Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Devine tot mai complicat sa inchizi un ab Orange?

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#73
Florin_lou

Florin_lou

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 26.03.2006
am si eu cam aceasi problema, acuma stau sa ma gandesc daca merita sa fac 2 portari sucesive sau sa-mi iau alta cartela. 2 portari inseamna 2x13=26 euro, gresesc?

#74
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View Postmedley, on 27th July 2011, 11:19, said:

Pentru a evita orice fel eventuale surprize suna in 1august(adica luni), de preferabil in timpul zilei ca sa poti vorbi cu cei de la retention la care te vor transfera. Si in acelasi mod poti suna pe 1septembrie pentru cel din octombrie.
Singurul mod in care esti 100% sigur de pastrarea numarului fara sa depinzi de nimeni este portarea. Lucru pe care ai putea sa il faci oricum oricand, fara sa mai fie nevoie sa notifici pe nimeni si nici nu te mai suna sau amana nimeni.

Daca ii sun pe 1 august si le zic ca vreau sa-mi inchida ambele abonamente cand expira cei 2 ani la fiecare nu e ok?

Inteleg ca ma pot porta dar vreau sa raman tot pe orange (asta inseamna sa ma portez de exemplu in CST si dupaia inapoi in ORG) ...daca ma portez de 2 ori nu trebuie sa platesc 2 taxe?

#75
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Poti in 1 sa le spui de ambele numere dar uneori am observat ca daca mai sunt 2 luni pana expira uneori prefera sa te puna sa resuni inainte cu o luna. Fa solicitare pentru ambele deodata daca vrei dar atentie ca si al2-lea sa se inchida la timp(1octombrie), iar asta inseamna ca probabil oricum va fi necesar sa mai suni sa le amintesti si ce al 2-lea numar(pentru ca este posibil ca cine iti inchide numarul din septembrie sa nu fie aceeasi persoana cu cea care se ocupa de numarul din octombrie).
Varianta pe care ti-am spus-o era cea mai safe, asa trebuie sa te rogi sa iti pastrezi numerele. Daca portezi de 2 ori, platesti 2 taxe, da.

#76
dan_ionescu

dan_ionescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.04.2010
@Medley, pana la urma ce se mai intampla cu trecerea la cartela in urma rezilierii abonamentului? Tot asa se pun piedici de catre orange sau nu?

#77
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
E decizia celui/celei cu care vorbesti, in teorie se poate pastra, in practica e nevoie de bun simt din partea celui care face inchiderea(iar asta depinde si de modul in care se solicita) sau de noroc. Sunt unii mai zelosi ce nu iti ofera numarul in ideea ca poate ramai abonat pentru ca vrei sa-l pastezi sau pentru ca unii chiar nu isi permit sa dea 40ron pentru 2 portari doar pentru ca cineva nu a vrut sa le dea numarul.
Personal, consider ca la inceput de luna sunt sanse mai mari decat pe final ca o astfel de solicitare sa fie acceptata.
Cei cu adevarat insistenti pot spera vreo 2 luni la obtinerea numarului pe prepay chiar si dupa ce acesta s-a reziliat.

Edited by medley, 27 July 2011 - 22:02.


#78
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdan_ionescu, on 27th July 2011, 18:12, said:

@Medley, pana la urma ce se mai intampla cu trecerea la cartela in urma rezilierii abonamentului? Tot asa se pun piedici de catre orange sau nu?

Daca vrei sa treci pe cartela la rezilerea abonamentului NU VORBESTI CU NIMENI.
FACI CERERE SCRISA CU NUMAR DE INREGISTRARE in care specifici lucrul asta si vei vedea ca se poate.

#79
dan_ionescu

dan_ionescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.04.2010
@Medley, daca sansele de a trece la cerere pe cartela sunt variabile si depind de umoarea, bunul simt (inclusiv lipsa acestuia, ca oameni suntem) si chiar judecata arbitrara a unui consultant, iar aceasta este politica oficial acceptata a Orange, atunci inseamna ca tǎntița aceasta, sefa la Orange, a mintit masiv in articol. Iata ca cele prezentate in articol nu sunt 'o neintelegere cauzata de o eroare umana'. Excludem, desigur, cazul in care eroarea umana se referera la decizia firmei de a nu mai permite in general trecerea la cartela.
Interesant este urmatorul pasaj din articol:

Quote

De asemenea, aceasta a tinut sa ii asigure pe clienti ca pot renunta la abonament fara sa isi piarda numarul de telefon, iar asistentii din cadrul departamentului de rezilieri contracte vor fi instruiti sa nu mai faca aceasta eroare.

Nu am vazut nici o dezmintire oficiala din partea Orange precum ca aceea nu este pozitia oficiala a companiei, deci trebuie ca declaratia e reala si oficiala, iar comportamentul consultantilor, un abuz.
@stuiberv, am mai scris de cateva ori-pentru reziliere se face notificare, nu cerere.

#80
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Aceea este o declaratie absolut normala ce tine de diplomatie si imagine, iar poate intr-o zi si de o stare propriu-zisa de fapt. Doar ca: numere se inchid si de catre cei de la dealeri, si de catre cei din shopuri(iar peste aceste 2 categorii nu decide ea) iar cei din customer mai au si aia sefi la randul lor cu targete diverse. Nu e suficient sa zici ceva ca acel lucru sa se si intample.
E clar ca situatia s-a imbunatatit in ce priveste posibilitatea de a pastra numarul pe prepay(dar nu are legatura nici cu acel articol, nici nu acea declaratie). Cred ca, mai degraba, le-a mai venit mintea la cap(si au vazut ca le scad clientii chiar si din randurile celor ce nu au avut x numere deodata la ei, ci doar unul) si au spus ca decat sa-i amenintam ca nu le dam numarul daca nu raman pe abonament(si sa-i ii pierdem definitiv in cazul in care nu accepta), mai bine ii pastram la noi pe prepay si poate cine stie, ne mai dau un ban vreodata.

Edited by medley, 30 July 2011 - 09:27.


#81
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006
Si mie mi se refuza inchiderea abonamentului indirect, desii e iesit din perioada minima contractuala. Solutie: Portez in Vodafone, desii vroiam sa pastrez numarul pe prepay.

#82
lucienuk

lucienuk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.04.2007

View PostLunaCrystal, on 31st July 2011, 15:08, said:

Si mie mi se refuza inchiderea abonamentului indirect, desii e iesit din perioada minima contractuala. Solutie: Portez in Vodafone, desii vroiam sa pastrez numarul pe prepay.
Poti sa te portezi pe prepay in cosmote. Apoi daca mai vrei, te portezi pe prepay in orange.
Numai cosmote ofera posibilitatea de portare pe prepay daca esti abonat la orange sau vodafone.

Edited by lucienuk, 31 July 2011 - 15:16.


#83
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006
Si Vodafone ofera din ce stiu. Maine aflu care e treaba.

#84
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005

View PostVodafone, on 9th December 2010, 16:38, said:

Buna,

Se poate porta:

1.mobil la mobil, fix la fix
2.postpaid la postpaid, prepaid la prepaid, postpaid la prepaid, prepaid la postpaid.

Pentru a face cererea de portare iti recomand sa mergi intr-o reprezentanta Vodafone.


#85
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postlucienuk, on 31st July 2011, 15:12, said:

Numai cosmote ofera posibilitatea de portare pe prepay daca esti abonat la orange sau vodafone.
Parca mai avusesem discutia ca operatorul tau curent nu are voie sa te tina (avem portabilitate) dar operatorul la care vrei sa te duci poate (teoretic) sa nu te vrea. Sint operatori care nu acceptati portati dar nu stiu nici un exemplu in Romania si din discutiile precedente pe forum pare sa nu existe un astfel de operator (in Romania). De la cine pleci cred ca e oarecum nerelevant.
Daca stie cineva un exemplu de operator romanesc care nu accepta portati as fi curios sa aud care este si in ce conditii (la cartela, de la un alt operator anume, etc).

#86
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,589
  • Înscris: 20.10.2006
Am depus cererea de portare pe cartela Vodafone fara probleme. Pe 10 august urmeaza sa fie portat numarul. Portarea e gratuita, a trebuit doar sa cumpar o cartela sim de 5 euro. Peste o vreme poate ma portez inapoi in Orange, dar pe cartela, daca altfel nu au vrut sa imi treaca numarul direct de pe abonament pe cartela.

#87
dan_ionescu

dan_ionescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.04.2010

View Postmedley, on 30th July 2011, 10:21, said:

Aceea este o declaratie absolut normala ce tine de diplomatie si imagine, iar poate intr-o zi si de o stare propriu-zisa de fapt.
Nu exista 'declaratie diplomatica ce tine de imagine, dar care intr-o zi poate va ajunge realitate'.
Exista doar adevar si minciuna.

View Postmedley, on 30th July 2011, 10:21, said:

Nu e suficient sa zici ceva ca acel lucru sa se si intample.
O organizatie de marimea si forta Orange are toate mijloacele sa impuna ca declaratiile oficialilor sai sa devina practica normala si curenta. Numai sa vrea cu adevarat; ma tem ca aici e buba

View Postmedley, on 30th July 2011, 10:21, said:

E clar ca situatia s-a imbunatatit in ce priveste posibilitatea de a pastra numarul pe prepay(dar nu are legatura nici cu acel articol, nici nu acea declaratie). Cred ca, mai degraba, le-a mai venit mintea la cap(si au vazut ca le scad clientii chiar si din randurile celor ce nu au avut x numere deodata la ei, ci doar unul) si au spus ca decat sa-i amenintam ca nu le dam numarul daca nu raman pe abonament(si sa-i ii pierdem definitiv in cazul in care nu accepta), mai bine ii pastram la noi pe prepay si poate cine stie, ne mai dau un ban vreodata.
Vor da bani la fel sau probabil mai multi intrucat oferta la cartele e mai bogata si flexibila decat cea de la abonament.

#88
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
M-a sunat astazi o doamna de la retentie in legatura cu cererea mea de renuntare la abonament si zice ca imi propune o oferta bomba daca prelungesc ab cu 2 ani, mai exact oferta presupunea 700 min orange, 135 nationale, 100 sms retea cu 6 euro/luna- cred ca fara TVA ...eu i-am zis ca nu si ca vreau alta oferta mai buna, una asemanatoare cu cele de la cartela( 5 Euro= 1500 orange, 1500 sms, 70 nat, 70 sms nationale, 50 mb net) daca se asteapta sa prelungesc pe 2 ani, si ea zice ca nu poate oferi altceva mai bun si ca daca nu accept oferta voi pierde numarul...eu ii zic ca ma mai gandesc si ca o sa o sun sa ii zic un raspuns...Ce imi recomandati ? Nu vreau sa pierd numarul si nici sa prelungesc abonamentul...exista alta posibilitate in afara de portare? :peacefingers:

Edited by Gabyyy93, 10 August 2011 - 10:02.


#89
gekkado

gekkado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 25.09.2007

View PostGabyyy93, on 10th August 2011, 11:01, said:

Ce imi recomandati ? Nu vreau sa pierd numarul si nici sa prelungesc abonamentul...exista alta posibilitate in afara de portare? :peacefingers:
Da. S-a mai spus de nenumarate ori: cerere SCRISA la care primesti nr. de inregistrare. Nu au tupeul sa te refuze in scris pentru ca este ILEGAL sa-ti refuze dreptul la serviciul respectiv. Operatorii respectivi nu practica decat un santaj ordinar.

View Postmedley, on 30th July 2011, 10:21, said:

Doar ca: numere se inchid si de catre cei de la dealeri, si de catre cei din shopuri(iar peste aceste 2 categorii nu decide ea) iar cei din customer mai au si aia sefi la randul lor cu targete diverse. Nu e suficient sa zici ceva ca acel lucru sa se si intample.
Tu te vezi ce scrii? Dar cine decide peste ei, peste numerele orange? Ce, dealerii nu respecta conditiile impuse de orange?  :death:

#90
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009
@gekkado - Ma ajuti si pe mine ...ce trebuie sa scriu in cererea aceea? Am vorbit cu o operatoare acum 30 minute si a zis ca de la 1 ian 2011 nu se mai trec numerele de ab pe cartela...m-a tinut 14 minute la telefon ca sa-mi faca oferte si i-am zis incontinuu "NU!". In final a zis ca voi pierde numerele  :cursing: , i-am amenintat cu portarea si a zis ca nu am decat  :death: , niste nesimtiti astia de la relatii cu clientii orange...nu inteleg de ce nu ma lasa sa trec la cartela doar sunt tot in reteaua lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate