Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Taxe vamale pentru colete non UE

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#1
Kim-DeLL

Kim-DeLL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.11.2008
Salut, acum cateva zile am primit prin posta coletul venit din SUA. A avut valoarea pe factura $34 cu shipping cu tot. Doamna vamesa de la posta ma taxat repede cu 24 de lei asta facand ea o socteala acolo… 34 dolari x 3,1656 dolarul la nu stiu ce curs, minus 24% TVA…deci a rotunjto la 24 de lei pe care i-am platit… Acum intrebarea mea este daca ma poate lamuri cineva cu un raspuns updatat la zi ca asa acum cativa ani stiu si eu cu era… care mai sunt taxele pentru coletele venit din tari non UE si exista cumva o reducere care aplica ? Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde pentru a sti pe viitor daca sa o ciufulesc pe vamesa sau nu!

#2
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

View PostKim-DeLL, on 14th March 2011, 04:17, said:

Salut, acum cateva zile am primit prin posta coletul venit din SUA. A avut valoarea pe factura $34 cu shipping cu tot. Doamna vamesa de la posta ma taxat repede cu 24 de lei asta facand ea o socteala acolo… 34 dolari x 3,1656 dolarul la nu stiu ce curs, minus 24% TVA…deci a rotunjto la 24 de lei pe care i-am platit… Acum intrebarea mea este daca ma poate lamuri cineva cu un raspuns updatat la zi ca asa acum cativa ani stiu si eu cu era… care mai sunt taxele pentru coletele venit din tari non UE si exista cumva o reducere care aplica ? Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde pentru a sti pe viitor daca sa o ciufulesc pe vamesa sau nu!

poti sa o ciufulesti linistit pe doamna aceea, de foarte multe ori dupa ce platesti taxa de vama, banutii aceia ajung direct in buzunarele ei/lor. nu stiu daca ai observat dar se uita un pic sasiu (vamesa care incaseaza banii) nu cred ca vede bine si din cauza asta probabil

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Exista doua chestii de platit la vama pentru colete non-UE

- TVA-ul, de 24% (asta l-ai platit)
- Taxele vamale, care se calculeaza dupa un "catalog" al vamii, in functie de categoria de produs. De ex: la un tricou e x lei, la un laptop e xx lei, etc. Se plateste numai la colete de peste 50 euro (parca) inclusiv shippingul, dar nu a fost cazul. Exista cateva produse exceptate, de ex cartile.

N-ai ce sa ciufulesti pentru ca n-ai castig de cauza daca o iei pe panta asta, legislatia nu e cu tine, mai bine incerci o spaguta.

Edited by don_dannielo, 14 March 2011 - 06:40.


#4
Kim-DeLL

Kim-DeLL

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.11.2008
Dupa cateva cautari sunt si mai in nelamurita... uitati ce am gasit:

>> B. Bunuri expediate către persoane particulare ca urmare a comenzilor făcute prin Internet, corespondență, telefon sau telechat.
În cazul în care primiți un colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondență, telefon sau telechat, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamale numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depășește valoarea de 150 EURO. (aici nu se specifica daca este vorba de tari UE sau si Non UE...)

În situația în care valoarea globală a bunurilor depășește valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.
    
Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, corespondență, telefon sau telechat, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depășește valoarea de 10 EURO/trimitere. (trimitere/primire m-au bagat total in ceata... si iarasi... este vorba de tari UE sau si Non UE...?) <<


sursa: http://www.customs.r...rin-colete.aspx

Sursa: http://www.customs.r...Reg 1186 RO.pdf

REGULAMENTUL (CE) NR. 1186/2009 AL CONSILIULUI din 16 noiembrie 2009 de instituire a unui regim comunitar de scutiri de taxe vamale


CAPITOLUL VI


Transporturi adresate de la o persoană particulară la alta
Articolul 25
(1 )
Sunt admise cu scutire de taxe de import, sub rezerva articolelor 26 și 27, mărfurile conținute în transporturi adresate dintr-o țară terță de către o persoană particulară unei alte persoane particulare aflate pe teritoriul vamal al Comunității, atâtatimp cât este vorba despre importuri fără caracter comercial. (deci in cazul meu sunt in afara Cominitatii ?  :confuzzled:  ?
Scutirea prevăzută la prezentul alineat nu se aplică transporturilor provenite din insula Heligoland.
(2 )
În sensul alineatului (1), „import fără caracter comercial”înseamnă importul care se referă la transporturile care, în acelașitimp:
(a)
prezintă un caracter ocazional;
(b )
conțin exclusiv mărfuri rezervate uzului personal sau familial al destinatarilor, iar natura sau cantitatea acestor mărfurinu prezintă nicio intenție de ordin comercial;
(c )
sunt adresate de către expeditor destinatarului fără niciun felde plată.
Articolul 26
(1 )
Scutirea de taxe menționată la articolul 25 alineatul (1) se aplică la o valoare de 45 EUR pe transport, inclusiv valoarea mărfurilor menționate la articolul 27.
(2 )
Atunci când valoarea globală a mai multor mărfuri depăseste, pe transport, valoarea indicată la alineatul (1), se acordăscutire de taxe până la suma acestei valori pentru mărfurile care,importate separat, ar fi putut beneficia de scutirea respectivă, datfiind că valoarea unei mărfi nu se poate fracționa.
Articolul 27
În ceea ce priveste mărfurile enumerate în continuare, scutirea detaxe menționată la articolul 25 alineatul (1) se limitează, pe transport, la cantitățile stabilite pentru fiecare dintre acestea:
(a )
produse din tutun:

50 de țigarete;—
25 de cigarillos (trabucuri cu o greutate maximă de 3grame fiecare);—
10 trabucuri;—
50 de grame de tutun de fumat; sau—
o combinație proporțională a acestor produse diferite;
(b )
alcool și băuturi alcoolice:

băuturi distilate și băuturi spirtoase cu o tărie alcoolicămai mare de 22 % vol; alcool etilic nedenaturat de 80 %vol și mai mult: 1 litru; sau—
băuturi distilate și băuturi spirtoase, aperitive pe bază devin sau de alcool, tafia, saké sau băuturi similare cu otărie alcoolică de 22 % vol sau mai puțin; vinuri spumante, vinuri licoroase: 1 litru sau o combinație proporțională a acestor produse diferite; și—
vinuri usoare: 2 litri;
(c ) —
parfumuri: 50 de grame; sau —
apă de toaletă: 0,25 litri.
10.12.2009 RO



TOT INCER SA GASESC... DECI SUNT INVERSUNATA RAU DE TOT PE TEMA ASTA! E UN RAHAT DAR VREAU SA STIU PENTRU PE VIITOR!!!! Ufffff  :cursing:

Edited by Kim-DeLL, 14 March 2011 - 09:12.


#5
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Nu trebuia sa ii dai niciun ban respectivei.
Sau trebuia sa ii specifici expeditorului sa puna valoarea 1$.

#6
proIntel

proIntel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 31.12.2010
Nici eu nu m-am lamurit. Stiu ca pentru orice se plateste taxa vamala, chiar si pentru produse cu valoarea sub 10 $ (cel putin mie asa mi-au facut). Deci cand ar trebui sa nu le mai dau alora bani cand primesc ceva din UE/inafara UE?
Sper sa ne lumineze si pe noi cineva :)

#7
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am comandat ceva din USA,anul trecut un kit electronic,cu o valoare de 64$,si dupa doua luni am primit coletul,la care am platit 150 ron taxe la ridicarea de la ghiseul postei :thumbdown: .Nu stiu ce taxe au bagat ei acolo,dar pe viitor o sa caut sa ma inteleg cu vanzatorul sa puna un pret modic :thumbup: .Sunt satul de platit taxe si impozite,de ce ar trebui sa le mai dau bani astora,pentru niste lucruri care prin logica gandirii unui om cu ratiune, nu ar trebui impozitate si platite taxe vamale :nonobad: .Habar n-am care este limita minima la care "Sacalii" sa nu taxeze marfurile comandate din spatiul non-UE,nu gasesc nimic clar in imbarligatura asta de legislatie din Romania. :notangel:

Edited by Viorelsolar, 14 March 2011 - 10:13.


#8
tiuvitalie

tiuvitalie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare la toti, dac mei este cineva viu aici.

Vreau sa-mi comand un leptoop si telefon (o copie ) din China, ma intereseaza care sunt taxele vamale pe care trebuie sa le achit?
Este posibil cumva de evitat aceste taxe?

#9
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
TARIC

#10
tiuvitalie

tiuvitalie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 20.03.2009

View PostWittmann2, on 18 iulie 2013 - 18:35, said:


mi sa deschis http://ec.europa.eu/...00&LangDescr=ro
nimic nu inteleg, deci care e taxa?

#11
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Pai, introdu codul marfii si tara de origine.

EDIT: codul cred ca este undeva pe la 8471.

Edited by Wittmann2, 22 July 2013 - 12:47.


#12
pupu2008

pupu2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.02.2013
Salutare am facut si eu o comanda la un telefon din China valoare reala 208 cu transport cu tot care a si ajuns si se afla in vama din Arad chinezul mi-a trecut valoare 60$ in loc de 30 cum ramasesem inteles cu el.Ma-u sunat cei de la dhl sa le trimit o copie de buletin,o declaratie prin care le zic exact ce este in colet si o dovada de plata un extras de cont pe care l-am si trimis.Pe extras apare normal 208$
aveti idee cat ma vor taxa?Multumesc

#13
junny

junny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.01.2007

View Postpupu2008, on 16 aprilie 2014 - 08:42, said:

Salutare am facut si eu o comanda la un telefon din China valoare reala 208 cu transport cu tot care a si ajuns si se afla in vama din Arad chinezul mi-a trecut valoare 60$ in loc de 30 cum ramasesem inteles cu el.Ma-u sunat cei de la dhl sa le trimit o copie de buletin,o declaratie prin care le zic exact ce este in colet si o dovada de plata un extras de cont pe care l-am si trimis.Pe extras apare normal 208$
aveti idee cat ma vor taxa?Multumesc
Cat ai platit pana la urma, ca eu am facut o comanda in china de vre-o 800 de dolari (telefoane mobile) si cred ca voi plati cam mult la vama

Edited by junny, 25 January 2015 - 03:03.


#14
1sorin1

1sorin1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.11.2009
DHL comision + taxe vamale
ATENTIE!!!! De evitat teparii de la DHL Romania. Never, but never, sa nu alegeti DHL ca transportator pentru coletele care ajung in Romania din afara UE.
Am cumparat un produs din afara UE si am facut nefericita optiune de a transporta coletul cu DHL.
Dupa ce ca au comisioane fff mari pentru transport, comparativ cu alte companii de curierat, cand in sfarsit ajunge produsul in tara, incepe "hora". Te pun sa declari continutul coletului, costul acestuia si al transportului dupa care te instiinteaza ca pe langa plata TVA (24% din valoarea produsului) trebuie sa platesti si comisionul propriu DHL pentru efectuarea platii taxei vamale (taxa care este in valoare de de 9 lei). Pentru faptul ca ei platesc in locul tau a acest comision vamal de 9 lei, DHL Romania percepe o taxa de 55,8 lei la care se mai adauga si TVA. Ce spuneti de acasta AFACERE (excrocherie), aplici un comision de peste 600% pentru ce??? ca fac o plata in numele tau. As vrea sa am si eu o astfel de afacere, ce sa zic, ii bate pe cei de la banci.
In fine, daca decizi sa nu accepti acest comision, incepe calvarul. Daca  pana atunici nu avei nevoie de nimic pentru a primi coletul, acum trebuie sa obtii factura de la furnizor chiar daca ai comandat produsul si l-ai platit online, sa o traduci, si multe altele tampenii, multe inventate, special sa te determine sa renunti si sa platesti acel comision catre DHL. Din discutia cu reprezentantii vamali aceste aberatii sunt un abuz, fiind suficienta o declaratie proprie privind continutul si valoarea acestuia daca nu exista alte documente, pentru a fi realizate formalitatile vamale.
In concluzie, daca aveti alte optiuni, nu alegeti niciodata DHL pentru primirea coletelor din afara UE alfel, veti avea un gust amar in loc sa va bucurati de produsul achizitionat.

#15
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Eu nu vad nimic iesit din comun. Eu comand numai prin ChinaPost -> Posta Romana si pe avizul de-l primesc de la posta scrie asa:

Quote

Acte necesare pentru eliberare colet:
- Act de identitate destinatar;
-Copie, format A4, a confirmarii comenzii, care sa cuprinda numele, prenumele, bunul achizitionat precum si valoarea acestuia.
De retinut:
Bunurile expediate de catre persoane fizice ca urmare a comenzii facute pe internet se pot elibera cu scutire de la plata taxelor vamale daca valoare totala nu depaseste 150 EUR.
Bunurile expediate de catre persoane fizice ca urmare a comenzii facute pe internet se pot elibera cu scutire de la plata TVA daca valoare totala nu depaseste 10 EUR/Colet.
In cazul in care se platesc taxe vamale si/sau TVA se va achita si suma de 8 RON, reprezentand taxe postale prezentare vama.
Iar procedura e urmatoare: cu buletinul, avizul si copia comenzii (conf. cerintelor de mai sus), te prezinti la oficiul postal vamal. La primirea coletului, inmanezi buletinul si copia comenzii catre vames, deschizi coletul iar vamesul compara continutul acestuia cu copia comenzii. Daca produsele corespund cu copia comenzii, ti se calculeaza TVA si/sau taxe vamale care le platesti vamesului, iar apoi platesti 8 lei functionarei de la posta.
Ce am observat eu, nu se elibereaza colete fara copia comenzii, deoarece aceasta o anexeaza vamesul, la registrul unde semnezi vamuirea coletului.

Asa ca eu nu vad nimic iesit din comun, ca o firma privata sa-si puna un comision mai mare de 8 lei.

View Post1sorin1, on 02 aprilie 2015 - 14:50, said:

Ce spuneti de acasta AFACERE (excrocherie), aplici un comision de peste 600% pentru ce??? ca fac o plata in numele tau.
Daca tu ma rogi sa merg sa-ti platesc factura la curent, n-am voie sa-ti cer 200$ pentru acest serviciu?

Edited by Lipsum, 02 April 2015 - 15:32.


#16
edessa

edessa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.04.2015
Salut! Stiti cumva daca tva-ul calculat la oficiul de posta vamal se aplica si sumei pe care am platit-o vanzatorului pentru transport? Mie mi se pare aberant, bine inteleg sa imi ia tva pe produsele din colet, dar si pe banii platiti pt transport?!!!

#17
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Nu ar trebui sa iti ia bani pe transport pentru ca tu nu beneficiezi fizic si direct dupa acel transport. Banii sunt destinati unor bunuri si servicii care in taxa de transport este inclus deja TVA-ul aplicat in tara de expediere.
Tu trebuie sa platesti TVA doar pe valoarea produsului.

Edited by tehnics, 30 April 2015 - 14:43.


#18
edessa

edessa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.04.2015
Multumesc pentru raspuns. Doar ca eu am ajuns sa ma cam cert cu doamna de la posta, cerandu-i sa-mi arate unde scrie ca se percepe tva si pt transport. Doamna a cautat prin ceva catastif foarte nervoasa, nu a gasit nimic sa-mi arate si mi-a zis ca asta e , trebuioe sa platesc asa cum spune ea. Am refuzat coletul si am zis ca ma voi intoarce in alta zi dupa el. Ma gandeam sa ma documentez un pic inainte. Numai ca nu gasesc undeva sa scrie clar si precis daca tva se aplica doar pe produse si nu si pe transport.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate