Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

SONY AX2000

- - - - -
  • Please log in to reply
339 replies to this topic

#37
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005
Ca sa fiu sincer nu am filmat eu. Am pe cineva care filmeaza. Deci camera nu intra in standby? Hmmmm. Cred ca de la asta s-au dus acumulatorii. De la VX stiam ca este mai bine sa lasi in standby decat sa opresti, mai ales cand sunt perioadele scurte. Ai dreptate Cristian imaginea ar fi trebuit sa fie supraexpusa dar din contra, ea a iesit intunecata. Observ ca tot nu ati inteles problema mea cu Pinnacle. Deci e aiurea sa ii dau un preset si el sa nu tina cont de el. Adica ii dau 7000 kb/sec si el imi exporta la 8500 kb/sec. Multumesc frumos pentru toate explicatiile. O zi cat mai buna tuturor.

Edited by Avalanche, 08 March 2011 - 08:31.


#38
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Exporta video la 7000 plus audio la 1500 si ajunge la 8500 cu toate ca nu e corect. Asta incearca sa-ti spuna ceilalti colegi de forum.
Cine a filmat, tu sau altcineva, nu mai conteaza, a intrat la starea civila cu filtrul ND activat, iar camera a incercat sa compenseze deschizand iris-ul si ridicand gain-ul.
Daca era filmare HD era mult mai bine, ai fi avut mai multa informatie si implicit posibilitati de corectie mai mari.
Pe viitor, fii atent la display-ul camerei. Acesta, daca esti pe auto, iti indica ce treapta sa ai la ND sau daca sa-l scoti.
Incearca pe manual, cu zebra activat si vei avea rezultate mult superioare filmarii pe auto.

#39
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Acum ți-a spus și ironzzz același lucru și nu văd ce nu înțelegi.
E clar că Pinnacle îți recomprimă filmarea după un profil/preset anume cînd ar trebui să nu modifice parametrii dați de cameră. Dacă tu ai vbr 9 Mbps scoși de cameră atunci și dvd final va avea aprox tot atît.
Eu îți recomand să schimbi Pinnacle cu alt soft care să nu îți recomprime inutil toată filmarea.

Edited by vgabi, 08 March 2011 - 13:01.


#40
pbk

pbk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 08.05.2004
Inca nu am camera, ma gandesc sa o achizitionez, poate sa-mi spuna un posesor de AX2000, daca este nevoie sa scoti acumulatorul mare de pe lampa montata in patina camerei, de fiecare data cand inchizi sau deschizi lcd-ul? Din fotografii acesta pare ca ar lovi in acumulator, cand este o lampa montata cu acumulator extins. Multumesc.

#41
rujan

rujan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 20.03.2007

View Postpbk, on 10th March 2011, 18:21, said:

Inca nu am camera, ma gandesc sa o achizitionez, poate sa-mi spuna un posesor de AX2000, daca este nevoie sa scoti acumulatorul mare de pe lampa montata in patina camerei, de fiecare data cand inchizi sau deschizi lcd-ul? Din fotografii acesta pare ca ar lovi in acumulator, cand este o lampa montata cu acumulator extins. Multumesc.

Salut ! Da, daca ai acumulatorul mare atunci nu poti sa deschizi/inchizi lcd-ul. Daca montezi pe lampa acumulatorul din kit atunci nu o sa fie nevoie sa-l mai scoti. Bafta !

#42
27cry

27cry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.01.2008

View Postrujan, on 4th March 2011, 16:07, said:

Salut ! Ce configuratie ai ? Cat dureaza salvarea (randarea) materialului ?

Pai nu am cine stie ce de PC, dar iti pot spune:
- AMD x64 dual core de 2,7GHz
- RAM 4 Gb
- placa video ATI Radeon 9250 256M/128 biti
- 2 HDD 80+250(SATA)
- placa de captura Winfast dar acum nu mai e cazul.
Timpul de randare este de cca 4 ore la 1.30 minute filmate, la configuratia mea.
Inainte lucram cu Pinnacle, acum folosesc sony vegas pro 10, poti sa faci o gramada de chestii cu SV 10.
Incercati sa lucrati cu AX-ul pe manual, ca pe auto va duce in balarii, iar cand intrati la cald de la frig, ori intrati cu cel putin 15 min in biserica sau unde aveti treaba, ori o inveliti in ceva (se recomanda o punga cu inchidere ermetica) sau o tineti in geanta si o scoateti in incaperea unde trebuie sa filmati.

#43
Avalanche

Avalanche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 15.03.2005

View Postironzzz, on 8th March 2011, 12:34, said:

Exporta video la 7000 plus audio la 1500 si ajunge la 8500 cu toate ca nu e corect. Asta incearca sa-ti spuna ceilalti colegi de forum.
Cine a filmat, tu sau altcineva, nu mai conteaza, a intrat la starea civila cu filtrul ND activat, iar camera a incercat sa compenseze deschizand iris-ul si ridicand gain-ul.
Daca era filmare HD era mult mai bine, ai fi avut mai multa informatie si implicit posibilitati de corectie mai mari.
Pe viitor, fii atent la display-ul camerei. Acesta, daca esti pe auto, iti indica ce treapta sa ai la ND sau daca sa-l scoti.
Incearca pe manual, cu zebra activat si vei avea rezultate mult superioare filmarii pe auto.
Multumesc pentru raspuns. E un raspuns pertinent, inclin sa cred ca asta s-a intamplat. Am inteles treaba ca Pinnacle imi face recompresie si e aiurea asa. Totusi am ramas cu o neclaritate. Daca AX filmeaza la 9000 kb/sec eu cand fac dvd final ce bitrate final ar trebui sa am ca sa mearga pe orice dvd player, inclusiv alea mai vechi? Ce setari fac in programul care nu face recompresie spre ex?

#44
ironzzz

ironzzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 14.01.2007
Depinde in care program. Nu mai stiu cum este in Pinnacle, am lucrat cu el dar acu multi ani.
Marea majoritate de aici folosesc un al doilea program pentru authoring, un program dedicat pentru asa ceva.
Aproximativ  o ora jumate e ok pe un dvd single layer. Nu e nici o problema plus minus 10 minute.  Bitrate-ul va fi in functie de materialul filmat.
Daca vrei sa te orientezi la un alt program de editare nu-ti dau nici un sfat catre care, aici parerile sunt impartite. Orienteaza-te totusi la un program relativ accesibil din punct de vedere financiar, nu stiu daca cat ne vom mai permite in viitor programe foarte scumpe in calculator, fara bani.
Personal nu am patit sa nu-mi fie citite dvd-urile, chiar si cele la 8500.
Daca ai rateuri la scrire, suspecteaza in primul rand sursa calculatorului.

#45
crisvp

crisvp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 04.08.2010

View Postrujan, on 20th February 2011, 14:46, said:

As dori o configuratie de PC pentru o prelucrare decenta HD (avchd). Bugetul ar fi undeva la 3000 lei (fara monitor). In privinta monitorului ma gandeam la un TV (LCD sau LED pentru a nu folosi PC-ul pentru vizionari tv). Ma puteti ajuta ? Astept sfaturi. Multumesc !
Salutari!
Eu am lucrat f bine pe
Intel Quad Core Q6600
Gigabyte P35/ DS3R
Sappire ATI HD 3850
4GB Kingmax
Antec NSK6000
4 HDD 500GB SataII fiecare
2 DVD Writere LG si Asus
Placa sunet Creative Audigy2
Trebuie sa trec pe Final Cut, asa ca vreau sa-l vand. 2000 RON.
Pot lucra cu AVCCAM fară transcodare?

#46
rujan

rujan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 20.03.2007

View PostSyncmaster_001, on 21st February 2011, 10:36, said:

Poate cineva sa ma ajute cu ceva preseturi de PP, (in PM daca pe public este vreo problema),poate reusesc s-o scot la capat ca deja incep sa ma inpotmolesc de tot.
Va multumes anticipat.

Si pe mine m-ar interesa... Poate sa ne ajute cineva ? Multumesc !

#47
ovi22222

ovi22222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.12.2008
cum se recombina fisierele video divizate pentru a creea un singur clip?
nu reusesc sa fac acest lucru nici cu softtul content management de la sony

#48
ovi22222

ovi22222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.12.2008
practic la 1h de filmare mi-a impartit pentru fiecare apasare de rec cate un fisier video.
in carte scrie despre o impartire la cate 2 gb.nu inteleg.aceste fisiere au cativa mega.v-am spus, in functie de cate cadre ai luat atatea fisiere a facut. si softul dedicat nu le recombina automat cum ar trebui si nici vreo optiune nu am sa-i dau

Edited by CristianAdrian, 25 March 2011 - 10:56.


#49
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Orice cameră video face cîte un fișier la orice apăsare Stop/Rec, ținind cont de timecode.
În momentul în care editezi oricum ai nevoie de așa ceva pt a putea face mai ușor un trim, tranziții, etc.
Softul ăla lipește doar bucățile de 2 GB nu și pe cele mai mici.

#50
ovi22222

ovi22222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.12.2008
Mi se pare peste mana rau de tot stilul asta de montaj.
Eu lucrez cu jogul si imi aleg cadrele din player si le arunc pe timeline.
Cum d-zeu sa mai fac chestia asta daca stau sa incarc in player fiecare 3 secunde de cadru si sa nu am ca sa zic asa privire de ansamblu
sa cut-uiesc direct pe timeline.....
am facut un montaj la un moment dat pe edius canopus in modul asta si mi-am blestemat zilele......
existe o solutie sa asamblez fisierele astea???
voi cum procedati ??

Edited by ovi22222, 25 March 2011 - 09:55.


#51
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Faci o noua secventa, incarci toate clipurile in ea si o incarci in player.

Edited by CristianAdrian, 25 March 2011 - 21:00.
scos citat inutil


#52
ovi22222

ovi22222

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 03.12.2008
Multumesc

#53
UTU2005

UTU2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 02.08.2006
Am gasit un card de memorie la cineva cu 100ron! si nu am gasit niciunde ce clasa este! http://www.efoto.ro/...00701152424.jpg si daca e bun pentru AX2000 ? merita pretul ?

Care e diferenta intre: http://www.efoto.ro/...00701152424.jpg si http://www.efoto.ro/...00726172559.jpg adica care e mai rapid si mai ok ?

#54
rujan

rujan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 20.03.2007
[quote name='UTU2005' date='7th April 2011, 16:31' post='9720062']
Am gasit un card de memorie la cineva cu 100ron! si nu am gasit niciunde ce clasa este! [url="http://www.efoto.ro/imagini/100701152424.jpg"]http://www.efoto.ro/imagini/100701152424.jpg[/url] si daca e bun pentru AX2000 ? merita pretul ?

Care e diferenta intre: [url="http://www.efoto.ro/imagini/100701152424.jpg"]http://www.efoto.ro/imagini/100701152424.jpg[/url] si [url="http://www.efoto.ro/imagini/100726172559.jpg"]http://www.efoto.ro/imagini/100726172559.jpg[/url] adica care e mai rapid si mai ok ?
[/quote

Eu am cumparat 2 carduri Sony Pro-HG Duo de 32 GB din America de la B&H la un pret foarte bun (113$ buc.) si un card de 16 GB (60$). Cu transport am ajuns undeva la 1050 lei. Daca ai pe cineva acolo care sa ti le aduca e si mai bine. Nu vreau sa fac antireclama si de aceea nu voi da numele vreunui magazin sau distribuitor din Romania. In iubita noastra tara, acelasi card ( de 32 GB ) il cumperi cu 700 lei. Deci fa un efort si ia-ti ceva bun. Ale mele arata exact asa   [url="http://www.bhphotovideo.com/c/product/712680-REG/Sony_MSHX32A_32GB_Memory_Stick_PRO_HG.html"]http://www.bhphotovideo.com/c/product/7126...ick_PRO_HG.html[/url]      Mult succes !

Edited by rujan, 08 April 2011 - 19:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate