoltare se investeste, pentru a o dezvolta! nu se lasa la mana lu Vlad Tepes si turismul Blondei Supreme

Edited by lex404, 04 May 2011 - 19:59.


#15
zacao

zacao

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2011
[quote name='Chisinauianu' date='4th May 2011, 20:58' post='9840715']
Depinde ce vrei sa ajungi in viitor si ce iti place sa faci
Cunosc persoane care fac foarte multi bani si in Chisinau prin munca cinstita. Desi multi nu au cele mai mari facultati. Principalul e ca ii duce capul.
Dar daca vorbim despre schimbarea mentalitatii, dezvoltare economica, modernizarea iubitilor conducatori, apoi sansele Moldovei sunt  foarte mici. Desi in multe zone ex-sovietice e si mai rau. :naughty: Poti avea o viata decenta dar daca dai in gropi  sau calci in murdarie de caine pe strada tot vrei in Europa. Romania e o destinatie buna pentru ca e aproape de casa si e acelasi popor cu aceleasi traditii, limba etc. Si are sanse mai mari pentru a se dezvolta.
[/quot

Fratzioare, nici nu neg fatul dat...doar ca m-am referit la situatia din domeniul juridic...sincer, cind vad atita coruptie inca in facultate imi displace ideea sa activez aici...mai ales ca fara pile nu faci practic nimic...poate in romania e altfel...de aia si ma interesez, poate ar fi o idee buna sa ma mut intr-acolo, intr-un mediu mai civilizat, mai european...mai ales ca am tot dreptul, sunt si eu cetatean roman cu acte in regula :thumbup:

#16
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

 zacao, on 4th May 2011, 20:08, said:

Este RO o tara europeana, moderna si cu perspective de dezvoltare?
NU !!!, si nu va fi niciodata.

Cel mai bine, chinuie-te si pleaca direct in straintatate (exclus Romania decat daca esti masochist).

#17
zacao

zacao

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2011

 Loox, on 4th May 2011, 21:08, said:

NU !!!, si nu va fi niciodata.

Cel mai bine, chinuie-te si pleaca direct in straintatate (exclus Romania decat daca esti masochist).



Dar din ce cauza? Totusi este o tara membra a UE, curind va intra in spatiul Schoengen, este o tara minunata, frumoasa, are un indice de dezvoltare inalt, PIB mare...si la urma urmei....criza nu e vesnica...

#18
Chisinauianu

Chisinauianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.08.2010
Vezi ca pe forumuri activeaza "pesimisti" pentru care Romania e intruchiparea raului. Nu mai este Romania atat de neagra :rolleyes:  La fel cum nici Moldova. Desi Moldova e o intrebare aparte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate