Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Un laptop urgent. Toshiba, Dell, sau Asus ?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postmihay93, on 1st May 2011, 09:23, said:

1.La Toshiba nu vei găsi variante asemănătoate,iar la Asus vei găsi doar așa ceva:http://www.cel.ro/la...gt520m-brown-l/.Este o variantă bună,dar inferioară Dell-ului.
2.La ce bun să pui pe 32 biți?Aplicațiile care rulează pe 32 merg și pe 64,iar din ce în ce mai multe aplicații sunt optimizate pentru 64 de biți.Ca să nu mai spun că dacă iei varianta cu 6 GB RAM,vei pierde 3 GB RAM.
Un SSD merită,dar  nu ne-ai spus cât ai bugetul.
1. Am inteles. Cred ca raman pe Dell.
2. Am avut mari probleme descrise AICI cu 64 biti. Parca nu as vrea sa mai risc. Trebuie sa-mi mearga pe 64 si un soft SplitCam sau ceva echivalent. Dar mi se pare ca toate laptopurile cu W7 vin pe 64.
Si apropo, as prefera mult mai mult sa am un CD cu W7 licentiat, decat o partitie cu W7, ca la precedentul laptop, si nu stiu sa o folosesc pentru reinstalare.

PS: Bugetul cam 3000 lei cu tot cu W7, banuiesc ca nu intra si 7200 rpm sau SSD.
@TimeWriter: Multumesc pentru lamuriri suplimentare si pentru ca mi-ai deschis ochii pe acel prim model de laptop. L-am gasit chiar pe acela la alt magazin si cred ca-l voi lua.
Daca va fi nevoie voi mai plati 29$ transportul pentru inca un CD cu W7 pe 32 de la Microsoft.

Edited by claudia2008, 01 May 2011 - 12:55.


#20
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postclaudia2008, on 1st May 2011, 13:40, said:

Am avut mari probleme descrise AICI cu 64 biti. Parca nu as vrea sa mai risc. Trebuie sa-mi mearga pe 64 si un soft SplitCam sau ceva echivalent. Dar mi se pare ca toate laptopurile cu W7 vin pe 64.
Si apropo, as prefera mult mai mult sa am un CD cu W7 licentiat, decat o partitie cu W7, ca la precedentul laptop, si nu stiu sa o folosesc pentru reinstalare.
Acum am descarcat SplitCam si l-am instalat pe laptop-ul meu cu Windows 7 X64. Merge fara probleme. Am atasat si un printscreen.
Attached File  SplitCam.jpg   219.84K   33 downloads
Sansele sa primesti si DVD cu Windows sunt minime, dar poti descarca (legal) ISO-uri cu Windows 7. Aici mai multe detalii, vezi la sfarsitul primei postari cateva link-uri directe catre ISO-uri cu Home Premium si Professional.

Edited by TimeWriter, 01 May 2011 - 12:57.


#21
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View PostTimeWriter, on 30th April 2011, 13:45, said:

....Best buy la ora actuala este Dell N5110 cu i7. Pana la 3000 ron iti mai raman bani si de inca un modul de 4GB (pentru un total de 8GB). Mai bine de atat nu se poate. :)
Dar acest laptop, sau acest laptop, sunt aceleasi cu laptopul recomandat?
Difera la dimensiuni, greutate si au in plus si 1000 la conectivitate LAN, iar in denumirea lor mai apare "v1".
De ce oare pe ambele site-uri date de mine apare "Disponibil in 5 zile" ?
Daca este ok, as vrea sa fac o rezervare telefonica.
Si care magazin online este mai serios si punctual dintre acestea, daca ati mai luat de la ele?

PS: s-ar putea atasa la un moment dat atat memorie suplimentara (inca 4GB), cat si SSD ?

Edited by claudia2008, 02 May 2011 - 00:45.


#22
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postclaudia2008, on 2nd May 2011, 01:31, said:

Dar acest laptop, sau acest laptop, sunt aceleasi cu laptopul recomandat?
Difera la dimensiuni, greutate si au in plus si 1000 la conectivitate LAN, iar in denumirea lor mai apare "v1".
De ce oare pe ambele site-uri date de mine apare "Disponibil in 5 zile" ?
Daca este ok, as vrea sa fac o rezervare telefonica.
Si care magazin online este mai serios si punctual dintre acestea, daca ati mai luat de la ele?
Sunt identice laptop-urile, specificatiile pe site-uri sunt gresite. Chiar si conectivitatea LAN este Gigabit pentru toate configuratiile din seria N5110, pentru ca nu se poate modifica pe site-ul Dell.
Ia-l de la PCFun ca este mai ieftin. Ma mir ca au preturi diferite, ambele magazine sunt conduse de aceeasi firma. Suna la ei si rezerva-ti o bucata.

EDIT: Se poate face upgrade la 8GB RAM si SSD. Pentru RAM ai doua sloturi, dintre care unul este ocupat cu un modul de 4GB, pentru stocare doar unul, deci daca vrei SSD, trebuie sa renunti la HDD-ul intern (pe care il poti pune intr-un rack extern si il poti folosi ulterior ca HDD extern).

Edited by TimeWriter, 02 May 2011 - 00:49.


#23
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
intai tre sa te gandesti la ce il folosesti... f important este si pretul...

nu cred ca exista marci 100% predestinate esecului sau 100% fiabilitatii...

nu vad nici o diferenta de fiabilitate intre un dell , toshiba , hp...

totusi , laptopurile apartin unor categorii de calitate...

de exemplu

cat 1. laptopuri fiabile , GANDITE pentru rezistenta si uzabilitate maxima si performate foarte bune... aici putem sa includem lejer seria Thinkpad de la Lenovo sau seria Latitude de la Dell.

cat2. laptopuri de duzina , facute pentru uzabilitate normala si performate medii. aici putem include cam 70% din laptopurile de pe piata... de exemplu inspirion sau toshiba sattelite.

cat3. laptopuri proaste prin definitia existentei lor... genul MSI  sau alte branduri submediocre facute by the lowest bidder...


depinde ce doresti de la un laptop... daca vrei sa te tina vreo 4 5 ani atunci tre sa iei ceva conceput pentru asa ceva... un latitude sau un thinkpad lejer o sa aiba o viata de 5 ani fara probleme. (sa nu uitam ca exista exceptii peste tot si sa nu uitam ca si un rollce royce se poate defecta....)

daca vrei un loaptop pentru 2 ani asa poti sa iei un dell normal , un hp normal sau un acer banal (cu toate ca nu recomand)

daca vrei ieftinache si accepti faptul ca sunt sanse mari sa ai probleme poti sa iei o mizerie de msi sau eu mai stiu ce no name de pe piata.



TOTUSI , recomandarea mea , e ca ORICE ai lua sa nu iei laptop cu placa video integrata... EVER

#24
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Asa am sa fac, chiar azi.
Credeam ca acel "v1" inseamna ca s-a lansat vreo editie putin modificata, de unde si LAN-ul...
Si alta chestie: USB 3.0 presupune doar o viteza mai buna si intra cabluri mufate identic ca la 2.0, sau apar si alte lucruri de stiut ?
Iar upgrade de placa video se va mai putea face?

PS: @voposphere: sa inteleg ca daca as vrea sa ma tina laptopul cel putin 5 ani, sa nu iau "Inspiron" si sa ma orientez spre "Latitude" sau "Studio", "Vostro", "XPS" (apropo, ultimul citeam pe aici ca are probleme cu chipsetul video) ?
Am de aproape doi ani un Sattelite mentionat in primul meu post si merge "tanc" in toate conditiile de temperatura exterioara si umiditate, 10 ore zilnic. Sa inteleg ca se apropie momentul sa crape iremediabil? Nici nu prea inteleg ce anume la el ar crapa iremediabil, fie in 2 fie in 5 ani, ca am desktop care functioneaza si dupa 14 ani, s-a uzat doar moral.
De MSI, Acer, Fujitsu Siemens si chiar HP, aflasem deja ca trebuie sa ma feresc.
Iar laptopul ce tocmai ma hotarasem sa il cumpar, desi nu este din cat.1 Latitude "gandite pentru rezistenta si uzabilitate maxima si performante foarte bune", mie mi se pare ca i-au pus un procesor pentru performante foarte bune, pe care l-am mai intalnit pe laptopuri duble sau triple ca pret. Nu prea mai inteleg nimic, iar sunt in ceata.

Edited by claudia2008, 02 May 2011 - 01:29.


#25
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postclaudia2008, on 2nd May 2011, 02:01, said:

USB 3.0 presupune doar o viteza mai buna si intra cabluri mufate identic ca la 2.0, sau apar si alte lucruri de stiut ?
Poti folosi dispozitive cu USB 2.0 pe un port USB 3.0, dar performantele dispozitivului nu se vor schimba. Sporul de performanta se obtine doar cu dispozitive certificate USB 3.0.

View Postclaudia2008, on 2nd May 2011, 02:01, said:

PS: @voposphere: sa inteleg ca daca as vrea sa ma tina laptopul cel putin 5 ani, sa nu iau "Inspiron" si sa ma orientez spre "Latitude" sau "Studio", "Vostro", "XPS" (apropo, ultimul citeam pe aici ca are probleme cu chipsetul video) ?
Probleme au fost doar cu placile video NVIDIA din seria 8xxx, si nu numai XPS-urile au avut aceste probleme, ci si celelalte serii sau chiar alti producatori (printre care si Apple, HP, Acer etc). Defectul vine de la NVIDIA. Cele mai afectate placi au fost 8400 si 8600, dar au fost cazuri si cu varfurile de gama (8700 si 8800).

#26
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Postclaudia2008, on 2nd May 2011, 02:01, said:

Asa am sa fac, chiar azi.
Credeam ca acel "v1" inseamna ca s-a lansat vreo editie putin modificata, de unde si LAN-ul...
Si alta chestie: USB 3.0 presupune doar o viteza mai buna si intra cabluri mufate identic ca la 2.0, sau apar si alte lucruri de stiut ?

PS: @voposphere: sa inteleg ca daca as vrea sa ma tina laptopul cel putin 5 ani, sa nu iau "Inspiron" si sa ma orientez spre "Latitude" sau "Studio", "Vostro", "XPS" (apropo, ultimul citeam pe aici ca are probleme cu chipsetul video) ?
Am de aproape doi ani un Sattelite mentionat in primul meu post si merge "tanc" in toate conditiile de temperatura exterioara si umiditate, 10 ore zilnic. Sa inteleg ca se apropie momentul sa crape iremediabil?
De MSI, Acer, Fujitsu Siemens si chiar HP, aflasem deja ca trebuie sa ma feresc.


nu intelege gresit... sunt cazuri si cazuri...

ideea de baza e ca mai toate firmele de laptopuri au categorii... acum eu iti doresc ca orice iei sa te tina 10 ani.

#27
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Am devenit foarte curioasa:
1- Care sunt diferentele majore intre un Inspiron vs un Latitude sau XPS ?  Inteleg ca ceva esential, nu "plasticele" sau ecranul mat/lucios. Procesorul vad ca poate fi identic.
2- Ce pica la un Inspiron daca e sa pice? O componenta importanta gen placa de baza/procesor sau ceva ce se poate inlocui (hard, memorie, etc) ?
3- Pot face upgrade la un moment dat inclusiv la placa video dedicata (care poate la acel moment va fi ATI si nu nVidia) ?
4- Cand ar fi de preferat sa-i fac upgrade de memorie sau hard, daca sunt decisa, in momentul achizitiei, sau se asteapta sa iasa din garantie pentru a putea umbla cineva in el?

#28
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postclaudia2008, on 30th April 2011, 00:43, said:

Totodata eu nu as lua HP, cativa americani imi spuneau ca nu se pricepe HP si la laptop-uri.
am luat eu HP, cu un core2duo. si tot pe HP o sa merg.
Toshiba si Dell niciodata, am vazut destule...
de doi ani nu m-a dezamagit la ce-i poate pielea si a facut de toate. torrente, mers in continuu cateva zile, filme HD, joculete mici (ca nu-s tampit ca altii sa caut sa cumpar laptop "sa-mi mearga jocurile astea noi la rezolutie maxima"), etc.

Edited by dygey, 02 May 2011 - 02:38.


#29
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010

View Postvoposphere, on 2nd May 2011, 00:51, said:

intai tre sa te gandesti la ce il folosesti... f important este si pretul...

nu cred ca exista marci 100% predestinate esecului sau 100% fiabilitatii...

nu vad nici o diferenta de fiabilitate intre un dell , toshiba , hp...

totusi , laptopurile apartin unor categorii de calitate...

de exemplu

cat 1. laptopuri fiabile , GANDITE pentru rezistenta si uzabilitate maxima si performate foarte bune... aici putem sa includem lejer seria Thinkpad de la Lenovo sau seria Latitude de la Dell.

cat2. laptopuri de duzina , facute pentru uzabilitate normala si performate medii. aici putem include cam 70% din laptopurile de pe piata... de exemplu inspirion sau toshiba sattelite.

cat3. laptopuri proaste prin definitia existentei lor... genul MSI  sau alte branduri submediocre facute by the lowest bidder...

Eu nu stiu de unde le scoateti pe astea. MSI e marca foarte buna, apreciata in SUA, mai ales pt gama de laptopuri de gaming (ieftine, bune si fiabile). Si isi fac propriile laptopuri, in nici un caz "by the lowest bidder".


View Postdygey, on 2nd May 2011, 02:27, said:

am luat eu HP, cu un core2duo. si tot pe HP o sa merg. Toshiba si Dell niciodata, am vazut destule.
de doi ani nu m-a dezamagit la ce-i poate pielea si a facut de toate. torrente, mers in continuu cateva zile, filme HD, joculete mici (ca nu-s tampit ca altii sa caut sa cumpar laptop "sa-mi mearga jocurile astea noi la rezolutie maxima"), etc.

Merg pe MSIul meu prost si nefiabil, care functioneaza perfect de doi ani :). Si pe MSIurile altor doi colegi (aproximativ identice cu al meu), care sunt si mai vechi de atat ;)

Edited by brainium, 02 May 2011 - 02:42.


#30
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postbrainium, on 2nd May 2011, 03:30, said:

Merg pe MSIul meu prost si nefiabil, care functioneaza perfect de doi ani :). Si pe MSIurile altor doi colegi (aproximativ identice cu al meu), care sunt si mai vechi de atat ;)
ma refeream la anumiti pusti care cauta sfaturi pe-aici pentru laptop-uri care sa le foloseasca la gaming.
"vreau sa-mi merga jocuri noi pa el, crysis, GTA, d-astea. vreau si internet d-ala mobil pentru torrente si sa tina bateria mult".

suna cunoscut? raspunsul meu invariabil e ca un laptop nu e facut pentru jocuri si sa puna dracu' mana sa-si ia PC daca au chef de jocuri. daca nu vor un sistem care in banii unui laptop are puterea de calcul dubla, atunci le arat laptop-uri de gaming. cand vad preturile intre 7000-8000 lei, dintr-o data nu mai posteaza.
nu-i inteleg ce dracu' vor sa faca, sa bage un NFS in metrou cand vin de la scoala sau un "cantar straic" sub plapuma sa nu-i vada ma-sa?

#31
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Postclaudia2008, on 2nd May 2011, 03:13, said:

Am devenit foarte curioasa:
1- Care sunt diferentele majore intre un Inspiron vs un Latitude sau XPS ?  Inteleg ca ceva esential, nu "plasticele" sau ecranul mat/lucios. Procesorul vad ca poate fi identic.
2- Ce pica la un Inspiron daca e sa pice? O componenta importanta gen placa de baza/procesor sau ceva ce se poate inlocui (hard, memorie, etc) ?
3- Pot face upgrade la un moment dat inclusiv la placa video dedicata (care poate la acel moment va fi ATI si nu nVidia) ?
4- Cand ar fi de preferat sa-i fac upgrade de memorie sau hard, daca sunt decisa, in momentul achizitiei, sau se asteapta sa iasa din garantie pentru a putea umbla cineva in el?


pai poti sa gasesti chiar pe internet... insa sa ti dau un inceput...

dell latitude e seria high end de la dell... laptopul e facut din materiale mai rezistente , placa de baza este diferita si mai performanta. de aceea platesti mult mai mult pentru un latitude... pentru ca carcasa interioara e facuta din nush ce aliaj care previne indoirea pronuntata a placii de baza in cazul in care iti pica laptopul din mana... si pe langa astea sunt mai multe... nu le tiu pe toate pe de rost...

pot sa ti dau exemplu la lenovo... intre seria Thinkpad si seria de masa Ideapad. Ideapad e ca un inspirion... plastic ieftin , placa de baza mediocra ... e facut la BUGET... un thinkpad se diferentiaza prin carcasa interioara de magneziu , senzor anti sock , protectie cauciuc hdd , tastatura rezistenta la lichide , balamale din METAL, trackpoint , placa de baza gandita pentru performante , procesoare mai puternice , rami mai multi , fiabilitate mult mai mare.



PS: la placa video nu poti sa faci upgrade. daca iei unul cu placa video integrata asa va ramane. de aceea NU recomand.
PS2: recomad nVidia pentru placa video.


de ce crezi tu ca un latitude e 50 de milioane si un inspirion e 25? pentru ca e o diferenta mare intre ele... de aia. lasa procesorul care e la fel... ca nu procul e 100% din un calculator...


ai vazut vreodata un laptop sa faca asa ceva?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/d7cvi00OZDM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si vezi ca pe partea dreapta ai si alte teste... de aceea nu conteaza 100% firma cand vine vorba de un laptop... ci conteaza foarte mult seria din care laptopul face parte. din acest motiv nu poti sa compari niciodata un ideapad cu un thinkpad sau un inspirion cu un latitude... de aia e diferenta de pret... pentru ca e diferenta de produs.



PSF: pentru cei care lauda msi.... gresiti... e o mizerie

#32
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
voposphere, pe intelesul tuturor, ce inseamna la tine placa de baza mediocra? Intr-un laptop, bineinteles. Compara-mi placa de baza de la un Inspiron N5110 cu cea de la un Latitude (care vrei tu, dar cu aceeasi platforma). In afara de cateva porturi in plus, Latitude-ul nu are nimic altceva.

Da, iti iei laptop business pentru materialele solide din care este facut (magneziu, balamale din otel etc), pentru tastatura spill-proof (utila doar daca versi apa pe tastatura, ca daca te paste ghinionul si ajunge apa in alte locuri, tot ii canta popa), pentru portul docking station (daca ai nevoie de porturi suplimentare), pentru trackpoint (daca mai foloseste cineva), pentru placile video certificate CAD (FireGL sau Quadro, daca faci proiectare 3D la nivel avansat) si cam atat.
Pacat ca de la atatea plusuri reiese ca un Thinkpad este infinit mai bun decat un laptop consumer. Total gresit, aceste laptop-uri sunt facute numai pentru munca, deci te poti astepta la cele mai penibile difuzoare, placi de sunet, afisaje, performante scazute in multimedia si gaming, periferice de doi lei (chiar si lipsa, de exemplu webcam, microfon etc) samd. De ce? Pentru ca nu au fost facute pentru asa ceva.

Procesoare performante, memorie fara numar, hard disk-uri cu anti-shock, afisaje mate si altele asemenea, poti avea si pe cel mai ieftin Acer, dar cu sacrificiul unor materiale/finisaje mediocre.
Dell Inspiron, Toshiba Satellite si altele asemenea sunt laptop-uri decente, cu finisaje decente spre bune, configuratii foarte bune si asa mai departe, la preturi accesibile.
Daca vrei mai mult, care sa imprumute o caracteristica importanta a laptop-urilor business (calitatea materialelor si a finisajelor), dar si cu performante de exceptie pe partea de multimedia/gaming, te uiti la un XPS, Qosmio, Envy sau, daca iti permiti, un Alienware.

Vorbind de placi de baza performante, ce laptop business iti ofera control 100% asupra hardware-ului, inclusiv optiuni de OC, ca un XPS sau un Alienware?

Pentru utilizare acasa si plimbari ocazionale, un Inspiron este mai mult decat decent. Ai garantie 3 ani, daca e sa crape, se repara/inlocuieste in cateva zile sub garantie, fara sa platesti nimic. Ba chiar, poti sa suni la Dell Romania si sa vorbesti cu ei, un exemplu cu mine: mi s-a stricat incarcatorul, am sunat la ei, le-am explicat cum sta treaba si a doua zi era la usa curierul cu un incarcator nou nout, fara absolut niciun cost. Nici apelul nu l-am platit, ca este numar verde.
Daca esti pretentios, iei un XPS (sau altceva echivalent de la alte firme) si daca vrei un laptop doar pentru munca, un Latitude, ThinkPad, EliteBook sau chiar un laptop business entry-level (cum este Vostro de exemplu, totul identic ca la un Inspiron, dar cu carcase mai rezistente).

Edited by TimeWriter, 02 May 2011 - 12:18.


#33
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
ok... e ca tine


happy?

#34
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postclaudia2008, on 2nd May 2011, 03:13, said:

Am devenit foarte curioasa:
1- Care sunt diferentele majore intre un Inspiron vs un Latitude sau XPS ?  Inteleg ca ceva esential, nu "plasticele" sau ecranul mat/lucios. Procesorul vad ca poate fi identic.
2- Ce pica la un Inspiron daca e sa pice? O componenta importanta gen placa de baza/procesor sau ceva ce se poate inlocui (hard, memorie, etc) ?
3- Pot face upgrade la un moment dat inclusiv la placa video dedicata (care poate la acel moment va fi ATI si nu nVidia) ?
4- Cand ar fi de preferat sa-i fac upgrade de memorie sau hard, daca sunt decisa, in momentul achizitiei, sau se asteapta sa iasa din garantie pentru a putea umbla cineva in el?
Aha, am inteles. Deci referitor la pct.1 este clar, plastice, socuri, caderi din mana, presari cu presa, apa pe tastatura, porturi in plus la placa de baza, OC. Bine de stiut.
Pentru uz casnic (fara accent pe portabilitate) si fara OC, prefer in schimb un laptop sub 3000 lei axat in jurul unui procesor cu putere de calcul tripla.

La pct.2, tot nu sunt sigura, de ce ar tine un laptop oricare ar fi el 2-5 ani, iar un desktop tine o viata, tocmai datorita riscurilor de socuri, caderi, presari, apa, SAU sunt sanse mai mari sa pice placa de baza/procesorul/placa video, neputand fi inlocuite cu ceva compatibil care sa se potriveasca dimensional in laptop ?

La pct.3 ma interesa posibilitatea unui eventual upgrade nu de la o placa video integrata, ci tot de la o placa video dedicata. Asa ar fi posibil un upgrade?

La pct.4 pot solicita de prima data la magazinul de unde cumpar laptopul sa-mi puna 8 GB in loc de 4GB si sa-mi puna SSD in loc de HDD?
Dar daca as vrea asta nu de prima data, insa in perioada de garantie, se mai poate, fara sa afecteze garantia?

Edited by claudia2008, 02 May 2011 - 13:55.


#35
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Postclaudia2008, on 2nd May 2011, 13:49, said:

Aha, am inteles. Deci referitor la pct.1 este clar, plastice, socuri, caderi din mana, presari cu presa, apa pe tastatura, porturi in plus la placa de baza, OC. Bine de stiut.
Pentru uz casnic (fara accent pe portabilitate) si fara OC, prefer in schimb un laptop sub 3000 lei axat in jurul unui procesor cu putere de calcul tripla.

La pct.2, tot nu sunt sigura, de ce ar tine un laptop oricare ar fi el 2-5 ani, iar un desktop tine o viata, tocmai datorita riscurilor de socuri, caderi, presari, apa, SAU sunt sanse mai mari sa pice placa de baza/procesorul/placa video, neputand fi inlocuite cu ceva compatibil care sa se potriveasca dimensional in laptop ?

La pct.3 ma interesa posibilitatea unui eventual upgrade nu de la o placa video integrata, ci tot de la o placa video dedicata. Asa ar fi posibil un upgrade?

La pct.4 pot solicita de prima data la magazinul de unde cumpar laptopul sa-mi puna 8 GB in loc de 4GB si sa-mi puna SSD in loc de HDD?
Dar daca as vrea asta nu de prima data, insa in perioada de garantie, se mai poate, fara sa afecteze garantia?

placile video sunt lipite pe placile de baza ale laptopurilor.... foarte rar gasesti ceva cu un slot... aproape imposibil... deci sa nu te astepti la un upgrade.

placa de baza a unui laptop poate fi inlocuita cu totul doar... deci aici incluzi si placa video si restul de chipseturi...

schimbarea hdd ului se face relativ usor... se scot 2 suruburi , se scoate vechiul hdd si se pune unul nou... la fel si cu ramii... in unele cazuri (cum am eu pe laptop) apas un buton si scot dvd rw ul afara si pot sa l schimb in 10 secunde cu altul in cazul in care e stricat.

nu cred sa ti afecteze garantia... practic tu nu desfaci laptopul pana la placa de baza... doar schimbi niste componente... cel mai bine intrebi cand cumperi sa te asiguri.


PS: laptopurile mediocre nu au nici o putere tripla de procesare... asta e o tampenie... e posibil sa gasesti laptopuri ieftine cu procesoare puternice... e adevarat... insa nu uita ca alea scumpe si premium au cel putin la fel...

ps2: cand ma refeream ca laptopurile astea din seriile superioare sunt mai bune nu ma refeream STRICT la faptul ca placile de baza sunt superiore... da , sunt de obicei MULT peste modelele mediocre , insa calitatea difera f mult... o sa gasesti destul de des laptopuri thinkpad sau latitude sau tecra care merg de 7 8 nedesfacute si nu au nici pe dracu...  mai rar gasesti laptopuri de genul inspirion sau ideapad , sau acer aspire care sa se mentina in aceleasi conditii.


si tot aici... daca tot vorbesti de faptul ca o sa pui laptopul in casa atunci de ce nu iei un desktop? e mult mai ieftin si mai performant...

laptopul daca il iei sa il tii in casa mai bine nu il iei... e facut sa te plimbi cu el... eu ies cu laptopul peste tot... la cafenele , cateodata la munca daca vreau sa frec duda in pauza... nu de putine ori ma duc prin parc in pauza de la munca sa stau putin pe internet... si niciodata nu m am sfiit sa il folosesc in mediul inconjurator... l am pus si pe pamant si pe capota masinilor cu care am mers... a vazut si cativa stropi de ploaie... dastea... deci folosinta de laptop... daca il iei sa il tii in casa atunci NU recomand... iar daca il iei sa fie tot timpul in miscare atunci tre sa te gandesti sa iei ceva care sa faca fata mobilitatii si medoiului inconjurator.

#36
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Multumesc si pentru ultimele lamuriri.

View Postvoposphere, on 2nd May 2011, 15:28, said:

PS: laptopurile mediocre nu au nici o putere tripla de procesare... asta e o tampenie... e posibil sa gasesti laptopuri ieftine cu procesoare puternice... e adevarat... insa nu uita ca alea scumpe si premium au cel putin la fel...
Aici te contrazic. Iti pot da linkuri cu nenumarate laptopuri scumpe si premium, care au procesoare cotate de 2 sau 3 ori mai slabe.

View Postvoposphere, on 2nd May 2011, 15:28, said:

ps2: cand ma refeream ca laptopurile astea din seriile superioare sunt mai bune nu ma refeream STRICT la faptul ca placile de baza sunt superiore... da , sunt de obicei MULT peste modelele mediocre , insa calitatea difera f mult... o sa gasesti destul de des laptopuri thinkpad sau latitude sau tecra care merg de 7 8 nedesfacute si nu au nici pe dracu...  mai rar gasesti laptopuri de genul inspirion sau ideapad , sau acer aspire care sa se mentina in aceleasi conditii.
Aici nu prea inteleg. Si de ce nu ar functiona un Inspiron 7-8 ani fara a fi desfacut (care sa se mentina in aceleasi conditii) ?

View Postvoposphere, on 2nd May 2011, 15:28, said:

... daca tot vorbesti de faptul ca o sa pui laptopul in casa atunci de ce nu iei un desktop? e mult mai ieftin si mai performant...
laptopul daca il iei sa il tii in casa mai bine nu il iei... e facut sa te plimbi cu el....
Vreau sa ma plimb cu el in special prin casa. Cred ca doar in concedii l-as lua cu mine.

@TimeWriter, spuneai undeva, comparand cu Inspiron: "Deci XPS-ul este mai solid, mai bine finisat si are componente mai de calitate (difuzoarele JBL care la ora actuala nu prea au rival si ecranul, nu stiu de cel cu iluminare WLED, dar cel cu iluminare B+RGLED este fantastic)....Eu as lua XPS-ul numai pentru difuzoare."
Si mai spuneai undeva despre acest Inspiron ca este "Foarte galagios, HDD mai lent, difuzoare de tot rasul in comparatie cu JBL-urile de pe XPS si... nah, nu-i XPS".
- M-ar interesa, Inspironul pe care mi l-ai propus este tot foarte galagios si cu difuzoare de tot rasul? Iar referitor la ecran, cum sta?
- Ce ai alege pana la urma in locul meu, Dell Inspiron sau Dell XPS ?
- Nu ai un best buy pentru mine si pe varianta XPS, sa pot compara si sa ma decid?

Edited by claudia2008, 02 May 2011 - 17:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate