Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Un laptop urgent. Toshiba, Dell, sau Asus ?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005

View Postvoposphere, on 2nd May 2011, 15:28, said:

placile video sunt lipite pe placile de baza ale laptopurilor.... foarte rar gasesti ceva cu un slot... aproape imposibil... deci sa nu te astepti la un upgrade.

Nu fi asa de sigur.
Se gasesc (si destul de des)  laptop-uri cu placi video dedicate si amplasate pe slot MXM ,placi video fabricate atit de AMD cit si de NVidia.
Chiar si in "gingasele" Acer Aspire 5520 gasesti una produsa de NVidia (un GT8600 daca nu ma insel).
Desfaci citeva suruburi si o arunci de pe mb.

#38
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Postbit 61, on 2nd May 2011, 18:50, said:

Nu fi asa de sigur.
Se gasesc (si destul de des)  laptop-uri cu placi video dedicate si amplasate pe slot MXM ,placi video fabricate atit de AMD cit si de NVidia.
Chiar si in "gingasele" Acer Aspire 5520 gasesti una produsa de NVidia (un GT8600 daca nu ma insel).
Desfaci citeva suruburi si o arunci de pe mb.

imi pastrez parerea ca sunt foarte rare...

View Postclaudia2008, on 2nd May 2011, 18:19, said:

Multumesc si pentru ultimele lamuriri.


Aici te contrazic. Iti pot da linkuri cu nenumarate laptopuri scumpe si premium, care au procesoare cotate de 2 sau 3 ori mai slabe.


Aici nu prea inteleg. Si de ce nu ar functiona un Inspiron 7-8 ani fara a fi desfacut (care sa se mentina in aceleasi conditii) ?


Vreau sa ma plimb cu el in special prin casa. Cred ca doar in concedii l-as lua cu mine.

@TimeWriter, spuneai undeva, comparand cu Inspiron: "Deci XPS-ul este mai solid, mai bine finisat si are componente mai de calitate (difuzoarele JBL care la ora actuala nu prea au rival si ecranul, nu stiu de cel cu iluminare WLED, dar cel cu iluminare B+RGLED este fantastic)....Eu as lua XPS-ul numai pentru difuzoare."
Si mai spuneai undeva despre acest Inspiron ca este "Foarte galagios, HDD mai lent, difuzoare de tot rasul in comparatie cu JBL-urile de pe XPS si... nah, nu-i XPS".
- M-ar interesa, Inspironul pe care mi l-ai propus este tot foarte galagios si cu difuzoare de tot rasul? Iar referitor la ecran, cum sta?
- Ce ai alege pana la urma in locul meu, Dell Inspiron sau Dell XPS ?
- Nu ai un best buy pentru mine si pe varianta XPS, sa pot compara si sa ma decid?

eu incercam sa ti dau niste sfaturi din experienta mea... insa daca esti pusa pe laptopul X atunci sa ti fie cu noroc... si sa te tina 100 de ani... :)

fiecare merge pe ce crede... eu unul nu as cumpara nimic altceva decat ce am acum... ever... stiu ca il iau , dau cu el de pamant din greseala , nu mi tremura mainile cand il ridic... stiu ca merg in parc si ploua , stiu ca pana il bag in backpack nu are nici pe dracu... , etc... si mai stiu ca  e f greu sa se intample ceva cu componentele lui deoarece si au dovedit fiabilitatea in ultimii 20 de ani...

dell face calculatoare bune... sa fii fericita cu ele...

ps: sa ai grija de el

#39
vill

vill

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.06.2005

View Postclaudia2008, on 2nd May 2011, 14:49, said:

Aha, am inteles. Deci referitor la pct.1 este clar, plastice, socuri, caderi din mana, presari cu presa, apa pe tastatura, porturi in plus la placa de baza, OC. Bine de stiut.
Pentru uz casnic (fara accent pe portabilitate) si fara OC, prefer in schimb un laptop sub 3000 lei axat in jurul unui procesor cu putere de calcul tripla.

La pct.2, tot nu sunt sigura, de ce ar tine un laptop oricare ar fi el 2-5 ani, iar un desktop tine o viata, tocmai datorita riscurilor de socuri, caderi, presari, apa, SAU sunt sanse mai mari sa pice placa de baza/procesorul/placa video, neputand fi inlocuite cu ceva compatibil care sa se potriveasca dimensional in laptop ?

La pct.3 ma interesa posibilitatea unui eventual upgrade nu de la o placa video integrata, ci tot de la o placa video dedicata. Asa ar fi posibil un upgrade?

La pct.4 pot solicita de prima data la magazinul de unde cumpar laptopul sa-mi puna 8 GB in loc de 4GB si sa-mi puna SSD in loc de HDD?
Dar daca as vrea asta nu de prima data, insa in perioada de garantie, se mai poate, fara sa afecteze garantia?

Ca sa nu iti mai faci nici o problema , absolut nici una , inclusiv de garantie , atunci uita de Dell , Asus si astia ...
Un laptop ca asta : Toughbook 31 il poti scapa pe jos de la o inaltime de 2 metri, rezista la praf , la socuri , vibratii , ploaie, vant , viscol , temperaturi extreme , soc termic , nisip...

Toughbook commercial

#40
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Claudia dacă vrei XPS va trebui să renunți la i7 și să iei i5:http://www.shoop.ro/.....2W1BAL/XPS 15.În schimb vei beneficia de HDD la 7200 rpm.

#41
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Nu stiu ca sa fac. Procesor cu cotatie sub jumatate, placa video mai slaba, pentru Windows s-ar mai adauga vreo 430 lei, fara difuzoare JBL.
Parca nu este asa tentant pentru niste plastice, iar viteza marita la HDD la ce ajuta, parca stiam ca se simtea atunci cand HDD lucra mai mult in locul memoriei DDR.
Despre Inspiron galagios nu mi-ati spus de unde vine zgomotul, iar despre ecran, sper ca macar ca al primului meu Sattelite sa fie.
Apropo, ca finisaje si alte amanunte, este Inspironul macar la nivelul acestui Sattelite, de care sunt foarte multumita?

Am studiat putin si ThinkPad-urile, insa mi-am luat gandul repede. Cel mai ieftin cu video dedicata (slabuta 512GB) costa aproape 3500 lei. Iar cel mai ieftin ThinkPad cu video dedicata de 1024 MB costa aproape 7800 lei (si aceea cu procesor de doua ori mai slab decat Dell-ul).

PS: Vad ca s-au marit (si s-au egalat) preturile la magazinele catre care postasem linkuri ieri seara cu Inspironul (in postul nr.21), desi inca nu exista inca pe stoc.

#42
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Postclaudia2008, on 2nd May 2011, 22:28, said:

Nu stiu ca sa fac. Procesor cu cotatie sub jumatate, placa video mai slaba, pentru Windows s-ar mai adauga vreo 430 lei, fara difuzoare JBL.
Parca nu este asa tentant pentru niste plastice, iar viteza marita la HDD la ce ajuta, parca stiam ca se simtea atunci cand HDD lucra mai mult in locul memoriei DDR.
Despre Inspiron galagios nu mi-ati spus de unde vine zgomotul, iar despre ecran, sper ca macar ca al primului meu Sattelite sa fie.
Apropo, ca finisaje si alte amanunte, este Inspironul macar la nivelul acestui Sattelite, de care sunt foarte multumita?

Am studiat putin si ThinkPad-urile, insa mi-am luat gandul repede. Cel mai ieftin cu video dedicata (slabuta 512GB) costa aproape 3500 lei. Iar cel mai ieftin ThinkPad cu video dedicata de 1024 MB costa aproape 7800 lei (si aceea cu procesor de doua ori mai slab decat Dell-ul).

PS: Vad ca s-au marit (si s-au egalat) preturile la magazinele catre care postasem linkuri ieri seara cu Inspironul (in postul nr.21), desi inca nu exista inca pe stoc.

de 2 ori mai slab?... e clar...

#43
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postclaudia2008, on 2nd May 2011, 22:28, said:

Nu stiu ca sa fac. Procesor cu cotatie sub jumatate, placa video mai slaba, pentru Windows s-ar mai adauga vreo 430 lei, fara difuzoare JBL.
Parca nu este asa tentant pentru niste plastice, iar viteza marita la HDD la ce ajuta, parca stiam ca se simtea atunci cand HDD lucra mai mult in locul memoriei DDR.
Despre Inspiron galagios nu mi-ati spus de unde vine zgomotul, iar despre ecran, sper ca macar ca al primului meu Sattelite sa fie.
Apropo, ca finisaje si alte amanunte, este Inspironul macar la nivelul acestui Sattelite, de care sunt foarte multumita?
Toate XPS 15 au difuzoare JBL, la fel si modelul din link.
Hard disk-ul la 5400rpm (~60MB/s) trage in jos orice configuratie curenta, chiar si cel mai ieftin i3. Macar un hard disk la 7200RPM este recomandat, la citire/scriere este aproape de doua ori mai rapid (~100MB/s), alt avantaj il reprezinta si timpii de acces mai mici.
Inspiron N5010 (varianta cu i7-740QM) este foarte galagios, indiferent de load. Ma refer la ventilatorul care raceste procesorul si placa video. Nu stiu cum este N5110 (sunt modele diferite, N5110 este o revizie mai noua).
Boxele la N5010 si, cel mai probabil, si la N5110 sunt dezamagitoare.
Un Inspiron este la nivelul unui Satellite ca si constructie/finisaje, asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji.

Laptop-uri sh iei in considerare? Am ceva care te-ar putea interesa. :)

Edited by TimeWriter, 03 May 2011 - 16:18.


#44
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010

View Postvoposphere, on 2nd May 2011, 18:57, said:

imi pastrez parerea ca sunt foarte rare...


Sunt mult mai multe decat crezi. DELL XPS au toate MXM, la fel majoritatea MSIurilor (seria G toate). Da...alea de zici tu ca sunt jeguri (laudate in SUA si in tarile civilizate pentru cat de bine sunt facute si arhitectura interna)

#45
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Sigur toate XPS-urile au? XPS 15, M1330, M1530, S-XPS 13, S-XPS 16 etc au placa video lipita pe placa de baza, in niciun caz slot MXM. M1730 este printre singurele cu placa video separata, dar nu pe MXM, ci un port proprietar Dell care apare doar la acest model.
Dar sunt destule laptop-uri cu placa video pe slot MXM, Inspiron 1520, 1720, Vostro 1500/1700 de exemplu sunt pe MXMII.

#46
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Multumesc pentru ultimele lamuriri.
M-am hotarat ca pot lua un Inspiron, daca este cel putin la nivelul unui Sattelite. Care si acela (probabil) are boxele dezamagitoare, daca nu-i conectez boxe mai bune.
Daca si ecranul ar fi macar la fel, ar fi ok.

Insa a aparut o noua necunoscuta pentru mine, care nu am gasit sa se mai fi discutat.

View PostTimeWriter, on 3rd May 2011, 17:17, said:

...Hard disk-ul la 5400rpm (~60MB/s) trage in jos orice configuratie curenta, chiar si cel mai ieftin i3. Macar un hard disk la 7200RPM este recomandat, la citire/scriere este aproape de doua ori mai rapid (~100MB/s), alt avantaj il reprezinta si timpii de acces mai mici....
Inteleg ca degeaba am un superprocesor ca i7-2630QM, daca pana si un laptop cu i3 este limitat de viteza prea mica a HDD-ului. Intrebari:
1- Merita upgrade la 7200rpm, daca asta presupune down-grade la jumatate a puterii de procesare? Intre aceste doua variante, care configuratie s-ar misca mai bine (ambele Inspiron) ?
2- Parca as cere din start sa mi se puna in laptop SSD (nu ma intereseaza capacitatea, ci doar performanta, viteza de citire mult peste 100 MB/s, viteza de scriere mult sub 100MB/s !!!),
dar nu vad pe site-uri SSD pentru laptop, sunt aceleasi cu SSD-urile pentru desktop ? Laptopurile si desktopurile au aceeasi incinta pentru ele ?

View PostTimeWriter, on 3rd May 2011, 17:17, said:

Laptop-uri sh iei in considerare? Am ceva care te-ar putea interesa. :)
As lua in considerare, insa de cate ori am incercat, pretul produsului se apropia mai mult de pretul produsului sigilat din magazin. Deci m-ar interesa.

Edited by claudia2008, 04 May 2011 - 00:28.


#47
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Pentru laptop-uri cauta SSD 2.5" si pentru desktop-uri de 3.5"
Deci nu sint identice la dimensiuni.
Pentru laptop-uri au aparut SSD-uri si  de 1TB.
De frica sa nu fac vreun AVC nici nu am citit pretul. :w00t:

#48
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postclaudia2008, on 4th May 2011, 01:20, said:

Insa a aparut o noua necunoscuta pentru mine, care nu am gasit sa se mai fi discutat.Inteleg ca degeaba am un superprocesor ca i7-2630QM, daca pana si un laptop cu i3 este limitat de viteza prea mica a HDD-ului. Intrebari:
1- Merita upgrade la 7200rpm, daca asta presupune down-grade la jumatate a puterii de procesare? Intre aceste doua variante, care configuratie s-ar misca mai bine (ambele Inspiron) ?
2- Parca as cere din start sa mi se puna in laptop SSD (nu ma intereseaza capacitatea, ci doar performanta, viteza de citire mult peste 100 MB/s, viteza de scriere mult sub 100MB/s !!!),
dar nu vad pe site-uri SSD pentru laptop, sunt aceleasi cu SSD-urile pentru desktop ? Laptopurile si desktopurile au aceeasi incinta pentru ele ?
1. Merita cu varf si indesat. Orice configuratie cu i7 se va misca foarte bine, asa ca nu conteaza care model este, cu cat mai ieftin, cu atat mai bine.
2. Un SSD este mai recomandat datorita timpilor de acces mult mai mici, dar depinde de tine daca esti dispusa sa cheltuiesti bani in plus si sa folosesti un hard disk extern pentru stocare de date.

View Postclaudia2008, on 4th May 2011, 01:20, said:

As lua in considerare, insa de cate ori am incercat, pretul produsului se apropia mai mult de pretul produsului sigilat din magazin. Deci m-ar interesa.
Ti-am trimis un PM. :)

#49
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postbit 61, on 4th May 2011, 12:09, said:

Pentru laptop-uri cauta SSD 2.5" si pentru desktop-uri de 3.5"...
M-ar tenta asta sau asta si nu mi se par exagerat de scumpe, plus ca ar fi bine daca din pretul de baza ar laptopului mi-ar scadea contravaloarea HDD-ului.

View PostTimeWriter, on 4th May 2011, 13:46, said:

1. Merita cu varf si indesat. Orice configuratie cu i7 se va misca foarte bine, asa ca nu conteaza care model este, cu cat mai ieftin, cu atat mai bine.
2. Un SSD este mai recomandat datorita timpilor de acces mult mai mici, dar depinde de tine daca esti dispusa sa cheltuiesti bani in plus si sa folosesti un hard disk extern pentru stocare de date.
1. Chiar si daca ar fi un i7 cu scor sub jumatate si "doar" dual-core, deci nu quad-core cum este acest 2630qm ?
2. Nici nu mi-ar mai trebui HDD extern pentru stocare, nu as stoca mare lucru pe el.

PS: Acea propunere de Inspiron best buy pe care mi-ai facut-o in prima pagina a sosit pe stoc (putin mai scump), dar are doar 5400 rpm, dar acum m-ai sfatuit catre alt hard disk.
M-ar mai tenta al doilea din acest grup, adica acesta (cu 7200rpm), insa imi cam depaseste bine bugetul, cand adaug si Windows-ul.

PS2: Sau si mai mult m-ar tenta al treilea din acel grup, daca mi s-ar face schimbul de HDD su SSD.

Edited by claudia2008, 04 May 2011 - 14:56.


#50
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postclaudia2008, on 4th May 2011, 15:37, said:

PS2: Sau si mai mult m-ar tenta al treilea din acel grup, daca mi s-ar face schimbul de HDD su SSD.
De ce nu te ocupi tu de upgrade? Este foarte simplu si nu se pierde garantia daca umbli la HDD sau RAM.

#51
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View PostTimeWriter, on 4th May 2011, 16:13, said:

De ce nu te ocupi tu de upgrade? Este foarte simplu si nu se pierde garantia daca umbli la HDD sau RAM.
La Pcgarage aparea pe site ieri "Disponibil in 4 zile" iar astazi apar pe stoc. Au spus la telefon ca sunt modele care sunt sigilate la HDD si modele care nu sunt. Nu stiau sigur.
La fel ar fi interesant si la upgrade-ul de memorie.
La un eventual upgrade nu se va scadea din pretul laptopului acel HDD, acela ramane clientului.

#52
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
Din review-uri nu pare sa fie vreun sigiliu, poti face upgrade linistita. Astfel de upgrade-uri sunt permise de cand lumea. In general gasesti sigilii pe heatsink la procesor si/sau placa video, iar daca le rupi sunt sanse mari sa pierzi garantia.

#53
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Multumesc.
Stiam ca la un desktop am avut sigiliu chiar pe carcasa, nu puteam umbla la absolut nicio componenta.  Credeam ca poate fi la fel.

In acest caz voi lua acest laptop, cu W7 dar cu HDD mai prost, urmand un upgrade la SSD (am ramas uimita de reactiile posesorilor ce au lasat review-uri pe Pcgarage la SSD-uri).

#54
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Postclaudia2008, on 4th May 2011, 19:36, said:

Multumesc.
Stiam ca la un desktop am avut sigiliu chiar pe carcasa, nu puteam umbla la absolut nicio componenta.  Credeam ca poate fi la fel.

In acest caz voi lua acest laptop, cu W7 dar cu HDD mai prost, urmand un upgrade la SSD (am ramas uimita de reactiile posesorilor ce au lasat review-uri pe Pcgarage la SSD-uri).

misto placa video , de rahat displayul.... rau de tot... la 15 inch sa puna maxim rezolutia aia de rahat e penibil...

parca e windows 98 cu rezolutie de 800 cu 600 pe un ecran de 14 din ala cu tub...

bleah... nici macar la 14 inch nu as putea sa folosesc rezolutia aia.. e oribil... mai ales la 15 inchi... o sa fie totul mare si urat


pentru un ecran de 15 o rezolutie decenta ar fi cel putin 1600 cu 1200

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate