Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

JURNAL - Cura de slabire

- - - - -
  • Please log in to reply
855 replies to this topic

#19
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostRossAdy, on 30th March 2011, 22:14, said:

Ca sa slabesti trebuie sa consumi mai putin decat arzi , este foarte simplu, iar ca sa arzi 1000 de calorii la o sedinta este al naibi de greu, dar parerea mea este ca nu trebuie sa te rezumi doar la sala de sport sau la ora care ti-o dedici sportului , sa mergi pe jos, sa urci scari, sa nu zaci 8 ore la birou etc

Nu miscarea e problema la mine ci mancarea prea multa.
Eu ard cu cardio cam 300-320cal deocamdata (ma rog, dupa ce indica aparatul) dar exercitile de forta ma rup, imi fac o pofta de mancare groaznica.
Chiar, stie cineva cat consumi intr-un antrenament de forta ?
Dupa antrenament simt ca am consumat 2000  :D.


View PostChrisforever, on 30th March 2011, 22:16, said:

Dieta nu e in regula deloc. Nu-ti obisnui corpul sa arda proteine pentru energie. Dieta este hiperproteica.

Pai cum hiperproteica, de ce spui asta ?
Nu-i 1gr proteina 2 calorii ?

View PostChrisforever, on 30th March 2011, 22:16, said:

Dupa antrenament ai nevoie de mai multi carbohidrati, eu zic sa iei shake-ul mai intai.

Si sa iau aminoacizii inainte de antrenament ?

View PostChrisforever, on 30th March 2011, 22:16, said:

In perioada in care consumam 130-140 de grame de proteine pe zi aveam cam 2500 de calorii.

Aha, am inteles la ce te refereai.

#20
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001

View Postvp-emanuel, on 30th March 2011, 22:29, said:

Nu miscarea e problema la mine ci mancarea prea multa.
Eu ard cu cardio cam 300-320cal deocamdata (ma rog, dupa ce indica aparatul) dar exercitile de forta ma rup, imi fac o pofta de mancare groaznica.
Chiar, stie cineva cat consumi intr-un antrenament de forta ?

Aparatul acela iti arata ceva pur teoretic, cred ca a calcula caloriile arse trebuie sa tii cont de tipul excercitiului, inaltime, de greutate, heart rate, BMI si asa asa mai departe

Data viitoare cand mananci gandestete cat de mult te chinui sa arzi acele calorii, ca si echivalent un Big Mac + cartofi + cola au impreuna mai mult de 1000 calorii

#21
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View Postvp-emanuel, on 30th March 2011, 22:29, said:

Pai cum hiperproteica, de ce spui asta ?
Nu-i 1gr proteina 2 calorii ?
Pentru ca nu ai o sursa de energie, cum ar fi grasimile sanatoase, fa un calcul cate grame de lipide, glucide si proteine ai pe zi si o sa vezi de ce spun ca e hiperproteica.
1gram de proteina = 4 kcal.

View Postvp-emanuel, on 30th March 2011, 22:29, said:

Si sa iau aminoacizii inainte de antrenament ?
Poti si asa, dar numai alaturi de o sursa de energie.

#22
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postvp-emanuel, on 30th March 2011, 19:40, said:

Folosesc crema anticelulitica de la Elmiplant.
Cred ca-i ok. Eventual poti pune si cateva picaturi de vitamina E in borcanasul mare. :)

View Postvp-emanuel, on 30th March 2011, 19:40, said:

Doar conservele de macrou in ulei, somonul si macroul afumat, in rest nu prea imi place pestele.
Daca nu-ti place nu-i musai. Dar un peste bun gatit de tine poate inlocui cu succes vaca la o masa si te poate scoate din monotonie.

View Postvp-emanuel, on 30th March 2011, 19:40, said:

Stafidele sunt doar sa-mi indulceasca putin branza de vaci :
Incearca si curmale uscate (da' ai grija sa cumperi fara zahar adaugat si fara conservanti). Mie mi se par mult mai gustoase. Si nu mai mult de 2-3 pe zi!
Sau fructe de padure proaspete sau inghetate (puse cateva secunde la microunde) amestecate cu branza. Yummy!


View Postvp-emanuel, on 30th March 2011, 19:40, said:

Da, cam mult cardio, voi face doar 30'-45' eliptica dupa antrenamentul de forta, urmat de o zi pauza. Deja ma resimt.
Nu renunt la antrenamentul cu greutati, deja m-am obisnuit, a devenit rutina.
De 2-3-hai 4 ori pe saptamana cardio e suficient acum pt tine. Nu ziceam sa renunti la antrenamentul cu greutati ci sa il continui/intensifici.

View Postvp-emanuel, on 30th March 2011, 19:40, said:

M-am cantarit azi, am 110,8kg de la 115,6kg, 4,8kg in 5 zile. No comment .
Sper ca iti dai seama ca-i in principal apa si juma de kil de grasime. Si sper ca nu o sa disperi pe viitor avand in vedere ca sume din astea astronomice n-o sa mai apara pe cantar saptamanal. Ar fi o greseala majora si daca nu esti tare la psihic te va da inapoi tare de tot.

Oricum felicitari, la multe inainte!

View Postvp-emanuel, on 30th March 2011, 19:40, said:

Orez, cereale, cartofi, fasole samd si mix nuci-alune-migdale-stafide la greu. Astea pe langa cele mentionate mai sus... plus altele pe care prefer sa nu le mentionez.
Errm, astea n-au ce cauta in alimentatia ta nici in perioadele de mentinere decat foarte rar spre deloc :D. Nici mixuri mai mult de 50g/zi.

View Postvp-emanuel, on 30th March 2011, 19:40, said:

Nu-mi dau seama de ce spui ca-s multe !? Uite cam cat iau din fiecare :
....
Nu este ok ?
Poate sunt subiectiva.
Zic ca's multe pentru ca din punctul meu de vedere cu o alimentatie buna ar trebui sa fii lipsit de nevoia suplimentelor. Totusi e greu sa obtii o alimentatie optima avand in vedere gradul de poluare, cantitatile de pesticide si metodele neortodoxe de a creste animale pentru carne si lapte/oua, asta fara sa ma leg de mancarea semi-preparata plina de prostii care ne face cu ochiul la tot pasul. Asa ca un supliment de vitamine si minerale, antioxidanti etc. (cum sunt AnimalPakul sau Optimen) e binevenit macar uneori daca nu constant. Restul mi se par mofturi pentru cei ce n-au rabdare sa creasca/sa-si revina natural sau le e lene sa manance asa ca prefera sa bea un shake :D.

Cunosc continutul la Animale, intradevar la prima vedere Optimen pare mai dotat dar nu peste tot (eg. vit C, vit E, Ca, Mg, P). In schimb are mai mult acid folic si crom. Pana la urma cred ca oricare e o alegere ok.
La Ca-Zn-Mg as adauga un supliment macar de 1000-2000IU vitamina D in perioadele cand nu stai suficient la soare :).

Prafurile proteico-hidrocarbonatoase nu-ti trebuie in mod expres (si acum baietii care merg la sala mult si des o sa ma contrazica :P). Daca mananci suficiente verzituri, cateva fructe si multe legume, vreo 2 radacinoase vei avea destui carbohidrati pentru intreaga zi. In zilele fara antrenament intens 100g (maxim 150) carbohidrati sunt suficienti. In zilele cu antrenament poti urca inca vreo suta. 100g mar are 14g carbo (deci un mar marisor cam 30), 50g migdale au 10g, 1 cana rosii 10g, etc.

Glutamina e suficienta in carne.
Termogenice NU iti trebuie.

Daca te mentii la 120-130g proteina nu cred ca-i mult.
Pt un mod de viata foarte activ e nevoie de aprox 1.5-2g proteina/kg masa (la 20% body fat si 110kg inseamna de la 130 la ceva mai multe g proteina pe zi). Si nu, proteinele n-au 2cal/g ci 4.

Problema ta e ca ti-e foame si asta nu e pentru ca nu mananci suficient (sau suficienti carbohidrati si proteine) ci pentru ca nu mananci grasimi aproape deloc! Introdu cate 1 avocado la cateva zile (daca nu zilnic :P), 1-2 linguri ulei de masline extra virgin, 1-2 linguri unt, 1-2 linguri ulei de cocos, 1-2 oua, migdale, somon salbatec, ficat/inimi. Senzatia de foame va disparea rapid prin introducerea grasimilor.

#23
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostChrisforever, on 31st March 2011, 00:01, said:

Pentru ca nu ai o sursa de energie, cum ar fi grasimile sanatoase, fa un calcul cate grame de lipide, glucide si proteine ai pe zi si o sa vezi de ce spun ca e hiperproteica.
1gram de proteina = 4 kcal.

Ah, da, de aia imi dadea cu virgula  :D .
Da, e hiperproteica :
carbohidrati - 140
proteine - 180
grasimi - 80

Trebuie sa o duc spre :
carbohidrati - 250
proteine - 150
grasimi - 44

#24
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postvp-emanuel, on 30th March 2011, 23:19, said:

Trebuie sa o duc spre :
carbohidrati - 250
proteine - 150
grasimi - 44
Nuuuu. :D Mai degraba carbo - 150 sau mai putin, proteine - 130+, grasimi - 150+ :D

#25
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostDev, on 31st March 2011, 00:22, said:

Nuuuu. :D Mai degraba carbo - 150 sau mai putin, proteine - 130+, grasimi - 150+ :D

Grasime 150 !?!?!?!?!?!?
Tu cred ca vrei sa ma sapi pe la spate :w00t:.

Proteine 130 iau doar din alimentatie din suplimente mai iau 44.
Fac miine un calcul exact cu ce mananc ca azi am bagat asa orientativ.

Edited by vp-emanuel, 30 March 2011 - 23:27.


#26
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View PostDev, on 31st March 2011, 00:22, said:

Mai degraba carbo - 150 sau mai putin, proteine - 130+, grasimi - 150+ :D
Exact.
Nu grasimile sunt raul.

Edited by Chrisforever, 30 March 2011 - 23:30.


#27
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
Dev, Chrisforever, multumesc pentru sfaturi.

#28
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postvp-emanuel, on 30th March 2011, 23:25, said:

Grasime 150 !?!?!?!?!?!?
Tu cred ca vrei sa ma sapi pe la spate :w00t: .
Ca sa nu zici ca vorbesc doar pentru si despre tine, atasez niste "meniuri" de-ale mele de acum vreo luna (foarte rar scriu ce mananc dar am avut o perioada cand mi s-a parut ca mananc cam putin si cam asa era :lol: asa ca am urmarit vreo 10 zile ce si cum). Nu-i ideal dar nici chiar foarte prost. Nici cantitatile nu's exacte ci aproximari mai mult sau mai putin grosolane. Trebuie sa ai in vedere si ca eu's gagica si am vreo 56kile. Am avut si-o zi cand am trecut de 4000 da' pe aia mi-e rusine s-o pun ahahaha!
Attached File  1.jpg   127.52K   58 downloadsAttached File  2.jpg   203.41K   44 downloads
Attached File  3.jpg   139.61K   8 downloadsAttached File  4.jpg   121.73K   9 downloads
Attached File  5.jpg   138.48K   10 downloadsAttached File  6.jpg   134.98K   16 downloads
Attached File  7.jpg   121.9K   18 downloads

#29
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Pai cam asa au inceput sa se ingrase americanii: acu vro 20-30 de ani parca (nu mai sunt sigur de perioada, ca am vazut asta intr-un documentar acum vrun an) s-au trezit ei ca "fat is bad". Si au aparut mii de produse "low-fat" dar bogate in carbohidrati. Si treptat treptat, dieta lor era tot mai bogata in carbohidrati. Acum cica se intoarce roata, s-a prins lumea ca nu grasimea e rea, ci dezechilibrul dintre cele 3 elemente si desigur, regimul hipercaloric al multor indivizi.

Sustin si eu ca e bine sa fie si suficiente grasimi in alimentatie, tocmai pentru a nu avea acea senzatie de foame. Dar conteaza evident si ce grasimi bagi in tine. Una e sa consumi grasimi vegetale in mare parte nesaturate (gen cum sunt cele din uleiul de masline) si alta e sa mananci margarina pe paine alba. La fel si cu colesterolul. Nu tot colesterolul e rau. Exista o serie de alimente ce contin HDL, care chiar ajuta in loc sa dauneze.

Asa cum spunea cineva, e mai important "ce mananci" decat "cat mananci". Cu limite de bun simt, normal...

#30
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006
@Dev
Ce sa fie - ulei de cocos sau mai bine cumpar ulei MCT ?
Am gasit vitamina D, iau 2-3 pastile din astea, sunt de 1000 UI/pastiala.
Trigliceridele tot timpul le am pe la 30-40 dar colesterolul e mai ridicat, pe la 180. Sa iau niste lecitina ?



Cateva articole:
Cafea cu lapte = 7kg de grasime - eu stiam exemplul cu cele 50 calorii care in 10 ani se transforma in 20kg de slanina :rolleyes:
Articol despre glutamina
Ultimele kilograme

Quote

(intreg articolul --> linkul de deasupra)

Cata grasime e normal sa ai?

Limita de supravietuire este considerata la barbati peste 5% si la femei peste 10%. Daca ai avut un strat mare de grasime toata viata corpul tau va suferi daca ajungi brusc la limita inferioara. Uita-te la familia ta. Daca toti sunt masivi, cu un strat mare de grasime, este mai putin probabil ca geneticul tau sa fie “skinny”. Acel strat de grasime este necesar pentru functionarea sistemului hormonal, protectia impotriva socurilor, protectia termica, rezerva de urgenta in caz de boala. “Modelele” fitness sau oamenii foarte slabi de la Mama Natura functioneaza dupa alte principii. Ei NU sunt normali. Ei sunt exceptiile. Ei sau ele nu arata asa tot timpul. Sedintele foto se fac atunci cand sunt in forma maxima, cu lumini, fotografi, machiaj(inclusiv corporal), conditii propice. Apoi intervine modificarea pozelor pe calculator.
Oasele care incep sa iasa prin piele nu sunt deloc sexy. Asa cum nu sunt nici burta sau celulita.



Cum scapi de ultimele kilograme de grasime?

Fa tot posibilul sa mentii sau chiar sa cresti masa musculara.
Asta se face cu greutati, mergand la sala, in antrenamente scurte, intense. Orele lungi de “cardio” pot fi acum dusmanul tau, chiar daca te-au ajutat sa arzi multe kilograme de grasime. Masa musculara este cea care arde grasimea, deci aliatul tau cel mai bun. O pierdere in masa musculara este lucrul cel mai rau care ti se poate intampla. Fii fara grija, muschii se pierd atat de usor incat atunci cand consideri ca ai stratul de grasime suficient de subtire poti scapa de ei mai repede decat iti imaginezi.


#31
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001
Nu vreau sa fiu rau dar vad ca la orice cauti raspunsul intr-o pastila


Cafea cu lapte= 7kg de grasime , come on, doar nu zaci intr-un pat si bei doar cafea cu lapte ca sa se depuna, ca idee beau 2 cafele pe zi  ce este drept cu jumatate de pliculet de zahar dar probabil pana la sfarsitul zilei se duce si mama lui de zahar

Eu am colesterol total=116, HDL colesterol (colesterul bun) =34, LDL=69 , trigliceride=67

#32
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostRossAdy, on 31st March 2011, 12:26, said:

Nu vreau sa fiu rau dar vad ca la orice cauti raspunsul intr-o pastila

Cred ca faci confuzie intre antibiotice si suplimente alimentare, nu tote pastilele sunt la fel.
Decat sa umblu prin supermarketuri dupa tot feluri de alimente prefer sa-mi iau un supliment.
In afara de asta sunt la cura de slabire, prefer sa gust cat mai putine chestii ca altfel ma obisnuiesc cu mancatul si imi este putin mai greu.
Nu stiu ce aveti cu suplimentele naturale.
Da, unele s-ar putea sa le iau degeaba (ai citit mai sus articolul despre glutamina?) dar daca nu dauneaza prefer sa incerc.

View PostRossAdy, on 31st March 2011, 12:26, said:

Cafea cu lapte= 7kg de grasime , come on, doar nu zaci intr-un pat si bei doar cafea cu lapte ca sa se depuna, ca idee beau 2 cafele pe zi  ce este drept cu jumatate de pliculet de zahar dar probabil pana la sfarsitul zilei se duce si mama lui de zahar

Alta era ideea ce se dorea subliniata, nu trebuia sa o iei ad litteram.

Edited by vp-emanuel, 31 March 2011 - 12:37.


#33
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Articolul despre glutamina cred ca-i clar. :)

Despre MCT oil nu stiu, din ce vad e facut tot din cocos deci nu cred ca-i rau. Totusi, uleiul de cocos e facut prin presare la rece fara postprocesare pe cand uleiul ala incolor, inodor, insipid a trecut prin multe. Din cauza asta votez pt uleiul de cocos. Mai ales ca-l poti folosi si la gatit daca ai chef (un our prajit, vaca, pui, peste).

Treaba cu vitamina D e ca nu prea stie nimeni de cata avem nevoie :). Daca pana acum necesarul zilnic recomandat in suplimente era mic, cateva sute UI, mai nou se crede ca nu e suficient si avem nevoie de cateva mii. Asta si pentru ca, in medie, timpul petrecut afara la soare a scazut considerabil in ultimii (zeci de) ani.

Eu nu suplimentez mereu (nu-mi place deloc sa iau pastile si prafuri asa ca de obicei le evit) dar cand si cand iarna mai iau 2000-3000 UI pe zi. Pentru comparatie, intr-un sfert de ora de stat la soare in zona temperata vara corpul produce undeva pe la 5-10mii UI. Diferenta ar fi ca in momentul in care nu mai are nevoie corpul nu mai produce pe cand cu suplimentele putem exagera.

1-2mii ar trebui sa fie suficient si nepericulos. Totusi, cea mai sanatoasa e tot aia produsa de corp la soare deci printr-o expunere moderata la soare macar o data la cateva zile nu ai nevoie de suplimente in perioada calduroasa.

Colesterolul nu-mi spune prea multe. Cel total e in limita normala, dar nu zici nimic de HDL/LDL.



Ca o concluzie generala, te complici prea mult. Alimentatia ar trebui sa fie ceva simplu si natural.
Sunt sute de suplimente pe care le poti lua dar de care nu ai nevoie. Posibilele beneficii aduse de ele nu compenseaza cantitatea de bani, timp si stres necesara pentru a decide cat, cum, cand si in ce fel. Am mai zis, un mix de vitamine/minerale poate fi folositor luat cand si cand (alternand in functie de ceva, de anotimp de exemplu, mai multa vitamina D si C iarna, mai putina spre deloc vara, etc.) sau constant. Restul e marketing. Atata timp cat mananci suficient, corect si variat nu ar trebui sa ai probleme.

Hmm, vad ca s-a mai postat de cand m-am apucat eu de scris si-am plecat si la masa :lol:.

Am vrut sa-ti propun ceva de ieri dar am uitat.
Daca tot i-ai zis jurnal, nu vrei sa contabilizezi si ce mananci si ce sport faci?

#34
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostDev, on 31st March 2011, 13:17, said:

Atata timp cat mananci suficient, corect si variat nu ar trebui sa ai probleme.

E, asta e buba la mine ca mi-e lene sa alerg dupa toate maruntisurile prin supermarket. E mult mai usor cu suplimentele, dau doar "adauga in cos"  :D.
Mai trebuie sa imi iau acum ceva grasimi, ulei de cocos, ulei de masline ceva blue chesse (se traduce ?), avocado (mai greu gasesc din ala inchis la culoare), oua samd
Ma orientez la supermarket cand le am in fata ce sa mai cumpar.



View PostDev, on 31st March 2011, 13:17, said:

Daca tot i-ai zis jurnal, nu vrei sa contabilizezi si ce mananci si ce sport faci?

Ba da, initial am vrut sa se contureze mai bine dieta si dupa aia sa postez, deocamdata e totul destul de haotic.
Cu exercitiile scriu deseara cand ma intorc de la sala ce am facut pana acum, am carnetel.

Edited by vp-emanuel, 31 March 2011 - 12:35.


#35
RossAdy

RossAdy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 07.12.2001

View Postvp-emanuel, on 31st March 2011, 13:33, said:

blue chesse (se traduce ?) = branza imputita? :)
\


#36
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
:roflmao: tare asta Ady (si eu le zic stinky cheese la branzeturile astea). N-as traduce-o simplu imputita pentru ca's mai multe feluri de branze "imputite". Cred ca blue cheese in romana e branza albastra sau branza cu mucegai/penicilina :D.

S-o mananci cu grija - a se citi portie mica - pentru ca are o tona de sare in general. Brie/Camembert sunt mai putin sarate parca, asta in caz ca-ti plac.

Cat despre mancare, nu-i asa complicat, trebuie sa te mobilizezi un pic la inceput dar dupa 1-2 saptamani devine obisnuinta. Plus ca in loc sa stai cu mausul in mana faci o plimbare pana la supermarket!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate