Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Absenta dovezii este dovada absentei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
140 replies to this topic

#55
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostBilly, on 7th March 2011, 11:42, said:

Si de ce crezi ca am avea / am fi dotati cu acest "instinc" al nevoii de PREZICERE a realitatii?
Ce ne mana pe noi de la spate pe calea cunoasterii? Ori ce ne atrage de undeva din fata pe cale cunoasterii tot mai profunde?
Ca orice alt instinct, supravietuirea.
Si, ca orice alt instinct, ne mana de la spate.

Edited by TOPCATBV, 07 March 2011 - 11:55.


#56
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostTOPCATBV, on 7th March 2011, 11:54, said:

Ca orice alt instinct, supravietuirea.
Si, ca orice alt instinct, ne mana de la spate.
Ei bine iata cum aici ne despartim serios in viziuni ...

De ce ar mai fi "inventat" evolutia constiinta si nevoia de cunoastere daca DOAR despre supravietuire este vorba in cazul omului?

Si inca o data ne despartim in viziuni caci eu vad drumul nostru prin Univers ca pe o "tragere" catre Ratiunea pura in timp ce tu ne vezi impinsi de la spate de catre maria sa Instinctul. De ce am mai avea atunci Ratiune daca Instinctul isi facea sufcient de bine ... treaba si fara ea; cumva pentru ca adaugand Ratiune Instinctului pana intr-acolo incat la limita superioara a evolutiei Ratiunea sa ii ia locul definitiv, supravietuirea se poate extinde considerabil dincolo de anumite limite ... naturale?

Edited by Billy, 07 March 2011 - 12:27.


#57
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostBilly, on 7th March 2011, 12:26, said:

Ei bine iata cum aici ne despartim serios in viziuni ...

De ce ar mai fi "inventat" evolutia constiinta si nevoia de cunoastere daca DOAR despre supravietuire este vorba in cazul omului?

Si inca o data ne despartim in viziuni caci eu vad drumul nostru prin Univers ca pe o "tragere" catre Ratiunea pura in timp ce tu ne vezi impinsi de la spate de catre maria sa Instinctul. De ce am mai avea atunci Ratiune daca Instinctul isi facea sufcient de bine ... treaba si fara ea; cumva pentru ca adaugand Ratiune Instinctului pana intr-acolo incat la limita superioara a evolutiei Ratiunea sa ii ia locul definitiv, supravietuirea se poate extinde considerabil dincolo de anumite limite ... naturale?
S-ar putea ca supravietuirea noastra mult-viitoare sa depinda de ea, asa cum a depins si in trecut.
Viziunile noastre intr-adevar se despart. Pentru ca eu nu vad in Ratiune un scop in sine, asa cum nu vad nici in Viata un scop in sine. Pentru mine scopul e unul simplu si determinat in totalitate de legile acestui univers.

#58
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostTOPCATBV, on 7th March 2011, 11:04, said:

Valabilitatea apriori actuale a ipotezei Dzeu este rezultatul unei astfel de succesiuni, care a inceput cu o valabilitate apriori pentru ipoteza Dzeu aproape de 1.

Napoleon catre Laplace "Nu l-am vazut nicaieri pomenit pe Dumnezeu in lucrarea dvs"

Laplace: "Sire, n-am avut nevoie de aceasta ipoteza"

Edited by Mount_Yermom, 07 March 2011 - 13:08.


#59
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostMount_Yermom, on 7th March 2011, 12:53, said:

Napoleon catre Laplace "N-am vazut nicaieri pomenit Dumnezeu in lucrarea dvs"

Laplace: "Sire, n-am avut nevoie de aceasta ipoteza"
In termeni bayesieni:
H=ipoteza God
-H=ipoteza no God
D=Modelul copernican
P(D|H)=0.5
P(D|-H)=0.99
P(H)=0.5
P(-H)=0.5
P(-H|D)=P(D|-H)*P(-H)/[P(D|-H)*P(-H)+P(D|H)*P(H)]=0.8

#60
Billy

Billy

    Cautator ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,256
  • Înscris: 26.06.2005

View PostTOPCATBV, on 7th March 2011, 12:50, said:

Pentru mine scopul e unul simplu si determinat in totalitate de legile acestui univers.
Continui deci sa bati moneda pe "scop" ... Really, I'm puzzled.

#61
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
O...dezbatere despre dovezi si absente.. E chiar interesanta de citit.

#62
perplexmind

perplexmind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 09.02.2011

View Postrichelieu, on 7th March 2011, 14:38, said:

O...dezbatere despre dovezi si absente.. E chiar interesanta de citit.

Am citit "chestia" ...concluzia e absurda ! Raul e absenta lui Dumnezeu ! (zice acolo)

Dumnezeu e vesnic si e pretutindeni zice altundeva (in Biblie) ! ...vesnic fiind si pretutindeni fiind !...unde e/a fost  "absenta " sa ?

PS: A presupune ca exista vr-o "localizare" unde Dumnezeu e absent = a presupune ca exista ceva in afara sa ne-creat de el = ne-controlat de el ( in afara atotputerniciei sale !) ...etc.

Ilogica "fabula"  ....ne-demna de intelectul lui Einstein ! (de fapt e doar o poveste absurda si falsa atribuita manipulatoriu lui Einstein!).

Auzi acolo : ....absenta lui Dumnezeu ! ....hahaha
(voi stiti MACAR ce implicatii are fraza asta ?) :deadtongue:


PS: Dumnezeu e indivizibil (un intreg fara parti componente = UNUL) adica cande e undeva e nu cu vr-un picior sau cu mana sau gandul acolo ...e pur si simplu INTEGRAL acolo ! :notangel:

Edited by perplexmind, 07 March 2011 - 18:00.


#63
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009

View Postperplexmind, on 7th March 2011, 17:56, said:

Am citit "chestia" ...concluzia e absurda ! Raul e absenta lui Dumnezeu ! (zice acolo)

Dumnezeu e vesnic si e pretutindeni zice altundeva (in Biblie) ! ...vesnic fiind si pretutindeni fiind !...unde e/a fost  "absenta " sa ?

PS: A presupune ca exista vr-o "localizare" unde Dumnezeu e absent = a presupune ca exista ceva in afara sa ne-creat de el = ne-controlat de el ( in afara atotputerniciei sale !) ...etc.

Ilogica "fabula"  ....ne-demna de intelectul lui Einstein ! (de fapt e doar o poveste absurda si falsa atribuita manipulatoriu lui Einstein!).

Auzi acolo : ....absenta lui Dumnezeu ! ....hahaha
(voi stiti MACAR ce implicatii are fraza asta ?) :deadtongue:


PS: Dumnezeu e indivizibil (un intreg fara parti componente = UNUL) adica cande e undeva e nu cu vr-un picior sau cu mana sau gandul acolo ...e pur si simplu INTEGRAL acolo ! :notangel:

Stai jos, nu știi, nota 4!  Mai rău, amesteci lucrurile, nota 3!
La teologia dogmatică ortodoxă, evident. :naughty:

P.S. Ce scrie în link-ul ăla? :D

#64
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostTOPCATBV, on 7th March 2011, 13:08, said:

D=Modelul copernican

Tu nici daca iti desenez n-o sa intelegi ca sula n-are legatura cu prefectura...

Ca sa poata exista, Dumnezeu ar trebui sa fie investigabil stiintific. Or, acela n-ar mai fi Dumnezeu ci un concept cretin nascut in niste minti cretine.

Quote

- Raul nu exista, dle, sau cel putin nu exista in sine. Raul e pur si simplu absenta lui Dumnezeu. E ca si intunericul si frigul, un cuvant creat de om pentru a descrie absenta lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu a creat raul. Raul este ceea ce se intampla cand din inima omului lipseste dragostea lui Dumnezeu. Este ca frigul care apare cand nu exista caldura sau ca intunericul care apare cand nu exista lumina?

Absenta lui Dumnezeu nu-i un concept crestin digerabil in traditia patristica.

#65
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View PostMount_Yermom, on 7th March 2011, 19:10, said:

Ca sa poata exista, Dumnezeu ar trebui sa fie investigabil stiintific. Or, acela n-ar mai fi Dumnezeu ci un concept cretin nascut in niste minti cretine.

E un argument in favoarea ateismului... Cum poti demonstra divinitatea", irealul ca fiind real  :rolleyes: ?

Edited by Ovidiu93, 07 March 2011 - 19:42.


#66
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostMount_Yermom, on 7th March 2011, 19:10, said:

Tu nici daca iti desenez n-o sa intelegi ca sula n-are legatura cu prefectura...
Ti-am aratat formula din care rezulta de ce ipoteza lui e mai tare ca ipoteza supranaturalului si de ce Laplace a putut sa spuna linistit ca nu a avut nevoie de cealalta ipoteza pentru a explica formarea sistemului solar, conformatia lui actuala observata.

View PostMount_Yermom, on 7th March 2011, 19:10, said:

Dumnezeu ar trebui sa fie investigabil stiintific
Dumnezeu nu, dar efectele da. Iar efectele (dovezile de care dispunem) nu ne duc in sensul in care par sa aibe cauze supranaturale.

Edited by TOPCATBV, 07 March 2011 - 19:51.


#67
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostOvidiu93, on 7th March 2011, 19:42, said:

E un argument in favoarea ateismului... Cum poti demonstra divinitatea", irealul ca fiind real  :rolleyes: ?

Simplu. Cu instrumentele boante ale metodei stiintifice nu poti.

In buzunar nu poti sa bagi decat ceva de forma si marimea buzunarului. Trebuie ca cineva sa fie cretin ca sa pretinda ca altceva decat ce are in buzunar nu exista.


View PostTOPCATBV, on 7th March 2011, 19:50, said:

Dumnezeu nu, dar efectele da. Iar efectele (dovezile de care dispunem) nu ne duc in sensul in care par sa aibe cauze supranaturale.

Cum, Pisi, efectele nu sunt vizibile? Vrei sa zici ca atunci cand cruciatii au postit o zi intreaga si apoi au inconjurat Ierusalimul desculti cantand imnuri pentru ca la final sa se arunce asupra zidurilor si sa-i rapuna pe sarazini, efectele au fost ireale? Adica n-au cucerit Ierusalimul in 1099?

#68
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostMount_Yermom, on 7th March 2011, 19:57, said:

Cum, Pisi, efectele nu sunt vizibile? Vrei sa zici ca atunci cand cruciatii au postit o zi intreaga si apoi au inconjurat Ierusalimul desculti cantand imnuri pentru ca la final sa se arunce asupra zidurilor si sa-i rapuna pe sarazini, efectele au fost ireale? Adica n-au cucerit Ierusalimul in 1099?
Cind ai sa termini cu Pisi, mai vorbim. Ti-am mai spus o data.

#69
Stabo

Stabo

    Appeal to Reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,251
  • Înscris: 01.01.2010

View PostMount_Yermom, on 7th March 2011, 10:43, said:

Le explic, le desenez si nimic. Folosesc analogiile din incercarea disperata de a le accesa intelectul aflat in suferinta la capitolul gandire abstracta si reprezentari grafice.
Explici pe dracu. Dai cu bata-n balta, te aplauda un postac (ca mine) abramburit si te mai infoi odata. Atata tot. Nimic nou, nimic imprevizibil.
Analogia ta, bazata pe invizibilitatea unui element geografic foarte probabil si deloc ilogic, n-are absolut nicio forta ilustrativa pt ceea ce te strofoci tu sa reprosezi ateilor: ca nu cred pt ca nu vad, ca Ragnar.

Edited by Stabo, 07 March 2011 - 20:06.


#70
Ovidiu93

Ovidiu93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,821
  • Înscris: 07.03.2008

View PostStabo, on 7th March 2011, 20:04, said:

Explici pe dracu. Dai cu bata-n balta, te aplauda un postac (ca mine) abramburit si te mai infoi odata. Atata tot. Nimic nou, nimic imprevizibil.
Analogia ta, bazata pe invizibilitatea unui element geografic foarte probabil si deloc ilogic, n-are absolut nicio forta ilustrativa pt ceea ce te strofoci tu sa reprosezi ateilor: ca nu cred pt ca nu vad, ca Ragnar.

Cine e acel postac (ca mine)  :lol: ?

Divinul nu poate fi demonstrat pentru ca nu poate exista. Divinul se afla in afara existentei logice, in afara oricarei granite a realitatii si in afara oricarei posibilitati de "manifestare". Divinul nu este nimic mai mult de ceva imposibil, un vis, ceva ce va ramane tot timpul asa dar teistii/deistii incearca sa ii atribuie un oarecare adevar, adevar care ei stiu clar ca este imposibil dar neaga realitatea constant si iata cum devin ignoranti.

Care parte din divinul nu este real nu este clara ? Degeaba tot o dati spre divinul poate fi in afara realitatii pentru ca nu are rost, dar stiti asta si trageti de fiecare fir de ata pe care il aveti. Cand veti ramane fara variante, cand nu veti mai avea nimic abia atunci veti ramane doar cu credinta. Sa vedem oare cati religiosi se vor afla intr-o astfel de lume unde Dumnezeu nu are nici un fundament real... Nu ca acum ar fi diferit dar se pare ca voi va folositi de limitarile noastre de acum drept argument.

Nu are rost si stiti asta, stiti foarte clar ce inseamna 'divinul" vostru si ce presupune el dar tot incercati sa il demonstrati ca fiind adevarat. Problema e ca va loviti de zidul numit logica si realitate in aceasta incercare, iar voi stiti asta dar ignorati asta.

#71
Mount_Yermom

Mount_Yermom

    my other ride is yermom

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 09.05.2010

View PostOvidiu93, on 7th March 2011, 20:25, said:

Divinul nu poate fi demonstrat pentru ca nu poate exista. Divinul se afla in afara existentei logice, in afara oricarei granite a realitatii si in afara oricarei posibilitati de "manifestare". Divinul nu este nimic mai mult de ceva imposibil, un vis, ceva ce va ramane tot timpul asa dar teistii/deistii incearca sa ii atribuie un oarecare adevar, adevar care ei stiu clar ca este imposibil dar neaga realitatea constant si iata cum devin ignoranti.

Einstein, daca precizezi intr-un anume fel datele de posibilitate ale realului, lui Dumnezeu nu-i mai ramane decat sa nu existe.

Aici suntem de acord.

Metoda stiintifica nu admite decat ceea ce postuleaza si nimic mai mult.

Evident, sistemul este coerent si logic in interiorul axiomei sale fundatoare "Dumnezeu nu exista".

Dar trebuie sa admiti si tu: sa demonstrezi ca Dumnezeu nu exista in interiorul unui sistem care ii axiomeaza inexistenta nu este un demers care sa-ti permita sa te urci pe vreun piedestal pentru a ramane in memoria posteritatii. Decat daca nu esti intellectually challenged...


View PostMount_Yermom, on 7th March 2011, 19:10, said:

Ca sa poata exista, Dumnezeu ar trebui sa fie investigabil stiintific. Or, acela n-ar mai fi Dumnezeu ci un concept cretin nascut in niste minti cretine.


#72
tetsuo

tetsuo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 26.03.2008

View PostMount_Yermom, on 7th March 2011, 19:57, said:

Vrei sa zici ca atunci cand cruciatii au postit o zi intreaga si apoi au inconjurat Ierusalimul desculti cantand imnuri pentru ca la final sa se arunce asupra zidurilor si sa-i rapuna pe sarazini, efectele au fost ireale? Adica n-au cucerit Ierusalimul in 1099?

Deci cruciatii au cucerit Ierusalimul pentru ca au postit si au spus rugaciuni? Inteleg ca procesiunile religioase au avut un efect foarte benefic asupra moralului, dar sa atribui succesul cruciat interventiei divine mi se pare ridicol intr-o abordare istorica serioasa. Si de curiozitate de ce ar fi avut divinitatea interesul sa se implice intr-un asemenea conflict lumesc?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate