Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
gmail

Țevi de 3/4" - 1" la calor...

Care adeziv de placi ceramice ii ...

[GAMING PC BUILD] Aprox 12000 lei
 Care sint cele mai ieftine mortar...

Ferdinand Residence - Sectorul 2

programel Win Movie Maker

Meritau ginerii lui Lot sa moara?
 Ce credeți ca s-ar intampla ...

Instanta amana sistematic pronunț...

se poate folosi alt incarcator US...

Parchet impermeabil + fara praguri
 Despre prima de activare

One Cotroceni

Piese noi pentru reducerea zgomot...

Refuzat la imbarcare din cauza un...

Vacanta Antalya

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

Povestitorul

Povestitorul

Member

• Grup: Members
Karhule, depinde cati sunteti...mai avantajos este cu masina inchiriata, ai confort ......altfel cu autocarele te deplasezi oriunde din autogara din Antalya

https://www.busbud.c...ion[28820]=true

https://shop.flixbus..._explore_map]=0

https://www.rome2rio...hiye#r/Taxi/s/0

L.E vezi ca autogara nu este linga aeroport, este la capatul orasului...opus de aeroport....

https://www.google.c...6s/g/11f6dlk9w3

Edited by Povestitorul, 10 May 2023 - 13:26.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators
Partea proasta e ca aterizarea e pe la 1:30 noaptea.

Iar noi suntem 5, asa ca nu incapem intr-un taxi.

Cam peste tot am inchiriat masina, chestia e ca in ziua precedenta vom conduce peste 800 km pana la Helsinki, apoi avion de noapte, asa ca ajungem la 1:30 chiauni la cap si rupti in gura de obositi.
Cum se circula in zona? Risc de accidente?
Acum 30 de ani in Istanbul era urgie, am zis atunci n-am mai vazut asa ceva de cand mama m-o facut :lol:
Bine, de atunci am condus o gramada, prin Europa si America de Nord, dar ce am vazut atunci la Istanbul n-am mai vazut altundeva...

Deci voi, cunoscatorii, cum ati face? :)

mdt

mdt

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu am fost in Antalya dar am experienta solida de vacante in formatia de 5 :D.
Avand in vedere ora aterizarii as lua o prima cazare langa aeroport pt o noapte si as pleca a doua zi mai departe. As modifica rezervarea urmatoare, daca e deja facuta.

Vezi cum se compara pretul transferului dus intors cu masina inchiriata si daca vrei sa faci si alte drumuri pe parcursul vacantei sau ar sta masina nefolosita in parcarea hotelului. Pentru masina inchiriata verifica daca ghiseul lor din aeroport e disponibil la ora la care aterizati.

Daca nu vrei sa iei extra cazare cel mai comod e cu transferul, mai motaiti pe drum si va duce de la aeroport la hotel fara batai de cap. Recent am dat 160 euro pt transfer Napoli aeroport - hotel in Amalfi, doar dus, a meritat fiecare euro pt ca am mers 5 persoane in minimul de timp posibil. Iar apoi am trecut pe mijloace de transport in comun.

Situatiile difera dar trebuie luate toate variabilele in calcul. Vacanta faina!

Edited by mdt, 10 May 2023 - 13:54.

Povestitorul

Povestitorul

Member

Cel mai bun sfat...felicitari mdt.... traficul este greoi, ziua, la ora aia (2 AM) e liber...Istanbul e alceva...ai o populatie de 20 milioane fata de antalya unde ai 2 milioane...deci recomand masina inchiriata,  iti vine un microbuz mercedes la aeroport si te duce in 3 ore la receptia hotelului...

Vezi ca plaja Calis este foarte lunga,~3 km, si este formata din pietris rotunjit, nu colturos,  dimineata, pâna în ora 10:00, marea este foarte linistita, ca apa dintr-o piscina, dupa-amiaza sunt valuri în toata regula.

Edited by Povestitorul, 10 May 2023 - 14:00.

Karhu

Karhu

Heretic member

Deci voi ati opta pt VIP transfer.  OK, daca nu gasim variante, asa vom face si noi.
Avem in plan cateva iesiri auto, dar maxim 4-5 zile (stam doua saptamani) deci parca nu as inchiria masina pt toata perioada.

Am uitat sa intreb, voi platiti in lire sau in euro? E vreo diferenta notabila? Estimez ca vom cheltui cam 1500-2000 euro. Sa-i schimb in lire sau nu merita deranjul?

La intrebarea 2, cea cu accesul internet, are cineva vreun pont?
Thanx!

mdt

mdt

Senior Member

De fiecare data cand am folosit transfer de-asta “VIP” (adica privat, cu microbuz) am cercetat inainte cu atentie review-urile, pe tripadvisor, pe  Google Maps, pe unde am gasit. De fiecare data a mers totul f bine dar am citit si review-uri nasoale pe la alte firme. De multe ori plata de face ori cash ori are soferul un POS sau un fel de POS pe telefon. Pariez ca turcii vor fi f fericiti sa primeasca euro cash pt asta.

Edited by mdt, 10 May 2023 - 14:08.

Povestitorul

Povestitorul

Member

Ete raspunsul lui Dan pe celalalt topic (cu masina)...."Gasesti la magazinele celor 3 operatori de telefonie, Vodafone, Turkcell, Türk Telekom.Oricare din ei au cartele cu pachet pentru turisti (net mult, si ceva minute si SMS local). Evita sa cumperi din aeroport, de preferat magazinele din oras, apoi cele din mall-uri. Sa le zicem magazinele de reprezentanta, ca mai sint si "dughene" mai mici dar care nu au asa ceva".

Eu fac platile cu euro, curs mai bun, ti se da rest in lire (la curs oficial). Nu recomand achizitionarea de LT (din cauza inflationista) in prealabil, orice magazinas de cartier iti accepta euro/dolar si iti da restul in lire turcesti....vacanta placuta va doresc si mult soare!

Edited by Povestitorul, 10 May 2023 - 14:12.

Karhu

Karhu

Heretic member

Daca luam VIP transfer, la astia m-am gandit

View PostPovestitorul, on 10 mai 2023 - 14:08, said:

Eu fac platile cu euro, curs mai bun,
Deci inteleg ca nu folosesti cardul ci cash

mdt

mdt

Senior Member

Du-te pe Google Maps, baga la cautare Toprak Vip Transfers si citeste review-urile. Sunt mixte 🤨. Dar e de vazut daca gasesti ceva mai bun.

Povestitorul

Povestitorul

Member

View PostKarhu, on 10 mai 2023 - 14:22, said:

Deci inteleg ca nu folosesti cardul ci cash

Doar ca varianta de rezerva (rar spre deloc), de regula in bazaruri sau orice dugheana neaos turca, cash-ul e rege (ai alte preturi cand negociezi cu numerarul in mana).......in Marmaris/Bodrum am platit, taxa de fraier (~ + 10%) cand am utilizat cardul la restaurant, neavand numerar suficient....asa ca fapt divers.

Hai ca mai gasesti (aruncati) tu citeva mii de euro printr-un sertar, stiu ca la voi cash-ul a cam disparut ...ca magarul in ceata....

Edited by Povestitorul, 10 May 2023 - 14:44.

w140

w140

Senior Member

View PostKarhu, on 10 mai 2023 - 14:00, said:

...
Am uitat sa intreb, voi platiti in lire sau in euro? E vreo diferenta notabila? Estimez ca vom cheltui cam 1500-2000 euro. Sa-i schimb in lire sau nu merita deranjul?
...
Thanx!

Pentru targuieli de la comercianti tip Bazar folosesc euro.
Pentru cheltuieli unde exista POS folosesc Revolut.
Bani de buzunar pt. "o maslina, o gogoasa" schimb sistematic cate 50 euro in Lire.

marian.bazavan

marian.bazavan

Senior Member

Cel mai bine pt magazine mari ... card. Pt Bazar, mici comercianti, mancare la taverne ... cash. Schimbi Euro in TRY (lire) la casele de schimb sau la bijutierii de aur. De multe ori ei au curs mai bun decat casele. Cum s-a spus si mai sus , sa schimbi cam 50-100 euro pe transa (cauza de inflatie).
@Karhu ... Pune o intrebare la hotel daca au transfer. E mai sigur si in general mai ieftin dar de calitate. De, ca tot te cazezi la ei.

florinbad

florinbad

Senior Member

View Postmarian.bazavan, on 11 mai 2023 - 08:32, said:

@Karhu ... Pune o intrebare la hotel daca au transfer. E mai sigur si in general mai ieftin dar de calitate. De, ca tot te cazezi la ei.
Asta vroiam sa-l intreb si eu. Majoritatea hotelurilor au transfer propriu.

Karhu

Karhu

Heretic member

View Postmarian.bazavan, on 11 mai 2023 - 08:32, said:

Pune o intrebare la hotel daca au transfer.

View Postflorinbad, on 11 mai 2023 - 08:49, said:

Asta vroiam sa-l intreb si eu. Majoritatea hotelurilor au transfer propriu.

Nu-i hotel, e o rezidenta pentru expati, si-a luat sora-mea si cumnatu' un apartament de vacanta acolo.
Ei au o cunostinta care le asigura transportul de la/ spre aeroport, dar ghinion, va fi plecat in perioada aia...

oztan

oztan

Senior Member

Buna seara
pana sa  iesiti afara  dureaza , min 2.30  
pentru transfer verificati si aica :  https://www.shuttlek...mer.com/  160 ero aprox
cel mai bine , scoateti din revolut direct TL
sau euro cash , merge aprox peste  tot carte de credit
daca nu plimbati in fethiye nu recomand sa inchiriati masina , folositi DOLMUS " Maxi Taxi "
MAncare ieftin ,  alcol scump ,
pentru internet daca aveti digi 1 euro /  1 GB parca,   sau cumparati sim cart , cel  mai  bine semnal  aveti  de la TURKCELL , cu pasaport  rezolvati in  20 min

Have Fun !

Karhu

Karhu

Heretic member

View Postoztan, on 11 mai 2023 - 21:56, said:

Have Fun !
Multumesc!

N-am nici Digi, nici Revolut.

La plata cu cardul de credit se afirma ceva mai sus ca preturile pot sa fie cu 10% in plus

View Postoztan, on 11 mai 2023 - 21:56, said:

pentru transfer verificati si aica :  https://www.shuttlek...r.com/Â Â 160 ero aprox
Nu au ruta spre Fethiye, din cate vad acolo.

florinbad

florinbad

Senior Member

Daca veti sta in Fethiye, cel mai apropiat aeroport este cel din Dalaman. Nu aveti nicio cursa care ajunge la Dalaman?

Karhu

Karhu

Heretic member

View Postflorinbad, on 12 mai 2023 - 11:33, said:

...
Era cu escala la Istanbul si cu aproape 800 euro in plus (fiind 5 persoane).
Asa e zbor direct iar transferul costa jumatate din suma aia...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate