Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

JURNAL - Cura de slabire

- - - - -
  • Please log in to reply
855 replies to this topic

#37
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostDev, on 31st March 2011, 14:03, said:

Plus ca in loc sa stai cu mausul in mana faci o plimbare pana la supermarket!

Nu te inteleg, tu cand pleci de acasa pleci fara mouse  :huh:  ?

#38
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Da, ca's cu mana pe touchscreen :roflmao:.


Mi-am adus aminte c-ai scris ceva de avocado.
Poti sa-i cumperi si mai verzi si-i pui acasa langa niste banane coapte. In 2 zile's maronii si buni de halit :)

#39
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001

View PostDev, on 31st March 2011, 14:33, said:

Da, ca's cu mana pe touchscreen :roflmao:.


Mi-am adus aminte c-ai scris ceva de avocado.
Poti sa-i cumperi si mai verzi si-i pui acasa langa niste banane coapte. In 2 zile's maronii si buni de halit :)


La ce e bun avocado? nu am mancat in viata mea, ce gust are?

#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Se poate face o pasta din el...foarte buna.

#41
Moaca

Moaca

    Mâþã leºinatã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostRossAdy, on 31st March 2011, 14:56, said:

La ce e bun avocado? nu am mancat in viata mea, ce gust are?
Are Omega 3+6. Nu are cine ºtie ce gust (e foarte cremos ºi cu un uºor gust de nucã), dar dacã îl faci pastã, amestecat cu ceapã/sare/piper/ardei iute/usturoi/zeamã de lãmâie e bun. Mie-mi place tãiat feliuþe, cu sare, piper, suc de lãmâie.

#42
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Avocado-ul este cel mai bogat fruct in grasimi sanatoase (20-30g/fruct!), are proteine si n-are zahar. De asemeni are o cantitate importanta de potasiu, luteina, vit K, vit E, vit B, etc.

Cam asa ceva:

Quote

* 227 Calories, 175 Calories from Fat (Perfect!)
    * 21 g Fat – 2.9 Saturated, 13.3 Monounsaturated, 2.5 Polyunsaturated
    * 2.3 g Omega 6 Fatty Acids (not too high)
    * 12 g Carbs – 9 from Fiber, 0 from Sugar
    * 3 g Protein – with all 9 essential amino acids
    * 20% Vitamin C
    * 13% Vitamin E
    * 36% Vitamin K
    * 11% Riboflavin
    * 13% Niacin
    * 20% Vitamin B6
    * 30% Folate
    * 20% Pantothenic Acid
    * 10% Magnesium
    * 20% Potassium
    * 12% Copper
    * 10% Manganese

Eu as fi capabila sa mananc avocado dimineata, pranz si seara dar stiu si persoane care nu se ating de el. De obicei fac guacamole in diferite combinatii si-l folosesc pe carne/legume/paine prajita, il fac pe gratar cu zeama de lamaie, il invelesc in bacon sau il pun simplu taiat bucatele in salata.

Nu stiu sa-ti explic de ce are gust :lol:

:death: Iar am adormit in timp ce scriam si-au aparut posturi noi :lol:

#43
Moaca

Moaca

    Mâþã leºinatã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007

View PostDev, on 31st March 2011, 16:19, said:

:death: Iar am adormit in timp ce scriam si-au aparut posturi noi :lol:
eu am dat varianta scurtã :)

#44
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Calculeaza-ti macronutrientii (link)


Azi am halit :

Syntha6 o cupa

3 pulpe pui la cuptor (ciocanele sau cum zmeul le spune) cu ameste mexican de la Iglo ( porumb, morcov, ardei, mazare boabe/pastai)

100gr fulgi de cereale cu fructe Vitalis (nu imi plac dar nu gasesc Sanovita, trebuie sa-mi iau o tona cand gasesc) + 100gr iaurt dietetic Zuzu

3 pastile Optimen

Dupa sala shake - 1cupa Syntha6 + 30gr dextroza  + 20gr glutamina

banana MARE

400gr gratar vita + ameste mexican de la Iglo ( porumb, morcov, ardei, mazare boabe/pastai) + 2 oua fierte
pilula magneziu forte + B6

8 rosii cherry + ou fiert + 5 masline in ulei de masline extravirgin + avocado + cateva bucatele Camembert Castello

conserva file macrou in ulei Home Garden + portocala mare

250gr branza de vaci dietetica + 200gr iaurt dietetic Zuzu + 35gr Fruct mix Sanovita

un plic Animal Flex



Eliptica - 13,6km, 13,7km, 13,9km, 14km, pauza, azi 13,5km. Nu cred ca pot trece de 30'. Una e sa faci doar cardio si alta e sa le combini. Mult mai greu.
La forta am scazut usor greutatile la unele exercitii, la altele am facut cu aceleasi greutati.
M-au apucat frisoanele azi la sala de parca aveam gripa, dupa dus mi-a trecut.




Random Thoughts

Nu variez prea mult mancarea, deci nu ma apuc sa scriu zilnic ce mananc daca mancarea nu difera de cea din ziua precedenta.

S-a umplut la sala, plin de baieti la forta, plin de fete la cardio.
Pliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin.
Noroc ca nimeni, in afara de mine, nu sufera bicicleta eliptica, deci o gasesc mereu libera.

Vara trecuta trebuia sa-mi iau geaca de iarna pe mine chiar si numai cand deschideam frigiderul, acum pot face plaja pe o banchiza de gheata.
Ce face slanina din om  :naughty: !

Dev, cum ai generat acele tabele, soft sau este un site ?
Mi-e lene de mor sa-mi tot calculez cat mananc, vreau si io.

Cum gatiti carnea de vita ?

La supermarket, pe TOATE sticlele de ulei de masline extravirgin scrie "Ulei de masline de categorie superioara, obtinut direct din masline, exclusiv prin mijloace mecanice".
Astia-s bolnavi !? Niciunuia de la marketing nu i-a venit alta idee !?
Cum verific daca e chiar presat la rece ? Ii cred pe cuvant ? O firma mai de incredere ceva stiti ?
Am luat "Ulei de masline extra virgin de la Olivoni", 17ron, m-am luat dupa aspectul sticlei ca dupa altceva nu m-am putut ghida.
Cand l-am pus in camara am descoperit un ulei de masline extravirgin Monini. Cred ca-i mai vechi decat sticla de vin ce-o pastrez de la majorat  :lol: .

Edited by vp-emanuel, 31 March 2011 - 20:16.


#45
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
www.fitday.com

E foarte fain da' si oneden ala e ok pt produsele romanesti. Fitday are tot felul de optiuni interesante. Ca de exemplu: :D
Attached File  31martie_lista.jpg   163.98K   26 downloads
Attached File  31martie_detalii.jpg   160.08K   23 downloads

Random thoughts si de la mine
Esti culmea cu cerealele alea :lol:. 100g au vreo 400 calorii si vreo 60g carbohidrati! Doar dintr-o mana de cereale. Ca sa nu mai adaugam si porumbul din legumele congelate.
Cred ca ai depasit binisor cele 2000 de calorii propuse (stiu ca ai zis minim...). Ia fa-ti un total de curiozitate :)

Ti-a placut avocado?

De ulei nu stiu ce sa-ti zic, si eu sunt mereu in cautare de o sursa buna. Din pacate tre' sa-i crezi pe cuvant. Vezi ca e un topic pe Gastronomicus unde s-a discutat despre uleiurile existente in Romania, poate gasesti acolo un nume bun.

#46
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Pai azi am halit mai mult ca este ziua cu antrenamentul, as manca si piciorul de la scaun :w00t: .
Avocado tot mananc, imi place, si branza aia e ok.
Amestec mexican din ala cu porumb iau numai in ziua cu antrenamentul, miine de exemplu imi iau de la Dujardin - conopida+morcov+mazare.Amestecul asta imi place la gust.

Calculez imediat cat am ingurgitat.

Gizas ce greu scrii ceva dupa ce bagi un link in editor :huh: .

Edited by vp-emanuel, 31 March 2011 - 20:36.


#47
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
http://forum.softped...howtopic=259300
http://forum.softped...howtopic=725714

#48
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
parerea mea-bagi bani in  suplimente ca un pro,dar rezultatele denota ca esti departe de pro.Maninca sanatos si scade carbs treptat pina iti atingi rezultatul dorit.Un bun supliment vitaminic e de luat.Dietele hiperproteice-KETO,ATKINS,functioneaza dar trebuie sa bei apa multa sa nu ai necazuri cu reziduurile din combustia grasimilor si proteinelor.Lasati alimentele din import,ca le maninc din 1999 si tot gunoaie sunt.Mincati sanatos,si romanesc,fara jardin,brinze minune si avocado....

#49
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
:o
Calorii - 2800
Lipide - 75
Proteine - 246
Carbohidrati - 275


Noi sa fim sanatosi  :D.

















View PostDMIHNEA, on 31st March 2011, 21:50, said:

parerea mea-bagi bani in  suplimente ca un pro,dar rezultatele denota ca esti departe de pro.Maninca sanatos si scade carbs treptat pina iti atingi rezultatul dorit.Un bun supliment vitaminic e de luat.Dietele hiperproteice-KETO,ATKINS,functioneaza dar trebuie sa bei apa multa sa nu ai necazuri cu reziduurile din combustia grasimilor si proteinelor.Lasati alimentele din import,ca le maninc din 1999 si tot gunoaie sunt.Mincati sanatos,si romanesc,fara jardin,brinze minune si avocado....

:death:
Nu este obligatoriu sa faci conversatie daca nu ai ce spune.
Ce pro ? Care rezultate ? M-ai vazut ? Ce te f*te grija ce fac eu cu banii mei ?

Edited by vp-emanuel, 31 March 2011 - 21:36.


#50
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View PostDMIHNEA, on 31st March 2011, 21:50, said:

Dietele hiperproteice-KETO,ATKINS,functioneaza dar trebuie sa bei apa multa sa nu ai necazuri cu reziduurile din combustia grasimilor si proteinelor.
Vorbesti ca sa te afli in treaba, keto nu e dieta hiperproteica! Dietele hiperproteice nu sunt indicate in nicio situatie si sunt foarte periculoase.

View Postvp-emanuel, on 31st March 2011, 22:35, said:

Grija mare cu excesul de proteine, taiatul grasimilor din dieta.

Edited by Chrisforever, 01 April 2011 - 00:12.


#51
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
pentru manuel-daca nu stii sa te porti nu te mai adresa altora.Unde ai vazut tu pro sa puna atitea kile,implicit slanina,in asa scurt timp....Xcrisforever-daca nu esti de acord nu trebuie sa jignesti,si traversarea strazii e periculoasa.....Sau la CALARASI nu se stie ce e ala un forum de discutii?

#52
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View PostDMIHNEA, on 1st April 2011, 01:51, said:

Xcrisforever-daca nu esti de acord nu trebuie sa jignesti,si traversarea strazii e periculoasa.....Sau la CALARASI nu se stie ce e ala un forum de discutii?
Nu am jignit, asa raspund eu la imbecilitati.
Eu aici nu vorbesc sa ma aflu in treaba, daca vrei sa discutam despre cat de periculoasa e traversarea strazii, fa topic si o facem acolo.

Edited by Chrisforever, 01 April 2011 - 01:35.


#53
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
A zis deja Chrisforever, iti repet si eu. Mananci prea mult si nu e un drum bun. Prea multe proteine. Prea multi carbohidrati. Taie carnea la jumatate, scoate suplimentele proteice si carbo. Scade carbohidratii la mai putin de jumatate in zilele fara antrenament, ai grija sa vina doar din legume, salate si 1-2 fructe, creste grasimile sanatoase.

Zici ca ti-e foame, evident daca ai grasimi asa putine si atat de multi carbo goi. Ia mananca brocoli sau salata verde pana ajungi la cele 60g carbo din cereale, si vezi daca mai poti deschide gura de oboseala dupa mestecat. :D Daca pui si o lingura de unt pe broccoli, 1 lingura de ulei de masline pe verdeata, 1 rosie si niste ceapa, 5 masline, juma de avocado vreo suta de grame de-un fel de carne, ai ditamai masa :D. Repeti de 2ori pe zi & voila. Ai pranz si cina. La micul dejun niste oua cu vreo leguma, juma de cana de iaurt gras, 1-2 fructe la gustari si-ai terminat ziua.



Atkins e high fat, very low carb si desi principiile's bune dieta e o porcarie pentru ca'ti permite (chiar te sfatuieste) sa-ti tai pofta de dulce cu prostii facute din chimicale, sa bei cola light, batoane de-alea vandute de el (a citit cineva ingredientele la batoanele alea?, eu m-am tavalit de ras in magazin cand le-am vazut) etc.
O stare de ketoza prelungita poate duce la slabiri importante fara pierderi de masa musculara foarte mari. Totusi eu n-as recomanda-o pe o perioada indelungata decat celor cu obezitate morbida si sub supraveghere. In rest, te poti juca cu ea cateva saptamani pt definire finala dar nu e cazul acum. Plus ca emanuel nu-i pregatit psihic pentru keto, trebuie sa invete intai sa se joace cu grasimea din alimentatie si sa taie multi carbsii. :D

#54
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001
Cred ca asta este cauza principala pentru care nu slabesc oamenii, nu au vointa, iar ca sa isi faca curaj apeleaza la un pumn de pastile indiferent  de natura lor.
Sincer daca ar functiona nu ar mai fi atatia grasi pe planeta


@vp-emanuel mi se pare ca mananci enorm, zici ca este cura de ingrasare nu de slabit
prea multa chimie, prea multa matematica, te complici prea mult
!
Am incercat si eu zilele astea eliptica sau cum ii zici tu, si sincer este pierdere de timp, nu zic ca nu ajuta dar nu as considera-o exercitiu aerobic cu toate ca asa ar fi catalogata, atata timp cat poti sa pacalesti

Este cald afara, ducetiva in parc si alergati, nu se compara cu nimic efortul facut afara , banda si eliptica sunt de mentinere parerea mea

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate