Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Un laptop urgent. Toshiba, Dell, sau Asus ?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#55
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008

View Postvoposphere, on 4th May 2011, 22:18, said:

misto placa video , de rahat displayul.... rau de tot... la 15 inch sa puna maxim rezolutia aia de rahat e penibil...
parca e windows 98 cu rezolutie de 800 cu 600 pe un ecran de 14 din ala cu tub...
bleah... nici macar la 14 inch nu as putea sa folosesc rezolutia aia.. e oribil... mai ales la 15 inchi... o sa fie totul mare si urat
pentru un ecran de 15 o rezolutie decenta ar fi cel putin 1600 cu 1200
Mai am acel Sattelite cu aceeasi rezolutie si sunt foarte multumita. Nu m-a deranjat acest aspect deoarece nu sunt pasionata de jocuri.
PS: Si propunerea de XPS pe care a facut-o @mihay93 in postul nr.40 are aceeasi rezolutie.
Si propunerea factuta de @TimeWriter in postul nr.10 are tot aceeasi rezolutie (defapt chiar acel laptop il cumpar dar de la alt magazin).
Se pare ca atata se poate in acest buget.

Edited by claudia2008, 04 May 2011 - 22:54.


#56
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
Pentru cine este interesat de achizitii si a urmarit acest topic, pot spune ca am ales acest laptop, care costa doar 2499 lei joi cand l-am comandat (tot joi a si sosit).

Primele impresii:
* Tastatura mult mai slim dar si mai restransa (mai mica ca suprafata). Ma obisnuiesc greu de pe fostul Sattelite. Si pare mai firava, daca apas mai tare un buton se curbeaza intreaga tastatura (acum tastez pe ea). Butonase foarte mici si aglomerate pentru sageti in special.
* Aproape la fel de silentios (pacane de doua ori unitatea optica la Startup, alteori parca da cineva click in locul meu)
* Sonorizare mai buna decat la Sattelite
* Vine cu doua discuri, unul avand sistemul de operare. Nu mai trebuie cautata imagine cu Windows-ul pentru reinstalare.
  
Nelamuriri marunte, poate unele vi se par stupizenii, insa nu sunt priceputa :
1) Ar mai fi util de creat acel back-up recomandat de sistem (System Restore) daca am primit disc cu W7 ?
2) Are o singura partitie C: OS , si nu stiu unde are stocat System Restore daca as vrea sa-l copiez.
3) System Rating in Computer-Properties este doar 4,7 (7,4+5,9+4,7+6,6+5,9) , mai mic decat la Sattelite care are procesor si placa video inferioare. Nu inteleg de ce?
4) Scrie clar pe sub el Made in China, intrebasem eu pe undeva in acest topic ce scrie la posesorii de XPS sau Latitude ?
5) Windowsul / leptopul trebuie inregistrate online sau telefonic pe undeva? Autentificare / garantie extinsa ?
6) De pe discul cu "Drivers and Utilities" mai trebuie instalat vreun driver ceva, aparent nu-i lipseste nimic, decat ca nu deschide anumite vizionari.
7) Este bine sa las antivirusul McAfee cu care vine, atat cat o fi perioada de trial, sau sa-l inlocuiesc, sa nu ingreuneze sistemul, care parca nu merge suficient de repede.
8) Dau de multe ori click pe touchpad si dau degeaba ca nu simte nimic, o ia cand vrea el sau deloc, o fi defect? Incerc sa mut cursorul intre cuvinte scrise anterior si nu vrea.
9) As putea sa-i mai instalez ceva sistemului sa-l ajut ?

Edited by claudia2008, 06 May 2011 - 19:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate