Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Un laptop urgent. Toshiba, Dell, sau Asus ?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Am mai luat acest laptop acum un an si jumatate, insa lucrurile s-au schimbat de atunci. Toshiba aveau garantia "No matter what" si erau recunoscute ca cele mai solide, fapt dovedit in practica de catre acest prim laptop al meu.

Pentru a putea decide achizitionarea cat mai rapida a unui laptop, m-ar interesa cateva lucruri:

1) Care marca este mai apreciata la ora actuala si cu raport mai bun calitate/pret dintre Toshiba, Dell si Asus ? Ordinea asta a ramas aceeasi? In ce tari se mai produc acestea?

2) Exista laptopuri la care se preteaza doar Windows 32 biti si alte laptopuri doar Windows 64 biti, sau ofertele magazinelor sunt combinate aleator in acest sens? Daca la un laptop mi se ofera pe 64 biti, pot opta sa iau pe 32 biti sau trebuie sa-mi iau gandul de la respectiva oferta (eu nu vreau decat pe 32).

3) Merita diferenta de la Core2Duo la i3, apoi la i5, apoi la i7, daca presupunem ca frecventa lor in MHz este din ce in ce mai mica?
Cu alte cuvinte ce este mai importanta, frecventa mai mare sau clasa mai evoluata?
Exista vreun astfel de tabel?  De exemplu ati prefera i7 la 2000 MHZ sau i5 la 2400 MHZ sau i3 la 2700 MHz sau Core2Duo la 3000 MHz?

Multumesc anticipat celor ce vor avea placerea sa-mi raspunda.

#2
vill

vill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.06.2005

View Postclaudia2008, on 30th April 2011, 00:17, said:

Am mai luat acest laptop acum un an si jumatate, insa lucrurile s-au schimbat de atunci. Toshiba aveau garantia "No matter what" si erau recunoscute ca cele mai solide, fapt dovedit in practica de catre acest prim laptop al meu.

Pentru a putea decide achizitionarea cat mai rapida a unui laptop, m-ar interesa cateva lucruri:

1) Care marca este mai apreciata la ora actuala si cu raport mai bun calitate/pret dintre Toshiba, Dell si Asus ? Ordinea asta a ramas aceeasi? In ce tari se mai produc acestea?

2) Exista laptopuri la care se preteaza doar Windows 32 biti si alte laptopuri doar Windows 64 biti, sau ofertele magazinelor sunt combinate aleator in acest sens? Daca la un laptop mi se ofera pe 64 biti, pot opta sa iau pe 32 biti sau trebuie sa-mi iau gandul de la respectiva oferta (eu nu vreau decat pe 32).

3) Merita diferenta de la Core2Duo la i3, apoi la i5, apoi la i7, daca presupunem ca frecventa lor in MHz este din ce in ce mai mica?
Cu alte cuvinte ce este mai importanta, frecventa mai mare sau clasa mai evoluata?
Exista vreun astfel de tabel?  De exemplu ati prefera i7 la 2000 MHZ sau i5 la 2400 MHZ sau i3 la 2700 MHz sau Core2Duo la 3000 MHz?

Multumesc anticipat celor ce vor avea placerea sa-mi raspunda.

1. Toshiba .
2. Pe oricare dintre laptopurile din generatia actuala poti instala atat software pe 32 de biti cat si pe 64 de biti . In cazul celor pe 32 de biti , vei fi limitat in a folosi "doar" 3 GB de RAM .
3. Intotdeauna cauta sa alegi cea mai noua generatie de procesoare. Motivele sunt multiple si nu mai este ca acum cativa ani cand conta in primul rand frecventa.
Un laptop cu i7 este o BESTIE !
i7 > i5 > i3 > core2duo

#3
crytl95

crytl95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 31.08.2010
Daca nu as avea laptop, mi l-as lua pe acesta :

http://www.cel.ro/la...gt520m-brown-l/

Este din seria K, nu vei avea probleme cu caldura. Face toti banii.

#4
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007
Mai intai zi bugetul de care dispui si ce anume vrei sa faci cu laptopul.

#5
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postvill, on 30th April 2011, 00:25, said:

1. Toshiba .
2. Pe oricare dintre laptopurile din generatia actuala poti instala atat software pe 32 de biti cat si pe 64 de biti . In cazul celor pe 32 de biti , vei fi limitat in a folosi "doar" 3 GB de RAM .
3. Intotdeauna cauta sa alegi cea mai noua generatie de procesoare. Motivele sunt multiple si nu mai este ca acum cativa ani cand conta in primul rand frecventa.
Un laptop cu i7 este o BESTIE !
i7 > i5 > i3 > core2duo
1. Mai citeam intr-un topic alaturat faptul ca Sony au o problema eterna cu antefactele (nu stiu ce inseamna) si faptul ca nu sunt atat de fiabile precum HP. Totodata eu nu as lua HP, cativa americani imi spuneau ca nu se pricepe HP si la laptop-uri.
Mai citeam pe aici ca Dell-urile xps au problema cu chipsetul video, in alta parte citeam Dell niciodata, iar alti colegi mi se parea ca le lauda cel mai mult. Nu mai stiam ce sa cred.
Ma bucur ca spui Toshiba.
2. Stiu asta, dar ma refeream la faptul ca unele magazine precizeaza si cati biti in dreptul unui laptop, asta inseamna ca eu nu mai pot alege? Daca scrie 64 iar eu nu vreau 64, trebuie sa ma lipsesc de acel laptop? Am eu o fixatie pe 32 biti, am avut probleme cu un 64. Nu gaseam softuri pt tvTuner ... etc.
3. i7 > i5 > i3 > core2duo.  Deci valabil indiferent daca frecventa la i3 este mai mare decat la i5 ? (cam intre astea doua optez)

PS.Nu stiu ce inseamna seria k, insa as vrea sa ma incadrez in jur de 3000 lei cu tot cu W7. Va avea multiple utilizari (net, download, upload de mare viteza, sa invat sa prelucrez foto si video), mai putin jocuri, insa nu se stie niciodata :D
Pentru asta m-am gandit la o placa video dedicata cu rezultate aproximativ ca ale placii ATI HD 5650. Preferand probabil compromisul de a nu avea procesor i7.

Edited by claudia2008, 30 April 2011 - 00:12.


#6
Tutzzu

Tutzzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 24.03.2010
Recomand ASUS pentru fiabilitate :)

#7
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Dell. Doar ei si cu HP isi disputa an de an pozitia 1.

Ce-am remarcat eu la Toshiba de vreo cativa ani incoace: le doteaza cu harduri proaste care pica foarte des

Daca folosesti sub 4 GB de ram, ramai pe 32 de biti. Daca stai cu 4 sau mai multi GB atunci mergi pe 62.

I-urile sunt rupere, insa nu mi-e rusine nici cu AMD-urile. Un Phenom  are performante foarte bune.

#8
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View PostMolnjer, on 30th April 2011, 00:53, said:

Dell. Doar ei si cu HP isi disputa an de an pozitia 1.
Interesant ar fi, la ce locul 1, una este la vanzari, posibil datorita pretului mai mic, alta este la mai putine exemplare in service.

Ce-am remarcat eu la Toshiba de vreo cativa ani incoace: le doteaza cu harduri proaste care pica foarte des
Am meu nu a picat, am avut noroc.

Daca folosesti sub 4 GB de ram, ramai pe 32 de biti. Daca stai cu 4 sau mai multi GB atunci mergi pe 62.
As ramane pe 32, iar in consecinta as merge pe 4 GB, sau chiar 3 Gb daca tot ramane un GB nefolosit.

I-urile sunt rupere, insa nu mi-e rusine nici cu AMD-urile. Un Phenom  are performante foarte bune.
Multumesc. Chiar ma interesa sa aflu despre diferente. Deci Core2Duo nu mai merita oricum, inteleg ca e depasit tare de revolutionarele i-uri. Apropo, candva citeam despre quad-uri, ce mai zic ele, sunt deasemeni depasite de i-uri?


#9
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Pai se refera la vanzari. Insa sunt clase si clase. Un Dell Inspiron  nu se compara la fiabilitatate, pret si performanta cu un Dell XPS (XPS gama de top, ca vad ca au bagat si niste XPSuri mai ieftine) ori cu cele din clasa Latitude (pe care le consider cele mai bune). Daca o luam dupa probleme de service, n-as mai recomanda laptopuri deloc.

3 Gb de Ram sunt arhisuficienti ptr aplicatiile de zi cu zi, navigat pe net, filme, prelucrat o poza in Photoshop. Mai mult de 4 gb sunt neccesari doar ptr jocuri cu cerinte mari sau programele de editari foto-video, proiectari grafice.

Quad inseamna procesor cu 4 nuclee. La intel gasesti incepand cu versiunile mai noi de i5 si trecand apoi la i7.  La AMD gasesti la cele din clasa Phenom. Procesoarele cele mai tari acum sunt cele pe 6 nuclee scoase de Intel si AMD

Insa ptr aplicatii de zi cu zi, daca ptr asta folosesti laptopul diferenta intre un i3 si un i7 nici nu o sa o sesizezi.

Edited by Molnjer, 30 April 2011 - 01:01.


#10
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Un i3 e mai mult decat suficient chiar si pentru jocuri la rezolutia monitorului (1366*768 cum este la majoritatea panourilor de 15.6"), performanta grafica sa fie (un GPU ca HD5650 este suficient).
La notebook-uri, i3 si i5 sunt identice, cu mentiunea ca i5 dispune de Turbo Boost. i7-urile sunt insa procesoare quad core, in cele mai multe cazuri de doua ori mai performante decat un i3/i5 la aceeasi frecventa (comparand strict procesoare de la acelasi furnizor (Intel, AMD) si strict din aceeasi generatie). O comparatie foarte buna este i5-2410M si i7-2820QM, unde i7-le este de 2 ori mai performant in aplicatiile moderne care suporta multithreading.
AMD si Intel pe piata desktop au iesit si cu procesoare cu 6 nuclee (six core), dar un Intel i5 2500K (quad core), de exemplu, inca depaseste cel mai performant Phenom, indiferent ca este quad sau six core.

Best buy la ora actuala este Dell N5110 cu i7. Pana la 3000 ron iti mai raman bani si de inca un modul de 4GB (pentru un total de 8GB). Mai bine de atat nu se poate. :)

Edited by TimeWriter, 30 April 2011 - 12:47.


#11
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
E foarte bun Dell-ul recomandat de TimeWriter.

Imi place ca are USB 3.0 si ESATA.

#12
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Din păcate este indisponibil.Însa poate lua de aici o variantă asemanătoare:http://www.novashop....u/dp-52357.html.Partea bună sunt cei 2 GB RAM iar cea proastă garanția mai mică.

#13
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
@TimeWriter :  Din pacate este indisponibil si imi vine greu sa cred ca a fost disponibil fara sa se fi strecurat vreo greseala acolo. Totul parea prea frumos ca sa fie adevarat.
Se poate vedea aici ca este procesor de 346$ (?!) si are viteza de ceas 2,73 GHz, nu 2000MHz (2GHz) cum apare acolo.
Si de aici se poate vedea pe unde se situeaza pe o scara de valori.
Avea superprocesor, hard mare, video ok, USB 3.0, eSATA, Windows, garantie 3 ani.
Desi citisem topicul Notebook best buy, nu gasisem acest model, care chiar mi se pare cel mai ok.

@mihay93
:  Acea varianta asemanatoare nu are si Windows.

Edited by claudia2008, 30 April 2011 - 18:22.


#14
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Nu e nici o greșeală la acel model.Tocmai fiindcă a fost foarte bun s-a vândut repede.
Uite aici varianta cu Windows și 36 luni garanție:http://www.oktal.ro/...gru-o52223.html.Roagă-te să mai fie în stoc.

#15
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postclaudia2008, on 30th April 2011, 19:10, said:

@TimeWriter :  Din pacate este indisponibil si imi vine greu sa cred ca a fost disponibil fara sa se fi strecurat vreo greseala acolo. Totul parea prea frumos ca sa fie adevarat.
Se poate vedea aici ca este procesor de 346$ (?!) si are viteza de ceas 2,73 GHz, nu 2000MHz (2GHz) cum apare acolo.
Si de aici se poate vedea pe unde se situeaza pe o scara de valori.
Avea superprocesor, hard mare, video ok, USB 3.0, eSATA, Windows, garantie 3 ani.
Desi citisem topicul Notebook best buy, nu gasisem acest model, care chiar mi se pare cel mai ok.[b]
Ai sunat la ei sa te interesezi? Stocul de pe site nu este actualizat in timp real, este posibil sa mai fie in stoc la ei sau la furnizor.

Cand ai dat link-ul ti-a scapat o cifra, procesorul este 2630QM (nu 2620M, la care ai dat link). 2630QM este un procesor quad core si are frecventa de 2GHz/core plus mod turbo pana la 2.9GHz (single core), 2620M este dual core cu 2.7GHz/core si 3.4GHz (single core).
Incearca sa nu te mai iei dupa benchmark-uri ca 3D Mark si Super Pi cand compari performantele unui procesor. De fapt, ca o regula de viata, nu te lua numai dupa benchmark-uri.

#16
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Se strecurase o mica greseala acolo. Eu am copiat 2620M din specificatiile linkului (jos), acum vad ca sus scria 2630QM.
De aici as intelege ca este chiar de preferat varianta Q, chiar si la o viteza de ceas mult mai mica.
In alta parte citeam ca o viteza de ceas mai mare ar fi mai ok, multe aplicatii (care nu suporta multithreading) nefiind ajutate de existenta a 4 nuclee.
Oare care o fi realitatea?
Oricum cu procesoarele m-ati ajutat sa ma luminez si multumesc mult.
Revenind putin si la celelalte doua probleme din primul post:
1. ar fi mai bine sa gasesc aceasta configuratie pe Toshiba sau Asus, sau este ok si pe Dell ?
2. daca are W7 pe 64 biti pot solicita sa aiba W7 pe 32 biti?  Procesorul vad ca ofera sprijin 64 biti, presupun ca si sprijin 32 biti.
Si ar fi important un HDD cu 7200rpm, ori un SSD, sau se depaseste bugetul?

#17
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
1.La Toshiba nu vei găsi variante asemănătoate,iar la Asus vei găsi doar așa ceva:http://www.cel.ro/la...gt520m-brown-l/.Este o variantă bună,dar inferioară Dell-ului.
2.La ce bun să pui pe 32 biți?Aplicațiile care rulează pe 32 merg și pe 64,iar din ce în ce mai multe aplicații sunt optimizate pentru 64 de biți.Ca să nu mai spun că dacă iei varianta cu 6 GB RAM,vei pierde 3 GB RAM.
Un SSD merită,dar  nu ne-ai spus cât ai bugetul.

#18
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postclaudia2008, on 1st May 2011, 02:01, said:

Se strecurase o mica greseala acolo. Eu am copiat 2620M din specificatiile linkului (jos), acum vad ca sus scria 2630QM.
De aici as intelege ca este chiar de preferat varianta Q, chiar si la o viteza de ceas mult mai mica.
In alta parte citeam ca o viteza de ceas mai mare ar fi mai ok, multe aplicatii (care nu suporta multithreading) nefiind ajutate de existenta a 4 nuclee.
Oare care o fi realitatea?
Oricum cu procesoarele m-ati ajutat sa ma luminez si multumesc mult.
Revenind putin si la celelalte doua probleme din primul post:
1. ar fi mai bine sa gasesc aceasta configuratie pe Toshiba sau Asus, sau este ok si pe Dell ?
2. daca are W7 pe 64 biti pot solicita sa aiba W7 pe 32 biti?  Procesorul vad ca ofera sprijin 64 biti, presupun ca si sprijin 32 biti.
Si ar fi important un HDD cu 7200rpm, ori un SSD, sau se depaseste bugetul?
1. Ramai cu Dell, calitatea e aceeasi ca la Toshiba/Asus in gama asta de pret, dar garantia e mai mare.
2. Foloseste Windows pe 64 de biti, sistemele de operare pe 32 de biti nu pot utiliza mai mult de 4GB RAM (teoretic, practic limita e undeva la 3GB). Nu vor fi incompatibilitati, deoarece se pot rula si aplicatii pe 32 de biti.

Cat despre procesoare, e ceva mai complicat. Windows 7 este foarte bine optimizat pe partea de multithreading si ai un avantaj enorm cu mai multe nuclee, cum sub sistem ruleaza zeci de procese, repartitia pe nuclee se face mult mai bine pe un procesor quad core, lucru ce ajuta enorm la multitasking. Oricum, diferenta de 500MHz este destul de mica (am luat in calcul doar diferenta la frecventele Turbo, deoarece aceasta conteaza la aplicatiile care nu suporta multithreading). Tinand cont ca majoritatea aplicatiilor intensive (editoare si convertoare foto/video, aplicatii de grafica precum CAD etc) suporta multithreading, nucleele in plus sunt un avantaj si mai mare. Pana si programele noi de redare video (Splash Player, de exemplu) suporta. :)
Pentru activitati uzuale (office, chiar si zeci de pagini de calcule complexe in Excel sau baze mari de date in Access, filme inclusiv 1080p cu sunet DTS, browsing cu zeci de tab-uri deschise simultan, ca sa nu mai zic de simple redactari in Word, muzica, IM samd) chiar si cel mai slab i3 (2310M, Sandy Bridge) face fata fara probleme, chiar si cu toate acestea in acelasi timp (aici sistemul va fi limitat doar de memorie si timpii de acces ai hard disk-ului).

Edited by TimeWriter, 01 May 2011 - 12:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate