Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Vacanta Antalya

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
walkoff

walkoff

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.04.2011

View Postmurat1966, on 30th April 2011, 11:58, said:

daca 'fumez ca Turcii' nu cred ca ai o problema in Turcia   :rolleyes:
Am intentia sa plec in jurul datei de 15-20 mai in Turcia si m-am speriat cind am citit "la conditiile hotelului:fumatul interzis in spatiile publice si private "Din aceste motive nu am rezervat nimic pina acum,ca sa nu am surprize,imediat schimb tara si ma duc la vecini lor.As dori sa mai aud si alte pareri .II multumesc lui murat pt  raspuns.

#38
murat1966

murat1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.08.2008

View Postwalkoff, on 30th April 2011, 12:56, said:

Am intentia sa plec in jurul datei de 15-20 mai in Turcia si m-am speriat cind am citit "la conditiile hotelului:fumatul interzis in spatiile publice si private "Din aceste motive nu am rezervat nimic pina acum,ca sa nu am surprize,imediat schimb tara si ma duc la vecini lor.As dori sa mai aud si alte pareri .II multumesc lui murat pt  raspuns.

sa spun mai klar,  avem si noi lege noua care interzice fumatul la locuri inchise destinat la public, dar cum spune si 'fumez ca turcii) noi intotdeaune gasim solutii sa fumam
:rolleyes:

#39
robpetrache

robpetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.04.2011
Tin sa va multumesc tuturor pentru aport si pentru colaborare, mi-ati fost de real ajutor.  Am hotarat sa merg in Lara, deoarece acolo am o relatie mai speciala in hotelul Fame Lara. Plecam pe 28 sau 29.  Multumesc inca o data, declar topic inchis.

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Salutare, nu stiu daca asta este topicul cel mai potrivit dar o sa pun aici intrebarea mea. Am mai fost in Antalya in 2008 (aproape de Manavgat) si in 2009 (langa Syde, Gundogdu mai exact) in 2008 pe All Inclusive la actualul "Amelia Beach" pe atunci se numea Melia; si in 2009 la Ultra All Inclusive la hotelul Amara Beach Resort unde te puteai plimba pe jos intr-un fel de mini-orasel cu magazine/tarabe si nu regim de puscarie sau Casa Big Brother cum a fost in 2008 la Amelia in mijlocul campului.  :lol:

E posibil ca si anul asta sa plec acolo 7 zile, si va intreb oare in hotelurile astea de 5 ***** stele daca iau laptopul cu mine prind internet wireless neparolat care sa si functioneze bine? In 2009 in curtea hotelului am vazut un router wireless cu 2 antene mari suit pe un foisor si ma gandeam sa fi avut laptopul cu mine. Ar trebuie sa existe asa ceva pentru afaceristii care se perinda pe acolo, dar nu stiu ce viteza sa aibe conexiunea lor in acele zone extraurbane in care se afla, miram-as sa aibe fibra optica la tara cum se intampla pe la noi.  :D

Sunt un aprig cititor de forumuri si nu mai vreau sa am foarte mult de recuperat cand ma intorc din concediu, este greu chiar si dupa 3 zile daramite 7, plus ca as putea vizualiza si camerele de supraveghere ce le detin la magazinul familiei mele, m-as multumi si cu 1-2 mbps daca ar merge, pentru forumuri e suficient.

Wireless-ul ar fi singura varianta acolo, nu am telefon compatibil si n-am folosit niciodata net pe telefonie mobila sau stick USB dar estimez ca in roaming te usuca la buzunar datele mobile. Dar in ziua de azi la 5 stele ar trebui sa existe si PC cu net in camera.  :ph34r:

Edited by Neaceasca85, 01 May 2011 - 14:08.


#41
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View PostNeaceasca85, on 1st May 2011, 13:58, said:

Salutare, nu stiu daca asta este topicul cel mai potrivit dar o sa pun aici intrebarea mea. Am mai fost in Antalya in 2008 (aproape de Manavgat) si in 2009 (langa Syde, Gundogdu mai exact) in 2008 pe All Inclusive la actualul "Amelia Beach" pe atunci se numea Melia; si in 2009 la Ultra All Inclusive la hotelul Amara Beach Resort unde te puteai plimba pe jos intr-un fel de mini-orasel cu magazine/tarabe si nu regim de puscarie sau Casa Big Brother cum a fost in 2008 la Amelia in mijlocul campului.  :lol:

E posibil ca si anul asta sa plec acolo 7 zile, si va intreb oare in hotelurile astea de 5 ***** stele daca iau laptopul cu mine prind internet wireless neparolat care sa si functioneze bine? In 2009 in curtea hotelului am vazut un router wireless cu 2 antene mari suit pe un foisor si ma gandeam sa fi avut laptopul cu mine. Ar trebuie sa existe asa ceva pentru afaceristii care se perinda pe acolo, dar nu stiu ce viteza sa aibe conexiunea lor in acele zone extraurbane in care se afla, miram-as sa aibe fibra optica la tara cum se intampla pe la noi.  :D

Sunt un aprig cititor de forumuri si nu mai vreau sa am foarte mult de recuperat cand ma intorc din concediu, este greu chiar si dupa 3 zile daramite 7, plus ca as putea vizualiza si camerele de supraveghere ce le detin la magazinul familiei mele, m-as multumi si cu 1-2 mbps daca ar merge, pentru forumuri e suficient.

Wireless-ul ar fi singura varianta acolo, nu am telefon compatibil si n-am folosit niciodata net pe telefonie mobila sau stick USB dar estimez ca in roaming te usuca la buzunar datele mobile. Dar in ziua de azi la 5 stele ar trebui sa existe si PC cu net in camera.  :ph34r:
Depinde de hotel,de ex. in 2009 la SARAY REGENCY-SIDE,am intrat pe net in loby,iar in 2010 la LA MER-KEMER,wireless-ul functiona si in camere,asa ca poti sa iei cu tine laptopul  pt ca sigur il vei folosi.

Edited by Jidanu, 01 May 2011 - 15:55.


#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Mi-ar place sa se prinda bine si in camera, aici conteaza daca camera e cu fata catre router in situatia in care e in curte pe foisor. Lobby-ul e cum ar veni cam in zona Receptiei. Oricum il DX-uiesc in toate pozitiile daca plec cu leptoaca acolo. La Ultra All Inclusive cred ca e un must wireless-ul si routerul de la Amara din Gundogdu parea zdravan.

Laptopul e problematic pe avion, il folosesc doar la birou, e din 2008 si nu am geanta speciala pentru el, cum naiba s-ar baga in bagajele pe care astia le trantesc cat colo si e cam mare pentru bagajul de mana de la pasageri. Dar asta e alta discutie.

Edited by Neaceasca85, 02 May 2011 - 01:18.


#43
marabe

marabe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.02.2011

View PostNeaceasca85, on 2nd May 2011, 02:15, said:

Mi-ar place sa se prinda bine si in camera, aici conteaza daca camera e cu fata catre router in situatia in care e in curte pe foisor. Lobby-ul e cum ar veni cam in zona Receptiei. Oricum il DX-uiesc in toate pozitiile daca plec cu leptoaca acolo. La Ultra All Inclusive cred ca e un must wireless-ul si routerul de la Amara din Gundogdu parea zdravan.

Laptopul e problematic pe avion, il folosesc doar la birou, e din 2008 si nu am geanta speciala pentru el, cum naiba s-ar baga in bagajele pe care astia le trantesc cat colo si e cam mare pentru bagajul de mana de la pasageri. Dar asta e alta discutie.

Laptopul ti-l iei in bagajul de mana, oricum te pun sa-l scoti, sa-l pui separat in cutiile de depozitare, ca si telefoanele mobile, cand treci prin punctul de control.

#44
meghidoo

meghidoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.11.2006

View PostNeaceasca85, on 1st May 2011, 14:58, said:

Salutare, nu stiu daca asta este topicul cel mai potrivit dar o sa pun aici intrebarea mea. Am mai fost in Antalya in 2008 (aproape de Manavgat) si in 2009 (langa Syde, Gundogdu mai exact) in 2008 pe All Inclusive la actualul "Amelia Beach" pe atunci se numea Melia; si in 2009 la Ultra All Inclusive la hotelul Amara Beach Resort unde te puteai plimba pe jos intr-un fel de mini-orasel cu magazine/tarabe si nu regim de puscarie sau Casa Big Brother cum a fost in 2008 la Amelia in mijlocul campului.  :lol:

E posibil ca si anul asta sa plec acolo 7 zile, si va intreb oare in hotelurile astea de 5 ***** stele daca iau laptopul cu mine prind internet wireless neparolat care sa si functioneze bine? In 2009 in curtea hotelului am vazut un router wireless cu 2 antene mari suit pe un foisor si ma gandeam sa fi avut laptopul cu mine. Ar trebuie sa existe asa ceva pentru afaceristii care se perinda pe acolo, dar nu stiu ce viteza sa aibe conexiunea lor in acele zone extraurbane in care se afla, miram-as sa aibe fibra optica la tara cum se intampla pe la noi.  :D

Sunt un aprig cititor de forumuri si nu mai vreau sa am foarte mult de recuperat cand ma intorc din concediu, este greu chiar si dupa 3 zile daramite 7, plus ca as putea vizualiza si camerele de supraveghere ce le detin la magazinul familiei mele, m-as multumi si cu 1-2 mbps daca ar merge, pentru forumuri e suficient.

Wireless-ul ar fi singura varianta acolo, nu am telefon compatibil si n-am folosit niciodata net pe telefonie mobila sau stick USB dar estimez ca in roaming te usuca la buzunar datele mobile. Dar in ziua de azi la 5 stele ar trebui sa existe si PC cu net in camera.  :ph34r:

Saracii angajati :)), in cazul acesta eu as zice sa nu iti mai iei deloc concediu :)), am avut si eu un patron care toata ziua de dimineata pana seara statea pe camere si suna intr-una, ghiceste treaba mergea la fel fie ca statea pe camere sau nu, doar ca se stresa aiurea. Fiecare isi face viata cum vrea, numai ca macar 7 zile cat esti plecat lasa naibii angajatii sa stea mai linistiti, iar daca nu fac treaba decat supravegheati da-i afara si pune unii de incredere :)). Sanatate si vacanta placuta fara stres!

#45
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Sau inchide magazinul o saptamana.

#46
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Stati linistiti, nu asta era ideea, chiar deloc, avem doar 2 angajate care sunt de incredere si nu eu sunt patronul ci tata si cu mama sunt, eu sunt singurul care ma uit pe camere prin web din pasiune si pentru distractie, nu ca sa urmaresc ca ar fura sau ar face nu stiu ce angajatele.  :D

Ca utilitate reala am imagini cu 2 tipi care au incercat sa fure dar au fost fugariti de una din vanzatoare, alea le am salvate pe PC acasa in caz ca or recidiva vreodata. :naughty:  

Principalul motiv pentru care as vrea net in concediu sunt forumurile pentru ca se aduna mult prea mult de citit pe ele si imi place sa fiu la curent cu toate de acasa, mai ales cu vremea, (sa stiu daca ratez vreo furtuna ceva,  :lol:) desigur ca nu m-as putea abtine nici de la camere care sunt montate abia in noiembrie 2010 desi avem magazinul din 2003, sigur ca ar fi tare sa vad imagini de acasa la o asa distanta. Cred ca ar merge sacadat streaming-ul dar cine stie, merita incercat.

Edited by Neaceasca85, 03 May 2011 - 12:46.


#47
meghidoo

meghidoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 14.11.2006

View PostNeaceasca85, on 3rd May 2011, 13:26, said:

Stati linistiti, nu asta era ideea, chiar deloc, avem doar 2 angajate care sunt de incredere si nu eu sunt patronul ci tata si cu mama sunt, eu sunt singurul care ma uit pe camere prin web din pasiune si pentru distractie, nu ca sa urmaresc ca ar fura sau ar face nu stiu ce angajatele.  :D

Ca utilitate reala am imagini cu 2 tipi care au incercat sa fure dar au fost fugariti de una din vanzatoare, alea le am salvate pe PC acasa in caz ca or recidiva vreodata. :naughty:  

Principalul motiv pentru care as vrea net in concediu sunt forumurile pentru ca se aduna mult prea mult de citit pe ele si imi place sa fiu la curent cu toate de acasa, mai ales cu vremea, (sa stiu daca ratez vreo furtuna ceva,  :lol:) desigur ca nu m-as putea abtine nici de la camere care sunt montate abia in noiembrie 2010 desi avem magazinul din 2003, sigur ca ar fi tare sa vad imagini de acasa la o asa distanta. Cred ca ar merge sacadat streaming-ul dar cine stie, merita incercat.

Pana la urma unde pleci? Te duci singur sau cu parintii, daca te duci cu parintii inteleg de unde nevoia asa mare de internet :).

#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu este sigur 100%, va depinde de disponibilitatile financiare din luna august, spre exemplu in 2010 in iunie se zicea ca mergem in Antalya, dar pentru ca nu au mai fost bani am fost doar 4 zile la Mamaia si inca 2 pe la Sambata de Sus unde am facut si ultimele 3 revelioane. In Antalya cu parintii merg, dar nevoia de internet ar fi fost oricum, e greu sa citesc atata dupa 7 zile si nu vreau sa pierd informatii interesante de pe forumuri. Daca vom merge in Antalya sigur va fi la Ultra All Inclusive, iar aici as crede ca internetul este aproape garantat.

#49
onikamiha

onikamiha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 17.04.2007

View Postrobpetrache, on 20th April 2011, 10:37, said:

rezultate:

Conditii: 28-august plecare, 3 adulti si un copil, merg cu masina proprie
Dorinte:
camere cu vedere la mare
nisip fin pe plaja
tobogane cu apa pt copii+adulti
distractii seara

oferte gasite:
Turan Prince Residence, Side - Family Large Room Land/Sea View , [All Inclusive Bronze] 1000eur
Club Turan Prince World Hotel, Side - Twin Club sau Club Dublex sau Twin Room (nu inteleg diferentele) , [All Inclusive Bronze] 1072-1120eur
Crystal Paraiso Verde Resort Belek - Family Room Garden View - [All Inclusive Silver] 1150eur
Crystal Family Resort & Spa Belek, Belek - Family Room Sea View - [All Inclusive Gold] 1500eur
Long Beach Resort & Spa Hotel, Alanya - Standard Twin Room sau Family Duplex Room [All Inclusive Bronze] 1120-1244eur
Mukarnas Spa Resort Hotel, Alanya - Junior Suite Sea View - [All Inclusive Bronze] 1000eur

La ce agentie ai gasit preturile astea?

Ce recomandati ?


#50
megh

megh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 27.08.2007
Salut,
Va rog daca ma puteti ajuta cu ceva recomandari de hoteluri si oferte last minute pentru Antalya. As vrea ca plecarea sa fie undeva in jurul datei de 23-27 august, cu avionul.
Prefer 5 stele UAI... iar piscinele si spatiile de joaca cu topogane pt copii sunt binevenite pt pustiul meu de 5 ani.
Orice sfat e binevenit.
Multumesc

#51
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Antalya

Attached Files

  • Attached File  A 67.JPG   358.22K   22 downloads
  • Attached File  A 71.JPG   183.91K   21 downloads
  • Attached File  A 72.JPG   504.65K   20 downloads
  • Attached File  A 73.JPG   550.94K   18 downloads


#52
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
@zuv-ule, mai nou te-ai reprofilat pe imagini luate din avion.
Cu multi ani in urma obisnuiam sa mai postez si pe forumul romanian-spotters.

#53
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmetalactual, on 08 mai 2023 - 19:32, said:

@zuv-ule, mai nou te-ai reprofilat pe imagini luate din avion.
Pasiunea e mai veche. Mereu iau loc la geam. Stau prost cu statul pe loc mult timp si cascatul gurii pe geam combinat cu foto face timpul sa treaca mai usor.

#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Rog asistența pt cineva (subsemnatul) nefamiliarizat cu Turcia.
N-am fost niciodata in vacanța acolo - da, stiu, țipete de oroare si indignare in public Posted Image
Ma rog, am fost de 4 ori la Istanbul in primii ani dupa Revolutie, cu ''afaceri'' la nivel de sacosa de rafie, dar alea nu se pun Posted Image

Pe scurt, doua intrebari:

1.de la aeroportul Antalya spre Fethiye ar exista vreo modalitate de transport mai buna decat masina inchiriata?  Am gasit niste firme de VIP transfer dar cu preturi incepand de la 400 euro dus-intors.
Dintre firmele de inchirieri masini, aveti sugestii pro sau contra pentru vreuna din ele?

2. Ce cartela pt internet recomandati?
Airalo imi arata niste cartele Merhaba, de ex. 20 Gb cu 26 dolari.
Ce alte optiuni (mai bune) ar exista?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate