Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Este Duhul Sfânt menționat în Biblie Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1253 replies to this topic

#37
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,187
  • Înscris: 26.01.2007

View PostEugen3, on 17th February 2011, 17:51, said:

În plus, așa cum arată Apocalipsa sau Revelația, Iehova i-a încredințat lui Isus cheile morții și ale Hadesului, adică i-a dat lui autoritatea să-i învieze pe cei care au murit la momentul potrivit.
(Revelația 1:18) cel viu. Am fost mort, dar iată că sunt viu pentru totdeauna și veșnic și am cheile morții și ale Hadesului.

Nu cred ca e o idee inteligenta sa citati din Apocalipsa 1.
E tocmai capitolul care subliniaza pregnant dumnezeirea lui Isus.

Versetul 8 - „Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic.”
Versetele 10 -13 Și am auzit înapoia mea un glas puternic, ca sunetul unei trâmbițe, care zicea: „Eu sunt Alfa și Omega, Cel Dintâi și Cel de pe Urmă.
M-am întors să văd glasul care-mi vorbea. Și, când m-am întors, am văzut șapte sfeșnice de aur.  Și, în mijlocul celor șapte sfeșnice, pe Cineva care semăna cu Fiul omului

Urmeaza o descriere a Fiului omului si apoi:
Versetul 18 - Cel Viu. Am fost mort, și iată că sunt viu în vecii vecilor.

Invatatorul: - Despre cine este vorba in versetul 8?
Novicele: - Despre Domnul Dumnezeu cel Atotputernic
_________________
Invatatorul: - Cum se prezinta, cum este descris Dumnezeul Atotputernic?
Novicele: - Alfa si Omega, Începutul și Sfârșitul.
_________________
Invatatorul: - despre cine este vorba in versetele 10 - 18?
Novicele: - despre cel care se numeste Alfa și Omega, Cel Dintâi și Cel de pe Urmă.
_________________
Invatatorul: - Cine este Alfa și Omega, Cel Dintâi și Cel de pe Urmă?
Novicele: - Domnul Dumnezeu cel Atotputernic. Scrie in versetul 8
_________________
Invatatorul: Il poti descrie cu cuvintele Apostolului Ioan?
Novicele: - Desigur. Seamana cu Fiul Omului, este Viu; a fost mort dar este viu in vecii vecilor

Tu, Eugen, ce nume crezi ca are cel care seamana cu Fiul Omului, Dumnezeul cel Atotputernic, cel care a fost mort dar este viu in vecii vecilor?
Yehova sau Isus?

#38
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 17th February 2011, 14:46, said:

Tu doar tragi concluzii și pui întrebări.  
Se pare că această cale e mult mai ușoară ...

Nu domnule e calea cea practica ,mult mai obiectiva decat a da copy -paste dupa teologi tai.

Omul intreaba si Dumnezeu raspunde , desigur daca nu se grabeste sa stie el mai bine umflat de o mandrie desarta si atunci baga ceva de la el ca sa aiba gust exotic expunerea lui  .

Dumnezeu numeste asta inselaciune.

Edited by husand, 18 February 2011 - 02:15.


#39
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

View Posthusand, on 18th February 2011, 02:14, said:

Nu domnule e calea cea practica ,mult mai obiectiva decat a da copy -paste dupa teologi tai.

Omul intreaba si Dumnezeu raspunde , desigur daca nu se grabeste sa stie el mai bine umflat de o mandrie desarta si atunci baga ceva de la el ca sa aiba gust exotic expunerea lui  .

Dumnezeu numeste asta inselaciune.


Quote

Dumnezeu numeste asta inselaciune.


Dumnezeu nu se descopera niciodata impostorilor religiosi .In Apocalipsa 2:2
"Știu faptele tale, osteneala ta și răbdarea ta, și că nu poți suferi pe cei răi; că ai pus la încercare pe cei ce zic că sunt apostoli și nu sunt, și i-ai găsit mincinoși. :thumbup:

View PostSfantul Jakob, on 18th February 2011, 01:28, said:

Nu cred ca e o idee inteligenta sa citati din Apocalipsa 1.
E tocmai capitolul care subliniaza pregnant dumnezeirea lui Isus.

Versetul 8 - „Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic.”
Versetele 10 -13 Și am auzit înapoia mea un glas puternic, ca sunetul unei trâmbițe, care zicea: „Eu sunt Alfa și Omega, Cel Dintâi și Cel de pe Urmă.
M-am întors să văd glasul care-mi vorbea. Și, când m-am întors, am văzut șapte sfeșnice de aur.  Și, în mijlocul celor șapte sfeșnice, pe Cineva care semăna cu Fiul omului

Urmeaza o descriere a Fiului omului si apoi:
Versetul 18 - Cel Viu. Am fost mort, și iată că sunt viu în vecii vecilor.

Invatatorul: - Despre cine este vorba in versetul 8?
Novicele: - Despre Domnul Dumnezeu cel Atotputernic
_________________
Invatatorul: - Cum se prezinta, cum este descris Dumnezeul Atotputernic?
Novicele: - Alfa si Omega, Începutul și Sfârșitul.
_________________
Invatatorul: - despre cine este vorba in versetele 10 - 18?
Novicele: - despre cel care se numeste Alfa și Omega, Cel Dintâi și Cel de pe Urmă.
_________________
Invatatorul: - Cine este Alfa și Omega, Cel Dintâi și Cel de pe Urmă?
Novicele: - Domnul Dumnezeu cel Atotputernic. Scrie in versetul 8
_________________
Invatatorul: Il poti descrie cu cuvintele Apostolului Ioan?
Novicele: - Desigur. Seamana cu Fiul Omului, este Viu; a fost mort dar este viu in vecii vecilor

Tu, Eugen, ce nume crezi ca are cel care seamana cu Fiul Omului, Dumnezeul cel Atotputernic, cel care a fost mort dar este viu in vecii vecilor?
Yehova sau Isus?

Quote

Tu, Eugen, ce nume crezi ca are cel care seamana cu Fiul Omului, Dumnezeul cel Atotputernic, cel care a fost mort dar este viu in vecii vecilor?
Yehova sau Isus?

Numele corect nu era nici Yehova si nici Isus ,ci era Yah-suah.Adica Domnul este Salvatorul !

#40
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postobadia, on 18th February 2011, 08:31, said:

Dumnezeu nu se descopera niciodata impostorilor religiosi .In Apocalipsa 2:2
"Știu faptele tale, osteneala ta și răbdarea ta, și că nu poți suferi pe cei răi; că ai pus la încercare pe cei ce zic că sunt apostoli și nu sunt, și i-ai găsit mincinoși. :thumbup:





Numele corect nu era nici Yehova si nici Isus ,ci era Yah-suah.Adica Domnul este Salvatorul !

Tu înțelegi ce scrii?  Yah-suah.
Yah, este prescurtarea numelui divin Iehova.  Adică Iehova este salvatorul.  Cuvântul Domnul de unde l-ai scos dacă în componența numelui este Yah ...?

Încă nu mi-ai explicat cuvintele lui Isus de mai jos, Obadia.
(Ioan 17:5) . . .Tată, glorifică-mă alături de tine cu gloria pe care am avut-o alături de tine înainte de a fi lumea.
Nu știu cine pe cine minte.  
Sau Isus a mințit când a folosit aceste cuvinte, sau altineva minte.

#41
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Tu înțelegi ce scrii? Yah-suah.
Yah, este prescurtarea numelui divin Iehova. Adică Iehova este salvatorul. Cuvântul Domnul de unde l-ai scos dacă în componența numelui este Yah ...?
Literele ebraice pentru Numele Domnului, YHVH, trebuie să fie aceleași atît în Vechiul, cît și în Noul Testament. Acestea nu permit o formulare inventată arbitrar. Yah este forma prescurtată pentru Yahveh - Domnul, așa cum El este forma prescurtată pentru Elohim - Dumnezeu.
„ Iată dar cum trebuie să vă rugați: ‘Tatăl nostru care ești în ceruri. Sfințească-se Numele Tău’ ” (Mat. 6, 9). Așa cum putem vedea, Numele Tatălui este Numele Fiului, „... a moștenit un Nume” (Evrei 1, 4).

Viața veșnică se află numai în Numele Lui (Ioan 20, 31). Iertarea păcatelor se află numai în Numele Lui (Fap. 10, 43). În fond, tot ce face sau tot ce dăruiește Dumnezeu se înfăptuiește în Numele lui Isus, în care El Se descoperă. Nici un slujitor al lui Dumnezeu nu folosește un titlu sau o formulă, ci întotdeauna Numele. După Cuvîntul Scripturii, aceasta li se potrivește tuturor credincioșilor: „ și orice faceți, cu cuvîntul sau cu fapta, să faceți totul în Numele Domnului Isus, și mulțumiți prin El, lui Dumnezeu Tatăl” (Col. 3, 17).

#42
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postobadia, on 18th February 2011, 08:55, said:

Literele ebraice pentru Numele Domnului, YHVH, trebuie să fie aceleași atît în Vechiul, cît și în Noul Testament. Acestea nu permit o formulare inventată arbitrar. Yah este forma prescurtată pentru Yahveh - Domnul, așa cum El este forma prescurtată pentru Elohim - Dumnezeu.
„ Iată dar cum trebuie să vă rugați: ‘Tatăl nostru care ești în ceruri. Sfințească-se Numele Tău’ ” (Mat. 6, 9). Așa cum putem vedea, Numele Tatălui este Numele Fiului, „... a moștenit un Nume” (Evrei 1, 4).

Viața veșnică se află numai în Numele Lui (Ioan 20, 31). Iertarea păcatelor se află numai în Numele Lui (Fap. 10, 43). În fond, tot ce face sau tot ce dăruiește Dumnezeu se înfăptuiește în Numele lui Isus, în care El Se descoperă. Nici un slujitor al lui Dumnezeu nu folosește un titlu sau o formulă, ci întotdeauna Numele. După Cuvîntul Scripturii, aceasta li se potrivește tuturor credincioșilor: „ și orice faceți, cu cuvîntul sau cu fapta, să faceți totul în Numele Domnului Isus, și mulțumiți prin El, lui Dumnezeu Tatăl” (Col. 3, 17).

Obadia, tot eviți să explici cuvintele lui Isus pe care ți le-am amintit mai devreme.  
Hai să îți explic mai băbește.  YHWH = IEHOVA;  ADONAI = DOMNUL.
În scrierile mai vechi nu apare ADONAI în textele folosite de tine, ci YHWH.  
Apoi, iertarea păcatelor, viața veșnică etc. au devenit posibile tocmai datorită răscumpărării oferite de FIUL lui Dumnezeu, Isus.  
El este doar un MIJLOCITOR, sau mediator între oameni și Dumnezeul Atotputernic Iehova.
(1 Timotei 2:5) . . .Pentru că este un singur Dumnezeu și un singur mediator între Dumnezeu și oameni: omul Cristos Isus. . .

Așadar, explică aceste cuvinte, și nu mai da interpretări personale:
(Ioan 17:5) . . .Tată, glorifică-mă alături de tine cu gloria pe care am avut-o alături de tine înainte de a fi lumea.
(Psalmul 110:1) . . .Iată ce i-a zis (YHWH) Iehova, Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale. . .
(Faptele 2:34–36) . . .De fapt, David n-a urcat la ceruri, ci spune: «Iehova i-a zis Domnului meu: „Stai la dreapta mea 35 până îi voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale“». 36 De aceea, toată casa lui Israel să știe sigur că Dumnezeu l-a făcut Domn și Cristos pe acest Isus pe care voi l-ați țintuit pe stâlp. . .

#43
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View PostEugen3, on 18th February 2011, 09:43, said:

Obadia, tot eviți să explici cuvintele lui Isus pe care ți le-am amintit mai devreme.  
Hai să îți explic mai băbește.  YHWH = IEHOVA;  ADONAI = DOMNUL.
În scrierile mai vechi nu apare ADONAI în textele folosite de tine, ci YHWH.  
Apoi, iertarea păcatelor, viața veșnică etc. au devenit posibile tocmai datorită răscumpărării oferite de FIUL lui Dumnezeu, Isus.  
El este doar un MIJLOCITOR, sau mediator între oameni și Dumnezeul Atotputernic Iehova.
(1 Timotei 2:5) . . .Pentru că este un singur Dumnezeu și un singur mediator între Dumnezeu și oameni: omul Cristos Isus. . .

Așadar, explică aceste cuvinte, și nu mai da interpretări personale:
(Ioan 17:5) . . .Tată, glorifică-mă alături de tine cu gloria pe care am avut-o alături de tine înainte de a fi lumea.
(Psalmul 110:1) . . .Iată ce i-a zis (YHWH) Iehova, Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale. . .
(Faptele 2:34–36) . . .De fapt, David n-a urcat la ceruri, ci spune: «Iehova i-a zis Domnului meu: „Stai la dreapta mea 35 până îi voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale“». 36 De aceea, toată casa lui Israel să știe sigur că Dumnezeu l-a făcut Domn și Cristos pe acest Isus pe care voi l-ați țintuit pe stâlp. . .
Dumneata nu faci decat sa incurci transliteratia facuta in alta limba cu fonetica limbii romane.

In romana, YHWH se pronunta Iahveh si fiindca evreii  nu pronuntau niciodata acest Nume, l-au inlocuit cu Adonai care inseamna Domn.

Spune-mi cand au fost mustrati evreii pentru "schimbarea" Numelui?
-------------------------

Cat priveste traducerea scripturilor pe care o tii in maini... , seamana cu americanismul ieftin si parca nu ar scrie pe ea "Biblia" ci; The Negotiator. E o traducere execrabila, nu numai ca foloseste niste termeni care fac sa se piarda mesajul plin de dragoste al scripturilor dar si schimba intr-un mod flagrant sensul cuvintelor.

El va rosti vorbe de hulă împotriva Celui Preaînalt, va asupri pe sfinții Celui Preaînalt și se va încumeta să schimbe vremurile și legea; și sfinții vor fi dați în mâinile lui timp de o vreme, două vremuri și o jumătate de vreme. Daniel 7:25

mediator -> mijlocitor
glorifică-mă - > proslăvește-Mă
gloria -> slava
pe care am avut-o alături de tine -> pe care o aveam la Tine
Iată ce i-a zis (YHWH) Iehova, Domnului meu -> Domnul a zis Domnului meu...
voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale -> voi pune pe vrăjmașii Tăi sub picioarele Tale.
țintuit pe stâlp -> răstignit
...

------------------------
Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei și le-a zis: "Toată puterea Mi-a fost dată în cer și pe pământ. Matei 28:18

#44
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 18th February 2011, 09:43, said:

Hai să îți explic mai băbește.  YHWH = IEHOVA;  ADONAI = DOMNUL.
În scrierile mai vechi nu apare ADONAI în textele folosite de tine, ci YHWH.
Si nu am voie sa ma rog Domnului? Cum ne sfatuieste Isus sa ne rugam?

Matei 6:9
Iată dar cum trebuie să vă rugați: ,,Tatăl nostru care ești în ceruri! Sfințească-se Numele Tău;

Luca 11:2
El le -a zis: ,,Cînd vă rugați, să ziceți: Tatăl nostru care ești în ceruri! Sfințească-se Numele Tău; vie Împărăția Ta; facă-se voia Ta, precum în cer, așa și pe pămînt.

De ce nu ne invata, stimabile, sa spunem "IEHOVA al nostru care esti in ceruri"?

#45
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 18th February 2011, 14:04, said:

Si nu am voie sa ma rog Domnului? Cum ne sfatuieste Isus sa ne rugam?

Matei 6:9
Iată dar cum trebuie să vă rugați: ,,Tatăl nostru care ești în ceruri! Sfințească-se Numele Tău;

Luca 11:2
El le -a zis: ,,Cînd vă rugați, să ziceți: Tatăl nostru care ești în ceruri! Sfințească-se Numele Tău; vie Împărăția Ta; facă-se voia Ta, precum în cer, așa și pe pămînt.

De ce nu ne invata, stimabile, sa spunem "IEHOVA al nostru care esti in ceruri"?

În primul rând, Isus a vrut să ne facă să înțelegem că trebuie să-l considerăm pe Dumnezeu ca pe TATĂL nostru.
Apoi, este interesant că primul lucru important pe care îl menționează Isus este acela de a ne ruga SĂ FIE SFINȚIT NUMELE LUI.  Se pare că și în secolul I, erau persoane ca tine care nu-i acordau importanța cuvenită.
De aceea, Isus spunea (Ioan 17:6) . . .Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume. . .

David Clines scria într-un eseu al său următoarele: "O consecință a absenței lui Iahve din conștiința creștină este tendința de a ne concentra asupra persoanei lui Cristos".  Prin urmare, mulți credincioși nu știu că adevăratul Dumnezeu căruia Isus i-a adresat rugăciunile este o Persoană spirituală care are un nume: IEHOVA.

(Ioan 12:27–28) . . .Tată, salvează-mă de ceasul acesta! Totuși, pentru aceasta am venit la ceasul acesta. 28 Tată, glorifică-ți numele!“ Atunci din cer s-a auzit un glas: „L-am glorificat și îl voi mai glorifica!“

(Psalmul 83:18) . . .ca să se știe că tu, al cărui nume este Iehova, numai tu ești Cel Preaînalt peste tot pământul!

#46
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008

View PostEugen3, on 19th February 2011, 21:12, said:

În primul rând, Isus a vrut să ne facă să înțelegem că trebuie să-l considerăm pe Dumnezeu ca pe TATĂL nostru.
Apoi, este interesant că primul lucru important pe care îl menționează Isus este acela de a ne ruga SĂ FIE SFINȚIT NUMELE LUI.  Se pare că și în secolul I, erau persoane ca tine care nu-i acordau importanța cuvenită.
De aceea, Isus spunea (Ioan 17:6) . . .Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume. . .

David Clines scria într-un eseu al său următoarele: "O consecință a absenței lui Iahve din conștiința creștină este tendința de a ne concentra asupra persoanei lui Cristos".  Prin urmare, mulți credincioși nu știu că adevăratul Dumnezeu căruia Isus i-a adresat rugăciunile este o Persoană spirituală care are un nume: IEHOVA.

(Ioan 12:27–28) . . .Tată, salvează-mă de ceasul acesta! Totuși, pentru aceasta am venit la ceasul acesta. 28 Tată, glorifică-ți numele!“ Atunci din cer s-a auzit un glas: „L-am glorificat și îl voi mai glorifica!“

(Psalmul 83:18) . . .ca să se știe că tu, al cărui nume este Iehova, numai tu ești Cel Preaînalt peste tot pământul!

Numele in Biblie inseamna autoritate. Isus a primit un nume care e mai presus de orice nume. Alta este numele propriu al cuiva, in acest caz al lui Dumnezeu (tetragrama).
Dintre textele citate, doar Ps 83:18 se refera la un nume propriu. Semnificativ este ca desi Isus ca evreu a stiut numele Tatalui (IHWH), nu l-a folosit NICIODATA, pentru ca asa era practica vremii. Un motiv poate fi si faptul ca evreii incercau sa-si "internationalizeze" religia, estompand aspectul national al lui Dumnezeu. Ceea ce au continuat si crestinii. Gresit este ca astazi multi nu stiu nimic despre tetragrama VT.

#47
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 19th February 2011, 21:12, said:

În primul rând, Isus a vrut să ne facă să înțelegem că trebuie să-l considerăm pe Dumnezeu ca pe TATĂL nostru.
Apoi, este interesant că primul lucru important pe care îl menționează Isus este acela de a ne ruga SĂ FIE SFINȚIT NUMELE LUI.  Se pare că și în secolul I, erau persoane ca tine care nu-i acordau importanța cuvenită.
De aceea, Isus spunea (Ioan 17:6) . . .Le-am dezvăluit numele tău oamenilor pe care mi i-ai dat din lume. . .

David Clines scria într-un eseu al său următoarele: "O consecință a absenței lui Iahve din conștiința creștină este tendința de a ne concentra asupra persoanei lui Cristos".  Prin urmare, mulți credincioși nu știu că adevăratul Dumnezeu căruia Isus i-a adresat rugăciunile este o Persoană spirituală care are un nume: IEHOVA.

(Ioan 12:27–28) . . .Tată, salvează-mă de ceasul acesta! Totuși, pentru aceasta am venit la ceasul acesta. 28 Tată, glorifică-ți numele!“ Atunci din cer s-a auzit un glas: „L-am glorificat și îl voi mai glorifica!“

(Psalmul 83:18) . . .ca să se știe că tu, al cărui nume este Iehova, numai tu ești Cel Preaînalt peste tot pământul!
Stimabile, multa discutie gratis. Ti-am aratat ca Isus nu a folosit niciodata numele YHWH. Niciun vers nu face refrire la importanta pe care o dati voi. Mai ales ca nu vrei sa raspunzi la intrebarile legate de plata pacatului. Nici versurile cu EGO EIMI vad ca nu le-ai citit.

Pe voi cum va scot din manualul iehovistului nu faceti doua parale la studiu. Un vers nu ai studiat, stimabile. Doar repeti studiile bisericii tale.

Edited by zexelica, 20 February 2011 - 03:18.


#48
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postlogic1, on 19th February 2011, 23:23, said:

Numele in Biblie inseamna autoritate. Isus a primit un nume care e mai presus de orice nume. Alta este numele propriu al cuiva, in acest caz al lui Dumnezeu (tetragrama).
Dintre textele citate, doar Ps 83:18 se refera la un nume propriu. Semnificativ este ca desi Isus ca evreu a stiut numele Tatalui (IHWH), nu l-a folosit NICIODATA, pentru ca asa era practica vremii. Un motiv poate fi si faptul ca evreii incercau sa-si "internationalizeze" religia, estompand aspectul national al lui Dumnezeu. Ceea ce au continuat si crestinii. Gresit este ca astazi multi nu stiu nimic despre tetragrama VT.

Isus a folosit numele lui Dumnezeu.
El a citat din (Psalmul 118:26) unde apare numele Iehova „. . .Binecuvântat să fie Cel ce vine în numele lui Iehova! Vă binecuvântăm din casa lui Iehova”.
când a rostit cuvintele din Luca 13:35
(Luca 13:35) 35 Iată! Casa vă este părăsită și lăsată vouă. Vă spun: Nu mă veți mai vedea nicidecum până nu veți zice: «Binecuvântat este cel care vine în numele lui Iehova!»“

A citat din Isaia (Isaia 54:13) „. . .Toți fiii tăi vor fi învățați de Iehova și mare va fi pacea fiilor tăi. . .” când a rostit cuvintele din Ioan 6:45
(Ioan 6:45) . . .Este scris în Profeți: «Toți vor fi învățați de Iehova. . .

În plus, afirmația că "doar Ps 83:18 se referă la un nume propriu", arată că nu prea citești cu atenție Biblia.
Ce spui de Isaia 42:8?
(Isaia 42:8) . . .Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu și gloria mea n-o voi da altuia, nici lauda mea chipurilor cioplite.
sau,
(Exodul 3:15) . . .Apoi Dumnezeu i-a zis din nou lui Moise: „Iată ce să le spui fiilor lui Israel: «Iehova, Dumnezeul strămoșilor voștri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacob, m-a trimis la voi». Acesta este numele meu pe veșnicie și prin el își vor aduce aminte de mine din generație în generație.

Nu mai susțineți idei apostate.  Lăsați-vă îndrumați de cuvântul lui Dumnezeu!

#49
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011
Viața veșnică se află numai în Numele Lui (Ioan 20, 31). Iertarea păcatelor se află numai în Numele Lui (Fap. 10, 43). În fond, tot ce face sau tot ce dăruiește Dumnezeu se înfăptuiește în Numele lui Isus, în care El Se descoperă. Nici un slujitor al lui Dumnezeu nu folosește un titlu sau o formulă, ci întotdeauna Numele. După Cuvîntul Scripturii, aceasta li se potrivește tuturor credincioșilor: „ și orice faceți, cu cuvîntul sau cu fapta, să faceți totul în Numele Domnului Isus, și mulțumiți prin El, lui Dumnezeu Tatăl” (Col. 3, 17).

Vine ziua în care orice genunchi se va apleca în Numele lui Isus-Iahshua și orice limbă va mărturisi că El este Domnul-Iahveh (Fil. 2, 10-11). În Apoc. 21 ni se relatează: „ ,Iată cortul lui Dumnezeu cu oamenii! El va locui cu ei, și ei vor fi poporul Lui, și Dumnezeu însuș va fi cu ei. El va fi Dumnezeul lor. El va șterge orice lacrimă din ochii lorȘi moartea nu va mai fi. Nu va mai fi nici tînguire, nici țipăt, nici durere, pentru că lucrurile dintîi au trecut.‘ Cel ce ședea pe scaunul de domnie a zis: ‘Iată Eu fac toate lucrurile noi.’ și a adăugat: ‘Scrie, fiindcă aceste cuvinte sînt vrednice de crezut și adevărate.’. Apoi mi-a zis: ‘S-a isprăvit! EU SÎNT Alfa și Omega, Începutul și Sfîrșitul. Celui ce îi este sete, îi voi da să bea fără plată din izvorul apei vieții. Cel ce va birui, va moșteni aceste lucruri. Eu voi fi Dumnezeul lui, și el va fi fiul Meu’ ” (vers. 3-7).

#50
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Isus a folosit numele lui Dumnezeu.
El a citat din (Psalmul 118:26) unde apare numele Iehova „. . .Binecuvântat să fie Cel ce vine în numele lui Iehova! Vă binecuvântăm din casa lui Iehova”.

So I want you to know that no one speaking by the Spirit of God will curse Jesus, and no one can say Jesus is Lord, except by the Holy Spirit.1Cor 12.3

‘Iată Eu fac toate lucrurile noi.’ și a adăugat: ‘Scrie, fiindcă aceste cuvinte sînt vrednice de crezut și adevărate.’. Apoi mi-a zis: ‘S-a isprăvit! EU SÎNT Alfa și Omega, Începutul și Sfîrșitul. Celui ce îi este sete, îi voi da să bea fără plată din izvorul apei vieții. Cel ce va birui, va moșteni aceste lucruri. Eu voi fi Dumnezeul lui, și el va fi fiul Meu’ ” (vers. 3-7).

Edited by obadia, 20 February 2011 - 09:33.


#51
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 20th February 2011, 06:25, said:

Isus a folosit numele lui Dumnezeu.
El a citat din (Psalmul 118:26) unde apare numele Iehova „. . .Binecuvântat să fie Cel ce vine în numele lui Iehova! Vă binecuvântăm din casa lui Iehova”.
când a rostit cuvintele din Luca 13:35
(Luca 13:35) 35 Iată! Casa vă este părăsită și lăsată vouă. Vă spun: Nu mă veți mai vedea nicidecum până nu veți zice: «Binecuvântat este cel care vine în numele lui Iehova!»“
OK, atunci THEOS este YHWH. Iar in Ioan 1:1 Cuvantul este Dumnezeu, iar Hristos este Cuvantul, deci Hristos este YHWH, cum de altfel si scrie:

Isaia 43

11Eu, Eu sînt Domnul, și afară de Mine nu este niciun Mîntuitor!

#52
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 18th February 2011, 08:49, said:

Tu Așa cum putem vedea, Numele Tatălui este Numele Fiului, ?... a moștenit un Nume? (Evrei 1, 4).


Deci dupa turn (-ul de veghe )numai numele  ?

Coloseni 2:9  Căci în El locuiește trupește toată plinătatea Dumnezeirii.



πλήρωμα plērōma      fullness, a filling up

Nu mai bine schimbi turnul subred cu unul din STANCA = Hristos: 1 Corinteni 10:4  



Psalmi 94:22  Dar Domnul este turnul meu de scăpare,Dumnezeul meu este stînca mea de adăpost.

Edited by husand, 20 February 2011 - 13:35.


#53
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View PostEugen3, on 19th February 2011, 21:12, said:

David Clines scria într-un eseu al său următoarele: "O consecință a absenței lui Iahve din conștiința creștină este tendința de a ne concentra asupra persoanei lui Cristos". Prin urmare, mulți credincioși nu știu că adevăratul Dumnezeu căruia Isus i-a adresat rugăciunile este o Persoană spirituală care are un nume: IEHOVA.
Domnule Eugen. Spusele de mai sus sunt foarte importante, insa poate ca eu le inteleg altfel decit dumneata. Decalogul si Tanachul ne invata despre unicitarea lui Dumnezeu. Ca urmare evreii nu au icoane de sfinti in sinagogile lor. Pentru evrei un mesia este un uns. Curti regale europene au inlocuit festivitatea ungerii cu ulei de masline cu ceva mai putin umed, insa ceea ce vreau eu sa spun aici este ca acei unsi nu sunt considerati sfinti in iudaism, ci doar proroci si eu au fost in numar mare. Oricum ei nu sunt obiectul rugilor si inchinaciunilor, ci doar Dumnezeu. Ca noi IL numim asa sau altfel nu are importanta, caci numele LUI nu este cunoscut.

View Postzexelica, on 20th February 2011, 13:08, said:

OK, atunci THEOS este YHWH. Iar in Ioan 1:1 Cuvantul este Dumnezeu, iar Hristos este Cuvantul, deci Hristos este YHWH, cum de altfel si scrie:

Isaia 43

11Eu, Eu sînt Domnul, și afară de Mine nu este niciun Mîntuitor
Dupa cum am spus mai sus: Mintuitor este numai Dumnezeu si asa si scrie mai sus. Cuvintul LUI poate fi explicat poporului de catre oricine care are suficienta intelepciune pentru a-l intelege. In decursul istoriei umane au existat si inselatori si Tanachul ne invata sa ne ferim de vorbele lor. In cartea sfinta exista criterii clare dupa care poate fi recunoscut marele Mesia si nimeni pina acum nu a indeplinit cerintele. Totusi au existat prooroci, insa ei nu au fost "unsi".

PS: pentru a clarifica notiunea de "uns": a unge in ebraica se traduce prin "masha" si de aici cuvintul mesia in alte limbi. Astfel de mesia au fost regii David si Solomon, insa ei nu au fost considerati mintuitori si nimeni nu se roaga la ei si nici la Ilie sau Isaia. Dumnezeul unicul este spirit si EL este nevazut. Crestinii au vrut ceva palpabil si au inventat icoanele si sfintii si vedem folosirea aceste metode si la religiile premergatoare iudaismului, insa nu in islam sau iudaism.

View Posthusand, on 20th February 2011, 13:27, said:

Nu mai bine schimbi turnul subred cu unul din STANCA = Hristos: 1 Corinteni 10:4
Decit turn, vezi turnul din Babilon, mai bine sa ne rugam DIRECT Domnului fiecare dupa puterea si stiinta lui.

#54
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008

View PostEugen3, on 20th February 2011, 06:25, said:

Isus a folosit numele lui Dumnezeu.
El a citat din (Psalmul 118:26) unde apare numele Iehova „. . .Binecuvântat să fie Cel ce vine în numele lui Iehova! Vă binecuvântăm din casa lui Iehova”.
când a rostit cuvintele din Luca 13:35
(Luca 13:35) 35 Iată! Casa vă este părăsită și lăsată vouă. Vă spun: Nu mă veți mai vedea nicidecum până nu veți zice: «Binecuvântat este cel care vine în numele lui Iehova!»“

A citat din Isaia (Isaia 54:13) „. . .Toți fiii tăi vor fi învățați de Iehova și mare va fi pacea fiilor tăi. . .” când a rostit cuvintele din Ioan 6:45
(Ioan 6:45) . . .Este scris în Profeți: «Toți vor fi învățați de Iehova. . .

În plus, afirmația că "doar Ps 83:18 se referă la un nume propriu", arată că nu prea citești cu atenție Biblia.
Ce spui de Isaia 42:8?
(Isaia 42:8) . . .Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu și gloria mea n-o voi da altuia, nici lauda mea chipurilor cioplite.
sau,
(Exodul 3:15) . . .Apoi Dumnezeu i-a zis din nou lui Moise: „Iată ce să le spui fiilor lui Israel: «Iehova, Dumnezeul strămoșilor voștri, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacob, m-a trimis la voi». Acesta este numele meu pe veșnicie și prin el își vor aduce aminte de mine din generație în generație.

Nu mai susțineți idei apostate.  Lăsați-vă îndrumați de cuvântul lui Dumnezeu!

Eugen3, esti sub prejudecata doctrinei, desi esti foarte bine pregatit. Nu poti veni cu citate VT ca sa demonstrezi ca Isus a folosit tetragrama. Arata un caz in care Isus a mentionat numele divin in vorbirea uzuala, sau in rugaciune. Nu exista! Compara statistic cu practica VT. Vei fi socat! Cat despre citate, nu putem dovedi ca Isus, si mai tarziu scriitorii NT, nu au citat din Septuaginta si ca in aceasta numele divin nu era deja inlocuit. Sa luam ca exemplu versetele tale:

Psalm 118:26 Isus inlocuieste IHWH cu Domnul pentru ca asa scrie in Septuaginta din care citeaza.
Isaia 54:13 Isus inlocuieste IHWH cu Dumnezeu pentru ca asa scrie in Septuaginta din care citeaza.

Eu nu sunt de acord cu aversiunea crestinatatii impotriva tetragramei, dar nici sa nu exageram cu contrariul. Simpla cunoastere sau insusire a numelui nu ne justifica dreptatea in celelalte afirmatii.

Apropo, cand am spus ca doar Ps 83:18 se referă la un nume propriu, am inteles dintre cele trei texte aduse de tine, nu din intreaga Biblie. Reciteste postul. De ce sa spui ca eu nu am citit (Biblia) sau ca am idei apostate atunci cand cer argumente? Cu respect!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate