Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Vacanta Antalya

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
robpetrache

robpetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.04.2011
Buna ziua, sunt nou venit pe forum.   In aceasta vara vreau sa plec in Turcia pt prima oara in viata, in concediu.  Eu, sotia, si fiicele noastre de 7 si 15 ani (cea de 15 ani ii va implini pe 5 Iulie, acum are 14), intre 7-10nopti.   In principiu as vrea pe la mijlocul lunii August, dar voi decide si in functie de raspunsurile dvs, celor care vor fi amabili sa-mi raspunda.

1. Dpdv al vremii, cand e cel mai avantajos? Adica sa nu ma topesc :)
2. Dpdv al pretului, cand e cel mai ieftin ca si sezon ?
3. Dpdv al pretului pt copii, am inteles ca exista si cu ambii copii inclusi in pretul sejurului, pana in 14 si 15 ani, in functie de hotel.  
4. Nu stiu pana cand se considera Early Booking ca sa pot beneficia pe reducerea EB, va rog mult sa imi explicati.  
5. Am citit aici pe forum despre Alanya, si in alte parti despre alte zone ale Antalyei, cum ar fi Lara sau Belek. Unde e mai bine, si din ce puncte de vedere?
6. Ofertele de sejur cu avion inclus? Sau cu masina proprie? Care sunt avantajele/dezavantajele?  Diferenta de pret?  Am vazut scris taxe de aeroport 95eur.  De persoana?  Apoi, asigurarea medicala, care este procedura, de unde se obtine si la ce pret?
7. Exista posibilitatea sa-mi doresc sa ajung si la un bazar, fie el in Istanbul sau in Kusadasi, pentru cateva cumparaturi, de placere.  Nu stiu care e mai aproape de Antalya, nu stiu in ce conditii se poate merge (transport), daca optez pt sejur cu avionul.  Ajutor :)
8. Rog pe aceasta cale pe toti din domeniu sa ma oferteze, sunt interesat, vreau sa prind EB daca mai este posibil, sunt dispus incepand de acum.

Multumesc anticipat tuturor.

Stima,
Rob Petrache

#2
Cristina_73

Cristina_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.02.2011

View Postrobpetrache, on 19th April 2011, 14:33, said:

Buna ziua, sunt nou venit pe forum.   In aceasta vara vreau sa plec in Turcia pt prima oara in viata, in concediu.  Eu, sotia, si fiicele noastre de 7 si 15 ani (cea de 15 ani ii va implini pe 5 Iulie, acum are 14), intre 7-10nopti.   In principiu as vrea pe la mijlocul lunii August, dar voi decide si in functie de raspunsurile dvs, celor care vor fi amabili sa-mi raspunda.

1. Dpdv al vremii, cand e cel mai avantajos? Adica sa nu ma topesc :)
2. Dpdv al pretului, cand e cel mai ieftin ca si sezon ?
3. Dpdv al pretului pt copii, am inteles ca exista si cu ambii copii inclusi in pretul sejurului, pana in 14 si 15 ani, in functie de hotel.  
4. Nu stiu pana cand se considera Early Booking ca sa pot beneficia pe reducerea EB, va rog mult sa imi explicati.  
5. Am citit aici pe forum despre Alanya, si in alte parti despre alte zone ale Antalyei, cum ar fi Lara sau Belek. Unde e mai bine, si din ce puncte de vedere?
6. Ofertele de sejur cu avion inclus? Sau cu masina proprie? Care sunt avantajele/dezavantajele?  Diferenta de pret?  Am vazut scris taxe de aeroport 95eur.  De persoana?  Apoi, asigurarea medicala, care este procedura, de unde se obtine si la ce pret?
7. Exista posibilitatea sa-mi doresc sa ajung si la un bazar, fie el in Istanbul sau in Kusadasi, pentru cateva cumparaturi, de placere.  Nu stiu care e mai aproape de Antalya, nu stiu in ce conditii se poate merge (transport), daca optez pt sejur cu avionul.  Ajutor :)
8. Rog pe aceasta cale pe toti din domeniu sa ma oferteze, sunt interesat, vreau sa prind EB daca mai este posibil, sunt dispus incepand de acum.

Multumesc anticipat tuturor.

Stima,
Rob Petrache

buna, Rob.

voi incerca sa-ti impartasesc din experienta mea; in fond turcii sunt cei care au inventat conceptul de all inclusive, ultra all inclusive etc.
1. la sfarsitul lui mai, inceputul lui iunie sau in septembrie; la ei sunt aprox 30 grade avand o clima umeda; in august - crede-ma am fost te topesti;
2. similar 1
3. aici nu te pot ajuta, fiul meu are doar 6 ani si inca beneficiez de gratuitate; dar, agentia iti poate raspunde.
4. EB se face de obicei on doua etape, ultima incheindu-se deja, la sfarsitul lui martie - iarasi depinde de agentie;
5. vrei ceva superb? iti recomand Belek - Callista; anul asta este a treia oara cand merg; superb, liniste, curat, elegant; sau orice alt hotel din belek; este o zona, sa zicem, mai exclusivista a turcilor; alanya, antalya, lara sunt galagioase, aglomerate etc;
6. ofertele sunt cu avion inclus sau cu pret individual; nu stiu sa-ti spun nimic despre avion, prefer masina - ma opresc unde vreau cand vreau:)
7. iti recomand agentia kusadasi, eu cu ei plec cam peste tot;

bafta si drum bun.

#3
robpetrache

robpetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.04.2011
Multumesc, am notat tot ce ai scris si voi lua in considerare.

#4
drepan

drepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 29.05.2008
Salut. Eu zic sa iei intai o harta a Turciei, recomand Google maps ca poti avea si street view, sa vezi cam pe unde se afla Belek, Alanya, Lara, Antalya, Istanbul, Kusadasi sau Bodrum pt a-ti face o idee. Eu prefer avion pt rapiditate si confort. Altii vor masina, dar  eu unul prefer sa ajung in 3-4 ore din Otopeni pe plaja decat in 2 zile. :) Nu mai spun de oboseala acumulata. Este mai ieftin cu masina personala decat cu avion, dar nu mult. Am fost in Belek pe 17 iunie si era o caldura de nu puteai sta afara nici macar la umbra. Anul asta merg pe 30 mai la Cornelia deluxe ca mergem si cu bebe. E f fain ca zona pt plaja, mare. Cam nasol ca esti in tzarc la majoritatea hotelurilor daca nu ai o masina sau inchiriezi. Vezi ca unele agentii au early booking pana la sfarsitul lui aprilie. Eu zic sa te grabesti daca mai vrei sa prinzi locuri in hoteluri.

#5
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Daca vrei cu avionul ia in calcul ca te costa minim 1000 de euro doar biletele de avion cu taxe de aeroport. Dupa aceea daca vrei sa ne spui un buget la care te-ai gandit putem discuta.
De preferat sa mergi inainte sa implineasca copilul 15 ani. Si asa sunt putine hoteluri care sa acorde reduceri pentru copii peste 14 ani .
In  mijlocul lui august este cel mai cald si cel mai scump.
Early booking mai este pana in 30 aprilie.
Bafta .

Edited by ANDOX, 19 April 2011 - 15:55.


#6
robpetrache

robpetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.04.2011
Multumesc, am sunat deja la o agentie, am inteles cum este cu EB, am inteles situatia geografica, ma intereseaza intre Kemer si Side, deci Kemer,  Antalya, Alanya, Anamur, Silifke, Lara, Belek, Side.    Ca perioada, am decis plecarea sa fie intre 8-24 august, sejurul de 7 nopti, si prima optiune sa fie cu avionul.

Fiica mea cea mare implineste 15 ani pe 5 Iulie.  Se tine cont de varsta la data platii?  Sau de varsta la data intrarii in hotel?  Ca as putea sa platesc si maine :D .  Initial ma gandisem sa plec intre 7-24 august.  Dar daca spui ca e si mai cald, si mai scump ca in Iulie, atunci uite va spun realitatea, pot pleca cel mai devreme pe 22 Iulie, pentru ca pe 19 Iulie se va finaliza situatia intrarii copiilor la licee.  La early booking ajung cu usurinta inseamna, mai avem 11 zile sa decid :)

View PostANDOX, on 19th April 2011, 16:55, said:

Daca vrei cu avionul ia in calcul ca te costa minim 1000 de euro doar biletele de avion cu taxe de aeroport. Dupa aceea daca vrei sa ne spui un buget la care te-ai gandit putem discuta.
De preferat sa mergi inainte sa implineasca copilul 15 ani. Si asa sunt putine hoteluri care sa acorde reduceri pentru copii peste 14 ani .
In  mijlocul lui august este cel mai cald si cel mai scump.
Early booking mai este pana in 30 aprilie.
Bafta .


#7
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008

View Postrobpetrache, on 19th April 2011, 17:56, said:

Multumesc, am sunat deja la o agentie, am inteles cum este cu EB, am inteles situatia geografica, ma intereseaza intre Kemer si Side, deci Kemer,  Antalya, Alanya, Anamur, Silifke, Lara, Belek, Side.    Ca perioada, am decis plecarea sa fie intre 8-24 august, sejurul de 7 nopti, si prima optiune sa fie cu avionul.

Oricum, la mai putin de 10 nopti in hotel, varianta cu masina pica. Faci doua zile pe drum, stai 6 la hotel si inca doua zile pe drum. Nu se merita. Ori 10 zile la hotel si masina, ori 7 nopti si avion. Dar avionul la 4 persoana o sa te usture rau de tot - minim 1000 Eur. Si inca ceva - perioada aleas e cam varf de sezon si cum destule hoteluri au cam inchis EB, variatele tale sunt cam limitate. Te-ai horatat cam tarziu si s-ar putea sa nu alegi tu unde sa mergi, ci sa mergi unde mai e loc liber, dar cine stie, poate ai noroc.

#8
robpetrache

robpetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.04.2011
Ca si buget, cu avionul, vreau sa ma incadrez in 2000 eur.  Inca 500 cheltuiti pe acolo printr-un bazar eventual, total 2500. Mai mult nu am de unde. Multumesc



View PostANDOX, on 19th April 2011, 16:55, said:

Daca vrei cu avionul ia in calcul ca te costa minim 1000 de euro doar biletele de avion cu taxe de aeroport. Dupa aceea daca vrei sa ne spui un buget la care te-ai gandit putem discuta.
De preferat sa mergi inainte sa implineasca copilul 15 ani. Si asa sunt putine hoteluri care sa acorde reduceri pentru copii peste 14 ani .
In  mijlocul lui august este cel mai cald si cel mai scump.
Early booking mai este pana in 30 aprilie.
Bafta .


#9
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008

View Postrobpetrache, on 19th April 2011, 18:10, said:

Ca si buget, cu avionul, vreau sa ma incadrez in 2000 eur.  Inca 500 cheltuiti pe acolo printr-un bazar eventual, total 2500. Mai mult nu am de unde. Multumesc

1000 Eur - 7 nopti, inseamna putin mai mult de 140 Eur camera (1 camere-4 persoane) in varf de sezon! Ai variante ff limitate. Gandeste-te si la alte zone sau ia in calcul varianta cu masina.

#10
robpetrache

robpetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.04.2011
4 persoane ? Cea mica are 6 ani.  Despre varianta cu masina, oare care este costul dus-intors, in general ? Benzina+ cazare canakkale, acolo am vazut ca se cazeaza cei care merg cu masinile ?  ViaMichelin imi arata 1450km, 19 ore de condus (fara oprirea din canakkale of course), costuri totale 150eur, deci 300 dus-intors. Plus cazarea de o noapte inca 100eur as spune, se fac 400 euro ?  Am gandit bine ?


View Postsoftyty, on 19th April 2011, 18:13, said:

1000 Eur - 7 nopti, inseamna putin mai mult de 140 Eur camera (1 camere-4 persoane) in varf de sezon! Ai variante ff limitate. Gandeste-te si la alte zone sau ia in calcul varianta cu masina.


Nu scot din calcule varianta cu masina, si dpdv al vizitarii unui bazar maricel, cum este in Istanbul sau Kusadasi.

#11
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
@robpetrache, varsta copilului conteaza la data intarii in hotel , nu la data platii. Daca mergi dupa ce implineste 15 ani nu cred ca este vreun hotel care sa-i mai acorde gratuitate sau reducere si in acest caz este considerata al treilea adult in camera. In bugetul tau variantele cu avionul  sunt destul de limitate mai ales ca multe hoteluri sunt in stop sale,  dar exista cateva totusi. Mare grija insa sa nu alegi vreo porcarie de hotel si apoi sa-i para rau.
Cat despre bazar in Kusadasi sau Antalya nu o sa gasesti mare lucru , decat chestii scumpe cu preturi de statiune .
Daca mergi cu masina nu ai ce cauta prin Canakkale si Kusadasi ci te duci prin Istanbul , si mai scurt si sosele mai bune.
Atentie benzina in Turcia este in jur de 2 euro.

#12
robpetrache

robpetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.04.2011
Am decis ca merg cu masina proprie, si da, Istanbul suna bine.  Deci cu masina, ce optiuni as avea pentru plecari de la 15 august ?  Dar de la 20 August?


View PostANDOX, on 19th April 2011, 21:09, said:

@robpetrache, varsta copilului conteaza la data intarii in hotel , nu la data platii. Daca mergi dupa ce implineste 15 ani nu cred ca este vreun hotel care sa-i mai acorde gratuitate sau reducere si in acest caz este considerata al treilea adult in camera. In bugetul tau variantele cu avionul  sunt destul de limitate mai ales ca multe hoteluri sunt in stop sale,  dar exista cateva totusi. Mare grija insa sa nu alegi vreo porcarie de hotel si apoi sa-i para rau.
Cat despre bazar in Kusadasi sau Antalya nu o sa gasesti mare lucru , decat chestii scumpe cu preturi de statiune .
Daca mergi cu masina nu ai ce cauta prin Canakkale si Kusadasi ci te duci prin Istanbul , si mai scurt si sosele mai bune.
Atentie benzina in Turcia este in jur de 2 euro.


#13
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008

View Postrobpetrache, on 19th April 2011, 21:15, said:

Am decis ca merg cu masina proprie, si da, Istanbul suna bine.  Deci cu masina, ce optiuni as avea pentru plecari de la 15 august ?  Dar de la 20 August?
Oferte mai bune in jurul datei de 20 august sunt cu intrarile in hotel in ziua de duminica 21.august, iar oferte "bune" pina in aproximativ 1.500.-€ pt. 7 nopti, 2 adulti + 2 copii (7&15 ani), All Inclusiv, in zona Antalya, fara transport, ar fi:

-Crystal Paraiso Verde Resort, Belek, 5*

-Crystal Family Resort & Spa, Belek, 5*

-Crystal Palace Luxury Resort, Side, 5*

-Hotel Turan Prince World Club, Side, 5*

-Hotel IC Santai, Belek, 5*

-Long Beach Resort, Incekum / Alanya, 5*

-Mukarnas Spa Resort, Incekum / Alanya, 5*

#14
robpetrache

robpetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.04.2011
Ok, si cum fac sa intru in posesia acestor oferte in timp util, sa ajung pana pe 30 aprilie sa pot prinde EB ?  Caut singur pe net agentii care lucreaza cu aceste hoteluri? Sau avem printre noi oameni implicati ?

#15
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Da, cauti pe net!

#16
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 30.04.2008

View Postrobpetrache, on 19th April 2011, 23:20, said:

Ok, si cum fac sa intru in posesia acestor oferte in timp util, sa ajung pana pe 30 aprilie sa pot prinde EB ?  Caut singur pe net agentii care lucreaza cu aceste hoteluri? Sau avem printre noi oameni implicati ?

Rezervarea hotelurilor din ofertele respective se face OnLine pe Net, ofertele sunt valabile in acest moment, nu stiu cit si cind se schimba pretul din ofertele respective, nu stiu nici cite camere mai sunt disponibile si cind se epuizeaza acestea.

Edited by w140, 19 April 2011 - 23:14.


#17
robpetrache

robpetrache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.04.2011
Tin sa va multumesc in primul rand pentru abundenta de raspunsuri cat si pentru cautarile facute in ajutorul meu pe diverse situri.  O sa intru maine pe situri sa vad ce gasesc, daca pot fac si rezervarea, si postez.  Am tot migrat data plecarii, am tot avansat-o, in parte datorita pretului, in parte datorita faptului ca sfarsitul lui August aduce dupa sine 3-4 grade mai putin de caldura, iar in parte pt ca pe 26 August este ziua mea.  Poate o fac aici si plec in concediu pe 28 August, ce ziceti, ma avantajeaza si dpdv al pretului/temperaturii ?

Inca o data, multumesc tuturor.

#18
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006

View Postrobpetrache, on 20th April 2011, 00:20, said:

Tin sa va multumesc in primul rand pentru abundenta de raspunsuri cat si pentru cautarile facute in ajutorul meu pe diverse situri.  O sa intru maine pe situri sa vad ce gasesc, daca pot fac si rezervarea, si postez.  Am tot migrat data plecarii, am tot avansat-o, in parte datorita pretului, in parte datorita faptului ca sfarsitul lui August aduce dupa sine 3-4 grade mai putin de caldura, iar in parte pt ca pe 26 August este ziua mea.  Poate o fac aici si plec in concediu pe 28 August, ce ziceti, ma avantajeaza si dpdv al pretului/temperaturii ?

Inca o data, multumesc tuturor.
Este mult mai bine sa pleci in 28 august. Si preturi mai bune si temperaturi mai acceptabile .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate