Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Este Duhul Sfânt menționat în Biblie Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1253 replies to this topic

#1
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Care este părerea voastră în legătură cu Duhul Sfânt?  Este sau nu Dumnezeu?

#2
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

 Eugen3, on 9th February 2011, 12:39, said:

Care este părerea voastră în legătură cu Duhul Sfânt?  Este sau nu Dumnezeu?

Ioan 4:24
Dumnezeu este Duh; și cine se închină Lui, trebuie să I se închine în duh și în adevăr."

#3
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 obadia, on 9th February 2011, 16:54, said:

Ioan 4:24
Dumnezeu este Duh; și cine se închină Lui, trebuie să I se închine în duh și în adevăr."

Dacă există într-adevăr "TRINITATE", cuvânt care nu apare în Biblie, vreau să-i văd pe cei care susțin cu înflăcărare această doctrină ce texte biblice folosesc care să confirme că Duhul Sfânt, sau Spiritul Sfânt este o persoană spirituală și implicit unul din cei trei dumnezei.

#4
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 9th February 2011, 11:39, said:

Care este părerea voastră în legătură cu Duhul Sfânt?  Este sau nu Dumnezeu?
O intrebare tampita din partea unui crestin.

#5
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 11th February 2011, 10:59, said:

O intrebare tampita din partea unui crestin.

Ai un răspuns "inteligent" pentru această întrebare tâmpită?

#6
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

 Eugen3, on 11th February 2011, 10:56, said:

Dacă există într-adevăr "TRINITATE", cuvânt care nu apare în Biblie, vreau să-i văd pe cei care susțin cu înflăcărare această doctrină ce texte biblice folosesc care să confirme că Duhul Sfânt, sau Spiritul Sfânt este o persoană spirituală și implicit unul din cei trei dumnezei.

Dumnezeu este Duh ,nu sunt trei dumnezei ci Unul care s-a manifestat pe pamant in Fiul .Daca ar fi Tatal o persoana distincta de Duhul Sfant ,atunci Fiul Omului ar avea 2 tati .

Matei 1:18
Iar nașterea lui Isus Hristos a fost așa: Maria, mama Lui, era logodită cu Iosif; și înainte ca să locuiască ei împreună, ea s-a aflat însărcinată de la Duhul Sfânt.

Se intelege clar ca Dumnezeu Tatal este insusi Duhul Sfant ,asa ca pica varianta trinitara .

#7
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 obadia, on 11th February 2011, 16:11, said:

Dumnezeu este Duh ,nu sunt trei dumnezei ci Unul care s-a manifestat pe pamant in Fiul .Daca ar fi Tatal o persoana distincta de Duhul Sfant ,atunci Fiul Omului ar avea 2 tati .

Matei 1:18
Iar nașterea lui Isus Hristos a fost așa: Maria, mama Lui, era logodită cu Iosif; și înainte ca să locuiască ei împreună, ea s-a aflat însărcinată de la Duhul Sfânt.

Se intelege clar ca Dumnezeu Tatal este insusi Duhul Sfant ,asa ca pica varianta trinitara .

Hmmm ... Explicația asta nu va fi pe placul tuturor.  Și eu o împărtășesc, în sensul înțelesului corect din scripturi.  Este mai degrabă forța lui Dumnezeu în acțiune ...
Forța activă a lui Dumnezeu, nu o persoană spirituală .... Fa 2:2, 3, 33; Ioa 14:17
Folosit la creare, a inspirat Biblia etc. .... Ge 1:2; Eze 11:5

Edited by Eugen3, 11 February 2011 - 16:59.


#8
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011
Nu este doar forta activa sau puterea lui Dumnezeu ,este insusi Dumnezeul invizibil ca plinatate de calitati ,iar toate aceste calitati le-a manifestat printr-o persoana :Isus Cristos!

Coloseni 2:9
Căci în El locuiește trupește toată plinătatea Dumnezeirii.

Edited by obadia, 11 February 2011 - 17:13.


#9
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 obadia, on 11th February 2011, 17:13, said:

Nu este doar forta activa sau puterea lui Dumnezeu ,este insusi Dumnezeul invizibil ca plinatate de calitati ,iar toate aceste calitati le-a manifestat printr-o persoana :Isus Cristos!

Coloseni 2:9
Căci în El locuiește trupește toată plinătatea Dumnezeirii.



(Faptele 2:33) . . .Și, fiindcă a fost înălțat la dreapta lui Dumnezeu și a primit de la Tatăl spiritul sfânt promis, el a turnat ceea ce vedeți și auziți.
(Ioan 20:21–22) . . .Așa cum Tatăl m-a trimis pe mine, așa vă trimit și eu pe voi“. 22 Și, după ce a spus aceasta, a suflat peste ei și le-a zis: „Primiți spirit sfânt!
(Luca 1:41) . . .Elisabeta s-a umplut de spirit sfânt. . .
(Faptele 4:31) . . .După ce au făcut această implorare, locul în care erau adunați s-a zguduit și toți s-au umplut de spirit sfânt și vorbeau cuvântul lui Dumnezeu cu îndrăzneală. . .

Indiciile Bibliei arată mai degrabă că spiritul sfânt se referă la puterea activă a lui Dumnezeu decât la Dumnezeu însuși.

#10
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

 Eugen3, on 11th February 2011, 17:20, said:

(Faptele 2:33) . . .Și, fiindcă a fost înălțat la dreapta lui Dumnezeu și a primit de la Tatăl spiritul sfânt promis, el a turnat ceea ce vedeți și auziți.
(Ioan 20:21–22) . . .Așa cum Tatăl m-a trimis pe mine, așa vă trimit și eu pe voi“. 22 Și, după ce a spus aceasta, a suflat peste ei și le-a zis: „Primiți spirit sfânt!
(Luca 1:41) . . .Elisabeta s-a umplut de spirit sfânt. . .
(Faptele 4:31) . . .După ce au făcut această implorare, locul în care erau adunați s-a zguduit și toți s-au umplut de spirit sfânt și vorbeau cuvântul lui Dumnezeu cu îndrăzneală. . .

Indiciile Bibliei arată mai degrabă că spiritul sfânt se referă la puterea activă a lui Dumnezeu decât la Dumnezeu însuși.

Dumnezeu este Duh. Dumnezeu este Lumină. Dumnezeu este Viață. În această plinătate de Duh și Lumină, El era singur. Nimeni nu L-a văzut astfel.
Cel ce Se descoperă devenind activ, în afara acestei plinătăți de Lumină eternă, adică Dumnezeu ca Logos - Iahveh, Cel ce lucrează și umblă, Cel care a devenit mai tîrziu trup și a luat chip de Fiu. Ca Iahveh,Cuvîntul (Logos) și Duhul lui Dumnezeu au lucrat împreună de la început, în chip armonios, în Creație și răscumpărare. Creația a venit la existență prin Cuvîntul vorbit. Dar viața putea să apară numai prin colaborarea Duhului care este Dumnezeu in forma invizibila si Omniprezenta.

#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 11th February 2011, 11:25, said:

Ai un răspuns "inteligent" pentru această întrebare tâmpită?
Cine citeste Scriptura si nu brosurica bisericii lui, stie ca Duhul este Dumnezeu.

#12
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 11th February 2011, 18:52, said:

Cine citeste Scriptura si nu brosurica bisericii lui, stie ca Duhul este Dumnezeu.

Tocmai asta așteptam de la tine.  Câteva dovezi din scriptură care să confirme că Duhul este Dumnezeu. Nu generalități.

#13
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

 Eugen3, on 13th February 2011, 14:17, said:

Tocmai asta așteptam de la tine.  Câteva dovezi din scriptură care să confirme că Duhul este Dumnezeu. Nu generalități.
Dumnezeu este Duh; și cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh și în adevăr." Ioan 4:24

Căci Domnul este Duhul; și unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia. 2 Corinteni 3:17

#14
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Vali29, on 13th February 2011, 17:38, said:

Dumnezeu este Duh; și cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh și în adevăr." Ioan 4:24

Căci Domnul este Duhul; și unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia. 2 Corinteni 3:17

Scuze Vali, dar aceste versete scot în evidență natura lui Dumnezeu, arată ce fel de persoană este Dumnezeu, o persoană spirituală.  
Nu prezintă Duhul Sfânt ca pe o persoană distincă, separată de Dumnezeu.  Despre asta vorbeam.  Până acuma nu a putut nimeni să dovedească "trinitatea", cu dovezi solide din Biblie.

#15
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 13th February 2011, 14:17, said:

Tocmai asta așteptam de la tine.  Câteva dovezi din scriptură care să confirme că Duhul este Dumnezeu. Nu generalități.
Ioan 4

24Dumnezeu este Duh; și cine se închină Lui, trebuie să I se închine în duh și în adevăr.``

Apocalipsa 3:7
Îngerului Bisericii din Filadelfia scrie -i: ,,Iată ce zice Cel Sfînt, Cel Adevărat, Celce ține cheia lui David, Celce deschide, și nimeni nu va închide, Celce închide, și nimeni nu va deschide:

Apocalipsa 4:8
Fiecare din aceste patru făpturi vii avea cîte șase aripi, și erau pline cu ochi de jur împrejur și pe dinlăuntru. Zi și noapte, ziceau fără încetare: ,,Sfînt, Sfînt, Sfînt, este Domnul Dumnezeu, Cel Atotputernic, care era, care este, care vine!``

Dumnezeu este Duh si se numesti si Sfant. Deci Duh Sfant este Dumnezeu, nu Sharil Taze Rasăl, ucigă-l toaca.

#16
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 13th February 2011, 19:10, said:

Scuze Vali, dar aceste versete scot în evidență natura lui Dumnezeu, arată ce fel de persoană este Dumnezeu, o persoană spirituală.  
Nu prezintă Duhul Sfânt ca pe o persoană distincă, separată de Dumnezeu.  Despre asta vorbeam.  Până acuma nu a putut nimeni să dovedească "trinitatea", cu dovezi solide din Biblie.


Daca privesti scriptura Dumnezeu numeste Duhul si Duhul Meu dupa cum numeste pe Hristos Fiul Meu deasemenea pe ni ne numeste copii lui. Daca santem ai lui Dumnezeu cum nu santem una cu El ?

Evrei 2:11  Căci Cel ce sfințește și cei ce sînt sfințiți, sînt dintr-unul. De aceea, Lui nu-I este rușine să-i numească frați,

Mai mult>

Ioan 14:20  În ziua aceea, veți cunoaște că Eu sînt în Tatăl Meu, că voi sînteți în Mine, și că Eu sînt în voi.  

Ioan 10:30  Eu și Tatăl.
una sîntem

Deci daca Dumnezeu vorbeste separat de fiecare dupa tine nu exista ?

Nu mai bine vorbesti Cuvantul decat doctrina falsa a religiei tale ?

Edited by husand, 14 February 2011 - 01:32.


#17
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 14th February 2011, 01:30, said:

Daca privesti scriptura Dumnezeu numeste Duhul si Duhul Meu dupa cum numeste pe Hristos Fiul Meu deasemenea pe ni ne numeste copii lui. Daca santem ai lui Dumnezeu cum nu santem una cu El ?

Evrei 2:11  Căci Cel ce sfințește și cei ce sînt sfințiți, sînt dintr-unul. De aceea, Lui nu-I este rușine să-i numească frați,

Mai mult>

Ioan 14:20  În ziua aceea, veți cunoaște că Eu sînt în Tatăl Meu, că voi sînteți în Mine, și că Eu sînt în voi.  

Ioan 10:30  Eu și Tatăl.
una sîntem

Deci daca Dumnezeu vorbeste separat de fiecare dupa tine nu exista ?

Nu mai bine vorbesti Cuvantul decat doctrina falsa a religiei tale ?

Vorbeam despre Duhul Sfânt.  Textul din Ioan 10:30 pe care l-ai menționat nu pomenește nimic de Duhul Sfânt.


(Faptele 7:55–56) . . .Dar el, fiind plin de spirit sfânt, s-a uitat țintă la cer și a văzut gloria lui Dumnezeu și pe Isus stând la dreapta lui Dumnezeu 56 și a zis: „Iată, văd cerurile deschise și pe Fiul omului stând la dreapta lui Dumnezeu!. . .  
        Unde era Duhul Sfânt?
(1 Corinteni 11:3) . . .Dar vreau să știți aceasta: capul oricărui bărbat este Cristos, capul femeii este bărbatul și capul lui Cristos este Dumnezeu.
Acest verset vorbește despre principiul autorității.  Nu ar fi logic să fie menționat și Duhul Sfânt dacă ar fi într-adevăr un Dumnezeu distinct de Isus și de cel care a creat toate lucrurile?

Ideea de bază era, care versete din Biblie dovedesc că Duhul Sfânt este o persoană spirituală?  Nu vorbesc majoritatea de "trei persoane" într-un singur Dumnezeu?  
Observi că folosesc versete din Biblie, nu "doctrina falsă a religiei pe care o practic".
Încearcă să faci și tu la fel.

#18
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 14th February 2011, 10:10, said:

Vorbeam despre Duhul Sfânt.  Textul din Ioan 10:30 pe care l-ai menționat nu pomenește nimic de Duhul Sfânt.
Eu ti-am dat versuri directe: Dumnezeu e Duh si Dumnezeu este Sfant. Duh Sfant este Dumnezeu, precum si Dumnezeu Atotputernicul tot Dumnezeu este. Sfant este un atribut al Sau.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate