Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

SONY AX2000

- - - - -
  • Please log in to reply
339 replies to this topic

#19
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postrujan, on 20th February 2011, 14:46, said:

As dori o configuratie de PC pentru o prelucrare decenta HD (avchd). Bugetul ar fi undeva la 3000 lei (fara monitor). In privinta monitorului ma gandeam la un TV (LCD sau LED pentru a nu folosi PC-ul pentru vizionari tv). Ma puteti ajuta ? Astept sfaturi. Multumesc !

Depaseste  bugetul de 3000RON dar eu asta o sa mi-l iau pt AVCHD spre sfarsitul lui martie cand sper sa mai scada un pic preturile

CPU INTEL CORE I7 I7-2600 3.40GHZ 8M BOX BX80623I72600 Pret: 1249.99 LEI

MB ASUS SABERTOOTH-X58  Pret: 839.99 LEI

VC GIGABYTE NVIDIA G210 512MB N210OC-512I Pret: 152.99 LEI (as lua tot ASUS dar nu am gasit CUDA)

HDD SEAGATE 750/SATAII/32M ST3750528AS , Pret: 215.99 LEI ( 2 buc +  ceva mic de 80G pt sistemul de operare)

DIMM 8GB DDR3 PC10600 TEAM ELITE KIT 2x4G 1333MHz 395 LEI

BLU-RAY WRITER LITE-ON SATA NEGRU BULK 509.99 LEI

SURSA  FORTRON FSP500-60APN+  500W  182 LEI

TOTAL 3800+  ... RON


-doar ca la mine se va mai adauga si un monitor fullHD de 23"-24" pe LED

#20
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Nu se potrive procesorul cu 1155 pini pe placa aia cu 1366.
Ai nevoie de ASUS Sabertooth P67.
http://www.asus.com/...Ygjt71bzlh62Zk9

Edited by vgabi, 21 February 2011 - 12:53.


#21
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Ai dreptate am selectat gresit .... asta este CPU INTEL CORE I7 I7-960 3.20GHZ 8MB BOX BX80601960 la 1283 LEI
si am gasit si placa video ASUS CUDA enabled VC ASUS EN210 SILENT/DI/512MD2 LP la acelasi pret ca si Gigabyte-ul

Edited by CristianAdrian, 22 February 2011 - 15:43.
scos citat inutil


#22
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007

View Postglido, on 21st February 2011, 11:39, said:

... eu asta o sa mi-l iau pt AVCHD spre sfarsitul lui martie cand sper sa mai scada un pic preturile

CPU INTEL CORE I7 I7-2600 3.40GHZ 8M BOX BX80623I72600...
Poate astepti chiar pana in aprilie.

L.E. Acum am vazut ca ai ales alt procesor :)

Edited by pif_foto, 22 February 2011 - 05:23.


#23
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Curand o sa am prima nunta de anul acesta. O sa filmez cu AX2000. Materialul trebuie sa il livrez Standard Definition 16:9. As vrea sa filmez Full HD in modul FX 1920x1080 50i pentru a avea material de prezentare Full HD pentru viitori miri. M-am gandit sa fac conversie la materialul brut Full HD in material brut SD cu programul Adobe Media Encoder si sa editez ulterior in Pinnacle (deocamdata asta folosesc). M-m jucat prin setari la Encoder, am gasit Avi DV Pal. O fi asta setarea pentru conversie? Voi mai avea Scene Detection? Va rog sa ma sfatuiti daca este bine cum procedez avand in vedere ca nu am calculatoare foarte puternice (un desktop: Intel Core 2 Duo la 2,2 Ghz, 2 Gb DDR 2, 2 harduri la 7200 rpm video 512 Mb si un laptop: Intel Core 5 2,2 Ghz, 4 Gb Ddr 3, hard la 7200 rpm, placa video dedicata de 1 gb). Ideal cred ca ar fi sa fac si editarea in Full HD si doar la export sa dau SD, dar nu ma tin calculatoarele. Daca as vrea sa filmez SD cu AX2000 am observat ca are doar o setare progresiva. Nu sa mai filmeaza interlaced cu Ax?

Edited by Avalanche, 24 February 2011 - 07:52.


#24
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Dacă vrei să editezi în avi dv poți face batch conversion din HD la toate fișierele de pe card.
Prin metoda asta este convertit fiecare fișier separat fără să fie unite, în orice soft de editare.
Scene detection este valabil doar la casete, pe card ai deja fișierele gata separate.
Sau probabil te referi dacă se păstrează timecode.

#25
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005

View Postvgabi, on 24th February 2011, 08:38, said:

Dacă vrei să editezi în avi dv poți face batch conversion din HD la toate fișierele de pe card.
Prin metoda asta este convertit fiecare fișier separat fără să fie unite, în orice soft de editare.
Scene detection este valabil doar la casete, pe card ai deja fișierele gata separate.
Sau probabil te referi dacă se păstrează timecode.
Nu am inteles ce vrei sa spui. Te-as ruga sa fii mai explicit. Avi dv mentionat de tine este SD? Ce e ala batch conversion? Cum fac asta?

#26
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
În Pinnacle cauți undeva batch conversion și dai export la materialul tău avchd sub formă de avidv care va fi sub formă  SD 720x576, 16/9, pal. Astfel vei avea aceleași fișiere de pe card dar convertite în formatul ales.
Poți și direct din timeline dar atunci vei avea un singur fișier mare de 13GB/oră la care va trebui tu să faci split unde vrei.

Batch conversion= o grămadă de fișiere video din formatul A convetite fiecare separat în formatul B.

Edited by vgabi, 24 February 2011 - 10:47.


#27
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Am observat unele probleme de focalizare la AX2000 E. Mi-a mai confirmat cineva chestia asta. Ce se intampla? Nu am filmat foarte mult cu camera ca sa va dau detalii exact cand se intampla asta dar am observat ca face treaba asta la lumina scazuta si cand dai zoom. Deci nu reuseste sa focalizeze singura si tre sa o ajuti ori umbland la zoom, ori din inelul de focalizare. Nu cred sa am numai eu problema asta. E vreo setare prin meniu care trebuie activata?

#28
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
Problema asta nu e doar la AX2000 se intalneste la mai multe modele. Uneori trebuie sa treci pe manual pentru a nu avea surprize.

#29
rujan

rujan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 20.03.2007
Salutare ! In aprox. 10 zile imi sosesc cardurile. As dori sa stiu pana atunci daca exista o diferenta semnificativa intre filmarea SD cu VX2100 si filmarea SD cu AX2000 ? Care format ar fi indicat in SD, 50i sau 50p ? Intreb asta pentru cazul in care nu o sa pot sa-mi configurez un PC pe masura. Am observat ca un PC la inaltime ajunge pe undeva la 4-5000 lei fara monitor

#30
27cry

27cry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.01.2008
Salut. Eu filmez in full hd 1080/50i cu 17 Mbs, fac downconvert la SD (pt ca deocamdata nu am PC-ul care trebuie) si iese lacrima pe dvd, totul in Sony vegas.

#31
rujan

rujan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 20.03.2007

View Post27cry, on 4th March 2011, 12:02, said:

Salut. Eu filmez in full hd 1080/50i cu 17 Mbs, fac downconvert la SD (pt ca deocamdata nu am PC-ul care trebuie) si iese lacrima pe dvd, totul in Sony vegas.

Salut ! Ce configuratie ai ? Cat dureaza salvarea (randarea) materialului ?

#32
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Am filmat prima nunta cu Sony AX 2000E. Materialul final trebuie sa il livrez SD asa ca am tras SD, desi mi-as fi dorit foarte mult sa trag Full HD si sa fac downconvert in SD. Deoarece nu prea am avut timp de teste am decis sa trag SD. Am filmat 6 ore in total. Probleme intampinate pe parcursul nuntii:
1. Desi aveam un acumulator de 7800 Mah acesta a tinut cam 2 ore de filmare. O sa imi spuneti ca acumulatorul e prost. Nu cred ca e prost, era foarte frig afara si cred ca din cauza asta a tinut asa putin. Se stie ca acumulatorii tinuti in frig nu mai dau acelasi randament.
2. Fiind prima nunta cu AX nu m-am aruncat prea tare la setari manuale, singura setare fiind balance de alb cand a fost necesar. Am intampinat urmatoarea problema destul de grava. La Starea Civila, am intrat inaintea mirilor cu 5 minute, ca sa se incalzeasca putin camera. Aceasta s-a aburit instant, am dat parasolarul jos si am sters lentila. Am filmat intrarea mirilor si restul momentului de la starea civila. Datorita intrarii de la rece la cald, ca altfel nu imi pot explica, camera nu a mai stiut sa faca setarile corecte pe Auto, astfel incat mi-a deschis irisul la Maxim si a bagat Gain mare, nu mai retin exact daca 9 sau 21 Db. Nu am avut timp de reactie pentru a face modificari in setari asa ca am filmat in continuare. Rezultatul a fost o imagine intunecoasa si cu purici multi. Nu imi explic de ce a rezultat imaginea asta. Foarte nasol pentru ca cele 2 min si jumatate de buleala contin exact momentul cand spun Mirii Da. Acu am incercat sa o dreg din softul de editare dar nu reusesc mare lucru, asa ca am bagat Old Movie cu un fundal sonor.
3. La furatul miresei am fost intr-o discoteca. La filmarea de la distanta din cauza laserelor si a diverselor lumini s-a filmat putin in patratele. Am ferit camera sa nu care cumva sa bata vreun laser in ea, stiu ca pot apare probleme grave de la asa ceva.
4. Se stie AX 2000E cateodata are probleme de focalizare. Pe intreaga perioada a nuntii am observat 2 usoare defocalizari. Nu consider asta a fi o problema. Totusi sunt putin ingrijorat din cauza asta, sper sa nu am probleme in viitor. In filmarile de familie am observat multe defocalizari, ceea ce nu e bine deloc. Faptul ca nu face tot timpul focalizarea bine este confirmata de multi cameramani din tara care ii am pe messenger.

In rest toate bune si frumoase, camera inregistreaza un Mpeg2 la bitrate mare, parca 11.000 kb/sec. Cele 6 ore de filmare ocupa aprox. 27 gb, deci cu un card de 32 gb duci o nunta fara probleme. Avand 2 carduri Sony MS Pro Duo HX de 32 Gb imi vor fi foarte utile cand voi avea nunti Sambata si Duminica, nu va mai fi necesar sa eliberez memoria descarcand pe calculator. Filmarea SD cu AX 2000E este mult mai buna ca SD-ul filmat cu VX 2190. Foarte fain ca ocupa mult mai putin. Editarea se face importand toate filmuletele Mpeg2 de pe card in programul de editare. Fata de Avi DV acum nu mai ai secvente in cadrul unui fisier, ci ai direct bucatele de Mpeg2.

In prezent folosesc Pinnacle 14+Adobe Encore DVD pentru editarea video. Mi-am propus sa trec la alt soft pentru ca asta ma limiteaza, dar inca nu am avut timpul necesar. In Pinnacle am urmatoarea problema. Poate ma sfatuiti ce sa fac. Desi la setari ii dau sa randeze Mpeg2 la 7.000 kb/sec, materialul rezultat imi afiseaza in proprietatile fisierului ca are 8500 kb/sec. Am incercat sa ii dau setarea DVD cu 6.000 kb/sec si imi face la fel, material la 8500 kb/sec. Nu inteleg care e faza. Nu vreau sa am bitrate la materialul final mai mare de 7000-7100 kb/sec. Stiu ca sunt probleme cu unele dvd playere daca depasesc limita asta. La o nunta mi-au venit mirii cu DVD-urile inapoi deoarece nu le citea cateva discuri. Banuiesc ca era din cauza bitrat-ului prea mare.

Edited by Avalanche, 07 March 2011 - 09:31.


#33
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Mai poți folosi un filtru de denoise decît efect de film vechi,  se duce din sharp dar iese onorabil.
La editare mpeg2 de obicei ești lăsat să tai dar la sfîrșit de GOP nu ca la dv după orice cadru.
La render verifică sunetul să fie AC3 și nu LPCM care ocupă mai mult, poate de aici diferența.
Din cîte știu eu camera trage mpeg2 la VBR 9 Mbps.
Dar mai bine folosește un editor care știe bine smartrender dacă tot filmezi mpeg2 de ex noul Corel X4.

#34
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Am aplicat denoise dar nu imi imbunatateste imaginea cine stie ce. E varza is multi purici si destul de inchisa. De aceea am ales Old Movie.Nu stiu ce e ala GOP. Detaliaza-mi cu Smart Render ca nu am inteles. Filmez Mpeg 2 ca nu am cum altfel. Ce treaba are sunetul cu bitrate? Deci eu nu inteleg de ce cand setez 7000 sau chiar 6000 imi iese 8500 kb/sec.

Edited by CristianAdrian, 07 March 2011 - 15:01.
scos citat inutil


#35
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009

View PostAvalanche, on 7th March 2011, 09:21, said:

Am filmat prima nunta cu Sony AX 2000E. Materialul final trebuie sa il livrez SD asa ca am tras SD, desi mi-as fi dorit foarte mult sa trag Full HD si sa fac downconvert in SD. Deoarece nu prea am avut timp de teste am decis sa trag SD. Am filmat 6 ore in total. Probleme intampinate pe parcursul nuntii:
1. Desi aveam un acumulator de 7800 Mah acesta a tinut cam 2 ore de filmare. O sa imi spuneti ca acumulatorul e prost. Nu cred ca e prost, era foarte frig afara si cred ca din cauza asta a tinut asa putin. Se stie ca acumulatorii tinuti in frig nu mai dau acelasi randament.
...
Sper sa fie din cauza vremii... 2 ore e putin. Dar trebuie sa iei in considerare si faptul ca aceste camere nu mai intra in standby... deci daca ai pe card 2 ore filmate probabil ca a functionat macar 4 ore.
Oricum, la urmatoarele nunti iti vei da seama de randamentul acumulatorilor.

View PostAvalanche, on 7th March 2011, 09:21, said:

...
2. ... La Starea Civila, am intrat inaintea mirilor cu 5 minute, ca sa se incalzeasca putin camera. Aceasta s-a aburit instant, am dat parasolarul jos si am sters lentila. Am filmat intrarea mirilor si restul momentului de la starea civila. Datorita intrarii de la rece la cald, ca altfel nu imi pot explica, camera nu a mai stiut sa faca setarile corecte pe Auto, astfel incat mi-a deschis irisul la Maxim si a bagat Gain mare, nu mai retin exact daca 9 sau 21 Db. Nu am avut timp de reactie pentru a face modificari in setari asa ca am filmat in continuare. Rezultatul a fost o imagine intunecoasa si cu purici multi.
...
Pot aparea unele efecte negative la schimbarea brusca a temperaturii.
Totusi daca-ti deschidea irisul la maxim si ar fi crescut gainul, ar fi insemnat sa ai o imagine supraexpusa, nu intunecata.

View PostAvalanche, on 7th March 2011, 09:21, said:

3. La furatul miresei am fost intr-o discoteca. La filmarea de la distanta din cauza laserelor si a diverselor lumini s-a filmat putin in patratele.
In patratele? Poti sa pui un jpg ca exemplu?

View PostAvalanche, on 7th March 2011, 09:21, said:

4. Se stie AX 2000E cateodata are probleme de focalizare. Pe intreaga perioada a nuntii am observat 2 usoare defocalizari. Nu consider asta a fi o problema. Totusi sunt putin ingrijorat din cauza asta, sper sa nu am probleme in viitor. In filmarile de familie am observat multe defocalizari, ceea ce nu e bine deloc. Faptul ca nu face tot timpul focalizarea bine este confirmata de multi cameramani din tara care ii am pe messenger.
Da, se intampla mai des, trebuie sa fii atent.

View PostAvalanche, on 7th March 2011, 09:21, said:

...camera inregistreaza un Mpeg2 la bitrate mare, parca 11.000 kb/sec. ...
...Filmarea SD cu AX 2000E este mult mai buna ca SD-ul filmat cu VX 2190.
...Nu vreau sa am bitrate la materialul final mai mare de 7000-7100 kb/sec. Stiu ca sunt probleme cu unele dvd playere daca depasesc limita asta. La o nunta mi-au venit mirii cu DVD-urile inapoi deoarece nu le citea cateva discuri. Banuiesc ca era din cauza bitrat-ului prea mare.

Camera inregistreaza mpeg2 la 9mb/s.
Filmarea cu AX in SD este mai buna, dar VX foloseste o compresie mai buna pentru editare deci cred ca are castig de cauza in final.
7000kb/s este putin. Eu le dau cu bitrate pana in 9000, n-am avut probleme pana acum.

#36
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008

View PostAvalanche, on 7th March 2011, 13:56, said:

Am aplicat denoise dar nu imi imbunatateste imaginea cine stie ce. E varza is multi purici si destul de inchisa. De aceea am ales Old Movie.Nu stiu ce e ala GOP. Detaliaza-mi cu Smart Render ca nu am inteles. Filmez Mpeg 2 ca nu am cum altfel. Ce treaba are sunetul cu bitrate? Deci eu nu inteleg de ce cand setez 7000 sau chiar 6000 imi iese 8500 kb/sec.

Eu pt denoise foloseam filtrul de la Neat Video prin VDub pt avidv și se vedeau rezultatele. Vezi că este un topic mai vechi despre denoise.
GOP= Group of Pictures și apare la compresia formatelor video de tip long gop cu e și mpeg sau avchd. http://en.wikipedia....oup_of_pictures
Smart Render = render deștept care nu recomprimă decît acolo unde intervi prin editare (efect, titrare, color corect) la Pinnacle parcă nu există așa ceva.
Mărimea finală a unui video este dată de br video + br audio. Verifică cu Media Info să vezi ce br ai la A/V.
În mod normal camera dă un br video de 9 Mbps variabil dar max 9 la care se adaugă și sunetul, deci în total nu ar trebui să ai sub nicio formă mai mult de 9 Mbps la dvd. Ție îți iese altfel decît dă camera tocmai pt că Pinnacle recomprimă tot cu setările lui.

Edited by vgabi, 07 March 2011 - 16:29.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate