Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

Patetic

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
54 răspunsuri în acest subiect

#1
dpar

dpar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 603
  • Înscris: 30.01.2005
Observ în ultimul timp creșterea alarmantă a numărului oamenilor care folosesc greșit cuvântul "patetic". Iată câteva definiții de pe Dexonline:

PATETIC, , patetici, -ce, adj. 1. Plin de patos, care emoționează, impresionează, înduioșează; plin de emfază, de afectare. 2. (Despre nervi) Care inervează mușchii oblici ai ochiului. – Din fr. pathĂ©tique, germ. pathetich.
Trimis de cata, 22/11/2002. Sursa: DEX '98  

PATETI//C ~că (~ci, ~ce) (despre persoane și manifestările lor) Care vădește mult patos; plin de patos. Personaj ~. Gest ~. /<fr. pathĂ©tique
Trimis de siveco, 21/08/2004. Sursa: NODEX  

PATETIC, adj. 1. Plin de patetism; mișcător, emoționant, duios. 2. (Despre nervi) Care inervează globul ocular. // s.n. Categorie estetică desemnând însușirea unei situații sau a unei opere de artă de a provoca emoții puternice, de a impresiona. [Cf. fr. pathĂ©tique, lat. patheticus].
Trimis de LauraGellner, 09/07/2005. Sursa: DN  

"Patetic" nu e sinonim cu "penibil", "ridicol", "rizibil", "caraghios", "absurd", "derizoriu", "neînsemnat", cum cred cei care invață limba engleză din filme.

Editat de mufă, 05 noiembrie 2006 - 22:29.


#2
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.521
  • Înscris: 14.12.2003
În limba engleză „pathetic” este ceva care trezește sentimente de „tristețe și compasiune” (de la dictionary.com cetire). Cred că și cuvântul românesc evoluează către sensul ăsta, deși „patos” își păstrează sensul de „însuflețire”.

Editat de mufă, 05 noiembrie 2006 - 22:30.


#3
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 740
  • Înscris: 31.08.2005

evilone, on Sep 8 2005, 14:03, said:

În limba engleză „pathetic” este ceva care trezește sentimente de „tristețe și compasiune” (de la dictionary.com cetire). Cred că și cuvântul românesc evoluează către sensul ăsta, deși „patos” își păstrează sensul de „însuflețire”.

<{POST_SNAPBACK}>


iubesc cuvantul pathetic, si astept cu nerabdare ziua cand voi putea folosi patetic cu acelasi sens. pana atunci... ma resemnez sa respect ce mai stiu si eu din limba romana....

Editat de mufă, 05 noiembrie 2006 - 22:30.


#4
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.247
  • Înscris: 12.10.2002
patetic a intrat ca neologism si la noi, dar inca nu a aparut in dictionar.

#5
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005
check this shit out  :huh:

#6
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.247
  • Înscris: 12.10.2002
nu sunt de acord cu ce zici tu shobi, patetic este un cuvant folosit din ce in ce mai des.
nu conteaza daca a intrat intr-o forma eronata in limba romana, conteaza doar ca e folosit de oameni.

#7
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.089
  • Înscris: 19.06.2004
Tot zicea mufa,

locație
= chirie, în română
= loc, în engleză

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
e clar ca e sensul englezesc. unii oameni n-o sa inteleaga niciodata ca o limba evolueaza. de-aia nu vorbim noi daca  :death:

#9
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 5.089
  • Înscris: 19.06.2004
Să clarificăm ceva : atât timpul cât sensul e cel înregistrat în DEX, folosirea lui cu sensul din engleză e greșită!

#10
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.247
  • Înscris: 12.10.2002
nu sunt de acord, sensul corect nu e cel din dex ci cel vorbit de majoritatea oamenilor.

#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
exact, atita timp cit dexu nu e actualizat zilnic  :death: de-aia si intra noi cuvinte in dex, pentru ca se folosesc de catre oameni. daca oamenii nu le-ar folosi decit pe alea din dex sau din doom  :death: atunci nu ar mai trebui sa fie actualizate ever  :death: cit de clara este treaba :smoke:

#12
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.011
  • Înscris: 05.02.2004
asa e, urmand sistemul am putea schimba legea in fiecare zi, daca majoritatea omoara atunci majoritatea are dreptate, dragii mei Millisti, iar daca in lege nu e specificat ca nu ai voie sa omori atunci legea nu e la moda.

Editat de shumilica, 10 septembrie 2005 - 00:44.


#13
muset

muset

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 18.09.2007
Din aceeasi familie cu papetic si locatie:

APLICÁ, aplíc, vb. I. Tranz. 1. A pune un lucru pe (sau peste) altul pentru a le fixa, a le uni, a face din ele un corp comun. 2. A pune ceva în practică; a întrebuința, a folosi; a face, a administra. A aplica un procedeu. A aplica un tratament. ♢ Loc. vb. A aplica (cuiva) o corecție = a pedepsi cu bătaia (pe cineva). 3. A raporta un principiu general la un caz concret, particular. – Din fr. appliquer, lat. applicare.

apply= ( printre alte sensuri) : a depunde o cerere, sau o solicitare

Era o reclama cu "aplica pentru creditul.... "

Din pacate, si acest cuvant o sa patrunda in limba romana, la fel ca si "locatie".

#14
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5.226
  • Înscris: 07.08.2006
Mie nu mi se pare "din păcate".  Se îmbogățește limba, e vie, nu stagnează.  Românu' s-a născut hoț, de ce n-ar fura și cuvinte?  Singura chestie cu care mă împac mai greu e library -> librărie în loc de bibliotecă, dar sper să mă obișnuiesc.

#15
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.797
  • Înscris: 13.03.2005
Limba tre să lucreze. Cât e vie.

Acuma, on topic, un luzăr e un patetic sau un terminat?

#16
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.762
  • Înscris: 06.03.2006
Strict, tie ti se pare ca isi schimba intelesul cuvintele in engleza? Library tot biblioteca ramane, oricati romani creativi i`ar zice librarie.
Un luzăr e un terminat. Patetic poate sa fie daca esti tu mai duioasa de fel si te emotionezi. :D

#17
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.797
  • Înscris: 13.03.2005

 mnezo, on Sep 26 2007, 13:25, said:

Un luzăr e un terminat. Patetic poate sa fie daca esti tu mai duioasa de fel si te emotionezi. :D
Am o apetență inimaginabilă pentru luzări. Patetic e că îi confund.

#18
Getuta

Getuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 53
  • Înscris: 18.10.2007
Intrarea in limba romana a unor astfel de cuvinte arata nivelul scazut de cunoastere a acesteia. Daca auzi un cuvant la televizor si ''iti suna'' il folosesti fara a mai pune mana pe dictionar sa vezi ce inseamna.  De multe ori cei care se dau mari vorbitori de limbi straine pocesc limba materna fara jena.

Editat de Getuta, 18 octombrie 2007 - 16:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate