Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 

JURNAL - Cura de slabire

- - - - -
  • Please log in to reply
855 replies to this topic

#55
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostDev, on 1st April 2011, 08:14, said:

A zis deja Chrisforever, iti repet si eu. Mananci prea mult si nu e un drum bun. Prea multe proteine. Prea multi carbohidrati. Taie carnea la jumatate, scoate suplimentele proteice si carbo. Scade carbohidratii la mai putin de jumatate in zilele fara antrenament, ai grija sa vina doar din legume, salate si 1-2 fructe, creste grasimile sanatoase.

Zici ca ti-e foame, evident daca ai grasimi asa putine si atat de multi carbo goi. Ia mananca brocoli sau salata verde pana ajungi la cele 60g carbo din cereale, si vezi daca mai poti deschide gura de oboseala dupa mestecat. :D Daca pui si o lingura de unt pe broccoli, 1 lingura de ulei de masline pe verdeata, 1 rosie si niste ceapa, 5 masline, juma de avocado vreo suta de grame de-un fel de carne, ai ditamai masa :D. Repeti de 2ori pe zi & voila. Ai pranz si cina. La micul dejun niste oua cu vreo leguma, juma de cana de iaurt gras, 1-2 fructe la gustari si-ai terminat ziua.

Sa nu crezi ca ieri mi-am calculat dinainte dieta, am mincat ce mi-a trecut prin cap. Ba la sfarsitul zilei credeam ca stau bine cu lipidele si cand colo...
Incerc ce mi-ai scris acum sa vad ce iasa, parca vad ca tot cu carbohidrati multi imi da  :D .
Mai da-mi te rog niste idei de mancare cu grasime ca m-am blocat. Am vazut la tine in tabel carnat de porc, imi iau si eu.

View PostDev, on 1st April 2011, 08:14, said:

Atkins e high fat, very low carb si desi principiile's bune dieta e o porcarie pentru ca'ti permite (chiar te sfatuieste) sa-ti tai pofta de dulce cu prostii facute din chimicale, sa bei cola light, batoane de-alea vandute de el (a citit cineva ingredientele la batoanele alea?, eu m-am tavalit de ras in magazin cand le-am vazut) etc.
O stare de ketoza prelungita poate duce la slabiri importante fara pierderi de masa musculara foarte mari. Totusi eu n-as recomanda-o pe o perioada indelungata decat celor cu obezitate morbida si sub supraveghere. In rest, te poti juca cu ea cateva saptamani pt definire finala dar nu e cazul acum. Plus ca emanuel nu-i pregatit psihic pentru keto, trebuie sa invete intai sa se joace cu grasimea din alimentatie si sa taie multi carbsii. :D

Din ce stiam, printr-o dieta clasica pierzi 30% masa musculara iar prin Atkins 10%.
Cola Light este pentru spalat greata si pentru a-ti linitsti pofta de dulce. La sfarsitul zilei, daca nu iti iasa caloriile la numar, bei ulei in completare si atunci e normal sa-l iei cu Cola Light ca-ti vine sa versi de nu.
Am vazut ca dieta se tine si cate 4 luni, daca o ti corect rezultatele merita pe deplin numai sa ai stomac pentru asa ceva.



View PostRossAdy, on 1st April 2011, 08:40, said:

Cred ca asta este cauza principala pentru care nu slabesc oamenii, nu au vointa, iar ca sa isi faca curaj apeleaza la un pumn de pastile indiferent  de natura lor.
Sincer daca ar functiona nu ar mai fi atatia grasi pe planeta

Nici ambitia nu-ti da, de una singura, jos burta. La sala e plin, deci ambitie sa-si scoale fundul din fotoliu au avut.
Dar daca baga sute de abdomene la aparat sau daca stau 30-40min pe vibromasaj cum naiba sa slabeasca.
La noi la sala, proprietarul le sfatuieste sa faca vibromasaj, sauna, abdomene pentru slabit. Banda in schimb nu slabeste :o .


View PostRossAdy, on 1st April 2011, 08:40, said:

@vp-emanuel mi se pare ca mananci enorm, zici ca este cura de ingrasare nu de slabit
prea multa chimie, prea multa matematica, te complici prea mult
!
Am incercat si eu zilele astea eliptica sau cum ii zici tu, si sincer este pierdere de timp, nu zic ca nu ajuta dar nu as considera-o exercitiu aerobic cu toate ca asa ar fi catalogata, atata timp cat poti sa pacalesti

Este cald afara, ducetiva in parc si alergati, nu se compara cu nimic efortul facut afara , banda si eliptica sunt de mentinere parerea mea

Cred ca iti dai seama ca ieri a fost o greseala cu mancarea.
Eu nu vad nici o complicatie, sunt la inceput, tatonez cateva zile dupa care o tin tot asa cateva luni, mi se pare normal.
Despre eliptica avem pareri total diferite, pentru mine este cel mai bun exercitiu, oricum era de preferat sa stii ce inseamna timpii ce i-am afisat, daca te-ai fii suit pe o eliptica ti-ai fi dat seama ca nu frec menta.
Esti foarte pripit in afirmatii. Parca e tot una ca x fuge ca melcul si altul baga mare pe eliptica.
Un exercitiu nu este considerat aerobic in functie de gustul fiecaruia, nu se negociaza : http://en.wikipedia....erobic_exercise
Fa pe eliptica intr-o jumatate de ora 14km si mai vorbim dupa. Si fac asta acum ca-s gras, la inceputul curei, dupa un antrenament de forta la care trag ca lumea, nu dorm.
E usor sa arunci cu vorbe.

Edited by vp-emanuel, 01 April 2011 - 10:27.


#56
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Grija mare cu carnatii. De casa n-are cine sa-ti faca? Ca aia din comert sunt hmm... necomestibili in general. Aia de i-am mancat eu ieri erau bio cu 95+% carne. Decat carnati cu prostii mai bine o bucata de purcel gratarit. Sau carne tocata de tine facuta chiftele/hamburgheri la gratar sau in cuptor ;)

Ma mai gandesc si-ti mai scriu feluri de mancare de'astea rapide daca ai nevoie. Oricum baza tre' sa fie cam ce ti-am zis deja: salata verde, legume si o bucatica de carne. Cu variatiuni in modul de preparare, amestecuri si condimente adaugate.

N-am zis ca o dieta gen Atkins e proasta sau ca nu functioneaza; de fapt si Atkins si-a mai imbunatatit parerile de la dieta propusa initial (multi insa citesc tot cartea originala). Doar ca tot ce-i ultrapreparat n-are ce cauta in meniul zilnic. Nici chestiile foarte chimicaloase. Ca bei o Cola o data la luna sau ca mai mananci si-un desert cand si cand e ceva. Dar nu in fiecare zi ca sa-ti taie "pofta de dulce". Daca mananci ce trebuie n-o sa mai ai pofta de dulce. Nici foame toata ziua. Si nici n-o sa fie nevoie sa dai pe gat tona de ulei la sfarsitul zilei.

E foarte bine ca faci incercari, nu zice nimeni sa le nimeresti din prima. Eu tot zic ca n-ar trebui sa privesti toata treaba asta ca o dieta, de aia nu ma incanta denumiri "dieta X", "dieta y" si nici numaratul de nutrienti si calorii. Totusi pentru ca esti la inceput (ca n-as numi perioada aia in care mancai 500calorii si o tona de prafuri inceput;)) ar trebui sa ai o idee asupra a cat mananci intr-o zi, cu numere, ca sa nu ai surprize (ca ieri). Dupa un timp o sa stii ce trebuie sa mananci si cand/cum dar e buna un pic de disciplina acum. :D

Eliptica e foarte ok pentru cardio si o eliptica buna e mai gentila cu incheieturile decat alergatul pe asfalt. Nimic nu se compara cu alergatul pe pamant/iarba/nisip in aer liber si soare eventual in picioarele goale. Dar n-ai intotdeauna posibilitatea asta din pacate. Cred ca de multe ori e de preferat aerul conditionat de la sala smogului din mijlocul oraselor aglomerate. Dar daca aveti unde iesi in aer liber si eventual curat, MERGETI cu incredere! La alergare. Sau doar la plimbare rapida, tot e bine.

#57
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001

View Postvp-emanuel, on 1st April 2011, 11:03, said:

Cred ca iti dai seama ca ieri a fost o greseala cu mancarea.
Eu nu vad nici o complicatie, sunt la inceput, tatonez cateva zile dupa care o tin tot asa cateva luni, mi se pare normal.
Despre eliptica avem pareri total diferite, pentru mine este cel mai bun exercitiu, oricum era de preferat sa stii ce inseamna timpii ce i-am afisat, daca te-ai fii suit pe o eliptica ti-ai fi dat seama ca nu frec menta.
Esti foarte pripit in afirmatii. Parca e tot una ca x fuge ca melcul si altul baga mare pe eliptica.
Un exercitiu nu este considerat aerobic in functie de gustul fiecaruia, nu se negociaza : http://en.wikipedia....erobic_exercise
Fa pe eliptica intr-o jumatate de ora 14km si mai vorbim dupa. Si fac asta acum ca-s gras, la inceputul curei, dupa un antrenament de forta la care trag ca lumea, nu dorm.
E usor sa arunci cu vorbe.


M-am suit pe eliptica si tot ce pot spune ca nu se compara cu alergatul si spun asta pentru ca atunci cand dai un pic de greu poti sa pacalesti aparatul astfel incat sa redistribui greutatea in picioare sa in maini, daca o sa urmaresti si numarul de calorii indicate sunt mult putine decat ce afiseaza de exemplu o banda
Nici la banda nu se folosesc toti muschii ca si cum ai alerga afara

la alergat atata timp cat nu te opresti nu ai cum sa pacalesti corpul sa nu foloseasca toti muschii
Incearca sa alergi 14 km cu ce viteza doresti tu fara sa te opresti si spune-mi daca o sa poti, daca poti atunci echivaleaza cu cei 14 km pe eleptica.

Eu vreau sa te ajut nicidecum sa arunc vorbe aiurea, parerea mea incepe mai progresiv , cu tot ce faci si apoi la fiecare sedinta mai adauga cate un pic
iar la mancare la fel

Problema este ca te arunci la chestii prea bruste si chiar daca o sa slabesti si nu o sa mentii acelasi ritm corpul o sa riposteze
Eu tot ce am facut a fost sa incep progresiv, 1 km de doua trei ori pe saptamana, apoi 3 km si tot asa, viteza melcului (daca ma raportez la cum alerg acum) ceva de genul 6 km/h (adica un pic mai repede decat mersul)

#58
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View PostRossAdy, on 1st April 2011, 11:05, said:

cand dai un pic de greu poti sa pacalesti aparatul astfel incat sa redistribui greutatea in picioare sa in maini

Eu zic ca te pacalesti pe tine nu banda :habarnam:. La ce-ti trebuie sa folosesti mainile ca sa te "redistribui"?! Eu nu folosesc mainile decat la super sprint ca sa nu cad, in rest le tin pe langa corp ca la alergare. In plus, cu atat mai bine daca te redistribui si nu te opresti ;), sustii un ritm cardial ridicat.

E evident ca miscarea nu e la fel ca la alergare, de fapt nici nu se vrea a fi alergare. E doar un alt mod de a face cardio in sala. Cum e si spinningul sau bicicleta statica normala sau banda. Din punctul meu de vedere doar banda e la fel de eficienta in sala (iar daca ai probleme mari cu incheieturile nici macar aia).

Inca ceva, nu echivalezi kilometrii pe eliptica cu cei de pe asfalt. Eu alerg(am) cu o medie de aprox 10km/h o ora iar pe eliptica fac 22-25km intr-o ora ;). Nu e acelasi sport, nu e aceeasi miscare. Mai mult o poti asemana cu bicicleala la numarul de km parcursi decat cu alergarea. Dar fara statul in fund (sa fim seriosi, stam toata ziua in fund la birou, de ce-am vrea sa stam in fund si cand facem sport?! :P)

#59
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
o lingura mare de ulei de masline - 12gr, 12gr lipide, 108 calorii

Am cantarit azi dimineata ca nu gasisem niciunde cat este.
Raspund deseara.

#60
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
Ma bag si eu la Jurnal, daca se poate.
Am 72 kg, la 1.74 inaltime si vreau sa ajung la ~67 sau 65 daca pot.
Am incercat sa tin o cura de ingrasare timp de 2 luni, dar nu prea a mers, m-am ingrasat doar cu 2kg (care au disparut acum) si am observat doar o marire a musculaturii picioarelor, abdomenului si a spatelui. Posibil sa fie din cauza ca ma pot duce la sala doar 1 saptamana da, una nu(din cauza serviciului).
Asa ca, spor! In 1-2 luni sper sa pot dau jos 3-4 kg de grasime.
M-am "inarmat" doar cu pilule de taurina, iau una inainte cu 30 de minute de antrenament si vit C pentru oboseala. Nu simt ca as avea nevoie de alt supliment.

Edited by kosty91, 01 April 2011 - 15:17.


#61
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postkosty91, on 1st April 2011, 16:15, said:

M-am "inarmat" doar cu pilule de taurina, iau una inainte cu 30 de minute de antrenament si vit C pentru oboseala.

Dupa cum le iei, inainte de antrenament, crezi ca-i energizant dar nu e. Mai bine le iei seara daca tot ai dat banii pe ele.

Quote

Despite being present in many energy foods, taurine has not been proven to be energy-giving.
http://en.wikipedia.org/wiki/Taurine

Edited by vp-emanuel, 01 April 2011 - 15:47.


#62
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Grasimi sanatoase




Azi am halit :

(calorii/grasmi/proteine/carbohidrati)

avocado + 2 oua + rosii + ulei masline + camembert - 600/54/21/12
nuci + alune + migdale 40gr - 240/21,5/8.1/7
avocado + rosii + ulei masline + camembert + gratar vita/porc 160gr - 530/40/43/14
banana 200gr - 178/0,6/2.2/46
macrou + ulei samburi struguri - 308/24/24/12
branza vaci dietetica + iaurt + fruct mix - 133/0,5/20/20

Total 1996 calorii - 140,1 grasimi - 118,3 proteine - 111 carbohidrati








RossAdy said:

M-am suit pe eliptica si tot ce pot spune ca nu se compara cu alergatul si spun asta pentru ca atunci cand dai un pic de greu poti sa pacalesti aparatul astfel incat sa redistribui

greutatea in picioare sa in maini, daca o sa urmaresti si numarul de calorii indicate sunt mult putine decat ce afiseaza de exemplu o banda.

Spui chestii eronate incat la fiecare idee ce-o scoti ar trebui sa scriu 10 randuri si nu am chef.
Plus ca-i dai inainte cu ale tale chiar daca deja am raspuns la anumite chestii.


Dev said:

Grija mare cu carnatii. De casa n-are cine sa-ti faca? Ca aia din comert sunt hmm... necomestibili in general. Aia de i-am mancat eu ieri erau bio cu 95+% carne. Decat carnati cu prostii mai bine o bucata de purcel gratarit.

Am macelarie langa mine, se prepara cu usile deschise, vezi cum prepara cadavrul. De acolo iau si carne. Face si carnati.


Dev said:

Eu tot zic ca n-ar trebui sa privesti toata treaba asta ca o dieta.

Pentru mine dieta inseamna restrictie, deci atata timp cat ma abtin de la mancare pentru a slabi o socotesc dieta. Ca dupa ce ajung la 90-95kg imi vor fi de ajuns 2000cal/zi si nu mai imi va fi asa foame asta-i altceva.
Am spus, cu exercitii de forta mi-e foame non-stop, cand faceam doar cardio nu imi era foame deloc.
Oricum, am inteles ce vrei sa spui.


Dev said:

... si nici numaratul de nutrienti si calorii.

Vezi si tu ca fac greseli mari, atat timp cat m-am invatat sa mananc total gresit e normal ca pentru a corecta sa cunosc exact cantitatile.
Multe alimente pe care le mananc cantaresc mult mai mult decat as fi crezut si multe combinatii pe care le fac sunt mult mai consistete decat la prima vedere.
Deci pana pot stabili ochiometric cantitatile prefer sa numar, nu ma deranjeaza, din contra.
Dupa ce imi fac o dieta echilibrata, clar ca renunt la numarat.


Dev said:

ca n-as numi perioada aia in care mancai 500calorii si o tona de prafuri inceput;)

Luam 50 grame suplimente proteice/zi, adica zero barat.



Dev said:

Eliptica e foarte ok pentru cardio si o eliptica buna e mai gentila cu incheieturile decat alergatul pe asfalt.

Ceea ce pentru mine este cel mai important. Ca o completare - e MULT mai gentila cu incheieturile decat alergatul.
De la eliptica nu m-a durut nicioadata nimic de la alergare ma dor toate. Doar daca alerg incet nu ma daore nimic dar decat sa alerg incet mai bine fac altceva.



Dev said:

Nimic nu se compara cu alergatul pe pamant/iarba/nisip in aer liber si soare eventual in picioarele goale.

Nimic nu se compara cu inotul in aer liber si soare preferabil in picioarele goale. Se stie.  :w00t:
Nu numai ca nu te dor incheieturile deloc dar ai si racire daca apa-i racoroasa. Sa nu mai povestesc de senzatia pe care ti-o da inotul, asta nu se poate explica.
Cand apa e racoaroasa iti mai consuma corpul calorii si pentru a se incalzii, iar daca si locatia e frumoasa - inotul rulz x 101000.



kosty91 said:

Ma bag si eu la Jurnal, daca se poate.

Oricine poate participa, am scris la inceput ca isi poate tine jurnal oricine doreste, nu e doar pentru mine.

Edited by vp-emanuel, 01 April 2011 - 18:48.


#63
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001
Sambata 26.03.2011 - pedalat 30 km
Duminica 27.03.2011 - pedalat 50 km (bucuresti branesti-cerinca)
Luni  - repaus
Marti alergat banda 29.03.2011 - 01:01:10 h 9.81 km
Miercuri - alergat Banda 30.03.2011 - doua serii de cate 20 de min , intre abdomene
Joi - alergat pe Lia Manoliu 20 minute
Vineri - repaus
Sambata - repaus
Duminica 03.04.2011 - pedalat 50 km (grigorescu herastrau, otopeni, grigorescu)

Cam astea au fost activitatile pe o saptamana
Bafta

#64
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postvp-emanuel, on 1st April 2011, 18:36, said:

Azi am halit :

(calorii/grasmi/proteine/carbohidrati)

avocado + 2 oua + rosii + ulei masline + camembert - 600/54/21/12
nuci + alune + migdale 40gr - 240/21,5/8.1/7
avocado + rosii + ulei masline + camembert + gratar vita/porc 160gr - 530/40/43/14
banana 200gr - 178/0,6/2.2/46
macrou + ulei samburi struguri - 308/24/24/12
branza vaci dietetica + iaurt + fruct mix - 133/0,5/20/20

Total 1996 calorii - 140,1 grasimi - 118,3 proteine - 111 carbohidrati
Ceva mai bine. Foame ti-a fost? Ai mai mancat ceva pana seara? Ieri ce-ai mancat? :D


Ady, foarte fain. Ce bicla ai? Si cu ce viteze te deplasezi? :)

#65
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001

View PostDev, on 3rd April 2011, 23:10, said:

Ceva mai bine. Foame ti-a fost? Ai mai mancat ceva pana seara? Ieri ce-ai mancat? :D


Ady, foarte fain. Ce bicla ai? Si cu ce viteze te deplasezi? :)

Cube Ltd Comp ( imbunatatita) viteze depinde de teren, astazi am mers constant pe asfalt ( nu tot drumul) cu 25 / 30 km h , tinand cont ca e mtb si am cauciucuri groase este destul de tare,

#66
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Azi am început și eu un regim low-carb (încerc sub 20 grame carbohidrați/zi). În principiu faza de inducție din Atkins, dar cu niște modificări. De exemplu, eu nu mănânc lactate.

Am 1,52 m înălțime și 52,3 kg. Vreau să ajung la 45 kg. M-am enervat pentru că în ultimele 6 luni, cât am stat în Germania, am mâncat ca porcu' (doamne, cât e de bună mâncarea acolo!) și am pus pe mine 6 kg.

Efort fizic nu prea fac... Am început să merg zilnic cam 1 oră, în ritm destul de alert.

Deocamdată azi am mâncat o omletă din 3 ouă, cu 2 felii de șuncă presată și 2 feliuțe de salam uscat.

Cred că pe lângă low-carb va fi și restricție calorică, pentru că data trecută când am ținut așa ceva, nu simțeam deloc senzația de foame. În schimb visam portocale...  :confuzzled:

Mai iau și ceva multivitamine+minerale. Singura problemă va fi cu fibrele...

:peacefingers:

#67
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View Postantigen, on 11th April 2011, 15:16, said:

Singura problemă va fi cu fibrele...

Ia-ti seminte de in si da-le putin prin rasnita de cafea.
http://calorii.onede...inte-de-in.html

Taratele de grau au cele mai multe fibre dar au si foarte multi carbo :
http://calorii.onede...te-de-grau.html

#68
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Daca cresti grasimea nu cred ca ai probleme cu lipsa fibrelor :P. Poti incerca si fibre de psyllium daca chiar esti ingrijorata. Sau seminte de in rasnite.

Da' cred ca cel mai bine ai manca 2-3 cani de salata verde :D. Poti sa urci pe la 40-50 si tot intri/stai in ketoza deci nu vad de ce te-ai chinui cu 20.

Ia uite, emanuel traieste!

#69
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostDev, on 11th April 2011, 15:27, said:

Ia uite, emanuel traieste!

Am dat atacul la borcanul cu bomboane.  Cu ce ai vrea sa ma laud dupa 3 zile la 6.000- 10.000cal  :naughty:.
Ma pot lauda ca mi-a revenit forta si la unele grupe am facut cu mai mult decat faceam inainte de a incepe cardio, sau ca pe eliptica am bagat un 14,6km in 30min  :D, dar nu cu kg date jos.
Cand am cu ce ma lauda, scriu, ca de aia am deschis topicul.

Edited by vp-emanuel, 11 April 2011 - 14:38.


#70
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Mulțumesc! Deocamdată nu sunt îngrijorată; sunt în expectativă. Voi fi îngrijorată după o săptămână. :)

Ar trebui să trec pe cafea decofeinizată?

#71
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Nu, de ce? Atata timp cat nu bei decat 1-2 cafele pe zi nu-i cazul sa-ti bati capul. Daca esti pe la 6-7 atunci poate ar trebui sa le reduci numarul. Mie aia decofeinizata mi se pare groaznica la gust si fara sens. Prefer sa nu beau deloc decat sa beau asa ceva. Cam ca la berea fara alcool :lol:.

Emanuele, lasa bomboanele! :D

#72
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Deoarece cofeina ajută la intrarea glucozei în celule, sau așa ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate