Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Ajuta SMURD să-și cumpere un avion.

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
De ce?! Pentru ca e in stare sa faca ceva bun in tara asta?! Mentalitate de doi bani si invidie!.... :deadtongue:

#38
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Totusi de ce pe pancarda scrie Bucuresti 540km? De ce in Cluj, in Timisoara, in Iasi, si in alte orase nu exista centre de urgenta mai bune chiar ca ale Bucurestiului?
De ce sa dai 30-40 milioane $ cat costa o caruta zburatoare si sa nu dai cateva miliarde de euro, cat costa un spital nou si dotat, si 30-40 mil e anual, pe bugetul acestuia?

SMURD prin definitie Descarcerare, fie intervine in accidente de munca, unde firmele au asigurari private separate, fie cel mai des in tratarea accidentatilor
Sa se dea lege ca in tarile vestice, ca RCA sa acopere costurile accidentatilor!

Mi se pare normal ca SMURD sa fie sustinuta de petrolisti, doar ei alimenteaza drumul spre dezastru. Cand o sa fie carutele electrice, alta treaba

Edited by Highlander91, 11 May 2011 - 10:10.


#39
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

View PostHighlander91, on 11th May 2011, 11:08, said:

Totusi de ce pe pancarda scrie Bucuresti 540km? De ce in Cluj, in Timisoara, in Iasi, si in alte orase nu exista centre de urgenta mai bune chiar ca ale Bucurestiului?
De ce sa dai 30-40 milioane $ cat costa o caruta zburatoare si sa nu dai cateva miliarde de euro, cat costa un spital nou si dotat, si 30-40 mil e anual, pe bugetul acestuia?

SMURD prin definitie Descarcerare, fie intervine in accidente de munca, unde firmele au asigurari private separate, fie cel mai des in tratarea accidentatilor
Sa se dea lege ca in tarile vestice, ca RCA sa acopere costurile accidentatilor!

Mi se pare normal ca SMURD sa fie sustinuta de petrolisti, doar ei alimenteaza drumul spre dezastru. Cand o sa fie carutele electrice, alta treaba

-Pentru ca actualul ministru a preferat sa inchida spitale decat sa faca investitii in ele si salvarea sa faca ~o ora pana la locul unde are urgenta!
-Nu mai intereseaza pe nimeni educatia, sanatatea si siguranta populatiei!
-Unde pleaca pompierii a plecat si SMURD! SMURD-ul nu trebuie neaparat asociat cu descarcerarea(inca mai exista unitati specializate de descarcerare in UM de pompieri)!
-Highlander din cate imi aduc aminte ai permis si masina, uita-te pe asigurare sa vezi ca RCA-ul deconteaza banii pentru sanatate, dar daca nu se cer este alta treaba!
-Aici ai dat-o-n bara!

#40
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
RCA despagubeste minimum conform tratatului de la Viena, si anume pagubele catre victime, materiale si morale. Administratorul drumului si serviciile de stat care intervin: Politia, salvarea, ISU (transporturi periculoase) si spitalele care sunt ale primariei, universitatilor, sau Public Private nu sunt despagubite.

Despagubirea pe individ e laborioasa. Ma gandeam la o despagubire in mare... gen: in media atat costa accidentul la care s-a deplasat militia, atat costa ranitul, atat costa mortul. Atati anul asta, suma achitata de RCA dupa cota de piata!

Ma tem insa ca pretul RCA ar deveni prohibitiv... nu gasest alta explicatie pentru care asigurarile in tarile vestice sunt atat de mari.

Edited by Highlander91, 11 May 2011 - 13:18.


#41
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
a facut cineva un audit ... eventual international


care este varianta cea mai eficienta ... medical in primul rand, apoi economic?


sa cumparam elicoptere ... sa cumparam ambulante auto ... sa existe medici pe acele elicoptere/ambulante ... sa se creeze unitati de primire urgente in orasele de marime medie?


cu banii pentru un elicopter infiintezi/mentii UPU in toata tara timp de 10 ani


dar primesti comisioane doar la cumpararea de ambulante/elicoptere ... nu primesti comisioane daca deblochezi posturile de medici  ... mai bine le tii blocate



de ce se cumpara in continuare ambulante cand nu exista medici nici pentru ambulantele existente deja ... pentru comisioane?

#42
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Vorbim de un avion. Sigur un Airbus co motoare GE, sau un Boeing cu motoare RR. Doar nu o sa cumpere un Soyuz. Costul se apropie de 50 milioane de euro, si partea marfa o sa fie: 2-3 piloti, cara vor castiga intr-o luna cat medicii de pe ambulanta in juma de an.

#43
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009
Pai SMURD sa fie ajutat de Justitie si Politie, care sa recupereze miliardele furate de la buget de catre tiganii ciorditori din "partidele democratice".

Edited by Yoda2009, 09 June 2011 - 18:44.


#44
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005

View PostHighlander91, on 14th May 2011, 11:57, said:

Vorbim de un avion. Sigur un Airbus co motoare GE, sau un Boeing cu motoare RR. Doar nu o sa cumpere un Soyuz. Costul se apropie de 50 milioane de euro, si partea marfa o sa fie: 2-3 piloti, cara vor castiga intr-o luna cat medicii de pe ambulanta in juma de an.

N-ai ce face cu avioane de dimensiunile astea pentru medevac. In lume majoritatea covarsitoare a ambulantelor aeriene e formata din elicoptere usoare, sub 5 tone. Mai sunt cateva jetulete rare si cateva turbopropuri de talia unui Citation, sa zicem, dar alea-s mai degraba exceptia de la regula.
Nu inteleg suma, totusi, un Piper Cheyenne e foarte ieftin, nu sare de cateva sute de mii in configuratie standard, si deja alte firme private de air ambulance il folosesc cu succes si la noi si in alte parti.
Un King Air ceva mai mare e si ala abia vreo cateva milioane, in nici un caz zeci. Zeci costa chartere cu motoare jet mari si puternice cu autonomie mare. Si nu cred ca duce cineva bolnavi de la noi la Washington fara escala.

#45
Trollolozaurusrex

Trollolozaurusrex

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 24.05.2011
Avion ? Pai de unde`i salveaza bre ? De pe varfu` Omu ? Din Siria ? pai daca erau p`acolo, sigur cautau ceva, probabil si gasira si...  si mai probabil nu`s printre cei ce merita salvati, asta asa, ca`n primu` rand.

In al doilea, mi`s domiciliat vis`a`vis de spitalu` floreasca...deci utilitatea`n cazu` meu e 0. Despre ceilalti, vreti sa va mint ca`mi pasa ? Nu cre`ca ratam vreun Bach, Brahms or` Pasteur orisicum.

Trei la mana... De ce nu mi`as face domnia mea un ONG si sa va solicit voua 2%, pe la petreceri mondene intr`un scop "nobil"? Gen salvez o panseluta`n groenlanda...desi am consumat 4 rezervoare s`ajung la petrecere....

Auzi la ei....doi la suta...

#46
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 06.01.2009

View PostTrollolozaurusrex, on 23rd July 2011, 08:12, said:

In al doilea, mi`s domiciliat vis`a`vis de spitalu` floreasca...deci utilitatea`n cazu` meu e 0. Despre ceilalti, vreti sa va mint ca`mi pasa ? Nu cre`ca ratam vreun Bach, Brahms or` Pasteur orisicum.
sa inteleg ca esti arestat la domiciliu pe viata? Chiar nu parasesti niciodata perimetrul apartamentului in care sezi?

#47
Trollolozaurusrex

Trollolozaurusrex

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 24.05.2011
Intelege ca pot determina, cu acuratete chirurgicala, intelectu` interlocutorului dintr`un reply.
Nu te stradui. Inteleg...

#48
stalnet1

stalnet1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,508
  • Înscris: 10.01.2007

View PostTrollolozaurusrex, on 23rd July 2011, 06:12, said:

Avion ? Pai de unde`i salveaza bre ? De pe varfu` Omu ? Din Siria ? pai daca erau p`acolo, sigur cautau ceva, probabil si gasira si...  si mai probabil nu`s printre cei ce merita salvati, asta asa, ca`n primu` rand.

In al doilea, mi`s domiciliat vis`a`vis de spitalu` floreasca...deci utilitatea`n cazu` meu e 0. Despre ceilalti, vreti sa va mint ca`mi pasa ? Nu cre`ca ratam vreun Bach, Brahms or` Pasteur orisicum.

Trei la mana... De ce nu mi`as face domnia mea un ONG si sa va solicit voua 2%, pe la petreceri mondene intr`un scop "nobil"? Gen salvez o panseluta`n groenlanda...desi am consumat 4 rezervoare s`ajung la petrecere....

Auzi la ei....doi la suta...
nici eu n-as da.. dar vezi tu? vine ziua cind zaci pe asfaltul incins si singurul lucru pe care il astepti sunt oamenii de la smurd ...(evident nu doresc nimanui)
dar atunci intelegi cu o precizie si mai mare cum e cu panseluta din groenlanda...

#49
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Voi uitati un lucru: Romania n-are infrastructura. Aeroporturi mai sunt cateva ramase de la armata. In rest cam zero. Nici spitale nu-s grozav de multe.

#50
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,968
  • Înscris: 03.12.2005
Sunt, sub forma de suprafete de beton, dar nu sunt deservite, deci sunt inutilizabile. In acelasi timp, spitalele de la noi n-au nici heliporturi, macar. Ce merge la Floreasca aterizeaza de obicei la Dinamo, de restul nu mai tin minte exact.
Un avion ii lasa in cel mai bun caz la Baneasa, deci tot la vreo 40 minute de batut pasul pe loc de spital.

#51
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Am dat si eu aia 2% pentru SMURD, si sunt curios cati bani au strans si daca le ajunge macar de o aripa de avion :D

#52
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
N-a fost sa fie avion, dar si motocicletele sunt bune!  :thumbup:

#53
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
pai SMURD primeste deja crema fondurilor publice de la "parintele Arafat" ... mult peste ce primesc toate serviciile de urgenta ... toate spitalele ... toti medicii de familie etc.


au spor de 75% ...

transporta un bolnav la spital si au spor de 75% ... medicii care ii opereaza au spor 0%

#54
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostTrollolozaurusrex, on 23rd July 2011, 08:12, said:

Avion ? Pai de unde`i salveaza bre ? De pe varfu` Omu ? Din Siria ? pai daca erau p`acolo, sigur cautau ceva, probabil si gasira si...  si mai probabil nu`s printre cei ce merita salvati, asta asa, ca`n primu` rand.

In al doilea, mi`s domiciliat vis`a`vis de spitalu` floreasca...deci utilitatea`n cazu` meu e 0. Despre ceilalti, vreti sa va mint ca`mi pasa ? Nu cre`ca ratam vreun Bach, Brahms or` Pasteur orisicum.

Trei la mana... De ce nu mi`as face domnia mea un ONG si sa va solicit voua 2%, pe la petreceri mondene intr`un scop "nobil"? Gen salvez o panseluta`n groenlanda...desi am consumat 4 rezervoare s`ajung la petrecere....

Auzi la ei....doi la suta...
Păi atunci hai să zidim ușa ta de la intrare că nu ne interesează ... tu trăiești în grotă ?
Când a făcut mama mea infarct , cei de la Smurd au ajuns in 3 minute .
Deci , tot respectul pentru ei .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate