Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Incubatie si Ecloziune la Pasari

- - - - -
  • Please log in to reply
1136 replies to this topic

#1117
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004
Rectific...41 oua fertile

#1118
xuma

xuma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 11.07.2007
Buna,
Revin, chiar daca mai tarziu, cu rezultatul incubarii a 30 oua: 8 puisori. Zic mersi si de atat, credeam ca nu va mai iesi nimic. Am pus Australorp si Buff Orpington si au iesit 4 si 4.
Sunt zurlii si sanatosi pana acum, le dau starter Viva si Nitro Safe in apa. Le-am mai dat si cate un galbenus cu malai, dar am observat ca le inmoaie gainatul. Voi ce le mai dati, au acum 11 zile.
Le-am pus asternut ziare, schimbate de doua ori pe zi. Am cumparat rumegus de la petshop dar imi este teama sa le pun pt ca se apuca sa-l manance. Ce ma sfatuiti?

#1119
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004
Atelier tamplarie care sa lucreze in lemn masiv si faci rost de talaș. Este mai bun decat paiele uscate de grau. Absoarbe mai bine umiditatea si si mentine asternutul mai curat. Rumegusul nu e bun ca il mananca.

#1120
xuma

xuma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 11.07.2007
Multumesc de sfat, kloddiuss. E f bine acum cu talas, curat mai rar si nu miroase asa tare. I-am mai scos pe afara cand a fost cald, ii tin in casa noaptea. Inca sunt mititei. O sa iau cantitate mai mare in timp si o sa folosesc si in cotet. Mi se pare mai igienic.


#1121
christistanciu

christistanciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.12.2007
Azi sunt in ziua 14 si am emotii  pentru ca e prima data cand fac asta. Am un Cleo cu intoarcere la motor, dar deschid seara si dimineata si mai ajut un pic rotirea, mai ales la cele mai mici. Am un pic emotii cu temperatura, am verificat cu termometru cu mercur si cu termometru electronic. Difera temperatura in functie de locul din incubator. In total 41 de oua. Am sa va povestesc peste o saptamana cum a fost.

#1122
danilus

danilus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.05.2020
buna! am si eu cativa pui de o saptamana scosi la incubator. 6 au murit in primele 3 zile. ieri au ingenunchiat altii 2. sunt vioi, mananca. cum ii pot ajuta?

#1123
kloddiuss

kloddiuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 15.03.2004
Posibil sa fie prea frig. Puii proaspeti iesiti din ou au nevoie in prima saptamana de viata de temperaturi in jurul a 30 grade.

#1124
danilus

danilus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.05.2020
Intre timp au mai ologit 2 deci in total 5. 3 au murit, unul s-a recuperat complet, unul inca mai tremura pe picioare dar nu mai tine degetele apropiate. I-am tinut sub bec 2 saptamani pt ca timpul a fost rece si ploios. Sunt pui scosi de mine la incubator din oua de gaini de tara.
Deci nu au suferit de frig...

#1125
alinutz1990

alinutz1990

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.03.2021
Buna ziua.recent am achizitionat un incubator de 2500 oua si as dori daca se poate bineinteles sa ma ajuta-ti cu un sfat...as vrea sa stiu d eund epot achizitiona un numar de oua la comanda mai mare...am incercat odata..e extrem de ciudat si am strans doar 1000

#1126
danilus

danilus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.05.2020
Unul dintre puii ologi de anul trecut a supravietuit doar ca a ramas pitic, are picioarele scurte si degete strambe. Acum este o gainusa rosie, coada maro si picioare verzi. Singura cu picioare verzi...
Acum am oua in incubator. Dupa 5 zile am aruncat 10 oua limpezi plus unul ciobit de brahma care incepuse sa se dezvolte. Am completat cu alte 11 oua in ziua 5. Am facut o prostie?

#1127
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Da și nu, depinde.
Da, pentru ca nu e bine sa amesteci seriile.
Difera temperaturile și umiditatea la incubare și eclozare.
În al doilea rand, când primii vor ecloza, se vor mișca pe acolo și vor deranja ouăle ramase, în ultimele zile. Ouăle nu se mișca pentru ca puii sa poată sa se întoarcă, dacă stau cu capul în jos se vor îneca în lichid, întotdeauna embrionii înainte de eclozare se așează. Cu capul spre în sus unde e punga de aer...
Al treilea motiv este igiena.
Atat incubatorul/temoerstura, cât și lichidele din ou, reprezinta factori ideali pt dezvolarea "vietii"....
Știi probabil ca tot soiul de culturi microbiene, virusuri șamd... Se cultiva fix in asemenea mediu. Pentru ca tot e la moda subiectul, inclusiv multe vaccinuri se fabrica în asemenea mediu.

Îți dai seama ca eclozarea e un proces "murdar", diverse resturi vor ajunge inclusiv pe ouăle puse mai tarziu, chiar dacă nu ajung pe oua toată incinta va fi contaminata cu acele resturi organice și nu știi cum va evolua totul în zilele ramase pana eclozeaza seria a doua.

În mod normal incubarea și eclozarea se fac in incinte separate atunci când ai incubatoare mari în care faci incubație la mai multe serii de pui.

În cazul tău singurul avantaj e ca folosești toată capacitatea incubatorul și ca o sa ai serii apropiate ca vârstă care pot creste ok împreună.

Ce poți face ca să fie ok treaba este sa nu lași puii care ecloEaza foarte greu... Ce ecloEaza în timp trăiește, ce nu... Asta e...
Apoi golești incubatorul,ouăle din seria a doua le pui întrgun prosop/o pătură,. Speli bine incubatorul, îl de infectezi cu clor și pui din nou seria a doua.
Eventual, poți șterge ouăle cu ceva alcool, nunstiu dacă merge cu o soluție slaba de clor asa ca nu pot recomanda asta.

În mod normal astfel poți evita cât de cât problemele.





#1128
danilus

danilus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.05.2020
Multumesc de informatii si ma bucur ca mai esti pe aici...
Am citit tot topicul si stiu ceva teorie. Treaba cu umiditatea care ar trebui sa fie crescuta in ultimele 3 zile pt seria 1 ar putea influenta puii din seria 2. Parca imi pare rau ca am mai pus alte oua dupa 5 zile. S-a mai luat si curentul de vreo 2 ori si unele oua mi se par suspecte. Altul e cu bula de aer pe lateral. Vad eu ce-o iesi si va mai povestesc...

Despre gainusa rosie, coada maro si picioare verzi stie cineva ce rasa ar putea fi? Cand era pui arata ca un easter egger cu dungi maro pe cap, spate si la ochi

#1129
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Nu trebuie sa îți para eau, doar sa fii conștient ca unele lucruri nu trebuie tratate cu indiferenta.
Umiditatea nu va crea foarte mari probleme, nu e ideal dar "merge"...
Igiena însă trebuie neapărat avuta în vedere.

#1130
gandacverde

gandacverde

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.03.2021
Salutare ! De 3 zile am pus si eu un incubator cu 48 de oua gaina(incubator micul fermier cu intoarcere automata).Azi am mai achizitionat un incubator cleo din acela simplu ca mai aveam vreo 80 de oua si nu pot manca atatea deci am zis sa mai pun 60.
Sunt incepator cu incubarea,este prima oara cand pun oua la incubat dar am incercat sa fac o treaba buna din prima si am luat si maternitate de pui din aceia metalica cu becuri infrarosii.
Le am luat si starter de la purina  pentru pui de o zi si mai am niste vitamine de anul trecut.selevit.
Am zis sa fac treaba corect si sa le asigur un minim decent de trai de la inceput.
Acum dupa ce am citit tot forumul sunt linistit cu incubatul dar m au speriat alte chestii(scap de o grija dau de 7) si anume ca anul trecut mi a luat nevasta pui de o zi din targ de la Horezu vreo 6 pui negrii pestriti  si vreo 6 kabir roscovane asa si 2 pui de rata,ca nah,proaspat mutati la tara cica sa avem si noi gaini.
Asadar nu am mai avut gaini niciodata si nici nu stiam cu ce se mananca gainareala asta si i am crescut dupa mintea noastra cu iarba,mere,pere,prune,legume diverse,urzica si apa multa.
Acum vad aici pe forum ca trebuie musai vaccinati si date nustiu ce medicamente pentru niste boli pe care nici nu stiu sa le pronunt.Deci la puii cumparati de nevasta mea anul trecut le am dat cateva zile selevit in apa si in rest malai,ou si porma direct grau si porumb facut la moara.
Au fost zdraveni de la inceput si pana la cuptor fara nici o boala dasta de se spune pe aici si aici in zona umbla gainile prin sat ca maidanezii in Bucuresti...teleleu asa,eu nu le am lasat afara din curte ca am frica oraseanului(daca le fura careva)
Le luasem prin iulie si pana in decembrie nu au facut oua si intr o zi m am dus catranit la ele si le am intrebat serios ....Ce dati azi?oua sau carne?...si au dat carne.
Asadar sa mi spuna cineva mai luminat ce vaccinuri sa cumpar pentru puii care or sa iasa.Ma gandesc ca poate nu voi avea asa noroc in fiecare an sa nu stiu ca gaina mai face si boli.
Multumesc.

#1131
Antonioiancu

Antonioiancu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.03.2021
Buna ziua,este pentru prima data cand intreb  pe acest forum,si pentru prima data cand am pus ouă intr.un incubator. Incubatorul este de 96 de ouă,pe 2 etaje,cu intoarcere automata la 2 ore,am pus in el 30 de ouă de rața si restul de gaină,pe parcursul zilelor temperatura a fost intre 37,6 si 38,iar umiditatea intre 45 sisi 55,bine,cel putin asa imi arata pe afișajul digital,sunt in ziua 17 de incubat,am inteles ca de maine ar trebuii sa scot ouăle din cavitațile incubatorului si sa le pun pe acele site,iar pe celelalte 30 de rața sa le las in continuare in cavitați pentru intoarcerea la fiecare 2 ore,asta am inteles din cate am citit,intrebarea mea e daca e corecta aceasta procedura si ce as putea sa fac cu ouăle de rața pentru a.mi iesi macar cateva,tinand cont de faptul ca au avut aceeasi umiditate si temperatura ca cele de gaina,si ca au fost puse in incubator in aceeasi zi cu cele de gaina. Ps. Pana acum nu am stropit ouăle cu apa,doar m.am asigurat ca incubatorul le intoarce si ca are umiditatea in parametrii ce am inteles de pe net ca ar fii normal pentru ca acest incubator ca a costat 500 de lei nu a avut manual de instructiuni. "Da,a venit fara manual de instructiuni"

#1132
danilus

danilus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.05.2020
Revin cu rezultatele mele: din 41 de oua 10 au fost limpezi, unul ciobit. Am completat dupa 5 zile cu alte oua. In total am folosit 52 de oua. Am scos 32 de pui, 2 au fost cu probleme si au murit.
Interesant este ca cele care au iesit dupa 5 zile (pt care imi faceam mari probleme) au eclozat toate in decurs de 12 ore, nu in 3 zile ca prima serie. Din 7 oua au iesit 6 pui, unul a murit in ou.

Am obsevat ca puii scosi primavara devreme sunt mai rezistenti decat cei scosi in mai, iunie.

Parinte mai am 2 intrebari pt dv: cat timp le pun albastru de metilen in apa si cate zile le dau ou fiert? Stiu ca s-a mai spus dar nu vreau sa reiau tot subiectul

#1133
teapaul

teapaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.12.2010
Am si eu un incubator cu afisaj al temperaturii si umiditatii, doar ca dupa ce am pus niste oua de gasca nu pot sa cresc umiditatea (34%) indiferent de cata apa am in alveole. Temperatura e ok intre 38 si 39 grade. Ce nu am facut bine?

#1134
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
De aia nu îți trebuie afișaje, pt ca sunt porcarii.
CINE a decretat ca sondele alea citesc corect temperaturile?

Atata vreme cat inauntru ai temperatura ok(pe care o verifici cu un termometru clasic, cu alcool, de. Bun calitate, nu gunoaie pt Gradina sau camera di hipermarket)  și ai alveole corect umplute cu apa, umiditatea probabil ca e buna/conform cu indicațiile producătorului aparatului.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate