Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Emigrare in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
Chisinauianu

Chisinauianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.08.2010

View Postvladma, on 4th May 2011, 21:38, said:

Hmm ... dar salariile in R.M. cat sunt ?
Oficiale? Sau si plicurile?:unsure:
http://www.azi.md/ro/story/15675

Edited by Chisinauianu, 04 May 2011 - 20:44.


#38
zacao

zacao

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2011

View Postvladma, on 4th May 2011, 21:38, said:

Hmm ... dar salariile in R.M. cat sunt ?


salariul mediu in 2010- 180 euro...dar luand in considerare preturile "europene", iti ramane un kkt

#39
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postlex404, on 4th May 2011, 21:37, said:

acelasi lucru pe care il ziceti voi despre Romania l-am auzit si la nemti despre tara lor. mai exact, am cativa prieteni nemti carora, pur si simplu, le place in romania mai mult decat germania!

am un prieten spaniol care a emigrat in romania de 2 ani, si nu s-ar mai intoarce in spania.

mai am si niste francezi, dar astia ramasesera cu sechele de la " 6 la o 100!!" "3 perechi la zece mii!!" :lol:


in fond, in romania nu este chiar foarte rau!
de ce spun asta? pentru ca e o tara ieftina... si stii care e problema? romanul stie sa se planga mereu, ca aia s-a scumpit, aia s-a scumpit, greva/greva si alte proteste, nu se adapteaza.
in Japonia cand s-au scumpit tigarile in septembrie, s-au facut , brusc, dupa vreo 4 ani, duble fata de cat erau, nu a spus nimeni nimic!

romanului nu o sa-i convina niciodata de propria tara... oricat de bine ar fi, si chiar si prin reducerea TVA-ului la 5% pentru alimente, tot "rau" ii va fi. dar, isi va permite internet metropolitan [ in veste este foarte scump ], iPhone sau sau alte gadgeturi minune.
Esti glumet. Deci un frater care trudeste de dimineata pana in noapte pentru 150E pe luna , platind un E pe o paine ar trebui sa se considere norocos. Am vazut multi care nu simt asta. Cred ca este ceva in neregula cu ei.
Cica asa sunt romanii. Cine mama lui ar trai cu salariile noastre, la preturile noastre?! Adu-mi unul din afara, care vrei tu.
Toti strainii pe care ii stiu se mira cum draq traim. Cica am fi un fel de paradox al Europei cu salarii de cacao si preturi de aur.

#40
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View Postlex404, on 4th May 2011, 21:37, said:

acelasi lucru pe care il ziceti voi despre Romania l-am auzit si la nemti despre tara lor. mai exact, am cativa prieteni nemti carora, pur si simplu, le place in romania mai mult decat germania!

am un prieten spaniol care a emigrat in romania de 2 ani, si nu s-ar mai intoarce in spania.

mai am si niste francezi, dar astia ramasesera cu sechele de la " 6 la o 100!!" "3 perechi la zece mii!!" :lol:

Auzi, tovarasii tai au venit sa munceasca aici sau s-o frece in cap pe rezervele facute la ei in tara? E o mare diferenta intre a veni in p*la goala in Romania, si a veni aici la relaxare sau diverse businessuri incepute cu capital de cateva zeci de mii bani proprii. Gandire cu curul.

Si nevoia de schimbare o simte toata lumea. Normal ca un neamt sau un francez obisnuit cu arhitectura si aerul de la el din tara, cu aceiasi limba, cu etc, va fi incantat de alt peisaj, alti oameni, alte obiceiuri, cu totul alta lume, chiar daca e mai de cacat. Ce crezi ca eu nu m-as simti bine vreun an-doi in Zair sau in Bolivia, sau orice alta tara slab dezvoltata, sa ma duc ca turistul sa am banu pe mine si sa ma distrez?

#41
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
nu stiu cum sa-ti zic, dar preturile sunt pe masura salariilor...si aici sunt sincer.

crezi ca in alte tari e mai "bine"? daca te duci sa locuiesti undeva, dai de aceiasi problema...salarii maari, preturi fooarte mari. bineinteles, sper ca stii ca majoritatea celor de afara nu cheltuie bani, ii trimit in romania, ca au mai multa valoare...


eu tot nu inteleg ce va mai trebuie :D


germanii muncesc toti, si au un salariu de 1100 de lei :) ceea ce e relativ putin...

si spaniolul lucreaza aici.

francezii deocamdata stau pe rezerve  [ au fost veniti voluntari, si au ramas in romania]

Edited by lex404, 04 May 2011 - 20:50.


#42
vladma

vladma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 18.10.2007

View PostChisinauianu, on 4th May 2011, 21:41, said:

Oficiale? Sau si plicurile?:unsure:
http://www.azi.md/ro/story/15675


Oficiale ca  cu spagi se tripleaza :D . Nu merge site-ul ala .


"150E pe luna" Nu auzi domle' ca el vrea sa lucreze ca jurist , unde vezi tu jurist cu 150 de Euro ?

Edited by vladma, 04 May 2011 - 20:50.


#43
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

Quote

germanii muncesc toti, si au un salariu de 1100 de lei

si spaniolul lucreaza aici.

Bai ma lasi in plm :roflmaofast:

Edited by Loox, 04 May 2011 - 20:51.


#44
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Ha-ha. Daca spuneai ca-i turc, mai credeam. Neamtul nici nu se trezeste dimineata pentru 11 milioane. Lol.

#45
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View Postzacao, on 4th May 2011, 20:42, said:

mai ales in micul paris, totul se face mai usor, si in caz ca absolvesti o facultate poti cu usurinta sa gasesti un loc de munca bine platit...Ce parere aveti? Am fost bine informat ori si in Romania e destul de greu?

Mă faci să râd. Dacă ai impresia că aici umblă câinii cu covrigi în coadă, te înșeli amarnic. De fapt, câinii umblă peste tot pe aici, numai că nu au covrigi în coadă. Sunt o groază de oameni și cu 2 facultăți care nu își găsesc un serviciu decent. Vrei oraș mai civilizat la noi, alege Timișoara, nu București. Dar sfatul meu, dacă tot vrei să mergi undeva, alege o țară europeană mai civilizată.

#46
zacao

zacao

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14
  • Înscris: 04.05.2011
Va multumesc mult de sfaturi..nu m-am apreciat inca dar sper sa fac totusi o alegere corecta pina la urma...in general, cum vedeti romania peste 10-20 ani?

#47
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
N-o mai vedem. Eu unul sigur nu.

#48
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostYOUR_GOD, on 4th May 2011, 21:35, said:

Bai frate, scuza-ma ca formulez asa, dar de unde vii tu? Unde ai auzit tu de salariu mediu de 16 milioane?!
O fi el brut, dar in mana, salariul mediu e de 150E si chiar ma lasa rece un miliard salariu brut, cand statul iti ia bir de opt ori triplu. Chiar m-ai lasat masca cu 16 milioane mediu.
Tu prezinti salariul minim brut pe economie in 2011 ca fiind salariul mediu. Da cautare pe google si vezi, daca nu crezi.
Nu stiu, ca nu am facut eu calculul. Salariul mediu net pe economie este de 1440 lei sau 350.13E (la 4,1127 lei pentru un euro). Cunosc programator care ia 5.000 de lei salar (sunt putini aceia ca si cel mentionat in acest exemplu).

#49
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postzacao, on 4th May 2011, 22:10, said:

Va multumesc mult de sfaturi..nu m-am apreciat inca dar sper sa fac totusi o alegere corecta pina la urma...in general, cum vedeti romania peste 10-20 ani?
Am citit tot topicul. Sunt cateva opinii corecte dar, am apreciat mai ales optimismul tau vis-a-vis de ceea ce se va intampla cu Romania. Da, avem o tara suficient de mare, suficient de bogata, cu resurse prost exploatate si cu o populatie dificila. Situatia grea de acum este rezultatul unei politici aplicate prost.
Daca te hotarasti sa studiezi in Romania, ca bursier vei avea nevoie de minimum 300 euro/luna. Daca vei fi la o facultate cu taxa vei avea nevoie de 500 euro/luna. Pe durata studiilor poti lucra part-time (program de 4 ore) dupa ce vei obtine o autorizatie de munca la un angajator. Daca cunosti limba rusa si limba engleza/franceza/germana ai un avantaj din start.
Deoarece esti cetateanul unei tari din afara spatiului UE/SEE angajatorul va trebui sa te plateasca minim la nivelul salariului mediu brut/luna aplicandu-se corectia de timp partial de lucru.
Legat de facultatea pe care vrei sa o urmezi, sincer, dreptul nu mi se pare o alegere fericita. Va trebui sa fii foarte bun pentru a practica dreptul in Romania. Vezi ca sunt cateva profesii reglementate (avocat, medic, arhitect, etc.) pentru cetatenii straini. Daca ai sperante sa obtii cetatenia romana, este OK.
Personal cunosc multi cetateni moldoveni, bulgari, sarbi, care au facut o cariera de succes in Romania, terminand studiile aici. Topicul acesta se va aglomera cu diverse pareri. Alege ce este bun si realist din ele si nu lua in seama parerea celor care duc prajitura la frunte.

Edited by edgrimex, 04 May 2011 - 21:54.


#50
Cosmin5

Cosmin5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 19.06.2007
Zacao, nu te mai lua dupa ce spune lumea pe-aici. YOUR_GOD e varza...aia 150€ de care vorbeste el e salariul MINIM, salariul mediu fiind pe undeva pe la 400 €. Daca vrei sa iti faci un viitor aici, in viziunea mea trebuie sa faci in felul urmator. Convinge-ti prietenii cei mai apropiati/veri/frati/vecini sa emigrati si deci sa locuiti in Romania impreuna, pentru a impartii cheltuielile cu chiria si intretinerea. Alegeti un apartament cu doua camere (nu stiu cum se calculeaza la voi, la noi doua camere inseamna Sufragerie + 1 dormitor) intr-un cartier obisnuit din orice oras, evitand sudul, sud vestul : Drobeta Tr Severin, Craiova etc. Orasele unde te vei simti macar cu un picior in Europa sunt: Timisoara, Cluj, Constanta,Brasov,Sibiu,Tg Mures, Tg Jiu, Ramnicu Valcea,Arad, Baia Mare si exemplele pot continua.  De asemenea si facultatile de aici sunt mai apreciate. Nu am dat Bucurestiul ca exemplu, desi este cel mai bogat oras al tarii unde ai cele mai mari sanse in a le face pe toate, pt ca este foarte scump. Probabil ca o sa-mi dea multi in cap de pe-aici care vad tara ca fiind ceva naspa de unde vor sa plece, dar sa stii ca nimeni nu-i multumit cu ce are. Asa sunt si italienii si spaniolii satui de tarile lor si vor sa emigreze mirandu-se cum supravietuiesc imigrantii si cine crede ca tara lor e atractiva cu acele salarii "de mizerie" pt ei dar mana cereasca pt imigranti. Majoritatea vor sa emigreze in SUA, dupa ce ajung acolo si traiesc o perioada de timp isi doresc sa revina pe meleaguri natale. Singurii care nu vor sa emigreze in ruptul capului sunt francezii si germanii, foarte mandrii de popoarele lor, care n-ar emigra nici daca i-ar lovi vreo bomba nucleara. E un intreg lant. Revenind la Romania...
- formeaza-ti un grup cu care sa emigrezi si cu care automat vei imparti toate costurile
- aseaza-te in orasul in care este facultatea pe care vrei s-o urmezi si inchiriaza apartamentul, cum am spus si mai sus intr-un cartier nici central/rezidential dar nici periferic sau fara utilitati plin de cio...rromi.
- fai cum face tot imigrantu' din orice tara ar fi rost de un job, cu ziarul. Acolo vei gasi job-uri prost platite dar in timp vei mai "urca".
- ia in calcul si o alta varianta, poate chiar cea mai buna, si anume sa te stabilesti intr-o comuna nu foarte departe de oras 15-20 km maxim pentru ca abonamentul la naveta (tren/autobuz/microbuz) sa fie ieftin. De cele mai multe ori, plata pentru gazda de la tara consta doar in intretinerea casei si a curtii (dat cu matura, aruncat o mana de boabe la oratanii si pus rosii in gradina, si sa contribui la curent, apa, internet (depinde de comuna, unele mai indepartate nu au apa curenta). La tara, viata este foarte foarte ieftina. Multi oraseni au inceput sa-si construiasca case in afara orasului, de obicei in comunele apropiate pentru a scapa de haosul din oras si de inghesuiala si limitarile de la bloc.
- nu-ti face griji in privinta vietii sociale. Vorbesti limba romana perfect, nu vei fi considerat strain, ci doar "nou" in cartier/comuna.Poti sa spui ca vii din Moldova Romaneasca. Mai sunt unii care fac baza de chinezi si de imigrantii mai inchisi la culoare, dar nu este cazul tau.  Locuri de iesit noaptea: discoteci/baruri exista si la tara si la oras din belsug. La tara, intrarea intr-o discoteca rareori depaseste 5lei, iar o bere (in functie de marca) 3-5lei. In oras, nu este obligatoriu sa iti petreci timpul liber in baruri sau mall-uri, cand vremea tine cu tine poti sta cu baietii la taclale si in parcuri, parculete, banca din fata blocului sau la cineva acasa etc (depinde in ce cercuri vrei sa te invarti). Asta este avantajul, nu te va considera nimeni strain de tara, poate de loc in cel mai rau caz, dar daca vei incerca sa scapi de accentul moldovean nu vei mai putea fi considerat nici macar straini de loc. Personal, inafara de tigani (care sunt ca si cainii, au in cap un anume teritoriu care este strict al lor, orice intrus fiind luat la muscat...intrebari) nu stiu pe nimeni care sa aibe vreo problema cu strainii - eventual bosorogii cu mentalitate comunista care cred ca strainii vin sa ne fure si sa ne spioneze :)).
Acum, cred ca ti-am insirat destule, daca mai ai ceva de zis doar intreaba, stiu ca imi vor sari multi in cap sa-mi spuna ca nu-i asa si ca e ca ei, dar sa vad cine mai e in stare de o asemenea explicatie.

#51
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Ba, io sunt singurul care crede ca colegul cacao face panarama? Pe aici se plange de traiul de kkt din Md, intreaba cat costa o luna de trai in Bucuresti iar pe alt topic zice ca are 100.000 de euro si ca nu stie ce sa faca cu ei!

Edited by dan84, 07 May 2011 - 00:29.


#52
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postdan84, on 7th May 2011, 00:18, said:

Ba, io sunt singurul care crede ca colegul cacao face panarama? Pe aici se plange de traiul de kkt din Md, intreaba cat costa o luna de trai in Bucuresti iar pe alt topic zice ca are 100.000 de euro si ca nu stie ce sa faca cu ei!

La sfarsitul facultatii va mai scadea vreo 20.000 din ei ca sa-i dea pentru intrarea in baroul de avocati :thumbup:

#53
Chisinauianu

Chisinauianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 03.08.2010

View Postdan84, on 7th May 2011, 01:18, said:

Ba, io sunt singurul care crede ca colegul cacao face panarama? Pe aici se plange de traiul de kkt din Md
Pai unii mor de foame cu acesti bani  :naughty:

Edited by Chisinauianu, 09 May 2011 - 12:10.


#54
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008

View PostCosmin5, on 6th May 2011, 22:11, said:

Zacao, nu te mai lua dupa ce spune lumea pe-aici. YOUR_GOD e varza...aia 150€ de care vorbeste el e salariul MINIM, salariul mediu fiind pe undeva pe la 400 €. Daca vrei sa iti faci un viitor aici, in viziunea mea trebuie sa faci in felul urmator. Convinge-ti prietenii cei mai apropiati/veri/frati/vecini sa emigrati si deci sa locuiti in Romania impreuna, pentru a impartii cheltuielile cu chiria si intretinerea. Alegeti un apartament cu doua camere (nu stiu cum se calculeaza la voi, la noi doua camere inseamna Sufragerie + 1 dormitor) intr-un cartier obisnuit din orice oras, evitand sudul, sud vestul : Drobeta Tr Severin, Craiova etc. Orasele unde te vei simti macar cu un picior in Europa sunt: Timisoara, Cluj, Constanta,Brasov,Sibiu,Tg Mures, Tg Jiu, Ramnicu Valcea,Arad, Baia Mare si exemplele pot continua.  De asemenea si facultatile de aici sunt mai apreciate. Nu am dat Bucurestiul ca exemplu, desi este cel mai bogat oras al tarii unde ai cele mai mari sanse in a le face pe toate, pt ca este foarte scump. Probabil ca o sa-mi dea multi in cap de pe-aici care vad tara ca fiind ceva naspa de unde vor sa plece, dar sa stii ca nimeni nu-i multumit cu ce are. Asa sunt si italienii si spaniolii satui de tarile lor si vor sa emigreze mirandu-se cum supravietuiesc imigrantii si cine crede ca tara lor e atractiva cu acele salarii "de mizerie" pt ei dar mana cereasca pt imigranti. Majoritatea vor sa emigreze in SUA, dupa ce ajung acolo si traiesc o perioada de timp isi doresc sa revina pe meleaguri natale. Singurii care nu vor sa emigreze in ruptul capului sunt francezii si germanii, foarte mandrii de popoarele lor, care n-ar emigra nici daca i-ar lovi vreo bomba nucleara. E un intreg lant. Revenind la Romania...
- formeaza-ti un grup cu care sa emigrezi si cu care automat vei imparti toate costurile
- aseaza-te in orasul in care este facultatea pe care vrei s-o urmezi si inchiriaza apartamentul, cum am spus si mai sus intr-un cartier nici central/rezidential dar nici periferic sau fara utilitati plin de cio...rromi.
- fai cum face tot imigrantu' din orice tara ar fi rost de un job, cu ziarul. Acolo vei gasi job-uri prost platite dar in timp vei mai "urca".
- ia in calcul si o alta varianta, poate chiar cea mai buna, si anume sa te stabilesti intr-o comuna nu foarte departe de oras 15-20 km maxim pentru ca abonamentul la naveta (tren/autobuz/microbuz) sa fie ieftin. De cele mai multe ori, plata pentru gazda de la tara consta doar in intretinerea casei si a curtii (dat cu matura, aruncat o mana de boabe la oratanii si pus rosii in gradina, si sa contribui la curent, apa, internet (depinde de comuna, unele mai indepartate nu au apa curenta). La tara, viata este foarte foarte ieftina. Multi oraseni au inceput sa-si construiasca case in afara orasului, de obicei in comunele apropiate pentru a scapa de haosul din oras si de inghesuiala si limitarile de la bloc.
- nu-ti face griji in privinta vietii sociale. Vorbesti limba romana perfect, nu vei fi considerat strain, ci doar "nou" in cartier/comuna.Poti sa spui ca vii din Moldova Romaneasca. Mai sunt unii care fac baza de chinezi si de imigrantii mai inchisi la culoare, dar nu este cazul tau.  Locuri de iesit noaptea: discoteci/baruri exista si la tara si la oras din belsug. La tara, intrarea intr-o discoteca rareori depaseste 5lei, iar o bere (in functie de marca) 3-5lei. In oras, nu este obligatoriu sa iti petreci timpul liber in baruri sau mall-uri, cand vremea tine cu tine poti sta cu baietii la taclale si in parcuri, parculete, banca din fata blocului sau la cineva acasa etc (depinde in ce cercuri vrei sa te invarti). Asta este avantajul, nu te va considera nimeni strain de tara, poate de loc in cel mai rau caz, dar daca vei incerca sa scapi de accentul moldovean nu vei mai putea fi considerat nici macar straini de loc. Personal, inafara de tigani (care sunt ca si cainii, au in cap un anume teritoriu care este strict al lor, orice intrus fiind luat la muscat...intrebari) nu stiu pe nimeni care sa aibe vreo problema cu strainii - eventual bosorogii cu mentalitate comunista care cred ca strainii vin sa ne fure si sa ne spioneze :)).
Acum, cred ca ti-am insirat destule, daca mai ai ceva de zis doar intreaba, stiu ca imi vor sari multi in cap sa-mi spuna ca nu-i asa si ca e ca ei, dar sa vad cine mai e in stare de o asemenea explicatie.
  Draga Zacao ...si eu sunt de acord cu Cosmin5 cu o exceptie.........nu trebuie sa iti ascunzi accentul tau moldovenesc -eu  am avut parintii nascuti amandoi la Cluj-Napoca.......dar sunt nascut in Muntenia........Mie imi este chiar drag accentul moldovenesc.........Ma gandeam ca daca totusi ai face facultatea la Iasi.........Ai fi mult mai aproape de ai tai si ai obtine o diploma europeana......
Odata obtinuta poti sa te "aventurezi" in strainatate sau Bucuresti sau mai stiu eu unde.......sa iti gasesti o slujba........Si eu am un prieten care lucreaza la o banca din Bucuresti ca informatician si castiga circa 1500 de iepuroi pe luna.......Nu spun ca se castiga peste tot asemenea cifre ,dar oricum media salariului ( este adevarat ca si a cheltuielilor) este in Bucuresti superioara net mediei pe Tara.........Mult ,mult succes draga Zacao.....si nu te ascunde ( cum sugereaza unii) ca esti basarabean pentru ca nu este absolut nici o rusine........esti "de-ai nostri "  :peacefingers:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate