Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Emigrare in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Am avut prietena care s-a dus sa lucreze in Bucuresti si nu a avut nici o sansa sa isi gaseasca ceva de munca. In Bucuresti mi-a spus ca multi o intrebau direct daca se culca cu ei, se inselau oamenii intre ei, una a imprumutat bani de la ea si nu i-a mai vazut inapoi, se uitau la ea ca la ozn pt ca avea accent.
ciudno se uitau in bukale si la fosta mea, care era ardeleanca.
dar totusi, asta era buna (profesional, nu bunaciune)? ca multa lume s-o dus la bukale dupa reteta "geaca di cheli am, oleaca di bataie stiu, ma duc la bucuresti..."

#74
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postryanna, on 24th April 2012, 10:23, said:

In Bucuresti mi-a spus ca multi o intrebau direct daca se culca cu ei
Păi se zice că moldovencele sunt focoase și iubărețe, d-aia vă apreciază toată țara (nu sunt bucureștean). Ar trebui să o iei ca pe un compliment, să te simți flatată, și să te înroșești când ți se face o ofertă d-asta, până la urma urmei omenească. Că nu a luat-o cu forța, a întrebat-o dacă vrea  :peacefingers:

View Postavenirv, on 20th February 2012, 00:27, said:

-o iesire lunara la viena/roma/londra pt 23 zile (asta cred ca inseamna cam 1000 euro/iesire)

vorbesc serios si m-ar interesa o cifra globala care sa acopere ce este mai sus.
multumesc.
O ieșire lunară prin Europa de 3/4 dintr-o lună? Păi câți bani ai și pe câți ani vrei să fie sustenabil planul? :lol:

#75
Elektronik

Elektronik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 01.07.2008

View Postryanna, on 24th April 2012, 08:23, said:

M-am saturat sa tot aruncati cu noroi in Moldova. Sunt din Iasi si este un oras frumos, civilizat, oameni muncitori, prietenosi. Sunt bucuresteni care vin la studiu la facultatea Al. I. Cuza din Iasi, pt ca nu suporta aglomeratia din Bucuresti si pt ca le place atmosfera unui oras universitar. Am avut prietena care s-a dus sa lucreze in Bucuresti si nu a avut nici o sansa sa isi gaseasca ceva de munca. In Bucuresti mi-a spus ca multi o intrebau direct daca se culca cu ei, se inselau oamenii intre ei, una a imprumutat bani de la ea si nu i-a mai vazut inapoi, se uitau la ea ca la ozn pt ca avea accent. Si eu am unele probleme de cand m-am mutat in Buzau. Am observat ca sunt judecata dupa accent, nu dupa ceea ce stiu. Eu , moldoveanca , nu as face asa cu un muntean, bucurestean, ardelean etc etc !!!!!!

De asta nu reusim in nimic si suntem o tara de rahat ca ne dam in cap reciproc singuri !!!!!!
Aici te inseli amarnic cand vine vorba de asa ceva.Nu cei Din bucuresti sunt 100% vinovati pentru ca sunt foarte multi din Moldova care vor sa-si arate "fala" ca deh is Moldoveni Falosi.Si ca la ei e mai bine ca nicaeri.Asta ii aud pe toti cu care am discutat din Moldova "LA noi e cel mai bine,cel mai civilizat,cel mai curat,cel mai cel"Apai oameni buni atunci daca e asa bine la voi acolo DE CE PLECATI?!Pentru mine is doar pareri personale dar mie cel putin in Iasi nu mi-a placut nu zic ca in Bucuresti e bine dar totusi in Bucuresti daca am parcat undeva gresit oamenii suna vine si-o ridica.In Iasi daca parchez gresit vine unu si ma ameninta ca-mi sparge cu Chietroiu parbrizu daca mai am nesimtirea asta.Si-n bucuresti sincer n-am vazut chiar asa sa te intrebe direct pe strada hai sa ne.....Ma rog totusi cand vorbesti de Bucuresti vorbesti de CAPITALA deci ar trebuii sa fie umpic mai bine si ca facultati si ca salarii.Dar asta cu aglomeratia e relativa daca chiar vrei civilizatie,prietenie smd. vin-o la Cluj si ai sa-ti dai seama.Eu acolo m-am mutat si e foarte bine dar totusi ca-n Bucuresti n-o sa fie niciodata

#76
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Pentru mine is doar pareri personale dar mie cel putin in Iasi nu mi-a placut nu zic ca in Bucuresti e bine dar totusi in Bucuresti daca am parcat undeva gresit oamenii suna vine si-o ridica.In Iasi daca parchez gresit vine unu si ma ameninta ca-mi sparge cu Chietroiu parbrizu daca mai am nesimtirea asta.
inseamna ca n-ai masina care inspira respekt. dar pana una-alta totusi, ce-ar fi sa parcam unde trebuie si cum trebuie, ca atunci nici nu stim cum se reactioneaza in catunu' X sau Y cand se blocheaza ambulanta si pompierii? n-ar fi magnific?

#77
popadan131

popadan131

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.12.2012
sa va fie rusine...nu pot sa cred ceea ce citesc pe aici...vb de ro parca ar fi cea mai mare gaura din eu...

#78
stoian101

stoian101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.11.2010

View Postzacao, on 04 mai 2011 - 19:08, said:

Salutari frati romani!!! Sunt din Republica Moldova si stau pe dubii, sa raman aici, ori sa sa vin la studii in Romania, sa ma mut cu traiul aici...V-as ruga sa va expuneti opiniile referitor la aceasta meditatie a mea...Este RO o tara europeana, moderna si cu perspective de dezvoltare, ori n-ar fi rezonabil sa renunt la locul unde m-am nascut si m-am format? va rog sa ma ajutati!!!!!!!!!!!!!!!!!

Uite ce este,copii mei au facut facultatea in Romania.
Au fost extrem de multumiti de calitatea studiilor si de relatiile cu romanii, desi nu stiau romaneste de acasa.
Depinde ce vrei.
Depinde ce astepti si cum ai sa te comporti tu.
Este recomandat ca intai sa dai si apoi sa ceri.

Edited by stoian101, 27 April 2013 - 17:35.


#79
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Recomand autoritatilor romane sa repuna in drepturi cu mai mare usurinta pe basarabeni si sa sa nu mai fie asa de permisive cu cei veniti din orientul mijlociu care n-au nici un fel de respect pentru modul de viata european, pentru limba romana. Cum este posibil sa acorzi cuiva cetatenie in timp record fara sa stie macar sa zica buna ziua! Cunosc un astfel de caz, e sirian! Uitati-va la Suedia; ii tine pe ajutoare sociale de doua generatii si ei nici nu se deranjeaza sa invete limba! Ar trebui sa ne oprim pana nu este prea tarziu!
L.E
Multiculturalismul s-a dovedit ca nu functioneaza. Turbatii astia desi au neveste romance nu si-au invatat copiii nici doua vorbe romaneste, copiii lor sunt o bomba cu ceas.

Edited by costables, 21 March 2014 - 20:46.


#80
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Si tu nu esti deloc xenofob ...
Ca sa fii luat in seama cand aduci propuneri de rezolvare pentru niste probleme de genul celor de mai sus eu cred ca trebuie, in primul si in primul rand, sa arati ca ai o minte deschisa .... ceea ce nu ai. Deci, stai tu linistit si uraste-i pe imigranti (INDIFERENT de nationalitate). Eu unul stau linistit intre imigranti, aici, in Suedia ...

#81
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postro_explorer, on 21 martie 2014 - 23:11, said:

Si tu nu esti deloc xenofob ...
Pe langa islamo-fascisti sunt un inger! Sunt rasisti, fanatici, isi discrimneaza fiicele si sotiile etc.
L.E
Ma refer la cei cu grad de instructie mai scazut bineinteles. Daca ii auzi ce le iese pe gura te crucesti, cred in tot felul de prostii de conspiratii ....

Edited by costables, 21 March 2014 - 23:29.


#82
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postro_explorer, on 21 martie 2014 - 23:11, said:

stai tu linistit si uraste-i pe imigranti (INDIFERENT de nationalitate).
Nu-i urasc deloc chiar ii ajut cu ce pot. Dar cand cineva iti vine in casa si iti da lectii despre cum sa asezi mobila..............
L.E
SRI-ul! Se aude?!!

Edited by costables, 21 March 2014 - 23:40.


#83
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postcostables, on 21 martie 2014 - 20:41, said:

Recomand autoritatilor romane sa repuna in drepturi cu mai mare usurinta pe basarabeni si sa sa nu mai fie asa de permisive cu cei veniti din orientul mijlociu care n-au nici un fel de respect pentru modul de viata european, pentru limba romana. Cum este posibil sa acorzi cuiva cetatenie in timp record fara sa stie macar sa zica buna ziua! Cunosc un astfel de caz, e sirian! Uitati-va la Suedia; ii tine pe ajutoare sociale de doua generatii si ei nici nu se deranjeaza sa invete limba! Ar trebui sa ne oprim pana nu este prea tarziu!
L.E
Multiculturalismul s-a dovedit ca nu functioneaza. Turbatii astia desi au neveste romance nu si-au invatat copiii nici doua vorbe romaneste, copiii lor sunt o bomba cu ceas.

costables, de ce esti antisemit ? de ce urastii cetatenii israeliti veniti din inima orientului mijlociu ?
de ce urasti crestinii cei mai vechi de pe planeta ? ce ai cu crestinii din ordinal siriac veniti din inima orientului mijlociu numita siria ?

Edited by avenirv, 22 March 2014 - 16:05.


#84
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postavenirv, on 22 martie 2014 - 16:03, said:

costables, de ce esti antisemit ? de ce urastii cetatenii israeliti veniti din inima orientului mijlociu ?
de ce urasti crestinii cei mai vechi de pe planeta ? ce ai cu crestinii din ordinal siriac veniti din inima orientului mijlociu numita siria ?
Nu ma pricep la istorie si nici nu ma intereseaza semiti nesemiti, e irelevant pentru mine locul de unde vine cineva, rasa etc
Nu am niciodata cu un anumit popor sau rasa am o problema cu musulmanii conservatori care nu jinteleg ca trebuie sa se intergreze iin societatile in care ajung. Ca veni vorba de sirieni, mai ales aia care au fost studenti in Ro sunt ok marea majoritate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate