Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Taxe vamale pentru colete non UE

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Vă recomand să nu vă jucați cu focul  și să nu contrafaceți actele de import, indiferent dacă importul este pe persoană fizică ori juridică.

De la 1 iunie 2016  toate aceste operațiuni vor fi raportate automat fiscului, pe baza CNP-ului.    Acestea vor fi reunite într-o bază de date asociate persoanei și va fi coroborată cu toate plățile și încasările pe care le faceți de la bănci, sau online.  
Rețineți că fapta se pedepsește, nu cuantumul evaziunii fiscale.

A importa diverse bunuri din China și a nu declara valoarea reală la vamă, în vederea plăților diminuate prin fals, reprezintă o infracțiune care poate fi pedepsită cu închisoarea.
Este echivalentul contrabandei cu țigări.  

Sunt mulți oameni care cumpără online diverse prostioare pe care apoi le vând pe site-urile de anunțuri.

Odată luat în vizor,  îți vor fi urmărite conturile și plățile.   De exemplu, faci o plată pentru două telefoane Futaki.   Plătești 250 USD,  dar declari la vamă că factura are valoarea de 15 USD. După câteva astfel de treburi se va întruni condiția pentru adăugarea agravantei numită ”continuată”.  

Așadar, nu mizați că nimeni nu știe valoarea reală a unui produs.   Pe bune, vameșii nu mai sunt cei pe care îi știm noi, de acum 20 de ani.   Acum toți folosesc internetul și oricând pot să verifice cât costă orice produs și să-l compare cu valoarea de pe factură.   

Apropo, de la 1 mai a intrat în vigoare noul cod vamal.  Acesta este unic pentru toată europa și va avea o procedură unitară de vămuire.  Nu va mai conta unde faceți vămuirea, pentru că tot aia va fi.

Edited by tomaso, 08 May 2016 - 23:14.


#92
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
de unde stii asta? un link ceva?

#93
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Pai platile ce le fac eu online sunt informatii publice sau? Are fiscul acces la ele fara mandat?

#94
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Vin si eu cu o intrebare ca sa nu mai deschid alt topic. Am comandat ceva din China cu valoare sub 10 euro. Acum trebuie sa ma duc sa ridic produsul din resedinta de judet de la 30 km distanta si vreau sa ma duc cu ce acte trebuie ca sa nu mai fac 10 drumuri pe ploaia asta :) .
Spune pe aviz ca imi trebuie "copie, in format a4, a comenzii, care sa cuprinda numele, prenumele, bunul achizitionat si valoarea acestuia" sau copie a extrasului de cont din care sa reiasa plata. Ce anume trebuie sa fac ? Sa fac print screen la pagina din contul meu de unde reies aceste date sau imi trebuie chitanta tip de la vanzator ?

#95
marioo76

marioo76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 01.04.2012
Îți trebuie copie la comanda , dar probabil ai rezolvat pana acum ☺

#96
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostJohn_Biggun, on 12 octombrie 2016 - 08:21, said:

Vin si eu cu o intrebare ca sa nu mai deschid alt topic. Am comandat ceva din China cu valoare sub 10 euro. Acum trebuie sa ma duc sa ridic produsul din resedinta de judet de la 30 km distanta si vreau sa ma duc cu ce acte trebuie ca sa nu mai fac 10 drumuri pe ploaia asta Posted Image .
Spune pe aviz ca imi trebuie "copie, in format a4, a comenzii, care sa cuprinda numele, prenumele, bunul achizitionat si valoarea acestuia" sau copie a extrasului de cont din care sa reiasa plata. Ce anume trebuie sa fac ? Sa fac print screen la pagina din contul meu de unde reies aceste date sau imi trebuie chitanta tip de la vanzator ?

In cazul ca nu-i tarziu raspunsul.
Nu am experinte cu valori atat de mici.   Dar principiile sunt aceleasi, indiferente de statul european în care se fac formalități vamale.

Pentru persona fizica ar trebui urmatoarele documente:

Invoice
Packing List
Documentul de expediție (oricare ar fi acesta).
Copie după CI

In funcție de noroc (dar nu mizați)  ar fi bine să aveți un extras de cont ștampilat de bancă, din care să rezulte plata pentru acea marfă.
La orice plată externă, că-i cu OP, că-i online, trebuie completată o explicație a plății, în genul  ”Payment for P.I.  nr******* / **.** .2016”
Din extrasul de cont trebuie să rezulte foarte clar că au fost plătiți 10 Euro (apropo, plățile în China se fac doar în USD) pentru factura, sau factura proforma cu nr. cutare.

Livrarea poate fi făcută de către firma de curierat, aceasta putând face formalitățile vamale.   Dacă această firmă are dubii referitoare la declararea corectă a valorii coletului, o să solicite informații suplimentare, pentru că dacă ei se ocupă de vamă, nu vor să aibă probleme.   Și atunci nici nu se complică, pasând răspunderea către destinatar.

În cazul unui colet primit pe firmă, treaba este sexy.
Adică destinatarul va trebui să trimită următoarele documente:

Invoice, Packing List, Traducere Invoice
CUI, CIF, Număr EORI;  Copie CI administrator sau delegat.   În cazul delegatului va trebui trimisă și împuternicirea notarială aferentă.
Formular semnat și ștampilat pentru împuternicirea declarantului vamal.
Alte certificate, funcție de solicitari și/sau tipul de mărfuri importate.
Declarație pe proprie răspundere dacă mărfurile au marcă.   Atenție, dacă marfa este un fake al unei mărci omologate, se confiscă și se face dosar penal celui care importă.  Plus că poate fi dat în judecată de către deținătorul drepturilor conferită de marcă în teritoriul specific.
Poate fi cerută o dovadă a plăților (vezi mai sus cum și ce anume).

Dacă vameșii au dubii că sunt discrepanțe serioase între cele declarate și realitate,  pot cere lămuriri.

Sper să fie utile informațiile oferite.

View Postdhaneey, on 12 iunie 2016 - 20:19, said:

de unde stii asta? un link ceva?

Mă pricep.

#97
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostJohn_Biggun, on 12 octombrie 2016 - 08:21, said:

Vin si eu cu o intrebare ca sa nu mai deschid alt topic.

De fiecare data duc urmatoarele:

- tidula de la posta care-mi zice ca am colet
- buletinu'
- print-screen dupa pagina cu produsele comandate unde sa se vada suma
- extras de cont unde apare suma si beneficiaru'.

Cu astea am fost tot timpu' "beton", n-au fost comentarii la vama.

Edit: sa ai si cash, trebuie sa platesti TVA 20% din valoare. Daca valoarea ii de peste 150 euro platesti si vama.

Edited by edy_wheazel, 13 December 2016 - 17:59.


#98
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostAMETHIST, on 13 iunie 2016 - 06:18, said:

Pai platile ce le fac eu online sunt informatii publice sau? Are fiscul acces la ele fara mandat?

Nu are nevoie de mandat pentru a deține TOATE informațiile referitoare la conturile unei persoane fizice sau juridice, dacă dorește.

Conform reglementărilor în vigoare, instituţiile de credit sunt obligate ca, la solicitarea Fiscului, să comunice, pentru fiecare titular care face subiectul solicitării, toate rulajele şi/sau soldurile conturilor deschise la acestea, precum şi informaţiile şi documentele privind operaţiunile derulate prin respectivele conturi.

În acest sens, ANAF pune la dispoziţia instituţiilor de credit, în spaţiul privat de pe portalul ANAF, un sistem informatic prin care utilizatorii fac upload şi download de documente.
Solicitarea de la ANAF se transmite prin portal, sub forma unui fişier PDF cu xml ataşat, semnat electronic, transmiterea rulajelor şi/sau soldurilor conturilor urmând a fi efectuată prin intermediul unei declaraţii în format PDF cu fişier xml ataşat, prin mijloace de transmitere la distanţă, conform legii, iar informaţiile şi documentele privind operaţiunile derulate prin respectivele conturi se vor transmite în format electronic, ataşat la formularul PDF.
Termenul de transmitere a rulajelor și/sau soldurilor conturilor este de:
    cel mult cinci zile lucrătoare pentru solicitările care vizează o perioadă de până la trei ani;
    cel mult zece zile lucrătoare pentru solicitările care vizează o perioadă mai mare de trei ani.

#99
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Am avut o comanda sub 10 euro si nu mi-a mai cerut nimic in afara de buletin. Insa postarile voastre sunt foarte utile pe viitor sau pentru cine mai este interesat.
Multumesc !

#100
geluadi2000

geluadi2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 08.02.2006
Am fost ieri sa ridic ceva adus de pe Aliexpress sub 10$. Am intrebat vamesul si pe toarasa dirijinta de postalion despre zvonul ca expeditiile sub 10$ nu vor mai trece prin vama ci vor ajunge direct in casuta postala de acasa. Raspunsul a fost de la ambii ca asa se va proceda . Tot ce e= sau mai mic de 10$ se va trimite direct la beneficiar iar ce este peste va trebui tot la toarasu vamesul.

#101
cipriandumitru

cipriandumitru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.11.2015
Vreau sa comand un produs din China de vreo 7-8kg. Întrebarea ar fi: coletul poate fi adus în România cu China Post? La un search pe google am găsit ca maximul de greutate este 2 kg. Se poate oare trimite coletele peste 2kg pe mare? Daca a mai adus cineva colete in Romania peste 2 kg să menționeze prin ce metoda (ceva ieftin caut)!

#102
MiG29OVT

MiG29OVT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.06.2017
Salut, am si eu o intrebare foarte simpla. Presupunem ca fac o comanda (ca persoana fizica, nu firma platitoare de TVA) din Canada petru un notebook Eurocom in valoare de 5700 de euro; Eurocom in procedura lor includ plata TVA (includiv transport + TVA valoarea fiind in jur de 6780 se euro), sau ofera optiunea de a nu plati TVA dar de a furniza un numar de taxa TVA. Expedierea se face prin TNT/UPS iar coletul ar avea in jur de 15Kg.

Presupunand ca plata se efectueaza prin paypal cu toate formalitatile necesare, cu mentionarea numarului comenzii in ordinul de plata paypal, si se include TVA 19% pentru Romania, mai este necesara plata TVA la receptionarea coletului? (am avut nefericita experienta sa platesc TVA de 2 ori la produse achizitioate din China (o data la comerciant, apoi din nou la "doamnda sictirita" de la posta pentru colete cu valori sub 150 USD), dar s-a facut prin posta nu prin curierat. Altfel "doamna sictirita" refuza sa elibereze coletul desi acesta era platit)

In cazul in care nu recomandati plata TVAului la comerciant, ce numar de TVA introduc in formularul lor de achizitie? Am inteles gresit sau CNPul este echivalentul nostru de mumar de taxa petru persoanele fizice?

Sincer la comenzi mici de pana in 100 de euro din china mu ma deranjeaza, dar in acest caz vorbim de ~1200 de euro, iar daca am parte de acelasi tratament, si sunt fortat sa platesc TVAul o data la comerciant si apoi la posta/curier/vama e vorvba de 19%*6700= 1273 euro, care nu sunt de luat din drum.

Va multumesc pentru eventualele recomandari.

#103
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Salutare. Aș vrea să comand ceva de pe amazon.uk. Acum după Brecshit se plătesc ceva taxe în țară? Sau îmi vine coletul direct acasă? Din ce știam eu, există o perioadă de tranziție până la sfârșitul acestui an, în care chestiile vamale ar rămâne la fel ca înainte. Mă înșel? Plătesc ceva în plus față de prețul + transport de pe amazon.uk? Mulțumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate