Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cat de egoist esti cand iti doresti un animalut

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Aici nu era vorba de divagatii la scara cosmica, ci de atitudinea celor care isi iau un animal de companie.
Elucubratiile sunt binevenite in Poiana lui Iocan.

#20
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postpro-civilizatie, on 2nd May 2011, 17:57, said:

De exemplu si animalele din natură suferă și încă mai mult decât cele domestice.Cât de mult suferă o căprioară mancată de tigru?
Ca să oprim suferința din univers si pentru a opri viitoarea suferința a miliarde și miliarde de ființe nu ar fi mai bine sa le exterminăm?
Gandiți-vă cât de imens este muntele de suferința al tuturor animalelor care au existat in decursul miliardelor de ani.Nu ar fi mai bine sa oprim,o dată pentru totdeauna ,cruzimea naturii?
Miliarde de pești,reptile,mamifere,păsări,toate suferă imens in decursul scurtei lor vieți.Pline de boli si paraziți,mâncate de vii,in permanentă luptă de supraviețuire cu alte animale,sub soarele arzator,sub inghețul nopții,in permanentă frică.
Asta le dorim?
Si ce propui? Sa le dam animalelor salbatice hrana pentru animalele de companie ca sa nu se mai manance intre ele? Sa le facem custi cu incalzire? Nu ti se pare ca am intervenit si am distrus destul din biosistemul planetei?
Nu ar fi mai bine sa le lasam sa isi duca existenta cu au facut-o timp de miliarde de ani? :)

#21
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View Postarchaeus5, on 2nd May 2011, 19:20, said:

Si ce propui? Sa le dam animalelor salbatice hrana pentru animalele de companie ca sa nu se mai manance intre ele? Sa le facem custi cu incalzire? Nu ti se pare ca am intervenit si am distrus destul din biosistemul planetei?
Nu ar fi mai bine sa le lasam sa isi duca existenta cu au facut-o timp de miliarde de ani? :)
Cum a zis si overseas ,era o divagatie filozofica.Un mod de a deschide mintea spre noi aspecte.De a privi problema din alte unghiuri.
Personal, ma intereseaza mai mult cum animalele de companie si oamenii au de suferit in relatia lor reciproca.
Am aratat mai inainte cele 5 motive pentru care oamenii dau dovada de egoism in relatia lor cu animalele.

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
In acest caz, poate te intereseaza opinia unui vet foarte bun, care face o teza de doctorat in psihologie canina (nu e banc): sustine ca animalul de companie imprumuta comportamentul stapanului, ca atitudine.

#23
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Daca stapanul e responsabil, un caine de exemplu va fi fericit si intr-o garsoniera. Voi uitati cat de loiali sunt, cu un petic de loc de joaca e ok. Daca ii dai afara, " in libertate", ii deschizi usa, il lasi sa iasa si o inchizi la loc. Stii ce va face? Nu va fi fericit ca wow, sunt liber, hai sa fug pe strazi sa vad alti oameni, alti caini. Va sta pe presul usii.
Asa ca... stiu ca poate pare crud ca hamsterii sa stea inchisi intr-o cusca mica (dar sunt o multime de jucarii, tuburi si chestii cu care ei se joaca si le place), sau papagalii in colivie, dar e un mediu pe care lor le face bine, se simt in siguranta.

Revenind la stapanul responsabil. Daca inainte sa plece la job scoate cainele 20 min. la plimbare, acasa ii lasa o sticla goala (a mea cel putin adora sa se joace cu o sticla) rasuflata putin sau jucaria preferata, un os mare de vita sa roada, cainele are ocupatie destula, plus ca mai si doarme destul.
Cand vine omul, mananca, sta un pic si iese cu cainele la o joaca mai activa (alergat, pe un camp ceva/parc cu tarc unde poate sa ii arunce bete, mingi) iar cainele apoi va fi super fericit, va ajunge obosit acasa, muncit in mintea lui (ceea ce e foarte bine, ei simt nevoia sa fie folositori, sa faca ceva ca sa-si castige hrana), vor avea un somn dulce.

Acum, ca sunt stapani care-si tin cainele in lant... da, e aiurea. Dar intr-un apartament, sa fim seriosi.

Edited by Dida, 03 May 2011 - 10:11.


#24
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Daca hotararea a lua un animal de companie este luata pentru a tine de urat unui individ, atunci da, mi se pare ca aceasta a fost luata din egoism. Daca gasesti animalul pe afara si-l iei din compasiune, nu este il consider un act de egoism.
Personal, am 2 pisici. Pe prima mi-a adus-o sotul meu din curtea "veterinarului nostru" unde fusese aruncata. Imi doream de mult timp o pisica dar consideram ca nu e momentul deoarece nu aveam suficient timp sa stau cu ea. Cand mi-a adus-o imi venea sa rad (de incantare) si sa plang in acelasi timp. Pe a doua am "cautat-o pe net" pt a tine de urat primei pisicute, dar principalul motiv a fost acela ca imi sunt prea dragi pisicile (deci a fost un act de egoism).
Si da, stau intr-o garsoniera de vreo 20mp cred si realizez ca ar fi mult mai fericite intr-un spatiu mult mai mare, la o curte. Cu toate acestea, consider ca sunt mult mai fericite asa cum stau acum pentru ca au o gramada de jucarii (si au o gramada...), primesc manacarica buna in permanenta, ne jucam cu ele, sunt in centrul atentiei in permanenta, nu a primit niciuna nicio palma, nici cea mai mica lovitura, nici nu au fost certate indiferent ce prostiuta a facut (si slava Domnului Tzuchi mi-a rost o gramada de cabluri) ca doar sunt animale si nu au nicio vina si nici discernamant...Nu au nicio interdictie, nicio restrictie....

Daca e sa cantaresc avantajele castigate de animalele mele si dezavantajul de a nu se mai afla in natura, eu cred ca e mai bine pt ele ele ca stau cu mine.

Imi place sa deschid subiectul "esti sau nu egoist" cand e vorba de a aduce pe lume un copil. Nu este aici locul adecvat pentru o astfel de discutie dar pot face o comparatie. Este motivul pt care nu am un copil pana acum dar am 2 pisici: pt ca timpul, banii si disponibilitatea mea imi permit sa am toata grija din lume pentru un animal dar nu pot asigura aceste lucruri unui copil. Si de ce sa-l fac daca nu ii pot oferi toate acestea (pt ca asta e rostul lumii? pt ca e un pui mic si dragalas care iti face sufletul sa rada? Dar mai tarziu...?).

Si nu as vedea niciun motiv pentru care sa renunt sa nu imi asum in continuare aceleasi responsabilitati pentru aceste animale...

Edited by cojocaru-diana, 03 May 2011 - 15:17.


#25
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006

View Postcojocaru-diana, on 3rd May 2011, 16:14, said:

Daca hotararea a lua un animal de companie este luata pentru a tine de urat unui individ, atunci da, mi se pare ca aceasta a fost luata din egoism. Daca gasesti animalul pe afara si-l iei din compasiune, nu este il consider un act de egoism.
Adica daca o persoana vrea sa-si ia un caine rasa x, e egoist? Ca nu ia unul de pe strada? :)

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostDida, on 3rd May 2011, 17:34, said:

Adica daca o persoana vrea sa-si ia un caine rasa x, e egoist? Ca nu ia unul de pe strada? :)

Exact. Isi ia caine de rasa pt ca altfel va rade lumea ca umbla cu o potaie. Isi ia caine de rasa ca e frustrat, vrea sa-l vada lumea ca e de succes. Isi ia caine de rasa si astfel incurajeaza inmultirea acestora, in timp ce o gramada de maidanezi cu potential extraordinar mananca din gunoaie.
Eu am luat 2 maidaneze de la munte, una s-a dovedit rasa de ciobanesc carpatin, cealalta nu are nimic special fizic dar ambele sunt foarte inteligente.

#27
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Am avut mai demult un porcușor de guineea. În prima lună era excesiv de fericită să audă lumea venind acasă, să i se dea de mâncare, chestii de-astea. Apoi s-a blazat. După câteva luni am plasat-o unei alte familii, care avea deja porcușori.

De atunci judec folosind criteriul ăsta: are animalul companie? Dacă da, e ok. Preferabil totuși să nu fie ambele animale închise într-un spațiu prea strâns ...

#28
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Si io am 2 potai, luate pentru ca m-a batut fii-mea la cap (am luat 2 ca sa nu se plictiseasca), dar inteleg si cumpararea de ciini de rasa. Exista crescatori pasionati de anumite rase, cum exista si crescatori pasionati de cai sau porumbei.

Daca vorbim de etica, animalele domestice au locul pe linga om, fiecare cu scopul sau - pentru anumite munci prin gospodarie, pentru paza, pentru tinut de urit sau pentru furnizat hrana. Iar daca in argumentarea eticii invocam traditia, atunci ciinele de paza poate sta si in lant - in ideea ca trebuie numai sa latre, nu sa muste, nu sa agite celelalte animale din ograda, nu sa produca stricaciuni. Evident, e vorba de gospodarii taranesti. Intr-o curte urbana, este indicat sa aiba un tarc, dar sa stea cit se poate si liber in curte.

Cu toate astea intr-adevar multi isi iau animale si le trateaza ca pe niste jucarii vii (desi ei se declara iubitori de animale).

Intram in neetic si egoism cind vorbim de tinerea in captivitate de animale salbatice. La zoo sa zicem ca scopurile pot fi si onorabile. Dar acasa - pentru ce sa tii o iguana, sau un sobolan, sau un papagal? Locul acestora este evident oriunde in afara de casa omului.

#29
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postoverseas, on 3rd May 2011, 18:06, said:

Exact. Isi ia caine de rasa pt ca altfel va rade lumea ca umbla cu o potaie. Isi ia caine de rasa ca e frustrat, vrea sa-l vada lumea ca e de succes. Isi ia caine de rasa si astfel incurajeaza inmultirea acestora, in timp ce o gramada de maidanezi cu potential extraordinar mananca din gunoaie.
Eu am luat 2 maidaneze de la munte, una s-a dovedit rasa de ciobanesc carpatin, cealalta nu are nimic special fizic dar ambele sunt foarte inteligente.

Nu mi se pare o argumentare corecta.

Poti sa vrei un caine de companie de rasa din motive estetice - iti plac mai mult si, intr-un final, e mai usor sa iubesti ce-ti place, nu?

#30
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Poate ar trebui sa interzica experimentele astea ciudate pe caini.Apar tot felul de rase de mutanti.Cainele trebuie sa ramana caine ,cu aspect de caine.

#31
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postpro-civilizatie, on 4th May 2011, 04:36, said:

Poate ar trebui sa interzica experimentele astea ciudate pe caini.Apar tot felul de rase de mutanti.Cainele trebuie sa ramana caine ,cu aspect de caine.

Cainele ar trebui sa ramana "lup".
Se "fabrica" cam multe animale fara un scop anume ... Just for fun.

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postarchaeus5, on 4th May 2011, 14:19, said:

Cainele ar trebui sa ramana "lup".
Se "fabrica" cam multe animale fara un scop anume ... Just for fun.
Uitati ceva foarte important. Cum au aparut cainii? Atunci cand niste lupi oportunisti au ajuns la concluzia ca e mai bine sa stea cu omul decat sa moara de foame in padure. Poate acum 15000 de ani a fost o perioada vitrega cand nu se gasea hrana, cert este ca un numar de lupi au considerata ca e mai avantajos sa se supuna omului dar sa aiba hrana asigurata. In atatea mii de ani s-au selectat exemplarele care prefera sa stea cu omul in 50mp decat in padure.

#33
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View PostFreddy12, on 4th May 2011, 15:52, said:

Uitati ceva foarte important. Cum au aparut cainii? Atunci cand niste lupi oportunisti au ajuns la concluzia ca e mai bine sa stea cu omul decat sa moara de foame in padure. Poate acum 15000 de ani a fost o perioada vitrega cand nu se gasea hrana, cert este ca un numar de lupi au considerata ca e mai avantajos sa se supuna omului dar sa aiba hrana asigurata. In atatea mii de ani s-au selectat exemplarele care prefera sa stea cu omul in 50mp decat in padure.

Uiti tu ceva mai important ... Atunci nu "s-au aliat" pentru divertisment. Nu stiu cum sa iti spun, dar lupii nu s-au dat in vant dupa discuri zburatoare sau tunsori trendy. ;)

#34
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostThomas-, on 3rd May 2011, 18:59, said:

Nu mi se pare o argumentare corecta.

Poti sa vrei un caine de companie de rasa din motive estetice - iti plac mai mult si, intr-un final, e mai usor sa iubesti ce-ti place, nu?

Read my lips: a-ti placea e una (iti face placere, iti satisface o anume nevoie), a iubi e altceva (= a sacrifica din timpul si banii tai ca sa-i fie putin mai bine unui catel amarat).
Hai ca am ajuns la partea metafizica...  :naughty:

#35
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postarchaeus5, on 4th May 2011, 20:50, said:

Uiti tu ceva mai important ... Atunci nu "s-au aliat" pentru divertisment. Nu stiu cum sa iti spun, dar lupii nu s-au dat in vant dupa discuri zburatoare sau tunsori trendy. ;)
Lupii nu se dadeau in vant dupa frisbee dar urmasii lor adica, de exemplu, caniche-ii adora acest joc. Ce vrei, in 15000 de ani au evoluat si ei si oamenii. Ia gandeste cum traiau oamenii in urma cu 15000 de ani. Dupa teoria ta, ar trebui ca si noi sa ne intoarcem in pesteri si sa ne imbracam in piei de animale sau mai rau sa traim in copaci ca stramosii nostri maimutele. Nu stiu cati caini ai sau ai avut tu, dar te asigur ca nu sunt asa de afectati ca sunt tunsi ba dimpotriva, ii apuca o bucurie si un entuziasm cand scapa de cojoc si nu le mai este cald cum nici nu-ti poti imagina.

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cine crede ca un caniche carliontat se trage dintr-un lup feroce preistoric, care la randul lui se trage dintr-un rechin sau ceva  :naughty:  Dar s-o lasam asa, ca o dam in religie...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate