Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Este Duhul Sfânt menționat în Biblie Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1253 replies to this topic

#73
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 28th February 2011, 10:16, said:

Cunoasterea lui Dumnezeu este  prin Fiul iar Fiul se face decunoscut prin Cuvant si aceasta este experienta daca esti inclus in planul de mantuire , daca nu, nu:

Ioan 7:17  Dacă vrea cineva să facă voia Lui, va ajunge să cunoască dacă învățătura este de la Dumnezeu, sau dacă Eu vorbesc dela Mine


Fara implinirea voi Lui cunoasterea de tip doctrinar  = 0


Luca 10:22 Toate lucrurile Mi-au fost date în mîni de Tatăl Meu; și nimeni nu știe cine este Fiul, afară de Tatăl, nici cine este Tatăl, afară de Fiul și acela căruia vrea

Fiul să i-L descopere.  


Vin imediat religiosi sa contrazica:

- noi putem si doctrina noastra e relevanta..

Fals.

Măi Husand,
Este normal că nu putea nimeni altcineva, în afară de Isus, să ni-l dezvăluie pe Dumnezeu.  
Niciun om nu a urcat la cer să-l vadă pe Dumnezeu, în afară de Isus, CARE A COBORÂT DIN CER.
Așa cum a spus Isus, el a coborât din cer ca să facă voia TATĂLUI.

(Ioan 3:13) . . .Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului.
(Ioan 6:38) . . .am coborât din cer ca să fac nu voința mea, ci voința celui care m-a trimis. . .

Isus, a coborât din cer.  În cer el a trăit alături de Dumnezeu și de ceilalți îngeri.  Cine ar fi putut să ne spună mai clar ce fel de persoană este Dumnezeu, decât cel care l-a văzut pe Dumnezeu?  Isus a avut glorie în cer alături de Tatăl său, înainte ca viața sa să fie transferată aici pe pământ.

(Ioan 17:5) . . .Tată, glorifică-mă alături de tine cu gloria pe care am avut-o alături de tine înainte de a fi lumea. . .

Înțelegi Husand, că ceea ce-ți scriu nu este "doctrina" mea.  Asta spune Biblia.  Poți să faci diferența între o doctrină și o învățătură clară din Biblie?

Este normal că Isus joacă un rol important în înfăptuirea scopului lui Dumnezeu.  Isus este instrumentul principal pe care îl folosește Iehova pentru a-și îndeplini scopul.
Lui Isus i-a dat Iehova "toată autoritatea în cer și pe pământ".  Dar asta nu înseamnă că trebuie să-l confundăm pe Iehova cu fiul său, Isus.

După ce scopul lui Dumnezeu se va fi împlinit, însuși Isus i se va supune lui Dumnezeu.  
Dar înainte scopul lui Dumnezeu trebuie să se împlinească.  Pământul trebuie să fie transformat în paradis, oamenii care vor supraviețui sfârșitului acestui sistem trebuie să fie instruiți și readuși la starea de perfecțiune pe care a pierdut-o Adam, etc. Apoi ....

(1 Corinteni 15:28) . . .Fiul însuși se va supune Celui ce i-a supus toate lucrurile. . .

Tu trebuie doar să accepți ceea ce spune Biblia.  Că Dumnezeu și Isus nu sunt una și aceeași persoană.  
Unul este Tatăl, iar celălalt este Fiul.

#74
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 28th February 2011, 10:41, said:

Tu trebuie doar să accepți ceea ce spune Biblia.  Că Dumnezeu și Isus nu sunt una și aceeași persoană.  
Unul este Tatăl, iar celălalt este Fiul.


Toti stiu de Tatal si Fiul si spun Doamne ,Doamne, deci pronunta Numele Lui dar degeaba.

Ce spune biblia nu poti stimabile accepta decat daca:

Matei 11:27  Toate lucrurile Mi-au fost date în mîni de Tatăl Meu; și nimeni nu cunoaște deplin pe Fiul, afară de Tatăl; tot astfel nimeni nu cunoaște deplin pe Tatăl, afară de Fiul, și acela căruia vrea Fiul să i-L descopere.  


Luca 10:22  Toate lucrurile Mi-au fost date în mîni de Tatăl Meu; și nimeni nu știe cine este Fiul, afară de Tatăl, nici cine este Tatăl, afară de Fiul și acela căruia vrea Fiul să i-L descopere.  


Insa tu si teologi tai puteti, da ?

Mai si susti erezi.

#75
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 28th February 2011, 11:45, said:

Toti stiu de Tatal si Fiul si spun Doamne ,Doamne, deci pronunta Numele Lui dar degeaba.

Ce spune biblia nu poti stimabile accepta decat daca:

Matei 11:27  Toate lucrurile Mi-au fost date în mîni de Tatăl Meu; și nimeni nu cunoaște deplin pe Fiul, afară de Tatăl; tot astfel nimeni nu cunoaște deplin pe Tatăl, afară de Fiul, și acela căruia vrea Fiul să i-L descopere.  


Luca 10:22  Toate lucrurile Mi-au fost date în mîni de Tatăl Meu; și nimeni nu știe cine este Fiul, afară de Tatăl, nici cine este Tatăl, afară de Fiul și acela căruia vrea Fiul să i-L descopere.  


Insa tu si teologi tai puteti, da ?

Mai si susti erezi.

Dacă pentru tine aceste versete sunt erezii, atunci ......

(Ioan 3:13) . . .Niciun om n-a urcat la cer în afară de cel care a coborât din cer, Fiul omului.
(Ioan 6:38) . . .am coborât din cer ca să fac nu voința mea, ci voința celui care m-a trimis. . .

Isus, a coborât din cer. În cer el a trăit alături de Dumnezeu și de ceilalți îngeri. Cine ar fi putut să ne spună mai clar ce fel de persoană este Dumnezeu, decât cel care l-a văzut pe Dumnezeu? Isus a avut glorie în cer alături de Tatăl său, înainte ca viața sa să fie transferată aici pe pământ.

(Ioan 17:5) . . .Tată, glorifică-mă alături de tine cu gloria pe care am avut-o alături de tine înainte de a fi lumea. . .

(1 Corinteni 15:28) . . .Fiul însuși se va supune Celui ce i-a supus toate lucrurile. . .

Se pare că tu ești cel care IGNORĂ învățătura lui Isus pentru a susține doctrina oamenilor ....

#76
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Isus, a coborât din cer. În cer el a trăit alături de Dumnezeu și de ceilalți îngeri. Cine ar fi putut să ne spună mai clar ce fel de persoană este Dumnezeu, decât cel care l-a văzut pe Dumnezeu? Isus a avut glorie în cer alături de Tatăl său, înainte ca viața sa să fie transferată aici pe pământ.

Si cum il chema pe Isus cand era in cer ,poti sa-mi spui ?Cand a primit EL numele de ISUS ?Daca nu stii ,atunci intreaba un prezbiter mai batran ,sau pe unul din cei 144.000 de mii care sunt vrednici sa va prosteasca .Eugene iesi cu viteza luminii din inchisoarea WTC,pana mai ai timp.

#77
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 obadia, on 28th February 2011, 15:06, said:

Si cum il chema pe Isus cand era in cer ,poti sa-mi spui ?Cand a primit EL numele de ISUS ?Daca nu stii ,atunci intreaba un prezbiter mai batran ,sau pe unul din cei 144.000 de mii care sunt vrednici sa va prosteasca .Eugene iesi cu viteza luminii din inchisoarea WTC,pana mai ai timp.

(Ioan 6:38) . . .am coborât din cer ca să fac nu voința mea, ci voința celui care m-a trimis. . .

Scuze, Obadia, dar eu nu sunt în închisoarea unor oameni.  Ci în închisoarea cuvintelor de mai sus, rostite de însuși Isus.
Tu în a cui închisoare ești?

#78
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

 Eugen3, on 28th February 2011, 09:39, said:

Vali, chiar nu-l cunoști pe adevăratul Dumnezeu.  Iartă-mă că spun asta așa direct.  
...

Căci înadins se fac că nu știu că odinioară erau ceruri și un pământ scos prin Cuvântul lui Dumnezeu din apă și cu ajutorul apei și că lumea de atunci a pierit tot prin ele, înecată de apă.
Iar cerurile și pământul de acum sunt păzite și păstrate, prin același cuvânt, pentru focul din ziua de judecată și de pieire a oamenilor nelegiuiți. 2 Petru 3:5~7

El ține în mână sufletul a tot ce trăiește, suflarea oricărui trup omenesc. Iov 12:10

Tu ai întemeiat în vechime pământul, și cerurile sunt lucrarea mâinilor Tale.
Ele vor pieri, dar Tu vei rămâne; toate se vor învechi ca o haină; le vei schimba ca pe un veșmânt, și se vor schimba.
Dar Tu rămâi Același, și anii Tăi nu se vor sfârși. Psalmii 102:25~27

Și iarăși: "La început, Tu, Doamne, ai întemeiat pământul; și cerurile sunt lucrarea mâinilor Tale.
Ele vor pieri, dar Tu rămâi; toate se vor învechi ca o haină; le vei face sul ca pe o manta, și vor fi schimbate; dar Tu ești același; și anii Tăi nu se vor sfârși." Evrei 1:10~12

Cel ce S-a coborât este același cu Cel ce S-a suit mai presus de toate cerurile ca să umple toate lucrurile. Efeseni 4:10


Uitați-vă la mâinile și picioarele Mele, Eu sunt; pipăiți-Mă și vedeți: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeți că am Eu." Luca 24:39


-------------------------
Pentru ce nu înțelegeți vorbirea Mea? Pentru că nu puteți asculta Cuvântul Meu. Ioan 8:43

Edited by Vali29, 28 February 2011 - 16:00.


#79
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

 obadia, on 28th February 2011, 15:06, said:

Si cum il chema pe Isus cand era in cer ,poti sa-mi spui ?Cand a primit EL numele de ISUS ?Daca nu stii ,atunci intreaba un prezbiter mai batran ,sau pe unul din cei 144.000 de mii care sunt vrednici sa va prosteasca .Eugene iesi cu viteza luminii din inchisoarea WTC,pana mai ai timp.

Eugen raspunde-mi la intrebarea de mai sus.Cum il chema pe Isus in cer ?Ce facea in cer inainte de a se naste pe pamant ,da-mi un verset despre numele lui Isus in Vechiul Testament,in ebraica sau greaca.Fugi pana la Turn ,fa 2 ture ...si vino sa -mi spui ce nume avea ,ok !? :thumbup:

Edited by obadia, 28 February 2011 - 16:22.


#80
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 obadia, on 28th February 2011, 16:08, said:

Eugen raspunde-mi la intrebarea de mai sus.Cum il chema pe Isus in cer ?Ce facea in cer inainte de a se naste pe pamant ,da-mi un verset despre numele lui Isus in Vechiul Testament,in ebraica sau greaca.Fugi pana la Turn ,fa 2 ture ...si vino sa -mi spui ce nume avea ,ok !? :thumbup:


CUVÂNTUL.

Acest titlu sugerează rolul îndeplinit de Isus din momentul în care au fost aduse în existență alte creaturi inteligente. Prin intermediul Fiului său, Iehova le-a transmis celorlalți fii spirituali informații și instrucțiuni, iar oamenilor, mesajul Său. Astfel, Isus este Cuvântul, adică Purtătorul de cuvânt al lui Dumnezeu, fapt confirmat chiar de Cristos, care le-a spus ascultătorilor săi iudei: „Învățătura pe care o predau eu nu este a mea, ci a celui care m-a trimis. Dacă vrea cineva să facă voința Sa, va ști dacă această învățătură este de la Dumnezeu sau dacă eu vorbesc de la mine“ (Ioan 7:16, 17). Isus este și în prezent „Cuvântul lui Dumnezeu“, titlu pe care a continuat să îl poarte și după întoarcerea sa în glorie cerească (Rev. 19:11, 13, 16).

MIHAEL

(Daniel 10:13) Dar prințul regatului Persiei mi s-a împotrivit douăzeci și una de zile și iată că a venit să mă ajute Mihael, unul dintre prinții cei mai de seamă, iar eu am rămas acolo, lângă regii Persiei.
(Daniel 12:1) În timpul acela se va ridica Mihael, marele prinț care stă în favoarea fiilor poporului tău. Și va fi un timp de strâmtorare cum n-a mai fost de când există națiuni până în timpul acela. În timpul acela, poporul tău va scăpa, toți cei ce vor fi găsiți scriși în carte.

#81
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

 Eugen3, on 28th February 2011, 23:39, said:

CUVÂNTUL.

Acest titlu sugerează rolul îndeplinit de Isus din momentul în care au fost aduse în existență alte creaturi inteligente. Prin intermediul Fiului său, Iehova le-a transmis celorlalți fii spirituali informații și instrucțiuni, iar oamenilor, mesajul Său. Astfel, Isus este Cuvântul, adică Purtătorul de cuvânt al lui Dumnezeu, fapt confirmat chiar de Cristos, care le-a spus ascultătorilor săi iudei: „Învățătura pe care o predau eu nu este a mea, ci a celui care m-a trimis. Dacă vrea cineva să facă voința Sa, va ști dacă această învățătură este de la Dumnezeu sau dacă eu vorbesc de la mine“ (Ioan 7:16, 17). Isus este și în prezent „Cuvântul lui Dumnezeu“, titlu pe care a continuat să îl poarte și după întoarcerea sa în glorie cerească (Rev. 19:11, 13, 16).

MIHAEL

(Daniel 10:13) Dar prințul regatului Persiei mi s-a împotrivit douăzeci și una de zile și iată că a venit să mă ajute Mihael, unul dintre prinții cei mai de seamă, iar eu am rămas acolo, lângă regii Persiei.
(Daniel 12:1) În timpul acela se va ridica Mihael, marele prinț care stă în favoarea fiilor poporului tău. Și va fi un timp de strâmtorare cum n-a mai fost de când există națiuni până în timpul acela. În timpul acela, poporul tău va scăpa, toți cei ce vor fi găsiți scriși în carte.


CUVANTUL ERA DUMNEZEU ,ce Nume avea Cuvantul lui Dumnezeu ?Intrebare ptr 100 pct .

Arhanghelul Mihail este considerat a fi cel mai important dintre toți Arhanghelii.Una ditre cele mai ciudate erezii ,este cea in care se afirma ca un Inger este egal cu Domnul Isus ,desii Biblia nu da de inteles acesta .
"Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!" [Iuda 1:9].

Aici vedem ca acesta era un subordonat Domnului.Iar Domnul este Judecatorul."Îngerul Domnului" nu reprezintă cu adevărat un înger sau Sfântul Mihail, ci Cuvântul lui Dumnezeu (Logosul).
Evrei 1:5
Căci, căruia dintre îngeri a zis El vreodată: "Tu ești Fiul Meu; astăzi Te-am născut?" Și iarăși: "Eu Îi voi fi Tată, și El Îmi va fi Fiu?"
Ps 2.7; Fapt 13.33; Evr 5.5; 2Sam 7.14; 1Cron 22.10; 1Cron 28.6; Ps 89.26-27;
Evrei 1:6
Și, când duce iarăși în lume pe Cel întâi născut, zice: "Toți îngerii lui Dumnezeu să I se închine!"

Doar niste oameni bolnavi sau spalati pe creier pot afirma prostii satanice.

Edited by obadia, 01 March 2011 - 08:07.


#82
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 obadia, on 1st March 2011, 08:04, said:

CUVANTUL ERA DUMNEZEU ,ce Nume avea Cuvantul lui Dumnezeu ?Intrebare ptr 100 pct .

Arhanghelul Mihail este considerat a fi cel mai important dintre toți Arhanghelii.Una ditre cele mai ciudate erezii ,este cea in care se afirma ca un Inger este egal cu Domnul Isus ,desii Biblia nu da de inteles acesta .
"Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!" [Iuda 1:9].

Aici vedem ca acesta era un subordonat Domnului.Iar Domnul este Judecatorul."Îngerul Domnului" nu reprezintă cu adevărat un înger sau Sfântul Mihail, ci Cuvântul lui Dumnezeu (Logosul).

Doar niste oameni bolnavi sau spalati pe creier pot afirma prostii satanice.

Nu te pripi să tragi concluzii, tinere.
Cine crede filozofia pe care tot o înșiri?  Dacă ar fi cum spui tu, ar trebui să anulăm jumătate din cuvintele din Ioan 1:1.  Uite cum ar arăta:

(Ioan 1:1–2) . . .La început era Cuvântul și Cuvântul era cu Dumnezeu și Cuvântul era un dumnezeu. 2 El era la început cu Dumnezeu. . .
Atât jumătate din versetul 1, cât și tot versetul 2, nu ar mai trebui să apară în Biblie!  
Chiar vrei să cred filozofia asta?

În ce privește versetul din Iuda, uite cum se interpretează Biblia singură:

(Iuda 9) . . .Dar arhanghelul Mihael, când s-a împotrivit Diavolului și îl contrazicea cu privire la corpul lui Moise, n-a îndrăznit să-l condamne insultându-l, ci a zis: „Iehova să te mustre!. . .

(1 Tesaloniceni 4:16) . . .pentru că însuși Domnul va coborî din cer cu un strigăt poruncitor, cu glas de arhanghel și cu trompeta lui Dumnezeu, iar cei morți în unitate cu Cristos se vor scula primii. . .

Înțelegi ideea?  Cui i-a fost spălat creierul, la urma urmei?  
Ale cui afirmații sunt "prostii satanice"?

Uită-te mai adânc în Biblie înainte să faci afirmații gratuite ....

#83
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 obadia, on 1st March 2011, 08:04, said:

Arhanghelul Mihail este considerat a fi cel mai important dintre toți Arhanghelii.Una ditre cele mai ciudate erezii, este cea in care se afirma ca un Inger este egal cu Domnul Isus, desii Biblia nu da de inteles acesta
Stimabile, ARCHOS-AGGELOS inseamna PRIM-MESAGER.
Maleahi 3:1 arata ca Domnul se numeste pe El Insus mesagerul legamantului, fapt confirmat de Scriptura:

Matei 4:17
De atunci încolo, Isus a început să propovăduiască, și să zică: ,,Pocăiți-vă, căci Împărăția cerurilor este aproape.``

Matei 4:23
Isus străbătea toată Galilea, învățînd pe norod în sinagogi, propovăduind Evanghelia Împărăției, și tămăduind orice boală și orice neputință care era în norod.

Matei 9:35
Isus străbătea toate cetățile și satele, învățînd pe norod în sinagogi, propovăduind Evanghelia Împărăției, și vindecînd orice fel de boală și orice fel de neputință, care era în norod.

Matei 11:1
Dupăce a isprăvit de dat învățături la cei doisprezece ucenici ai Săi, Isus a plecat de acolo, ca să învețe pe oameni, și să propovăduiască în cetățile lor.

Marcu 1:14
După ce a fost închis Ioan, Isus a venit în Galilea, și propovăduia Evanghelia lui Dumnezeu.

Etc...... 35 de versuri care demonstreaza ca Isus era un "inger"=mesager=aggelos=malak al Evangheliei. Cuvantul ARCHOS dovedeste ca este Dumnezeu.

Numele MIHAEL inseamna "este Dumnezeu", deci arhanghel Mihael inseamna prim-mesager este Dumnezeu.

Gavril, la fel, inseamna om-Dumnezeu. In Scriptura este un singur om-Dumnezeu, stimabile.

#84
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Vali29, on 28th February 2011, 15:48, said:


Căci înadins se fac că nu știu că odinioară erau ceruri și un pământ scos prin Cuvântul lui Dumnezeu din apă și cu ajutorul apei și că lumea de atunci a pierit tot prin ele, înecată de apă.
Iar cerurile și pământul de acum sunt păzite și păstrate, prin același cuvânt, pentru focul din ziua de judecată și de pieire a oamenilor nelegiuiți. 2 Petru 3:5~7

El ține în mână sufletul a tot ce trăiește, suflarea oricărui trup omenesc. Iov 12:10

Tu ai întemeiat în vechime pământul, și cerurile sunt lucrarea mâinilor Tale.
Ele vor pieri, dar Tu vei rămâne; toate se vor învechi ca o haină; le vei schimba ca pe un veșmânt, și se vor schimba.
Dar Tu rămâi Același, și anii Tăi nu se vor sfârși. Psalmii 102:25~27

Și iarăși: "La început, Tu, Doamne, ai întemeiat pământul; și cerurile sunt lucrarea mâinilor Tale.
Ele vor pieri, dar Tu rămâi; toate se vor învechi ca o haină; le vei face sul ca pe o manta, și vor fi schimbate; dar Tu ești același; și anii Tăi nu se vor sfârși." Evrei 1:10~12

Cel ce S-a coborât este același cu Cel ce S-a suit mai presus de toate cerurile ca să umple toate lucrurile. Efeseni 4:10


Uitați-vă la mâinile și picioarele Mele, Eu sunt; pipăiți-Mă și vedeți: un duh n-are nici carne, nici oase, cum vedeți că am Eu." Luca 24:39


-------------------------
Pentru ce nu înțelegeți vorbirea Mea? Pentru că nu puteți asculta Cuvântul Meu. Ioan 8:43

Vali, am mai oferit o explicație în legătură cu acest subiect.  Dar se pare că este necesar să o repet pentru unii.

Să lăsăm contextul să clarifice lucrurile.
(2 Petru 3:13) . . .Dar, potrivit promisiunii sale, noi așteptăm ceruri noi și un pământ nou, iar în ele va locui dreptatea.
În aceste ceruri noi și în acest pământ nou "va locui dreptatea".
Dreptatea este o calitate Vali.  Iar calitățile sunt manifestate de oameni, nu de cerul și pământul literal.
În plus, contextul clarifică lucrurile.

(2 Petru 3:5–7) . . .Căci, potrivit dorinței lor, ei scapă din vedere faptul acesta: că erau ceruri din timpuri străvechi și un pământ care stătea ca o masă compactă afară din apă și în mijlocul apei, prin cuvântul lui Dumnezeu, 6 și că, prin acestea, lumea de atunci a fost distrusă când a fost inundată de apă. 7 Dar, prin același cuvânt, cerurile și pământul de acum sunt păstrate pentru foc și sunt rezervate pentru ziua de judecată și de distrugere a oamenilor lipsiți de pietate.

Argumentația lui Petru este următoarea:  În timpul lui Noe, "lumea de atunci" a fost distrusă, și nu pământul literal.  TOT LA FEL, cerurile și pământul simbolice din prezent, adică guvernarea umană și oamenii care susțin guvernarea umană, nu vor mai exista.  La finalul versetului 7, este și explicația "distrugerea oamenilor lipsiți de pietate"

În Biblie, termenul pământ este folosit deseori cu privire la oameni.  Uite doar un exemplu:
(Geneza 11:1) . . .Tot pământul avea o singură limbă și aceleași cuvinte. . .
Este clar că nu pământul vorbea aceeași limbă, ci oamenii de pe el!

În plus, cerurile uneori simbolizează conducerea.  Uite un exemplu:
(Isaia 65:17) . . .Pentru că, iată, eu creez ceruri noi și un pământ nou și nimănui nu-i vor mai veni în minte lucrurile de mai înainte, nici nu-i vor mai urca în inimă. . .
Când evreii s-au întors în țara lor, ei au putut să se bucure de ceea ce ar putea fi numit un sistem de lucruri nou. Exista un nou corp de conducere alcătuit din guvernatorul Zorobabel, un descendent al regelui David, și Iosua, care slujea ca mare preot (Hagai 1:1, 12; 2:21; Zaharia 6:11). Aceștia constituiau niște „ceruri noi“, care se aflau deasupra unui „pământ nou“, purificata societate de oameni care se întorseseră în țara lor pentru a reconstrui Ierusalimul și templul său în vederea închinării aduse lui Iehova. Prin urmare, profeția referitoare la ceruri noi și un pământ nou a avut o împlinire în acest sens concret în cazul evreilor de atunci.

Așadar, "Cerul nou" reprezintă Regatul ceresc al lui Isus Cristos. «Pămîntul nou» nu reprezintă un alt glob pămîntesc ci o nouă societate de oameni pe această planetă—toți fiind supuși ascultători ai Regatului lui Cristos, fără granițe rasiale, naționale sau lingvistice (compară cu Psalm 96:1).
Actualul cer și pămînt simbolic — sistemul de lucruri al Diavolului, cu structura lui de guvernare dominată de Satan și demonii lui — va fi fost distrus (1 Ioan 5:19).

Am mai spus și în alte ocazii că Biblia este un tot armonios, nu se contrazice.  Adică unele versete nu le contrazic pe altele.  Trebuie doar analizate cu atenți, inclusiv contextul, pentru a înțelege clar ce vor să spună.

Dacă vei citi în ultima carte a Bibliei, vei observa că Dumnezeu chiar îi va distruge pe cei ce distrug pământul.

(Revelația 11:18) . . .Dar națiunile s-au mâniat și a venit mânia ta și timpul fixat ca morții să fie judecați, ca să le dai răsplată sclavilor tăi profeți, sfinților și celor ce se tem de numele tău, mici și mari, și să-i distrugi pe cei ce distrug pământul“.

(Eclesiastul 1:4) . . .O generație trece, o generație vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna. . .
(Psalmul 104:5) . . .Tu ai așezat pământul pe temeliile lui și el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată.


Așa că, fii mai atent, cine și ce îți modelează gândirea.
Lasă Biblia să-ți explice adevărul, nu filozofiile unora.

#85
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Gavril, la fel, inseamna om-Dumnezeu. In Scriptura este un singur om-Dumnezeu, stimabile.

Lasa vrajeala lui Rasli .........
Citeste Biblia ,zexe ,te faci de rusine cu teoria asta tampita.Arhanghelul Mihail este considerat a fi cel mai important dintre toți Arhanghelii.Una ditre cele mai ciudate erezii ,este cea in care se afirma ca un Inger este egal cu Domnul Isus ,desii Biblia nu da de inteles acesta .
"Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!" [Iuda 1:9].Atunci cine este Domnul?

Aici vedem ca acesta era un subordonat Domnului.Iar Domnul este Judecatorul."Îngerul Domnului" nu reprezintă cu adevărat un înger sau Sfântul Mihail, ci Cuvântul lui Dumnezeu (Logosul).
Evrei 1:5
Căci, căruia dintre îngeri a zis El vreodată: "Tu ești Fiul Meu; astăzi Te-am născut?" Și iarăși: "Eu Îi voi fi Tată, și El Îmi va fi Fiu?"
Ps 2.7; Fapt 13.33; Evr 5.5; 2Sam 7.14; 1Cron 22.10; 1Cron 28.6; Ps 89.26-27;
Evrei 1:6
Și, când duce iarăși în lume pe Cel întâi născut, zice: "Toți îngerii lui Dumnezeu să I se închine!"


Doar niste oameni bolnavi sau spalati pe creier pot afirma prostii satanice.

#86
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 obadia, on 1st March 2011, 15:38, said:

Lasa vrajeala lui Rasli .........
Citeste Biblia ,zexe ,te faci de rusine cu teoria asta tampita.Arhanghelul Mihail este considerat a fi cel mai important dintre toți Arhanghelii.Una ditre cele mai ciudate erezii ,este cea in care se afirma ca un Inger este egal cu Domnul Isus ,desii Biblia nu da de inteles acesta .

"Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!" [Iuda 1:9].Atunci cine este Domnul?

Aici vedem ca acesta era un subordonat Domnului.Iar Domnul este Judecatorul."Îngerul Domnului" nu reprezintă cu adevărat un înger sau Sfântul Mihail, ci Cuvântul lui Dumnezeu (Logosul).
Evrei 1:5
Căci, căruia dintre îngeri a zis El vreodată: "Tu ești Fiul Meu; astăzi Te-am născut?" Și iarăși: "Eu Îi voi fi Tată, și El Îmi va fi Fiu?"
Ps 2.7; Fapt 13.33; Evr 5.5; 2Sam 7.14; 1Cron 22.10; 1Cron 28.6; Ps 89.26-27;
Evrei 1:6
Și, când duce iarăși în lume pe Cel întâi născut, zice: "Toți îngerii lui Dumnezeu să I se închine!"


Doar niste oameni bolnavi sau spalati pe creier pot afirma prostii satanice.

Dimpotrivă, asta afirmă Biblia.  Că Arhanghelul Mihail este însuși fiul lui Dumnezeu, Isus Cristos.
(1 Tesaloniceni 4:16) . . .pentru că însuși Domnul va coborî din cer cu un strigăt poruncitor, cu glas de arhanghel și cu trompeta lui Dumnezeu, iar cei morți în unitate cu Cristos se vor scula primii. . .

Adevărul este acesta.  Isus este CĂPETENIA îngerilor.
Este același care a luptat împotriva lui Satan Diavolul și a demonilor săi, și i-a aruncat în vecinătatea pământului.

(Revelația 12:7?8) . . .Și în cer a izbucnit un război: Mihael și îngerii lui s-au luptat cu balaurul, iar balaurul și îngerii lui au luptat și ei, 8 dar acesta n-a biruit, nici nu s-a mai găsit loc pentru ei în cer.

Domnul din Iuda 9 este IEHOVA.  Adevărul acesta le cam răstoarnă toate raționamentele nescripturale celor care tot încearcă să spună că Iehova și Isus sunt una și aceeași persoană spirituală!

(Iuda 9) . . .Dar arhanghelul Mihael, când s-a împotrivit Diavolului și îl contrazicea cu privire la corpul lui Moise, n-a îndrăznit să-l condamne insultându-l, ci a zis: ?Iehova să te mustre!. . .

În afară de Mihail, în Biblie nu e menționat nici un alt arhanghel. În plus, Scripturile nu folosesc termenul ?arhanghel? la plural.
Biblia folosește pentru Mihail termenul arhanghelul, lăsând să se înțeleagă că numai el poartă acest titlu.
Așadar, este cât se poate de logic să concluzionăm că Iehova Dumnezeu i-a delegat numai uneia dintre creaturile sale cerești autoritate deplină asupra tuturor celorlalți îngeri.
În afară de însuși Creatorul nostru, despre o singură persoană fidelă se spune că are îngeri în subordine, și anume despre Isus Cristos (Matei 13:41; 16:27; 24:31). Apostolul Pavel a vorbit în mod clar despre ?Domnul Isus? și ?îngerii săi plini de putere? (2 Tesaloniceni 1:7).
Petru a spus următoarele despre înviatul Isus: ?El este la dreapta lui Dumnezeu, căci s-a dus în cer; iar îngeri și autorități și puteri i-au fost supuse?. ? 1 Petru 3:22.

Edited by Eugen3, 01 March 2011 - 15:57.


#87
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

 obadia, on 1st March 2011, 15:38, said:

Lasa vrajeala lui Rasli .........
Citeste Biblia ,zexe ,te faci de rusine cu teoria asta tampita.Arhanghelul Mihail este considerat a fi cel mai important dintre toți Arhanghelii.Una ditre cele mai ciudate erezii ,este cea in care se afirma ca un Inger este egal cu Domnul Isus ,desii Biblia nu da de inteles acesta .
"Dar Mihail Arhanghelul, când se împotrivea diavolului, certându-se cu el pentru trupul lui Moise, n-a îndrăznit să aducă judecată de hulă, ci a zis: "Să te certe pe tine Domnul!" [Iuda 1:9].Atunci cine este Domnul?

Aici vedem ca acesta era un subordonat Domnului.Iar Domnul este Judecatorul."Îngerul Domnului" nu reprezintă cu adevărat un înger sau Sfântul Mihail, ci Cuvântul lui Dumnezeu (Logosul).
Evrei 1:5
Căci, căruia dintre îngeri a zis El vreodată: "Tu ești Fiul Meu; astăzi Te-am născut?" Și iarăși: "Eu Îi voi fi Tată, și El Îmi va fi Fiu?"
Ps 2.7; Fapt 13.33; Evr 5.5; 2Sam 7.14; 1Cron 22.10; 1Cron 28.6; Ps 89.26-27;
Evrei 1:6
Și, când duce iarăși în lume pe Cel întâi născut, zice: "Toți îngerii lui Dumnezeu să I se închine!"


Doar niste oameni bolnavi sau spalati pe creier pot afirma prostii satanice.


#88
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
În afară de Mihail, în Biblie nu e menționat nici un alt arhanghel. În plus, Scripturile nu folosesc termenul ?arhanghel? la plural.
Biblia folosește pentru Mihail termenul arhanghelul, lăsând să se înțeleagă că numai el poartă acest titlu.
Așadar, este cât se poate de logic să concluzionăm că Iehova Dumnezeu i-a delegat numai uneia dintre creaturile sale cerești autoritate deplină asupra tuturor celorlalți îngeri.
În afară de însuși Creatorul nostru, despre o singură persoană fidelă se spune că are îngeri în subordine, și anume despre Isus Cristos (Matei 13:41; 16:27; 24:31). Apostolul Pavel a vorbit în mod clar despre ?Domnul Isus? și ?îngerii săi plini de putere? (2 Tesaloniceni 1:7).
Petru a spus următoarele despre înviatul Isus: ?El este la dreapta lui Dumnezeu, căci s-a dus în cer; iar îngeri și autorități și puteri i-au fost supuse?. ? 1 Petru 3:22.

#89
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011
Evrei 1:5
Căci, căruia dintre îngeri a zis El vreodată: "Tu ești Fiul Meu; astăzi Te-am născut?" Și iarăși: "Eu Îi voi fi Tată, și El Îmi va fi Fiu?"
Ps 2.7; Fapt 13.33; Evr 5.5; 2Sam 7.14; 1Cron 22.10; 1Cron 28.6; Ps 89.26-27;
Evrei 1:6
Și, când duce iarăși în lume pe Cel întâi născut, zice: "Toți îngerii lui Dumnezeu să I se închine!"

Doar niste oameni bolnavi sau spalati pe creier pot afirma prostii satanice.


#90
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 obadia, on 1st March 2011, 16:03, said:

Evrei 1:5
Căci, căruia dintre îngeri a zis El vreodată: "Tu ești Fiul Meu; astăzi Te-am născut?" Și iarăși: "Eu Îi voi fi Tată, și El Îmi va fi Fiu?"
Ps 2.7; Fapt 13.33; Evr 5.5; 2Sam 7.14; 1Cron 22.10; 1Cron 28.6; Ps 89.26-27;
Evrei 1:6
Și, când duce iarăși în lume pe Cel întâi născut, zice: "Toți îngerii lui Dumnezeu să I se închine!"

Doar niste oameni bolnavi sau spalati pe creier pot afirma prostii satanice.

Isus nu este "un înger", este arhanghel!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate