Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Clubul Profi: Instalator, tehnician Service, Proiectant

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#325
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009
rog colegii si nu numai sa ma ajute cu o relatie de piese / informatii pentru centrale termice fagor . mai are aceasta firma reprezentant in ro ?

#326
octavianlaz

octavianlaz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,177
  • Înscris: 15.04.2009

View Postoctavianlaz, on 16 decembrie 2014 - 21:41, said:

rog colegii si nu numai sa ma ajute cu o relatie de piese / informatii pentru centrale termice fagor . mai are aceasta firma reprezentant in ro ?
chiar nimeni nu ma poate ajuta cu relatii despre FAGOR ?

#327
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Attached File  12691793_1542101656102310_483881107_n.mp4   2.77MB   19 downloads

Sursa: https://www.facebook...28325613903809/

#328
cosminwon

cosminwon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.08.2008
Buna seara!Am o intrebare la cei ce stiu.Va rog sa-mi ziceti ce cursuri sau care este metoda prin care pot deveni reparator autorizat si sa pot face PIF-uri ptr centralele pe gaz.Daca obtin autorizatie si imi deschid un p.f,banuiesc ca dupa aia va trebui sa inchei un contract de colaborare cu un distribuitor de centrale termice(gen Dedeman;Praktiker;Brico).Imi puteti explica un pic,va rog?!Va multumesc!

#329
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Complicat. Reparatia este una si PIF-ul este alta. De fapt PIF nu mai exista ca si terminologie, ca acum se numeste VTP/AF.  Poate ca nu ar strica sa incerci pentru inceput sa te angajezi la o firma ce se ocupa cu asa ceva, ca sa vezi daca-ti place si daca te pricepi la reparat centrale, inainte de a te apuca de bagat bani intr-o afaecere la care nu te pricepi. (trebuie multi bani)

Ca sa-ti poti desfasura actvtatea in acest domeniu, ai nevoie de de o firma autorizata ISCIR pentru activitatea ce te intereseaza si de personal tehnic autorizat ISCIR angajat la firma respectiva.

Atestarile si autorizarile se fac de catre ISCIR, atit pentru firma, cit si pentru personalul angajat si nominalizat in autorizatia firmei.

1 -  Pentru personalul tehnic de specialitate ar fi urmatorul:
- responsabil cu supravegherea lucrarilor ( RSL )
- responsabil cu verificarea tehnica (RVT)
(Personalul trebuie sa urmeze in prealabil cursuri si sa sustina un examen. Cursurile costa ~800ron + transport / persoana, la care se adauga bani dati la ISCIR pentru eliberarea atestatelor.)

2 - Autorizare firme pentru una sau mai multe din urmatoarele activitati
- Instalare centrale (adica le pui pe perete si le racordezi la instalatia existenta)
- montare centrale (unele centrale pot veni dezasamblate si trebuie adunate)
- reparare si intretinere centrale
- verificari tehnice si autorizari de functionare.

Pe tine se pare ca te intereseaza ultimele 2 activitati.
In cazul firmelor trebuie sa ai scule si aparatura cumparate pe firma (sa ai factura). Unele dintre ele trebuie sa aiba si metrologie la zi si in cazul asta sunt mai scumpe. Cel mai scump ar fi analizorul de gaze care costa ~2.000 euro. Pe linga bani bagati in scule mai trebuie si bani pentru taxele de autorizare.

Edited by florin71_skoda, 21 March 2016 - 11:38.


#330
sirproiect

sirproiect

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.06.2016
Salutare,

Numele meu este Ionut si sunt mai nou aici pe forum. Vin si eu cu o intrebare poate exista persoane competente sa imi raspunda.
Am absolvit Facultatea de Constructii si Instalatii (Iasi), mi-am deschis un SRL-D iar in momentul de fata colaborez ca subproiectant cu o alta firma ceva mai mare.
Doresc sa ma dezvolt si as fi interesat sa iau proiecte direct de la arhitecti/clienti finali.
Intrebarea mea este: Cu firma recent deschisa, eu ca administrator/asociat avand studii in acest domeniu ce instalatii pot proiecta fara autorizatie si ce autorizatii e nevoie pentru restul.
Din cunostintele mele stiu ca pot proiecta termice si sanitare dar pentru gaz,electrice, stingere, curenti slabi e nevoie de autorizatii. Puteti sa imi spuneti despre ce autorizatii e vorba ?

Cu stima,

#331
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,083
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru electrice,autorizatiile de proiectare emise de ANRE sunt de tip A:II,III respectiv IV si le gasesti aici:
http://www.anre.ro/r...ntari1387272871
Cu restul  te descurci,nu ma pricep.
Dar scuza-mi curiozitatea,tu la facultate n-ai auzit pana acum de aceste organisme de autorizare?

#332
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postsirproiect, on 06 iunie 2016 - 11:58, said:

Salutare,

Numele meu este Ionut si sunt mai nou aici pe forum. Vin si eu cu o intrebare poate exista persoane competente sa imi raspunda.
Bine ai venit Ionut,
Eu nu sunt o persoana care sa-ti raspunda la toate intrebarile, dar voi incerca sa-ti dau niste sfaturi.

View Postsirproiect, on 06 iunie 2016 - 11:58, said:

Am absolvit Facultatea de Constructii si Instalatii (Iasi), mi-am deschis un SRL-D iar in momentul de fata colaborez ca subproiectant cu o alta firma ceva mai mare.
Asta e de bine intr-un fel ca deja ai intrat pe felie si ai inceput sa proiectezi, chiar si ca subproiectant. E bine, caci capeti experienta de a lucra in echipa, insa foarte mult depinde in ce fel de echipa iti desfasori activitatea. Tine minte ca "'o turma de berbeci in frunte cu un leu este mult mai puternica decat o ceata de lei in frunte cu un berbec.'" Evita sa lucrezi in echipe conduse de ''berbeci'", asta nu-ti va aduce nici-un avantaj, ci doar iti vei pierde timpul si nervii, dar s-ar putea si onoarea, si verticalitatea.. De ceva timp s-a instaurat o cutuma prosteasca pe piata autohtona, de a cauta proiectanti la celelalte specialitati - nici macar berbeci, ci nevertebrate.. Carora ce le spune seful de proiect - aia trebuie sa o faca si sa nu cracneasca.. Nu este gresit sa respecti seful de proiect, insa un sef adevarat stie cum sa organizeze si sa puna problema incat lucrarea sa iasa la nivelul calitativ superior, raspunzand la exigentele si provocarile vremii..

View Postsirproiect, on 06 iunie 2016 - 11:58, said:

Doresc sa ma dezvolt si as fi interesat sa iau proiecte direct de la arhitecti/clienti finali.
Bravo! Insa, ca sa ajungi sa fii cautat de arhitecti si clienti finali pe post de leu - ai nevoie de ceva ani investiti in munca pe santiere, nu doar la birou.. Creeazati posibilitatea sa si materializezi propriile proiecte, adica d-ta sa proiectezi si tot d-ta sa pui in practica si apoi sa monitorizezi lucrarea.. E ca in viata: concepi, nasti, educi pana la un timp - si apoi o oferi Lumii..  Si abea daca Lumea ajunge sa le laude - poti considera ca ai ajuns un proeictant ravnit de arhitecti si clientii finali.. Dar, mai tine minte, daca nu pui suflet in ceea ce ai ales sa faci - nu vei reusi..
Cunosc pe cineva care pentru a-si face un nume a ales sa investeasca propriile forte, caci bani de investit in reclama nu avea, adica s-a oferit sa faca o lucrare de referinta aproape gratuit, asa a fost stabilit intre beneficiar si acea persoana. Majoritatea radeau si ziceau ca nu va izbuti, ca nu are nici-o sansa, caci pana atunci nu a mai facut nimeni asa ceva si prin urmare nici lui nu-i va iesi.. Insa, astrele s-au '"aranjat'" altfel.. si apoi o parte din acea majoritatea nu mai radea, ci rugau sa fie lasati in vizita sa evaluieze ce a iesit.. Cei ce radeau erau inclusiv profesori universitari, sefi de catedre - asta ca sa vezi prin ce s-ar putea sa treci - daca alegi aceasta cale..

View Postsirproiect, on 06 iunie 2016 - 11:58, said:

Intrebarea mea este: Cu firma recent deschisa, eu ca administrator/asociat avand studii in acest domeniu ce instalatii pot proiecta fara autorizatie si ce autorizatii e nevoie pentru restul.
Din cunostintele mele stiu ca pot proiecta termice si sanitare dar pentru gaz,electrice, stingere, curenti slabi e nevoie de autorizatii. Puteti sa imi spuneti despre ce autorizatii e vorba ?
Cu stima,
Si ti se pare putin sa proiectezi termice si sanitare? Eu ti-as recomanda sa nu te apuci de '"de toate'", mai bine aprofundeaza unu-doua domenii si tinde sa devii printre cei mai buni, ca din astia care fac '"mult, prost si fara rost'" - e plina piata.. Posted Image

#333
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postsirproiect, on 06 iunie 2016 - 11:58, said:

[...] Am absolvit Facultatea de Constructii si Instalatii (Iasi) [...]
Și acum lucrezi în Iași?


View Postsirproiect, on 06 iunie 2016 - 11:58, said:

[...] in momentul de fata colaborez ca subproiectant cu o alta firma ceva mai mare. [...]
Ceea ce faci acum este pentru DTAC sau PT+DDE?


View Postsirproiect, on 06 iunie 2016 - 11:58, said:

[...] as fi interesat sa iau proiecte direct de la arhitecti/clienti finali. [...]
Repet și eu ce ți-a spus andreilesan: fără partea practică, poți să devii doar profesor, nu și proiectant. Posted Image

Edited by raduk, 06 June 2016 - 17:41.


#334
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Îmi place. Posted Image

Attached File  14852711_212219215867049_3219805993898606592_n.mp4   921.29K   23 downloads

(sursa: Facebook)

#335
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Posted Image  Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A6hqHq7MLsc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by raduk, 01 January 2017 - 11:46.


#336
wildcamomile

wildcamomile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.04.2016
Buna ziua tuturor!

Oameni buni, in primul rand, va rog sa ma scuzati ca abuzez de acest grup, dar am nevoie de ajutorul cuiva: am achizitionat un apartament care are montat un sistem de incalzire in pardoseala cu agent termic. Problema este ca odata cu frigul, am constatat ca in cele 2 dormitoare circuitul nu se incalzeste (pe jos este pus parchet laminat intr-un dormitor si triplu stratificat in celalalt), problema pe care nu o am in sufragerie unde este pus tot triplu stratificat si unde se incalzeste podeaua.

Dupa cate am citit, cauza poate fi fie existenta aerului in instalatie, fie colmatarea respectivelor trasee (sistemul avand aproximativ 10 ani de cand a fost montat).

Din cate am vazut, aerisirea sistemului nu este chiar la indemana oricui (eu neavand studii in domeniu), fiind necesare niste pompe atat pentru scoaterea agentului de incalzire, cat si pentru intorducerea lui in instalatie.

Asadar, gasesc pe cineva disponibil sa vina sa ma ajute in aceasta situatie? Apartamentul este situat langa Bucuresti, in Cosmoposis (langa iesirea pe A3 - spre Ploiesti). In cazul in care deplasarea este o problema din cauza locatiei, sunt disponibil spre a ne intalni in Bucuresti si sa mergem impreuna.

Multumesc mult!

#337
wildcamomile

wildcamomile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.04.2016

View Postwildcamomile, on 19 ianuarie 2017 - 09:40, said:

Buna ziua tuturor!

Oameni buni, in primul rand, va rog sa ma scuzati ca abuzez de acest grup, dar am nevoie de ajutorul cuiva: am achizitionat un apartament care are montat un sistem de incalzire in pardoseala cu agent termic. Problema este ca odata cu frigul, am constatat ca in cele 2 dormitoare circuitul nu se incalzeste (pe jos este pus parchet laminat intr-un dormitor si triplu stratificat in celalalt), problema pe care nu o am in sufragerie unde este pus tot triplu stratificat si unde se incalzeste podeaua.

Dupa cate am citit, cauza poate fi fie existenta aerului in instalatie, fie colmatarea respectivelor trasee (sistemul avand aproximativ 10 ani de cand a fost montat).

Din cate am vazut, aerisirea sistemului nu este chiar la indemana oricui (eu neavand studii in domeniu), fiind necesare niste pompe atat pentru scoaterea agentului de incalzire, cat si pentru intorducerea lui in instalatie.

Asadar, gasesc pe cineva disponibil sa vina sa ma ajute in aceasta situatie? Apartamentul este situat langa Bucuresti, in Cosmoposis (langa iesirea pe A3 - spre Ploiesti). In cazul in care deplasarea este o problema din cauza locatiei, sunt disponibil spre a ne intalni in Bucuresti si sa mergem impreuna.

Multumesc mult!


Cineva?

#338
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Aerisirea nu e o asa mare inginerie.
Colmatare nu avea de unde sa apara (decat daca turcii au pus apa din garla in sistem).
Daca circuitele au functionat, daca nu s-a intervenit in instalatie, daca toate circuitele sunt pe acelasi distribuitor, inseamna ca ceva s-a stricat. Pot fi actuatorule, pot fi termostatele sau s-a stricat pompa centralei si vehiculeaza debit insuficient pentru cele 3-4 circuite.
O poza clara cu distribuitorul la 5 min dupa ce toate termostatele au fost date la maxim ar elimina o parte din suspiciuni.

#339
wildcamomile

wildcamomile

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.04.2016

View Postcamsonat, on 20 ianuarie 2017 - 19:33, said:

Aerisirea nu e o asa mare inginerie.
Colmatare nu avea de unde sa apara (decat daca turcii au pus apa din garla in sistem).
Daca circuitele au functionat, daca nu s-a intervenit in instalatie, daca toate circuitele sunt pe acelasi distribuitor, inseamna ca ceva s-a stricat. Pot fi actuatorule, pot fi termostatele sau s-a stricat pompa centralei si vehiculeaza debit insuficient pentru cele 3-4 circuite.
O poza clara cu distribuitorul la 5 min dupa ce toate termostatele au fost date la maxim ar elimina o parte din suspiciuni.


multumesc de raspuns, s-a efectuat aerisirea si problema a disparut. acum stiu si eu cum se procedeaza.

#340
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Mai să spui că țeava este vie... Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yigRgG_NIyU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#341
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,598
  • Înscris: 21.02.2006
Salutare, viitori colegi, in unei experiente nefericite la locul de munca m-am hotarat sa imi schimb domeniul de activitate si sa fiu propriul meu sef (PFA) in domeniul reparatiilor centralelor termice. Doresc sa stiu ce cursuri si autorizari am nevoie pentru a incepe aceasta activitate. Multumesc.

#342
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Salutare dlor,
Vin si eu cu o intrebare: Care ar fi dezavantajul folosirii unor diametre mai mari la instalatiile de distributie apa rece si apa calda de consum? Spre exemplu, s-a elaborat proiectul dupa normativul I9, dar beneficiarul vrea sa se foloseasca tevi mai mari si-si asuma diferenta de costuri. Ce impedimente ar putea fi intampinate?

Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate