Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Cat de egoist esti cand iti doresti un animalut

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postoverseas, on 5th May 2011, 15:15, said:

Cine crede ca un caniche carliontat se trage dintr-un lup feroce preistoric, care la randul lui se trage dintr-un rechin sau ceva  :naughty:  Dar s-o lasam asa, ca o dam in religie...
Am vazut mai demult pe Discovery un documentar foarte interesant. Era o crescatorie de vulpi negre din care cercetatorii au selectat doar exemplarele care nu se speriau de om. I-au luat in casa si i-au crescut ca pe caini. Dupa 3 generatii au inceput sa latre ca sa comunice cu oamenii si cel mai interesant ca au inceput sa apara exemplare patate. Tot la Discovery au spus ca daca pui laolalta mai multi caini de rase total diferite, dupa mai multe generatii toti urmasii lor incep sa semene a lupi.

#38
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View Postoverseas, on 3rd May 2011, 18:06, said:

Exact. Isi ia caine de rasa pt ca altfel va rade lumea ca umbla cu o potaie. Isi ia caine de rasa ca e frustrat, vrea sa-l vada lumea ca e de succes. Isi ia caine de rasa si astfel incurajeaza inmultirea acestora, in timp ce o gramada de maidanezi cu potential extraordinar mananca din gunoaie.
Eu am luat 2 maidaneze de la munte, una s-a dovedit rasa de ciobanesc carpatin, cealalta nu are nimic special fizic dar ambele sunt foarte inteligente.
Ei nu mai spune.

Da, sunt si persoane precum le-ai descris tu (cel putin multi din cei care au pitbull sau amstaff, sunt pusti care vor sa fie smecheri), ideea e ca sunt si oameni care vor o rasa anume pentru ca... nu stiu, le place comportamentul cainelui respectiv?! Are cat de cat o viziune.

Nu spun ca nu ar trebui adoptati cei de pe strada, chiar sunt foarte pro pt asta si eu ii strang si le pun anunturi. Dar la aceia nu poti sa cunosti istoria, bolile, ce au avut parintii, cum sunt la comportament. Poate a avut femela bolnava de nu stiu ce boala aiurea si le-a dat si la pui. Poate e bine o perioada si apoi innebuneste. Mai ales cand ai o familie, preferi sa alegi ce e mai sigur, un caine dintr-o crescatorie, te interesezi de temperament, poti sa mergi sa ii vezi acolo in mediul lor, cum sunt, cum se comporta, cum reactioneaza la copii, nu e asa de simplu.

Deci haideti sa nu mai judecam chiar in modul asta, lucrurile sunt impartite. Sunt si persoane care isi iau de rasa doar sa se laude apoi, dar si care vor ceva pentru care au niste dovezi din trecut.

#39
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostFreddy12, on 4th May 2011, 23:01, said:

Lupii nu se dadeau in vant dupa frisbee dar urmasii lor adica, de exemplu, caniche-ii adora acest joc. Ce vrei, in 15000 de ani au evoluat si ei si oamenii. Ia gandeste cum traiau oamenii in urma cu 15000 de ani. Dupa teoria ta, ar trebui ca si noi sa ne intoarcem in pesteri si sa ne imbracam in piei de animale sau mai rau sa traim in copaci ca stramosii nostri maimutele. Nu stiu cati caini ai sau ai avut tu, dar te asigur ca nu sunt asa de afectati ca sunt tunsi ba dimpotriva, ii apuca o bucurie si un entuziasm cand scapa de cojoc si nu le mai este cald cum nici nu-ti poti imagina.

Dupa 15000 de dresaj ...chiar si oamenii ajung sa fie fani frisbee ... Ce inseamna asta? :naughty:

#40
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postarchaeus5, on 8th May 2011, 19:02, said:

Dupa 15000 de dresaj ...chiar si oamenii ajung sa fie fani frisbee ... Ce inseamna asta? :naughty:
Pina la urma tu ce propui? Sa-l iau pe catelul meu metis de chihuahua in greutate de 4 kg si sa-l duc in padure ca acolo e mediul lui natural? E o discutie inutila. Ceea ce  s-a intamplat acum 15000 de ani nu se mai poate remedia acum.

#41
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostFreddy12, on 10th May 2011, 11:57, said:

Pina la urma tu ce propui? Sa-l iau pe catelul meu metis de chihuahua in greutate de 4 kg si sa-l duc in padure ca acolo e mediul lui natural? E o discutie inutila. Ceea ce  s-a intamplat acum 15000 de ani nu se mai poate remedia acum.
Oh boy... Tu ai citit ce s-a scris pana acum? Se vorbeste de soarta categorie de animale numite animale domestice la modul general. Mai repet a nu stiu cata oara: cele care traiesc in prezent continua tot asa, dar fara a avea urmasi. Asta pentru a nu mai continuat "circul". Si uite asa s-a remediat. Pff e grele, nu?

Edited by archaeus5, 19 May 2011 - 21:09.


#42
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postarchaeus5, on 19th May 2011, 22:07, said:

Oh boy... Tu ai citit ce s-a scris pana acum? Se vorbeste de soarta categorie de animale numite animale domestice la modul general. Mai repet a nu stiu cata oara: cele care traiesc in prezent continua tot asa, dar fara a avea urmasi. Asta pentru a nu mai continuat "circul". Si uite asa s-a remediat. Pff e grele, nu?
Iar unii nu au ce face si de plictiseala, inventeaza probleme.

#43
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View PostFreddy12, on 19th May 2011, 22:52, said:

..de plictiseala, inventeaza probleme.
In timp ce altii, de plictiseala, inmultesc animale pentru propria lor placere.

Nimic in neregula cu asta, suntem rasa dominanta, facem ce avem chef. Problema este de etica si ipocrizie. Ipocrizia unora care spun ca iubesc animalele, dar le tin captive, pentru propria placere. Nu numai atat, dar pentru ca ei sa "iubeasca" un astfel de animalut, o catea/pisica sta gestanta de cateva ori pe an. In conditii, de multe ori, nasoale, pentru ca multi proprietari de animale de rasa, cand cumpara un animal, nu se uita la locul de provenienta al animalului respectiv. Cei mai multi sunt interesati de pret. Vor rasa pura la pret mic.
E adevarat ca animalele in salbaticie sunt "filtrate" crud de catre natura, dar cand sunt sunt crescute de placere si fara toate conditiile minim necesare ca sa fie cat de cat fericite (am explicat de ce in primul post), well, atunci e vorba de egoism & ipocrizie.
Din punctul asta de vedere, un taran care traieste de pe urma calului sau pe care il munceste zi de zi poate pana la epuizare este superior oraseanului care creste un animal de placere pentru a-l smotoci o ora seara dupa munca, si dupa ce respectivul catel/pisica a stat 8-10 ore singur acasa, pentru simplul motiv ca nu spune ca isi iubeste calul :)  A nu se intelege ca simpatizez cu idiotii care isi omoara caii pe marginea drumului cu lopata.
Nu scriu asta pentru ca ma consider mai presus, si eu la randul meu am avut animale de placere, dar niciodata nu am sustinut ca le iubesc sau ca le fac vreun bine...

#44
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postnile, on 24th May 2011, 00:02, said:

In timp ce altii, de plictiseala, inmultesc animale pentru propria lor placere.
De unde ai tras concluzia ca eu as inmulti animale?  Cateii mei sunt luati de pe strada in conditiile in care daca nu as fi facut asta ar fi murit sigur. Unul singur e cumparat si nu l-am luat pentru smotocit ci strict pentru paza. Crezi ca le-ar fi mai bine daca i-as da afara pe strazi in conditiile in care la mine au o curte maricica in care sa se zbenguiasca, au hrana de buna calitate, sunt vaccinati si deparazitati?

#45
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postnile, on 24th May 2011, 00:02, said:

Din punctul asta de vedere, un taran care traieste de pe urma calului sau pe care il munceste zi de zi poate pana la epuizare este superior oraseanului care creste un animal de placere pentru a-l smotoci o ora seara dupa munca, si dupa ce respectivul catel/pisica a stat 8-10 ore singur acasa, pentru simplul motiv ca nu spune ca isi iubeste calul :)

Deci, taiat pentru mancare sau pus la tras carute cat cuprinde si trimis la abator dupa, e mai ok decat sa fi peste in acvariu?

Eu sunt curios cati din iubitorii de animale sunt vegetarieni. Pentru ca daca li se pare groaznic sa ai un caine in casa, atunci cat de bine o duc astia?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate