Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Cat de egoist esti cand iti doresti un animalut

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Raspuns: nu stiu, si oricum variaza de la caz la caz.
Dar:
- pisicile de apartament sunt inchise in 35-90 mp de casa, daca au ghinion stau toata ziulica singure acasa pana vine stapanul acasa, daca au mai putin ghinion au inca o pisica in casa, daca-s "norocoase" sunt mai libere (trai la curte) dar risca o doza de otrava de la un vecin pe prispa caruia urineaza;
- hamsterii sunt inchisi intr-o cusca miiica, de multe ori singuri pentru ca nimeni nu vrea soareci de 10 ori pe an; plictiseala la greu;
- cainii - la curte daca au cat de cat noroc in viata si ceva stapani care sa il bage in seama mare parte din timp; nasol daca stau in lant (mi se pare o barbarie sa iti tii cainele legat), in rest, nasol daca stau singuri acasa pana vine stapanul de la munca.
- caii - in boxa (2x2) cam toata ziua daca nu au pasune pe care sa lancezeasca la soare; cateva ore sub sa zilnic, daca au noroc, ca sunt cate unii care incaleca o ora doua pe saptamana si vor cal. Ca sa ce? Sa moara de plictiseala inchis toata ziua ?
- pasari in colivie .. aici nici nu pot comenta.

Animalele sunt jucariile oamenilor, de multe ori avem pretentia sa ne infrumuseteze viata, dar noi nu stim sa le facem (sau stim, dar nu avem posibilitatea ) sa duca o viata fericita.

#2
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
Multi nu isi dau seama ca de fapt ei impun un comportament nenatural animalelor pentru propriul amuzament.
Animalul e cu adevarat fericit in mediul sau natural.

#3
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Pai atunci sa le lasam pe toate in mediul lor natural.

#4
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Ia scoate tu un hamster din ala in mediul lui natural sa vezi ce se intampla cu el. Sau elibereaza o pasare din colivie care dupa cateva ore e posibil sa fie moarta.

#5
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006
E vorba de animale de companie in caz ca nu ati observat! Nu de animale domestice de care avem nevoie ca sa ne hranim.

Adevarat ca mor in libertate. Nu ar trebui sa mai le inmultim si am scapat de problema. Doh!

Edited by archaeus5, 30 April 2011 - 18:15.


#6
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Sunt mai multe motive:
1Animalele sunt o metoda ieftina de a avea copii ,care nu implica multa responsabilitate.Decat sa faci copii, mai usor e sa ingrijesti un animal.
2Animalele sunt mai dragute decat copii.Mie de exemplu imi plac mai multi puii de caine sau de pisica decat puii de om(bebelusii).
3Animalele sunt predictibile.Stii ca daca ii dai mancare intodeauna va da din coada.Omul este impredictibil.Iubitul te inseala ,lumea se fereste de tine pentru ca esti urat sau ai alte defecte.
4Poate fi o etalare a egoului.Din pacate cel mai periculos motiv.Unii stapani de caini se simt mandri cand cainele lor ''face legea'' in strada,adica latra sau musca trecatorii ,ataca alti caini,se suie pe femelele altor stapani de caini,ca sa vada lumea cat de ciumeg esti tu.
5 este un partener de joaca oricand la dispozitia ta.
Cam astea ar fi motivele principale.

View Postarchaeus5, on 30th April 2011, 19:13, said:

E vorba de animale de companie in caz ca nu ati observat! Nu de animale domestice de care avem nevoie ca sa ne hranim.
Nu avem nevoie sa ucidem ca sa ne hranim.Milioanele de vegetarieni din lume sunt dovada ca fara carne suntem si mai morali si mai sanatosi.
http://www.meatvideo.com/

Edited by pro-civilizatie, 30 April 2011 - 19:41.


#7
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
E un subiect idiot, IMO.

Domesticirea animalelor a avut loc cu atat de mult timp in urma, incat nu are rost sa discutam, ACUM, despre egoism.

Omenirea a evoluat, mediul ala natural a devenit plin de pericole pentru animalele imblanzite. Se adapteaza si ne adaptam.

Daca eu gasesc pe strada o pisica lovita de masina, cu labele din spate rupte, incapabila de a supravietui in mediul ei natural, ce crezi ca ar trebui sa fac, sa o las in acel mediu natural si sa ignor strigatul ei de ajutor sau sa-i acord macar un minimum de ajutor?

Egoismul este net inferior iresponsabilitatii umane. Nu sterilizam animalele, lasam natura sa isi urmeze cursul, dupa care inecam puii, ii ingropam in nisip, ii otravim, ii spanzuram, le taiem cozile, le ardem urechile, le ardem cate un picior in burta, ca nu au reactionat destul de prompt la comanda "Sezi"...

Edit: eu am o pisica adulta in casa, o frumusete. Asa a fost sa fie. A aparut in viata mea taman cand ma hotarasem sa nu ma mai leg, afectiv, de animale. De vreo doua saptamani mai am una, mica, de 6 saptamani. Cea mare o ingrijeste precum o mamica. Din nou, asa a fost sa fie, unii ii arunca, eu ii adun. Cea mare este "lipita" de sufletul meu forever. Asa e firea ei, perfecta pentru familia mea.

Edited by Deria_Leena26, 30 April 2011 - 22:07.


#8
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Esti egoista!
Trebuie sa dai neaparat pisica afara din casa, in mediul natural.
Asta asa, sa stai fara regrete precum ca ai maltratat vreun animal.

:naughty:

#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Daca e sa fac pe avocatul diavolului, poti fi numit egoist si prin faptul ca nu ingrijesti un animal.
Unele animale de companie au trecut prin sute de ani de adaptari care sunt impregnate deja in ADN-ul lor.
Adica, nu le mai deranjeaza ca stau in 5 metri patrati (dau un exemplu), fiindca le e scris genetic sa se multumeasca cu atata. Asa cum ursul stie ca trebuie sa stea in padure si ii ajunge si stie ca trebuie sa manance anumite animale/plante etc, poate ca o pisica e "obisnuita" deja inainte de nastere sa stea intr-un apartament de 40 mp :))

#10
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View PostDeria_Leena26, on 30th April 2011, 23:05, said:

E un subiect idiot, IMO.

Domesticirea animalelor a avut loc cu atat de mult timp in urma, incat nu are rost sa discutam, ACUM, despre egoism.

Omenirea a evoluat, mediul ala natural a devenit plin de pericole pentru animalele imblanzite. Se adapteaza si ne adaptam.

Daca eu gasesc pe strada o pisica lovita de masina, cu labele din spate rupte, incapabila de a supravietui in mediul ei natural, ce crezi ca ar trebui sa fac, sa o las in acel mediu natural si sa ignor strigatul ei de ajutor sau sa-i acord macar un minimum de ajutor?

Egoismul este net inferior iresponsabilitatii umane. Nu sterilizam animalele, lasam natura sa isi urmeze cursul, dupa care inecam puii, ii ingropam in nisip, ii otravim, ii spanzuram, le taiem cozile, le ardem urechile, le ardem cate un picior in burta, ca nu au reactionat destul de prompt la comanda "Sezi"...

Edit: eu am o pisica adulta in casa, o frumusete. Asa a fost sa fie. A aparut in viata mea taman cand ma hotarasem sa nu ma mai leg, afectiv, de animale. De vreo doua saptamani mai am una, mica, de 6 saptamani. Cea mare o ingrijeste precum o mamica. Din nou, asa a fost sa fie, unii ii arunca, eu ii adun. Cea mare este "lipita" de sufletul meu forever. Asa e firea ei, perfecta pentru familia mea.
Nu tot stapanul de animale e ca tine. Nu stiu daca ai observat, dar nu am absolutizat nimic in postul initial. Bineinteles ca pentru o pisica este de preferat sa zaca intr-un apartament decat sa agonizeze sub rotile unei masini cateva ore pana moare, nu mai zic de faptul ca tu ai doua pisici care poate isi tin de urat cat de cat. Probabil ai spus ca e un subiect idiot pentru ca te-ai simtit vizata, ceea ce nu era cazul. De cate ori am citit chiar pe aici "locuiesc intr-o garsoniera, vreau sa imi iau caine (de rasa ..  )".

Multi stapani reprezinta cererea pentru oferta care nu ar exista fara ei din partea unor "puppy mills" sau cum s-o scrie si a magazinelor infecte gen Animax din Carrefour.

Edited by nile, 01 May 2011 - 11:30.


#11
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postbai3tzash, on 1st May 2011, 00:46, said:

Daca e sa fac pe avocatul diavolului, poti fi numit egoist si prin faptul ca nu ingrijesti un animal.


Unele animale de companie au trecut prin sute de ani de adaptari care sunt impregnate deja in ADN-ul lor.
Adica, nu le mai deranjeaza ca stau in 5 metri patrati (dau un exemplu), fiindca le e scris genetic sa se multumeasca cu atata. Asa cum ursul stie ca trebuie sa stea in padure si ii ajunge si stie ca trebuie sa manance anumite animale/plante etc, poate ca o pisica e "obisnuita" deja inainte de nastere sa stea intr-un apartament de 40 mp :))

Animalele au fost domesticite cu scopul de a fi folosite pentru munca si hrana. Si nu pentru distractie. Faptul ca ucidem animale pentru hrana nu e mai malevolent ca si uciderea unei caprioare de catre lup. Acum putem sa le inlocuim cu masini in activitatile lucrative, dar in privinta mancarii inca nu am ajuns la nivelul la care putem crea hrana usor pentru intreaga populatie din materie bruta. Inca avem nevoie de ele. Pe cand pentru amuzament cred ca putem renunta la serviciile lor. Nu zic sa le ucidem, ci sa renuntam a mai inmulti animale de companie.

Si ti se pare corect din partea noastra sa le modificam comportamentul natural doar pentru ca nu suntem capabil sa ne canalizam afectiunea catre cei din aceeasi specie cu noi cum fac animalele? Si ca pentru ca e mai comod recurgem la a trata animalele ca pe jucarii si supape de de refulare intervenind cu forta asupra comportamentului sau natural in acest sens? Pentru ca asta inseamna dresajul si hibridizare ... Ai vazut filmele Planeta Maimutelor sau Instinct? Daca nu iti recomand si o sa o intelegi ...
Dar te intreb, inainte de toate, cum ti se pare idea de a manipula genetic si psihologic un om pentru amuzamentul altor oameni? La animale e mai simplu, nu? Nu seamana cu tine si nici nu intelegi protestele lor ...

#12
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postarchaeus5, on 1st May 2011, 13:42, said:

Nu zic sa le ucidem, ci sa renuntam a mai inmulti animale de companie.

Deci, a nu exista deloc e mai bine decat a trai ca animal de companie? Si tot noi decidem asta pentru ele? Sau, mai bine zis, decat sa traiesti (om fiind) chinuit in Africa, mai bine sa nu te nasti deloc sau sa-ti pui capat zilelor (ca numai Europa si America de Nord sunt suficient de civilizate ca sa fi fericit)? Si sa decida altul pentru tine ca e mai uman asa?

Edited by miromulus, 01 May 2011 - 18:38.


#13
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postmiromulus, on 1st May 2011, 19:35, said:

Deci, a nu exista deloc e mai bine decat a trai ca animal de companie?
Si tot noi decidem asta pentru ele? Sau, mai bine zis, decat sa traiesti (om fiind) chinuit in Africa, mai bine sa nu te nasti deloc sau sa-ti pui capat zilelor (ca numai Europa si America de Nord sunt suficient de civilizate ca sa fi fericit)?
Si sa decida altul pentru tine ca e mai uman asa?
Scrii prostii. Am spus ca ar trebui sa INCETAM A MAI FAVORIZA INMULTIREA LOR prin imperechere. Cele care traiesc in momentul de fata sa isi duc existenta ca si pana acum pentru ca eliberarea in mediul natural nu le face decat rau din cauza lipsei adaptarilor ce le asigura supravietuirea.
Ce treaba are civilizatia cu animalele? E cumva civilizatia lor?
Tocmai asta vroiam sa precizez, dar tu esti prea adancit in frustarile tale ca sa intelegi ca de fapt vroiam sa fac o paralela intre abuzurile noastre nenaturale asupra animalelor si o situatie in care sunt implicati doar oameni pentru o mai bine intelegere. DOH!

#14
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postnile, on 1st May 2011, 12:29, said:

Nu tot stapanul de animale e ca tine. Nu stiu daca ai observat, dar nu am absolutizat nimic in postul initial. Bineinteles ca pentru o pisica este de preferat sa zaca intr-un apartament decat sa agonizeze sub rotile unei masini cateva ore pana moare, nu mai zic de faptul ca tu ai doua pisici care poate isi tin de urat cat de cat. Probabil ai spus ca e un subiect idiot pentru ca te-ai simtit vizata, ceea ce nu era cazul. De cate ori am citit chiar pe aici "locuiesc intr-o garsoniera, vreau sa imi iau caine (de rasa ..  )".

Multi stapani reprezinta cererea pentru oferta care nu ar exista fara ei din partea unor "puppy mills" sau cum s-o scrie si a magazinelor infecte gen Animax din Carrefour.

Din fericire, nu am astfel de stapani printre cunostintele mele, detinatoare de animale.

Eu sunt mai tot timpul acasa, pentru ca lucrez de acasa. Si am si o fetita de 2 ani si jumatate.

Locuiesc in Braila, unde este la fel de rau ca in Bucuresti, in privinta animalelor abandonate.

#15
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postarchaeus5, on 1st May 2011, 20:07, said:

Scrii prostii. Am spus ca ar trebui sa INCETAM A MAI FAVORIZA INMULTIREA LOR prin imperechere. Cele care traiesc in momentul de fata sa isi duc existenta ca si pana acum pentru ca eliberarea in mediul natural nu le face decat rau din cauza lipsei adaptarilor ce le asigura supravietuirea.
Ce treaba are civilizatia cu animalele? E cumva civilizatia lor?
Tocmai asta vroiam sa precizez, dar tu esti prea adancit in frustarile tale ca sa intelegi ca de fapt vroiam sa fac o paralela intre abuzurile noastre nenaturale asupra animalelor si o situatie in care sunt implicati doar oameni pentru o mai bine intelegere. DOH!

Ce repede sari sa jignesti :) Si vorbesti de frustrarile altora :)

Dragule, problema e asa: oprind inmultirea lor, opresti o viata sa se formeze, de dinainte sa se intample asta. Cum iti permiti tu sa iei decizia asta pentru altcineva? Decizie, care care la baza ideea (poate acum intelegi): ca decat sa ai o viata chinuita, e mai bine sa nu traiesti Si cum animalele nu pot vorbi, ai la dispozitie cateva miliarde de mamifere bipede ce traiesc in conditii difiicile si complet nenaturale (la fel de artificiale ca si animalele de companie pe care le detin), care te-ar contrazice cu placere.

p.s. te-as ruga sa continui cu argumente de om cu coeficient de inteligenta. Pentru ca "Scrii prostii... esti frustrat" poate emite orice oligofren

Edited by miromulus, 01 May 2011 - 22:01.


#16
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postmiromulus, on 1st May 2011, 22:52, said:

Ce repede sari sa jignesti :) Si vorbesti de frustrarile altora :)

Dragule, problema e asa: oprind inmultirea lor, opresti o viata sa se formeze, de dinainte sa se intample asta. Cum iti permiti tu sa iei decizia asta pentru altcineva?

Decizie, care care la baza ideea (poate acum intelegi): ca decat sa ai o viata chinuita, e mai bine sa nu traiesti

Si cum animalele nu pot vorbi, ai la dispozitie cateva miliarde de mamifere bipede ce traiesc in conditii difiicile si complet nenaturale (la fel de artificiale ca si animalele de companie pe care le detin), care te-ar contrazice cu placere.

p.s. te-as ruga sa continui cu argumente de om cu coeficient de inteligenta. Pentru ca "Scrii prostii... esti frustrat" poate emite orice oligofren

Ce frustari visezi? Sunt departe de a avea probleme in legatura cu animalele folosite pe post de jucarii... Nici macar nu am avut asa ceva...  :lol:

Si cand decizi tu cand sa se inmulteasca cum se numeste?  Cand sterilizezi cainii vagabonzi cum se numeste? Sau trebuie sa ii lasam sa isi faca haite si noi sa ne luptam de la egal la egal cu ei cand iesim pe strazi?
Esti tare cu fraza asta.  Animalele de casa sunt CREATIA NOASTRA. Majoritatea NU sunt luate din natura , ci inmultite in acest scop ca orice animal domestic ...  Cred ca ar trebui mai bine sa ne concentram asupra comunicarii interumane in privinta careia avem mari probleme. Sa nu mai zic de faptul ca unii iubesc mai mult animalele de casa decat oamenii ...

Nenaturale? Si cine a creat conditiile? Cumva animalele? Nu noi?
Cum ti-ar place sa ai si tu aceeasi soarta de bufon, dar in mainile unui extraterestru ...

Cine sa traiasca? Celulele reproductive care oricum mor cu milioanele zilnic? Tu ai citit ce am scris? :lol:

Inceteaza cu atacul la persoane caci s-ar putea sa iti pierzi contul. Ataca ideile, adica ceea ce scriu si nu pe mine.

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Egoism este sa iei un caine de la canisa sau de la petshop si astfel sa incurajezi inmultirea pentru bani. Exceptie fac cazurile de caini utilitari speciali pentru armata etc.
In rest, cine vrea caine ar trebui sa aleaga din strada.

#18
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
De exemplu si animalele din natură suferă și încă mai mult decât cele domestice.Cât de mult suferă o căprioară mancată de tigru?
Ca să oprim suferința din univers si pentru a opri viitoarea suferința a miliarde și miliarde de ființe nu ar fi mai bine sa le exterminăm?
Gandiți-vă cât de imens este muntele de suferința al tuturor animalelor care au existat in decursul miliardelor de ani.Nu ar fi mai bine sa oprim,o dată pentru totdeauna ,cruzimea naturii?
Miliarde de pești,reptile,mamifere,păsări,toate suferă imens in decursul scurtei lor vieți.Pline de boli si paraziți,mâncate de vii,in permanentă luptă de supraviețuire cu alte animale,sub soarele arzator,sub inghețul nopții,in permanentă frică.
Asta le dorim?

Edited by pro-civilizatie, 02 May 2011 - 16:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate