Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

SONY AX2000

- - - - -
  • Please log in to reply
339 replies to this topic

#1
rujan

rujan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 20.03.2007
Salut ! Ma-am hotarat sa intru in posesia unui Sony AX2000 si as dori sa stiu cat mai multe despre aceasta camera. Sunt convins ca sunt multi in situatia mea si vor mai fi astfel de doritori, de aceea rog respectuos pe cei care detin o astfel de camera sa ne impartaseasca din experienta lor privind modul de lucru cu camera, cu ce probleme s-au confruntat, ce carduri folosesc, ce configuratie PC detin pentru editarea full HD si tot ceea ce ar ajuta la cat mai buna exploatare a acestei camere. Multumesc anticipat tuturor celor care vor posta in mod constructiv.

#2
ovi22222

ovi22222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.12.2008
Si pe mine m-ar interesa cateva detalii care nu le gasesti pe specificatii despre AX 2000
vezi---are end serch??
          are time code ??
          e adevarat ca face in timpul filmarii continue fisiere de cate 2 giga(pierde cadre sau are intreruperi pe sunet in acest   caz ---intre aceste cut-uri ????)

Multumesc pt eventualele lamuriri

#3
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Da, la mine apare o intrerupere a sunetului.

#4
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
-nu are End search
-parca nu are nici timecode... sau depinde la ce te referi, la afisarea duratei pe ecran (da, afiseaza si pastreaza durata cat timp are card in sloturi dar parca se reseteaza daca scoti toate cardurile), sau la timecode din fisier?
-nu are nici o pierdere sau intrerupere. problema apare numai la cei ce nu folosesc programul dedicat pentru a transfera fisierele in PC. Programul uneste automat fisierele despartite de limita de 2g sau de trecerea pe celalalt card.

#5
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Tare destept am fost daca nu mi-am dat seama de rezolvarea problemei cu sunetul - recunosc ca nici macar nu am incercat sa folosesc acest soft.
:confuzzled:

Edited by CristianAdrian, 15 February 2011 - 19:06.


#6
CristianAdrian

CristianAdrian

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 11.08.2009
mai are rost sa spun ca si redenumeste fisierele dupa data si ora la care au fost  inregistrate?
exemplu: 20110205150058.m2ts
Da, pune .m2ts in loc de .mts (cum apare pe card), dar nu intervine asupra fisierului, e o simpla redenumire.

#7
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
mersi si eu.

#8
rujan

rujan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 20.03.2007
Ma bucur ca incet, incet vom da curs schimburilor de experienta cu aceasta camera. Maine sper sa primesc si eu coletul. Sunt foarte nerabdator. Sper sa nu ma fi inselat in privinta alegerii.

#9
27cry

27cry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.01.2008
Ce coincidenta, si eu tot maine.  :thumbup:

Edited by CristianAdrian, 17 February 2011 - 22:37.
scos citat inutil


#10
rujan

rujan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 20.03.2007
Sa ai noroc la ea ! Eu am comandat de la Leo Iordache. Sper sa ajunga in regula. Ce probe as putea face pentru o scurta si totodata eficienta verificare ?

#11
rujan

rujan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 20.03.2007
Ce carduri folositi ? Eu m-am gandit sa-mi comanda modelul de aici http://www.bhphotovi...ick_PRO_HG.html Ce parere aveti ?

Edited by rujan, 16 February 2011 - 18:16.


#12
ovi22222

ovi22222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.12.2008
Multumesc pentru raspunsuri.

ce lumina ar fi potrivita pt ea?   leduri?

Aveti idee cum se descurca  un steady Merlin cu aceasta camera?

#13
27cry

27cry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.01.2008

View Postrujan, on 16th February 2011, 17:37, said:

Sa ai noroc la ea ! Eu am comandat de la Leo Iordache. Sper sa ajunga in regula. Ce probe as putea face pentru o scurta si totodata eficienta verificare ?

Multumesc si sa o stapanesti sanatos. Mie tocmai ce mi-a sosit, sunt foarte incantat de ea. Tot de acolo am luat-o si eu. Sa le stapanim sanatosi si la cat mai multe evenimente (placute...  :thumbup: ). Lampa am una cu halogen 2x10W, dar ma gandeam la una cu leduri ca este mai usoara (banuiesc).

#14
rujan

rujan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 20.03.2007
Multumesc, la fel ! Am primit-o ! E super !!! Aceasi lampa am siu eu. Deocamdata tin de ea. Urmeaza sa-mi iau carduri si sa incep sa o exploatez. Pana in luna mai trebuie sa am habar de ea. Mult succes !

Edited by CristianAdrian, 17 February 2011 - 22:36.
scos citat inutil


#15
rujan

rujan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 20.03.2007
As dori o configuratie de PC pentru o prelucrare decenta HD (avchd). Bugetul ar fi undeva la 3000 lei (fara monitor). In privinta monitorului ma gandeam la un TV (LCD sau LED pentru a nu folosi PC-ul pentru vizionari tv). Ma puteti ajuta ? Astept sfaturi. Multumesc !

Edited by rujan, 20 February 2011 - 14:54.


#16
zolygas

zolygas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.08.2008

View Postrujan, on 20th February 2011, 14:46, said:

As dori o configuratie de PC pentru o prelucrare decenta HD (avchd). Bugetul ar fi undeva la 3000 lei (fara monitor). Ma puteti ajuta ? Multumesc !


Salutare.

In aceeasi ''oala'' sunt si eu in momentul de fata. Din cate am inteles, ar fii nevoie minim de un procesor intel cu 4 nuclee, o placa de baza compatibila cu procesorul, eu as zice un mimin de 8 gb rami si o placa video cat mai puternica. In mod automat, o sursa capabila sa ''duca'' toate acestea impreuna, mai ales pentru placa video.

#17
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Există pe net tot felul de recomandări, dar în esență e bine să vă configurați un sistem optimizat pt editare HD.

Procesor multicore cît mai bun-dacă nu folosiți placa video sau de editare la render.
RAM 8 GB DDR3-1600 e suficient.
3 HDD sau SSD, 1 pt sistem și softuri, 1 pt transfer/captură fișiere video, 1 pt export. Unii spun că procesorul și HDD sunt cele mai importante.
Placă video Nvidia compatibilă Cuda - dacă o folosiți la render.
Unul sau două monitoare fullHD măcar de 24 țoli.  
Bluray Writer.
Softuri pe 64 biți și care pot folosi multicore și Cuda.

Fiecare după buget. ;)

Edited by vgabi, 20 February 2011 - 17:34.


#18
Syncmaster_001

Syncmaster_001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 30.11.2006
Va salut, cu respect.
De curand (saptamana trecuta) m-am lovit de urmatoarea problema la AX2000 meu. In sperantza ca ma puteti ajuta va expun problema.
Incepand cu sfarsitul lunii noiembrie am pus camera " la pastrare" in geanta, cu acumulatorul scos. Saptamana trecuta cand am vrut sa pun mana pe ea pentru a o pregatii pentrul anu acesta, am constatat ca s-au resetat setarile camerei (ex.: ora, data, limba ......etc). Nu ar fi mare caz pana acum am reintrodus parametri si gata. Problema abia acum vine intre acei parametri resetati se afla si setarile de la PP (Picture Profile), setari incropite de mine dar pe care ca idiotul ce sunt nu mi-a trecut prin cap sa le notez/salvez cumva, si din acest motiv de cateva zile ma tot chinui sa setez din nou acei parametrii, insa nu reusesc sa le mai dau de cap.
Acum vin spre voi cu doua intrebari.
Prima
Exista cumva un mod mai "stintific" de a salva in vreunfel PP-urile personalizate, astfel incat sa nu ma mai lovesc pe viitor de aceasta problema?
A doua
Poate cineva sa ma ajute cu ceva preseturi de PP, (in PM daca pe public este vreo problema),poate reusesc s-o scot la capat ca deja incep sa ma inpotmolesc de tot.
Va multumes anticipat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate