Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Taxe vamale pentru colete non UE

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
edessa

edessa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.04.2015
Din pacate pentru mine, am gasit raspunsul care nu e chiar cel pe care mi l-as fi dorit. Ma gandeam ca e o lege care permite interpretari deoarece am aflat de experientele altora apropo de vamuirea produselor - si acestea nu s-au petrecut conform legii.
Art. 57 legea 86/2006
(2) La valoarea in vama, conform prevederilor Art. 1 din Acord, in masura in care au fost efectuate, dar nu au fost cuprinse in pret, se includ:
a) cheltuielile de transport al marfurilor importate pana la frontiera romana;
cheltuielile de incarcare, de descarcare si de manipulare, conexe transportului, al marfurilor din import aferente parcursului extern;
c) costul asigurarii pe parcurs extern.

Nu te pui cu legea...

Edited by edessa, 30 April 2015 - 17:32.


#20
DeRoahe

DeRoahe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.05.2015
Cat credeti ca o sa ma arda DHL daca e vorba de un colet cu bunuri castigate la o tombola? Coletul vine din Hong Kong si nu are nici macar 1kg.
M-au sunat azi sa-mi ceara adresa de e-mail si alte date pentru ca "Va trebui sa va anuntam valoarea taxei". Nu m-am gandit ca fiind un cadou o sa trebuiasca sa scot bani din buzunar cand eram bucuros ca am castigat... Am fost naiv.

#21
marioo76

marioo76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 01.04.2012
Salut
Intrebare?  daca am 2 colete 1 de 4 eur si unul de 8 eur la posta imi aplica valoare globala? adica 4+8=12 euro = tva 24% + 8 ron taxa posta romana pentru plata taxa tva? sau se aplica valoare separata conform ordinul de plata?
Si inca o intrebare. Pe colet este trecuta pe langa adresa si valoare produs?
Va multumesc

Edited by marioo76, 16 May 2015 - 05:23.


#22
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

View Postmarioo76, on 16 mai 2015 - 05:23, said:

Salut
Intrebare?  daca am 2 colete 1 de 4 eur si unul de 8 eur la posta imi aplica valoare globala? adica 4+8=12 euro = tva 24% + 8 ron taxa posta romana pentru plata taxa tva? sau se aplica valoare separata conform ordinul de plata?
Si inca o intrebare. Pe colet este trecuta pe langa adresa si valoare produs?
Va multumesc

Se ia in considerare valoarea per colet.. Oricum, coletele sub 10euro scapa de orice taxa.
Pe colet apare si o valoare declarata de vanzator, dar nu e bagata in seama. Trebuie sa listezi comanda de pe net si valoarea din comanda conteaza. Poti avea pe colet 20euro trecut ca daca ai comanda in care scrie ca valoarea e de 2euro, vamesul ia in considerare comanda listata.

#23
marioo76

marioo76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 01.04.2012
Mulțumesc pentru rãspuns. Într-adevãr conteazã ce scrie pe hârtie precum și starea de bunadispozitie în care este vameșul.  Pe coleg scria haine și o valoare care nici nu a fost bãgatã în seama :)

#24
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006

View Posttigerheart, on 25 mai 2015 - 11:04, said:

Se ia in considerare valoarea per colet.. Oricum, coletele sub 10euro scapa de orice taxa.
Pe colet apare si o valoare declarata de vanzator, dar nu e bagata in seama. Trebuie sa listezi comanda de pe net si valoarea din comanda conteaza. Poti avea pe colet 20euro trecut ca daca ai comanda in care scrie ca valoarea e de 2euro, vamesul ia in considerare comanda listata.
ok deci trebuie listata invoice de pe site nu?pe care il prezint sa ridic coletul?doar atat cere?si buletinul?mersi..astept acum 2 comenzi de 7-8 usd prin NL post..sa vad cat ma taxeaza??as comanda is 2 teluri dar nu stiu cum sa fac invoice sa il modific intr-o suma mai mica...sper sa gasesc solutia..Posted Image

#25
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

View Postmarioo76, on 25 mai 2015 - 11:18, said:

Mulțumesc pentru răspuns. Într-adevăr contează ce scrie pe hârtie precum și starea de bunadispozitie în care este vameșul.  Pe coleg scria haine și o valoare care nici nu a fost băgată în seama Posted Image
Cu placere. :)

View Postalinator, on 26 mai 2015 - 20:07, said:

ok deci trebuie listata invoice de pe site nu?pe care il prezint sa ridic coletul?doar atat cere?si buletinul?mersi..astept acum 2 comenzi de 7-8 usd prin NL post..sa vad cat ma taxeaza??as comanda is 2 teluri dar nu stiu cum sa fac invoice sa il modific intr-o suma mai mica...sper sa gasesc solutia..Posted Image

Exact. Mergi la posta doar cu buletinul si comanda listata. Daca pe comanda scrie o valoare sub 10euro, nu te te taxeaza cu nimic. Pentru produse cu valoare mai mare ai putea incerca cu Sweden Post, NU garantez ca ajunge la posta locala si nu posta vamala, dar stiu ca cel putin pana in aprilie coletele prin Sweden Post asa ajungeau. Poti eventual face o comanda la ceva sub 10euro cu livrare prin Sweden Post si vezi cum ajunge.

#26
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
ms mult...daca e, invoice ala se poate modifica?sa trec o valoare mai mica?Posted Image msPosted Image

Edited by alinator, 26 May 2015 - 21:37.


#27
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008
Ce zici tu e fals in acte. Iti recomand sa nu te joci cu asa ceva.

#28
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
ok mersi..deci nu mai merge cu comandatul din china prin NL post sau sweeden..am comandat ceva de 7-8 usd prin NL post..sa vad unde ajunge...daca merge si vine acasa ma risc la 1-2 teluri..mersi!!!

#29
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 28.08.2010

View Posttigerheart, on 27 mai 2015 - 00:04, said:

Ce zici tu e fals in acte. Iti recomand sa nu te joci cu asa ceva.

am si eu 2 intrebari la tine:
1. de cand o copie la o comanda personala, scoasa la imprimanta, capata imputernicirea de act ?
2. cum poate sa dovedeasca vamesul sau oricine ca ceea ce scrie in scanata nu este conforma cu realitatea atata timp cat coletul este declarat cu o anumita valoare sau "gift" ?
Deci:
1.Sa privim definitia actului : "Document eliberat, emis etc. de o autoritate prin care se arată un fapt, o obligație, identitatea cuiva etc." , chinezul respectiv NU reprezinta o autoritate deci el NU poate elibera acte cel putin nu pe teritoriul Romaniei, poti spune la vama ca chinezul iti este pritenen, l-ai cunoscut la facultate si acum ti-a trimis un cadou, care este problema lor ?! Citat din lege:

Sunt scutite de la plata taxelor vamale, bunurile expediate prin colete de o persoană fizică dintr-o ţară terţă la o altă persoană fizică care se află pe teritoriul vamal al României, cu respectarea următoarelor condiţii:
- acestea să nu fie de natură comercială;
- a căror valoare globală nu depăşeşte 45 euro/trimitere, inclusiv produse din tutun, băuturi alcoolice şi parfumuri.
Nu sunt de natură comercială coletele care îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii:
   - prezintă un caracter ocazional;
   - conţin bunuri destinate exclusiv uzului personal al destinatarului şi al familiei sale;
   - conţin bunuri care prin natura sau cantitatea lor nu sunt destinate comercializării;
   - sunt trimise de expeditor către destinatar fără nici o obligaţie de plată.


Daca mergi la vama si iti cere scanata ii dai scanata de aici:
http://www.customs.r...rin-colete.aspx

2.In cazul in care esti acuzat de tentativa de inselaciune ei trebuie sa dovedeasca asta in caz contrar ei trebuie sa suporte toate pagubele aferente blocarii coletului tau plus alte daune. fiind imposibil de demonstrat nimeni nu o sa conteste la vama valoarea declarata de tine a coletelor.

Edited by sclifositu, 28 May 2015 - 10:04.


#30
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006

View Postsclifositu, on 28 mai 2015 - 09:48, said:

am si eu 2 intrebari la tine:
1. de cand o copie la o comanda personala, scoasa la imprimanta, capata imputernicirea de act ?
2. cum poate sa dovedeasca vamesul sau oricine ca ceea ce scrie in scanata nu este conforma cu realitatea atata timp cat coletul este declarat cu o anumita valoare sau "gift" ?
Deci:
1.Sa privim definitia actului : "Document eliberat, emis etc. de o autoritate prin care se arată un fapt, o obligație, identitatea cuiva etc." , chinezul respectiv NU reprezinta o autoritate deci el NU poate elibera acte cel putin nu pe teritoriul Romaniei, poti spune la vama ca chinezul iti este pritenen, l-ai cunoscut la facultate si acum ti-a trimis un cadou, care este problema lor ?! Citat din lege:

Sunt scutite de la plata taxelor vamale, bunurile expediate prin colete de o persoană fizică dintr-o ţară terţă la o altă persoană fizică care se află pe teritoriul vamal al României, cu respectarea următoarelor condiţii:
- acestea să nu fie de natură comercială;
- a căror valoare globală nu depăşeşte 45 euro/trimitere, inclusiv produse din tutun, băuturi alcoolice şi parfumuri.
Nu sunt de natură comercială coletele care îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiţii:
   - prezintă un caracter ocazional;
   - conţin bunuri destinate exclusiv uzului personal al destinatarului şi al familiei sale;
   - conţin bunuri care prin natura sau cantitatea lor nu sunt destinate comercializării;
   - sunt trimise de expeditor către destinatar fără nici o obligaţie de plată.


Daca mergi la vama si iti cere scanata ii dai scanata de aici:
http://www.customs.r...rin-colete.aspx

2.In cazul in care esti acuzat de tentativa de inselaciune ei trebuie sa dovedeasca asta in caz contrar ei trebuie sa suporte toate pagubele aferente blocarii coletului tau plus alte daune. fiind imposibil de demonstrat nimeni nu o sa conteste la vama valoarea declarata de tine a coletelor.
ms mult..deci se poate...si merge odata la 2-3 luni sa faci o aroganta...deci daca vb cu chinezul sa imi faca un invoice mai mic, sa mil trimita pe mail si in colet..sau sa scrie gift sau ceva...pe colet..poate scap de tot de taxe sau dau taxe mici si tva mic...in fine vad eu daca e..mersiPosted Image

#31
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 28.08.2010

View Postalinator, on 28 mai 2015 - 13:41, said:

ms mult..deci se poate...si merge odata la 2-3 luni sa faci o aroganta...deci daca vb cu chinezul sa imi faca un invoice mai mic, sa mil trimita pe mail si in colet..sau sa scrie gift sau ceva...pe colet..poate scap de tot de taxe sau dau taxe mici si tva mic...in fine vad eu daca e..mersiPosted Image

depinde si de cine e la vama ca ei au tendinata sa taxeze tot si daca ii pare ca faci pe desteptul s-ar putea sa te ia tare, eu am patit-o cu unul la vama cand am inceput sa il contrazic

#32
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
ok dar ar merge nu?sa vb cu chinezu sa imi trimita ce si cum..sa il puna pe email si eu il listez si merg cu el la vama..numai doamne sunt la mine la vama...ok sper sa fie...ms de raspuns!!!Posted Image

#33
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 28.08.2010
Eu zic ca nu o sa ai probleme.mai ales daca nu comanzi toata ziua

#34
alinator

alinator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 19.08.2006
asa zic si eu ..1-2-3 telefoane..sau alte gadgeturi..2-3 comenzi la 1-2-3 luni..rar de tot...ms de rapsuns..deci merge sa fac asa cu cel de unde comanda?gift pe colet,valoare pana in 10-15 usd, nl post sau sweden post..etc nu?Posted Image

#35
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 28.08.2010

View Postalinator, on 29 mai 2015 - 16:29, said:

asa zic si eu ..1-2-3 telefoane..sau alte gadgeturi..2-3 comenzi la 1-2-3 luni..rar de tot...ms de rapsuns..deci merge sa fac asa cu cel de unde comanda?gift pe colet,valoare pana in 10-15 usd, nl post sau sweden post..etc nu?Posted Image

daca iei coletul prin swiss post atunci scapi de toata bataia de cap pentru ca iti vine la posta nu mai trebuie facuta vama, te duci direct la posta si il ridici. teoretic merge acum, cum am zis depinde si de cel de la vama. tva se taie in 99% din cazuri chiar daca treci alta valoare pe invoice dar o sa fie mai mic. ideea e ca daca iei un telefon de 200-300 dolari si modifici pe invoice sa pui o suma apropiata de 100 dolari ca daca pui 10-20 te ia ala la intrebari si daca te pierzi se prinde.

#36
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postsclifositu, on 28 mai 2015 - 09:48, said:

1. de cand o copie la o comanda personala, scoasa la imprimanta, capata imputernicirea de act ?
Orice document electronic este tot document. Altfel, tot ce spui tu acolo cu "scoate la imprimanta si arata-i" are valoare de hartie inginereasca.
Sau tu crezi ca documentele sunt doar cele care sunt pe hartie? In ce epoca/secol traiesti?

Si mi-e ca se cheama "inscris sub semnatura privata", nu act.

View Postsclifositu, on 28 mai 2015 - 09:48, said:

2.In cazul in care esti acuzat de tentativa de inselaciune ei trebuie sa dovedeasca asta in caz contrar ei trebuie sa suporte toate pagubele aferente blocarii coletului tau plus alte daune. fiind imposibil de demonstrat nimeni nu o sa conteste la vama valoarea declarata de tine a coletelor.
De cand este imposibil de demonstrat?

Pe de alta parte, vamesul poate scoate catalogul vamal si poti sa te stergi cu hartia aia undeva... daca la catalog scrie ca are valoarea de X, tu nu ai ce zice. Si tot vamesul are dreptul de a considera ca este pentru uz comercial sau personal si taxa ca atare.

Desigur, daca voua vi se pare normal sa modificati acte pentru 50-100 USD, in vederea sustragerii de la plata taxelor, si sa riscati altele mai urate... no comment.

Edited by dexterash, 29 May 2015 - 19:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate