Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Taxe vamale pentru colete non UE

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#55
georgepatel

georgepatel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.01.2015
Salut am si eu o intrebare daca stie cineva concret.

O sa cumpar niste haine de aprox. 2.000$ din China si vor fii trimise cu vaporul, deci vor ajunge in portul Constanta. Intrebarea mea este daca hainele vor fii impartite in colete de 100$ (valoarea coletului) asa incat sa nu depasesc suma de 150 euro, va trebuii sa platesc taxe vamale sau doar TVA 24%?

Multumesc

#56
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Se plateste tva la tot ce depaseste 10 usd pe hartie..iar tva si taxe vamale la tot ce este peste 150 usd...deci vei plati si tva si taxe vamale...imi pare rau..dar asta e rominica..daca am avea si noi un tva de 10-12% nu ar fi asa nasol..si sa nu dam alte taxe vamale..dar asta e tara in care traim!!!

Scuze..nu am vazut..daca imparti in colete vei plati doar tva...care se ia pe valoarea coletului..deci de acolo sa iti trimita cu valoare per colet mai mica de 150 usd..asa vei plati doar tva la fiecare colet!!! Dar ce haine iei de 2000 usd din china? Le bagi la piata? Ca de 2000 usd cred ca iei 2-300 kg..sau macar cateva zeci acolo..in fine bafta!!!

#57
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Unde ai vazut tu TVA de 10-12% in Europa?

Cat despre taxe: sa le plateasca doar fraierii, nu?

Edited by dexterash, 29 June 2015 - 13:41.


#58
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Postalinator, on 29 iunie 2015 - 13:40, said:

dar asta e tara in care traim!!!
Iar taxele ne sunt facute de cei pe care alegem. Data viitoare cand votezi, spune-i la respectivu' pe care vrei sa pui stampila: "Ma nene, sa-mi faci TVA-ul mic, ca de nu, nu te votez!". E mai eficient decat cu lamentari penibile de genul "Asta e Romania"; "Asta e tara in care traim" etc.

#59
Alexrules

Alexrules

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 09.01.2013
Daca pun chinezul sa-mi puna o factura gen 190$-170$(discount) oare ma pune sa platesc tva la doar 20$?

#60
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008

View PostAlexrules, on 02 iulie 2015 - 20:07, said:

Daca pun chinezul sa-mi puna o factura gen 190$-170$(discount) oare ma pune sa platesc tva la doar 20$?
Platesti in functie de valoarea care apare pe comanda listata pe care trebuie sa o prezinti la ridicarea coletului.

#61
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
da asa e...scoti comanda de pe email la imprimanta si mergi cu ea la vama..easy no?Posted Image

#62
shadow_4u

shadow_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.06.2008

View Postgeorgepatel, on 29 iunie 2015 - 13:16, said:

Salut am si eu o intrebare daca stie cineva concret.

O sa cumpar niste haine de aprox. 2.000$ din China si vor fii trimise cu vaporul, deci vor ajunge in portul Constanta. Intrebarea mea este daca hainele vor fii impartite in colete de 100$ (valoarea coletului) asa incat sa nu depasesc suma de 150 euro, va trebuii sa platesc taxe vamale sau doar TVA 24%?

Multumesc

Poti sa faci asta , dar sa nu plangi cand or sa iti confiste aia marfa.

#63
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006

View Postshadow_4u, on 17 iulie 2015 - 23:12, said:


Poti sa faci asta , dar sa nu plangi cand or sa iti confiste aia marfa.
nu o confisca..daca o are in colete de 100 dolari impartita plateste doar tva la fiecare colet..eu zic ca merge..

#64
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Daca nu le ia pe firma, s ar putea sa le confiste, mai ales cand vede ca marfa vine de la acelasi vanzator si valoarea totala e mare.

Edited by tigerheart, 18 July 2015 - 04:21.


#65
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Adica "iz" de evaziune fiscala, ca sa vorbim pe sleau.

#66
ando34

ando34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.08.2007
Tocmai ce am primit si eu un colet din China prin hungary post direct la domiciliu (multumita postasului totusi) - 0 taxe. E vorba de o lanterna de 43$ de pe ebay, fara factura, valoare declarata pe colet 5$. Foarte tare a fost chinezul care a pus coletul din propria initiativa pe hungary si i-a declarat valoarea mai mica, a ajuns in 5 saptamani, dar s-a meritat.

#67
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Da confirm și eu..nl post normal tracking..nu express...hungary post și belgium post vin acasă aduse de poștaș..acum să nu fie colete mari..până în 1-2 kg cred..la următoarea comandă o să iau 1 telefon să văd ce și cum..dar garantat vine acasă..doar un colet dp tinydeal.com venit prin nl post a ajuns în vamă..dar era express sf...de evitat și sweden post..tot prin vamă a ajuns..valori colete între 21 și 36 usd...deci mai merge cât de cât...

#68
ando34

ando34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.08.2007
Sunt curios daca reusesti, as incerca si eu cu un telefon.

#69
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
Cum strâng ceva bănuți mă arunc...să scap de asta de acum..eu zic ca reușesc!!! Important să nu fie voluminos și valoare maxim 15 usd..cred...

#70
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postalinator, on 18 august 2015 - 11:13, said:

Da confirm și eu..nl post normal tracking..nu express...hungary post și belgium post vin acasă aduse de poștaș..acum să nu fie colete mari..până în 1-2 kg cred..la următoarea comandă o să iau 1 telefon să văd ce și cum..dar garantat vine acasă..doar un colet dp tinydeal.com venit prin nl post a ajuns în vamă..dar era express sf...de evitat și sweden post..tot prin vamă a ajuns..valori colete între 21 și 36 usd...deci mai merge cât de cât...

Asa e si AnPost Irlanda,vine acasa fara complicatii si taxe aiurea.Si am colete cam de 10 kg aproape saptamanal.

#71
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006

View Postady_77, on 18 august 2015 - 20:02, said:



Asa e si AnPost Irlanda,vine acasa fara complicatii si taxe aiurea.Si am colete cam de 10 kg aproape saptamanal.
Adică cum? Anpost ireland așa îi spune.? Comanzi din China și mereu vine acasă? Ce valoare ai pe colete? Și ce iei în general în 10 kg pe colet? Ms

Cum îi spune exact la firmă? De pe ce siteuri comanzi în general din China? Niște linkuri ceva? Ms

#72
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postalinator, on 18 august 2015 - 20:23, said:

Adică cum? Anpost ireland așa îi spune.? Comanzi din China și mereu vine acasă? Ce valoare ai pe colete? Și ce iei în general în 10 kg pe colet? Ms

Cum îi spune exact la firmă? De pe ce siteuri comanzi în general din China? Niște linkuri ceva? Ms

AnPost este posta din Irlanda.Tot timpul cand am comandat mi-au venit coletele acasa.La fel si cu Hungary Post,vine postasul si aduce coletul acasa.La 10 kg de obicei 10-20 receptoare de satelit sau cate 20 camere video de supraveghere. Valoare pe colet pana in 200-250 dolari.De obicei Ebay.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate