Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 

Formatii preferate

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Sardath13

Sardath13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.02.2011
M-am gandit sa deschid un subiect de unde sa putem alege niste formatii, nu doar pe argumentul "asculta-i ca-s faini". Sa scriem in detaliu genul abordat, tipul de voce, de ce merita sa o asculti(plusuri si minusuri) + 2-3 piese reprezentative, sa stiim ce sa cautam. Am sa incep cu o formatie interesanta:

Spellblast
Gen: Power/Folk Metal
Voce: Clean, rareori growl.
Plusuri: Instrumentalul este foarte bun, variat(chitari electrice, pian, chitara acustica, bas, acordeon si inca cateva), o voce puternica, destul de impunatoare si flexibila. Tematica fantasy(gen Dungeons & Dragons) si de razboi. Destul de catchy(cel putin dupa mine)
Minusuri: Tempo-ul rapid si vocalul ar putea crea senzatia de repetitie, mai ales dupa un album intreg.(Baietii astia is destul de fixati pe o tematica ! Si nici atmosfera nu o sa se schimbe prea curand. Dar varietatea de instrumente si solo-urile la clape/chitara/acordeon vor intrerupe cu siguranta eventuala monotonie.)
Piese recomandate: Goblin's Song, Glory To The Gem, Battlecry.
In incheiere, iubitorii power metal-ului(desi eu nu pot zice ca ma numar printre ei) mai mult ca sigur ar iubi aceasta formatie, si toti ceilalti care vreti un instrumental variat, dar totusi agresiv/impunator/inspirant, Spellblast il va oferi din plin.


As dori ca eventualele posturi sa contina formatii mai putin cunoscute, daca se poate cu elemente "unice/interesante"(nu neaparat, ca e foarte discutabil), indiferent de an si de gen(orice subgen al rock-ului/metal-ului, sper xD ). Acestea fiind spuse, astept niste formatii :D

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Continui cu o formatie si mai interesanta : U2 !

Cred ca nu e nevoie sa dau detalii... :band:

#3
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postlawrence38, on 17th March 2011, 23:10, said:

Continui cu o formatie si mai interesanta : U2 !

Cred ca nu e nevoie sa dau detalii... :band:

Pe langa faptul ca esti off-topic, cred ca scopul era sa dam detalii, nu?

Spellblast recomandasem si eu cu multa vreme in urma. N-am prea mai avut timp sa descopar trupe noi, din pacate. Sugestia mea ar fi sa rezumam si mai mult descrierea (trece spre recenzie si nu stiu daca-i locul)

O sa revin la a recomanda Alestorm pentru putinii care n-au auzit de trupa (desi am mai comentat de cateva ori pe tema).

Gen abordat: Power/Folk Metal
Gen proclamat: True Scottish Pirate Metal  (In ''pirate metal'' intra cateva trupe, printre care Running Wild, Scuurvy sau Swashbuckle, dar nu e un gen propriu zis, ci strict o denumire pentru trupele care se leaga de tema pirateriei).
Plusuri: E o trupa relaxata care nu se ia prea in serios la nivel liric, dar se ia suficient de serios la nivel compozitional. E muzica de ''voie buna'' (in masura in care metalul poate starni astfel de sentimente). Liniile de clapa elaborate si vocea guturala dau cam toata nota ''piratereasca''.
Minusuri: Cam niciunul, daca nu iei trupa prea in serios.
Piese recomandate: Set Sail and Conquer, Wenches and Mead, Keelhauled, Nancy The Tavern Wench, Pirate Song, That Famous Ol'Spiced, Set Sail and Conquer, Black Sails at Midnight...bine, cam toate. Merge si Shipwrecked de pe albumul nelansat.

Daca puteti, bagati un ochi si vedeti-i live. Au deschis la Sabaton si a mers excelent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate