Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Probleme linii ciudate in pdf

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
ci3

ci3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 25.07.2004
Am facut un pliant in indesign CS5. Am printat in pdf iar la o analiza mai atenta se vad niste linii ciudate acolo unde se intalnesc transparentele. Stie cineva cum se corecteaza eroarea asta? Multumesc.

#2
sidewinder

sidewinder

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 561
  • Înscris: 19.05.2009
Se vad la mai multe nivele de zoom? La mine uneori apareau doar la anumite niveluri de zoom. In final l-am trimis la print asa si a iesit perfect.

#3
ci3

ci3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 25.07.2004

View Postsidewinder, on 27th February 2011, 17:09, said:

Se vad la mai multe nivele de zoom? La mine uneori apareau doar la anumite niveluri de zoom. In final l-am trimis la print asa si a iesit perfect.

Smooth line se pare ca este optiune in Setarile Adobe Acrobat unde daca debifezi nu se mai vad. Acum ma intereseaza daca este posibil sa apara la tipar asa ceva.
In atasament este exemplul.

View Postci3, on 27th February 2011, 17:16, said:

Smooth line se pare ca este optiune in Setarile Adobe Acrobat unde daca debifezi nu se mai vad. Acum ma intereseaza daca este posibil sa apara la tipar asa ceva.
In atasament este exemplul.


Aici pare sa spuna sa nu imi fac probleme.
http://www.nickhodge...g/archives/2276

Ma mai poate ajuta cineva?

Fișiere atașate


Editat de ci3, 27 februarie 2011 - 17:18.


#4
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.241
  • Înscris: 09.11.2003
Da-ti un print de proba. Hairline-urile nu au de ce sa iasa la tipar. Si nu e vorba de o eroare. Pdf-urile de tipar de standar mai vechi decat 1.4 nu pot duce mai departe transparenta, deci trebe s-o flatuiasca. Asta se face in niste patrate de dimensiunea cutare, lipite intre ele, care devin imagini la 300 dpi. Hairlines reprezinta marginea acelor patrate sa spunem si au functie de preview. Sa salvezi pdf cu transparenta (5.0) sau mai mare e doar o falsa solutie daca producatorul n-are softul adaptat la asta, vorbeste si cu ei.

Editat de skandal, 01 martie 2011 - 13:13.


#5
costid_1

costid_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 87
  • Înscris: 02.11.2010
Am avut si eu aceeasi problema, liniile se vedeau la diferite niveluri de zoom - delimiteaza frame-ul imagine -, dar la tipar totul a fost ok.

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  ex..pdf   732,54K   13 download-uri


#6
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.642
  • Înscris: 26.03.2008
Am explicat aici de unde apar liniutele: http://forum.softped...m...t&p=9370526

Ca workaround se selecteaza obiectele cu transparente sau masti de transparenta impreuna cu toate obiectele care sunt afectate de acestea si se face un mare bitmap. Cautati sa lasati contururile si fonturile vectorial si sa includeti in bitmap doar drop-shadow-urile si pozele afectate.

Cel mai bine schimbati tipografia cu una care are workflow-ul adus la zi. Intre timp a aparut APPE 2.5. Problema a fost rezolvata de la APPE 1.0.

Spor!

#7
ci3

ci3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 25.07.2004
Multumesc pentru raspunsuri. La tipar a fost bine.

#8
ci3

ci3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 25.07.2004
Si aici cred ca este acelasi subiect:

http://forum.softped...howtopic=710737

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate