Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Friptura de vita: ce condimente folosim, cum o preparam.

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007
Sunt interesat sa stiu ce condimente se folosesc cu precadere la o marinata pentru carnea de vita. Stiu ca se pune piper, dafin eventual cimbru, sare, ulei de masline si chiar vin sau alt alcool cum ar fi whisky sau coniac.
As vrea sa gatesc vita romaneasca, nu din alte tari, pentru ca e vorba de bani evident :). Ma gandeam sa risc sa o fac pe gratar, dar in cazul asta trebuie sa o fac " mai in sange", altfel nu obtin nimic decat o talpa de cowboy. Cel mai bine pentru inceput cred ca trebuie sa incerc la cuptor, eventual in folie de aluminiu. Cine are mai multa experienta cu vacuta, sa-i dea si mie niste idei  :cheers:

Edited by loopoo, 18 November 2010 - 13:06.


#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
cel mai bine e pe gratar...iar de marinat, personal nu imi place, carnea de vita e printre singurele cred care e cea mai buna "a naturel", doar putina sare, niste piper proaspat macinat (chiar pe gratar) si atat. Restul imi pare ca strica gustul si savoarea muschiului de vita. La cuptor , roast beef e bun si ala si se pot folosi si carnuri mai putin fragede dar neaparat cu mult-mult sos sa nu se usuce :coolspeak: :dribbledrool:

Edited by lawrence38, 18 November 2010 - 13:11.


#3
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Nu orice tip de vin ci doar rosu.
Vinul alb este bun pentru carnea de porc, iar cel rosu pentru vita.
Indiferent cum o sa faci carnea de vita, sa folosesti vinul rosu. La gratar, daca o sa o uzi cu vin, o sa iasa frageda, suculenta si gustoasa.

#4
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009
Merge sa pui si usturoi si cimbru ca condimente. Ca sa iasa frageda trebuie sa o stropesti in timp ce e pe gratar. Eu de obicei folosesc apa, dar merge si cu vin cum ti-a recomandat cineva mai sus.  Si la cuptor daca o faci, la fel, trebuie sa o umezesti din cand in cand, eventual sa pui mai multa apa in tava, ca sa se mentina umiditate ridicata in cuptor si sa nu se usuce prea tare carnea.

Edited by citronelle, 18 November 2010 - 13:56.


#5
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

 lawrence38, on 18th November 2010, 13:11, said:

cel mai bine e pe gratar...iar de marinat, personal nu imi place, carnea de vita e printre singurele cred care e cea mai buna "a naturel", doar putina sare, niste piper proaspat macinat (chiar pe gratar) si atat. Restul imi pare ca strica gustul si savoarea muschiului de vita. La cuptor , roast beef e bun si ala si se pot folosi si carnuri mai putin fragede dar neaparat cu mult-mult sos sa nu se usuce :coolspeak: :dribbledrool:
Multumesc pentru idei si tie, cat si celorlalti, dar ideea cu marinata era ca prin ea sa ajut carnea sa fie mai frageda, mai ales daca o pregatesc pe gratar.

#6
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 loopoo, on 18th November 2010, 13:05, said:

Sunt interesat sa stiu ce condimente se folosesc cu precadere la o marinata pentru carnea de vita. Stiu ca se pune piper, dafin eventual cimbru, sare, ulei de masline si chiar vin sau alt alcool cum ar fi whisky sau coniac.
enibahar sau piment

#7
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006
Eu nu prea "vad" combinatia dintre vita si cimbru.E prea puternica aroma lui si e pacat sa "strici" aroma vitei . Merge insa, foarte bine rozmarinul. In loc de vin, se poate folosi putin otet, sau lamaie. Ideea e, ca e nevoie de ceva acid pentru a permite celorlalte condimente sa-si faca treaba.  Diferenta dintre ele si vin, este ca nu prea au aroma proprie asa puternica.
Poti face o marinata cu rozmarin, sare, piper, putin tabasco (daca-ti place iute), usturoi, foi de dafin si vin rosu. Si lasi carnea...minim 24 de ore, acoperita, la rece.

Dar cum zice lawrence, vita e buna ...as is. Trebuie doar, putina grija la gratar. In primul rand, sa nu fie prea incins gratarul. Trebuie sa poti tine palma la 20cm deasupra carbunilor, vreo 10 secunde, altfel e prea incins.
A doua treaba, ar fi sa folosesti o tabla incinsa (sau o tigaie) unsa cu putin ulei, pe care sa tii carnea pe toate fetele si pe toate partile, cate 10-15 secunde pe fiecare parte. Se cheama ca o "sigilezi". Abia dupa ce o sigilezi,( adica ii inchizi toate capilarele de la suprafata, iar sucurile vor ramane la interior) o pui pe gratar.

Trebuie sa ai grija sa n-o tii mult, pentru ca se usuca repede.
Si merge intr-adevar si stropita, de preferinta cu un vin rosu, dar nu e obligatoriu.

Edited by richelieu, 18 November 2010 - 14:47.


#8
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

 richelieu, on 18th November 2010, 14:47, said:

Eu nu prea "vad" combinatia dintre vita si cimbru.E prea puternica aroma lui si e pacat sa "strici" aroma vitei . Merge insa, foarte bine rozmarinul. In loc de vin, se poate folosi putin otet, sau lamaie. Ideea e, ca e nevoie de ceva acid pentru a permite celorlalte condimente sa-si faca treaba.  Diferenta dintre ele si vin, este ca nu prea au aroma proprie asa puternica.
Poti face o marinata cu rozmarin, sare, piper, putin tabasco (daca-ti place iute), usturoi, foi de dafin si vin rosu. Si lasi carnea...minim 24 de ore, acoperita, la rece.

Dar cum zice lawrence, vita e buna ...as is. Trebuie doar, putina grija la gratar. In primul rand, sa nu fie prea incins gratarul. Trebuie sa poti tine palma la 20cm deasupra carbunilor, vreo 10 secunde, altfel e prea incins.
A doua treaba, ar fi sa folosesti o tabla incinsa (sau o tigaie) unsa cu putin ulei, pe care sa tii carnea pe toate fetele si pe toate partile, cate 10-15 secunde pe fiecare parte. Se cheama ca o "sigilezi". Abia dupa ce o sigilezi,( adica ii inchizi toate capilarele de la suprafata, iar sucurile vor ramane la interior) o pui pe gratar.

Trebuie sa ai grija sa n-o tii mult, pentru ca se usuca repede.
Si merge intr-adevar si stropita, de preferinta cu un vin rosu, dar nu e obligatoriu.
Pai eu am ca gratar Tefal Plancha, cum am scris in alt topic. Adica asta are  ca suprafata de frigere o planseta de teflon, deci pot usor s-o sigilez.

#9
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Marinada pentru o portie:

1 pahar vin rosu, sec si consistent
1 lingura mustar
1 lingura miere
1/2 lingura usturoi presat
1/2 lingura rozmarin taiat fin
sare, piper, ulei de masline, dupa gust si ceva suc de lamaie si sos iute

Carnea se impunge din loc in loc cu o furculita si se scalda cateva ore in marinada incalzita (dar nu fiarta). Se intoarce din cand in cand. Se sigileaza exact cum a descris richelieu si se pune pe gratar la foc mic.

Edited by alalaltu, 18 November 2010 - 19:31.


#10
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006
Mdap...de ulei de masline am uitat complet si nu trebuia s-o fac :)

#11
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
o alta varianta ar fi sa tai felii fff subtiri pe care sa le pui pe gratar/tigaie cu un strop de unt sare si piper pt maxim un minut... ies de mare exceptie..

deasupra poti sa pui marinata de mai sus + apa scazuta la foc mic ;)

Edited by belogerer, 18 November 2010 - 20:01.


#12
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007
Interesante toate ideile, maine ma duc la macelarie, si maine seara va scriu ce-am mancat. Multumesc tuturor!

#13
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006

 belogerer, on 18th November 2010, 19:59, said:

o alta varianta ar fi sa tai felii fff subtiri pe care sa le pui pe gratar/tigaie cu un strop de unt sare si piper pt maxim un minut... ies de mare exceptie..

deasupra poti sa pui marinata de mai sus + apa scazuta la foc mic ;)

Mdap. La Mega Image, gasesti gata feliata ..se numeste...Minute Steak.

#14
Razvan1511

Razvan1511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 12.03.2008

 richelieu, on 19th November 2010, 08:18, said:

Mdap. La Mega Image, gasesti gata feliata ..se numeste...Minute Steak.


Recomandare    - eu fac mai mereu, la gratar, friptura de vita,de fiecare data cumpar antricot de manzat il condimentez numai cu cimbru si piper iar sarea o adaug ulterior dupa ce am scos-o de pe gratar,ca sa nu se intareasca carnea nu trebuie sa pui sare pe ea de la inceput si in primul rand cand intorci carnea nu o intepa pentru ca iese toata zeama,trebuie intoarsa cu o paleta.Daca faci asa cum ti-am descris mai sus o sa ai o adevarata delicatesa din carne de vita la gratar,antricotul trebuie sa fie neaparat cu os pentru  ca, asa este bucata intreaga de carne si nu iese zeama din ea,mult succes si Pofta mare!!!

#15
andreea1001

andreea1001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2010

 Razvan1511, on 19th November 2010, 13:24, said:

Recomandare    - eu fac mai mereu, la gratar, friptura de vita,de fiecare data cumpar antricot de manzat il condimentez numai cu cimbru si piper iar sarea o adaug ulterior dupa ce am scos-o de pe gratar,ca sa nu se intareasca carnea nu trebuie sa pui sare pe ea de la inceput si in primul rand cand intorci carnea nu o intepa pentru ca iese toata zeama,trebuie intoarsa cu o paleta.Daca faci asa cum ti-am descris mai sus o sa ai o adevarata delicatesa din carne de vita la gratar,antricotul trebuie sa fie neaparat cu os pentru  ca, asa este bucata intreaga de carne si nu iese zeama din ea,mult succes si Pofta mare!!!
Buna ideea cj aceste condimente, am incercat si eu, am pus pe carne si a iesit super bun.

Edited by andreea1001, 23 November 2010 - 15:31.


#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006
Repet, mie nu-mi prea vine sa combin vita cu cimbru. E prea mult, vita in sine e destul de aromata. Cimbrul merge insa foarte bine la porc.

#17
ivanturela

ivanturela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.08.2009
ceva important! carnea la gratar, fie ea de vita sau  de porc se intoarce o singura data pe fiecare parte. atentie la grosimea ei si la timpul de frigere pe fiecare parte.

#18
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Jamie Oliver - Perfect Steak

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Dtjo8DDspx0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by don_dannielo, 24 November 2010 - 09:48.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate