Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Este Duhul Sfânt menționat în Biblie Dumnezeu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1253 replies to this topic

#55
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

PS: pentru a clarifica notiunea de "uns": a unge in ebraica se traduce prin "masha" si de aici cuvintul mesia in alte limbi. Astfel de mesia au fost regii David si Solomon, insa ei nu au fost considerati mintuitori si nimeni nu se roaga la ei si nici la Ilie sau Isaia. Dumnezeul unicul este spirit si EL este nevazut. Crestinii au vrut ceva palpabil si au inventat icoanele si sfintii si vedem folosirea aceste metode si la religiile premergatoare iudaismului, insa nu in islam sau iudaism.

Asta poti sa o scrii pe topicul ortodox sau catolic !
Evreii de azi nu se inchina la icoane ci la BANI !Evreii autentici nu pot locuii intr-o tara cu sodomiti si lezbiene .Daca nu -L acceptati pe Mesiah ,atunci respectati Legea Mozaica ;

Leviticul 20:13
Dacă un om se culcă cu un om cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiți cu moartea, sângele lor să cadă asupra lor.

Leviticul 20:10
Dacă un om preacurvește cu o femeie măritată, dacă preacurvește cu nevasta aproapelui său, omul acela și femeia aceea preacurvari să fie pedepsiți cu moartea.

Astept sa vad cand respectati Legea mozaica ....

#56
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 obadia, on 20th February 2011, 20:21, said:

Astept sa vad cand respectati Legea mozaica ....

Nu poate respecta cineva despre care Cuvantulo spune ca a murit.

Romani 7:9  Odinioară, fiindcă eram fără Lege, trăiam; dar cînd a venit porunca, păcatul a înviat, și eu am murit.  


Ce sa implineasca un om mort ?

#57
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 21st February 2011, 13:22, said:

Nu poate respecta cineva despre care Cuvantulo spune ca a murit.

Romani 7:9  Odinioară, fiindcă eram fără Lege, trăiam; dar cînd a venit porunca, păcatul a înviat, și eu am murit.  


Ce sa implineasca un om mort ?

(Romani 10:4) . . .Căci Cristos este sfârșitul Legii, pentru ca oricine manifestă credință să dobândească dreptatea.
(Romani 7:6) Dar acum am fost eliberați de sub Lege, fiindcă am murit față de cea care ne ținea legați, ca să fim sclavi într-un sens nou, prin spirit, și nu în sensul vechi, prin codul scris.
(Efeseni 2:15) Prin carnea sa a înlăturat dușmănia, Legea, care consta din porunci și decrete, pentru ca din cele două popoare să creeze, în unitate cu el, un singur om nou, făcând pace,
(Coloseni 2:14) și a șters documentul scris de mână care consta din decrete și care era împotriva noastră. El l-a îndepărtat din cale pironindu-l pe stâlpul de tortură.

În prezent, adevărații creștini trăiesc după legea lui Cristos.

#58
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Eugen3, on 25th February 2011, 11:21, said:

În prezent, adevărații creștini trăiesc după legea lui Cristos.
Nu te supara: poti sa-mi spui si mie care e Legea aia "a lui Christos"? Nu de alta, dar in profetia facuta cu privire la Noul Legamant, e scris taman altceva:"voi pune Legea Mea inauntrul lor..."(Ier.31.31). Si treaba asta o zice YHWH Insusi.Adica e vorba de Legea lui YHWH, nu de a lui Christos. Si dupa cum sustii si tu, YHWH sunt personaje diferite.
Cum sta atunci treaba? :rolleyes:

#59
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Dude_2nd, on 26th February 2011, 16:36, said:

Nu te supara: poti sa-mi spui si mie care e Legea aia "a lui Christos"? Nu de alta, dar in profetia facuta cu privire la Noul Legamant, e scris taman altceva:"voi pune Legea Mea inauntrul lor..."(Ier.31.31). Si treaba asta o zice YHWH Insusi.Adica e vorba de Legea lui YHWH, nu de a lui Christos. Si dupa cum sustii si tu, YHWH sunt personaje diferite.
Cum sta atunci treaba? :rolleyes:

(1 Corinteni 9:21) . . .sunt sub legea lui Cristos. . .
(Ioan 13:34) Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiți unii pe alții; așa cum v-am iubit eu, așa să vă iubiți și voi unii pe alții.
(Galateni 6:2) Continuați să vă purtați poverile unii altora și astfel veți împlini legea lui Cristos.
(Ioan 15:12) Iată porunca mea: să vă iubiți unii pe alții așa cum v-am iubit eu.
(1 Ioan 4:21) Și avem de la el porunca aceasta: cine-l iubește pe Dumnezeu să-și iubească și fratele.

Asta e legea lui Cristos, sub care se afla Pavel, și de altfel sub care se află toți creștinii adevărați.

#60
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Eugen3, on 26th February 2011, 18:47, said:

Asta e legea lui Cristos, sub care se afla Pavel, și de altfel sub care se află toți creștinii adevărați.
Tu faci diferenta intre Legea lui Dumnezeu si cea a lui Christos?Prin ce se diferentiaza?
Pavel spune:"Dupa omul dinauntru, imi place Legea lui Dumnezeu..."(Rom.).

#61
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Mi se pare ciudat ca unii nu pot "intelege" Duhul Sfant si Dumnezeu.
Probabul sunt atei si nu pot intelege nici existenta unui Suflet/Constiinte in Persoana lor, de aia nu pot acepta ca Duhul Sfant este simultan Dumnezeu dar si separat.
La fel cum Constiinta mea este separata de mine ca persoana fizica, dar sunt eu in ambele ipostaze...

Edited by SuperDuper, 26 February 2011 - 19:58.


#62
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 SuperDuper, on 26th February 2011, 19:56, said:

Mi se pare ciudat ca unii nu pot "intelege" Duhul Sfant si Dumnezeu.
Probabul sunt atei si nu pot intelege nici existenta unui Suflet/Constiinte in Persoana lor, de aia nu pot acepta ca Duhul Sfant este simultan Dumnezeu dar si separat.
La fel cum Constiinta mea este separata de mine ca persoana fizica, dar sunt eu in ambele ipostaze...

Asta e pură filozofie.  Ce este Conștiința?  În ce fel este separată de tine?  

Adevărul se bazează pe argumente scripturale nu pe filozofii omenești.  

Ce este spiritul sfânt?
Forța activă a lui Dumnezeu, nu o persoană .... Fa 2:2, 3, 33; Ioa 14:17
Folosit la creare, a inspirat Biblia etc. .... Ge 1:2; Eze 11:5
Membrii corpului lui Cristos: născuți din spirit, unși cu spirit .... Ioa 3:5?8; 2Co 1:21, 22
Dă putere, conduce azi poporul lui Dumnezeu .... Ga 5:16, 18


(Ioan 20:22) . . .după ce a spus aceasta, a suflat peste ei și le-a zis: ?Primiți spirit sfânt!
(Faptele 1:8) . . .veți primi putere când spiritul sfânt va veni peste voi. . .
(Faptele 2:33) . . .fiindcă a fost înălțat la dreapta lui Dumnezeu și a primit de la Tatăl spiritul sfânt promis, el a turnat ceea ce vedeți și auziți.


Așa că, Duhul sfânt nu poate fi SIMULTAN Dumneze, dar și SEPARAT.  

Duhul Sfânt nu este prezentat niciodată în scripturi ca O PERSOANĂ SPIRITUALĂ DISTINCTĂ.

(Faptele 7:56) . . .Iată, văd cerurile deschise și pe Fiul omului stând la dreapta lui Dumnezeu. . . (Duhul Sfânt unde era?)
(1 Corinteni 11:3) . . .Dar vreau să știți aceasta: capul oricărui bărbat este Cristos, capul femeii este bărbatul și capul lui Cristos este Dumnezeu. . .
Versetul din Corinteni prezintă principiul autorității.  Sunt menționați bărbatul, Cristos și Dumnezeu.  Dacă se vorbește despre autoritate, nu ar trebui să se vorbească și despre Duhul Sfânt?

Deci, înțelegi tu într-adevăr ce este Duhul sau Spiritul Sfânt?

Edited by Eugen3, 26 February 2011 - 20:14.


#63
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 26th February 2011, 20:13, said:

Deci, înțelegi tu într-adevăr ce este Duhul sau Spiritul Sfânt?

Zici ca intelegi ?

NU cred. Duhul Sfant nu neaga pe Isus ca fiind in Dumnezeu.

Insusi David, fiind insuflat de Duhul Sfant, a zis: "Domnul a zis Domnului meu: "Sezi

la dreapta Mea, pana voi pune pe vrajmasii Tai sub picioarele Tale."

#64
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 Eugen3, on 26th February 2011, 13:13, said:

Asta e pură filozofie. Ce este Conștiința? În ce fel este separată de tine?
In felul in care nu este parte FIZICA a corpului meu, dar este suportata fizic de acesta.
In acelasi fel in care Duhul Sfant este separat de Dumnezeu ca substanta, dar in acelasi timp sunt una si aceeasi "persoana". Si da, putea insufla parte din Spiritul sau Apostolilor, si tuturor celor care Il primesc.
Nu vad neintelegerea.

Edited by SuperDuper, 27 February 2011 - 02:23.


#65
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Ce este spiritul sfânt?
Forța activă a lui Dumnezeu, nu o persoană ...

Sa-ti raspund ca la un copil de gradinita ?
Duhul Sfant este insusi Dumnezeu in forma sa invizibila .(apare ca mangaietor ,calauzitor ,mijlocitor ,invatator ).

Matei 1:20
Dar pe când se gândea el la aceste lucruri, i s-a arătat în vis un înger al Domnului, și i-a zis: "Iosife, fiul lui David, nu te teme să iei la tine pe Maria, nevasta ta, căci ce s-a zămislit în ea, este de la Duhul Sfânt.

Daca ar fi o alta persoana sau forta ,atunci Isus ar avea 2 tati sau 2 dumnezei ca tati .

#66
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 obadia, on 27th February 2011, 08:03, said:

Sa-ti raspund ca la un copil de gradinita ?
Duhul Sfant este insusi Dumnezeu in forma sa invizibila .(apare ca mangaietor ,calauzitor ,mijlocitor ,invatator ).

Matei 1:20
Dar pe când se gândea el la aceste lucruri, i s-a arătat în vis un înger al Domnului, și i-a zis: "Iosife, fiul lui David, nu te teme să iei la tine pe Maria, nevasta ta, căci ce s-a zămislit în ea, este de la Duhul Sfânt.

Daca ar fi o alta persoana sau forta ,atunci Isus ar avea 2 tati sau 2 dumnezei ca tati .


Tocmai asta este.  Dacă Duhul Sfânt ar fi "o persoană spirituală", asemenea lui Isus și a lui Dumnezeu, ar însemna că Isus ar avea doi tați.  
Dar, dacă Spiritul Sfânt este "forța activă a lui Dumnezeu", sau puterea lui Dumnezeu în acțiune, lucrurile se schimbă total.  

(Geneza 1:2) . . .forța activă a lui Dumnezeu se mișca încoace și încolo pe suprafața apelor.
(Ezechiel 11:5) . . .Atunci spiritul lui Iehova a coborât peste mine, și el mi-a mai zis: „Spune: «Iată ce a zis Iehova: „Ați vorbit bine, casă a lui Israel; știu ce vă trece prin minte. . .
(Faptele 2:4) . . .Toți s-au umplut de spirit sfânt și au început să vorbească în alte limbi. . .
(Faptele 4:31) . . .După ce au făcut această implorare, locul în care erau adunați s-a zguduit și toți s-au umplut de spirit sfânt și vorbeau cuvântul lui Dumnezeu cu îndrăzneală.

Lasă chestia cu grădinița, că nu merge ...
Uite ce spune David:
(Psalmul 51:11) . . .Nu mă respinge dinaintea feței tale! Nu lua de la mine spiritul tău sfânt!
David vorbea despre forța activă a lui Dumnezeu, nu despre Dumnezeu însuși.

(Isaia 63:11) . . .Unde este Cel care a pus spiritul Său sfânt în el,
(Luca 2:26) . . .Dumnezeu îi dezvăluise prin spiritul sfânt că nu va vedea moartea înainte de a-l vedea pe Cristosul lui Iehova. . .

#67
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Tocmai asta este. Dacă Duhul Sfânt ar fi "o persoană spirituală", asemenea lui Isus și a lui Dumnezeu, ar însemna că Isus ar avea doi tați.
Dar, dacă Spiritul Sfânt este "forța activă a lui Dumnezeu", sau puterea lui Dumnezeu în acțiune, lucrurile se schimbă total.

Cum intelegi :"Tatal este in Mine si Eu sunt in Tatal "!<<<Tatal din Mine face aceste lucruri >>>?

Poate locuii o persoana in alta persoana?
Dumnezeu este Duh ,nu este persoana .

Dumnezeu era in Hristos sub forma Duhului Sfant ,e prea greu ptr cei spalati pe creier de WTC.

#68
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 obadia, on 27th February 2011, 15:18, said:

Cum intelegi :"Tatal este in Mine si Eu sunt in Tatal "!<<<Tatal din Mine face aceste lucruri >>>?

Poate locuii o persoana in alta persoana?
Dumnezeu este Duh ,nu este persoana .

Dumnezeu era in Hristos sub forma Duhului Sfant ,e prea greu ptr cei spalati pe creier de WTC.


Sunt în unitate.  Lucrează împreună pentru realizarea aceluiași scop:
(Ioan 10:37–38) . . .Dacă nu fac lucrările Tatălui meu, să nu mă credeți. 38 Dar, dacă le fac, chiar dacă nu mă credeți pe mine, credeți lucrările, ca să știți și să cunoașteți că Tatăl este în unitate cu mine și eu sunt în unitate cu Tatăl“.

(Ioan 12:49) . . .n-am vorbit de la mine, ci Tatăl, care m-a trimis, mi-a poruncit ce să spun și ce să vorbesc. . .

(Ioan 14:10–11) . . .Nu crezi că eu sunt în unitate cu Tatăl și că Tatăl este în unitate cu mine? Lucrurile pe care vi le spun nu le spun de la mine, ci Tatăl, care rămâne în unitate cu mine, își face lucrările. 11 Credeți-mă că eu sunt în unitate cu Tatăl și că Tatăl este în unitate cu mine. . .

(Ioan 10:38) Dar, dacă le fac, chiar dacă nu mă credeți pe mine, credeți lucrările, ca să știți și să cunoașteți că Tatăl este în unitate cu mine și eu sunt în unitate cu Tatăl“.

Isus s-a rugat ca și apostolii să lucreze în unitate, așa cum Isus și Tatăl său acționau în unitate.  
Când a spus despre apostoli "ca toți să fie una", e clar că nu a vrut să spună că toți sunt "o persoană"!
(Ioan 17:21) pentru ca toți să fie una, așa cum tu, Tată, ești în unitate cu mine și eu sunt în unitate cu tine, ca și ei să fie în unitate cu noi, pentru ca lumea să creadă că tu m-ai trimis.

#69
obadia

obadia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 02.01.2011

Quote

Isus s-a rugat ca și apostolii să lucreze în unitate, așa cum Isus și Tatăl său acționau în unitate.
Când a spus despre apostoli "ca toți să fie una", e clar că nu a vrut să spună că toți sunt "o persoană"!
(Ioan 17:21) pentru ca toți să fie una, așa cum tu, Tată, ești în unitate cu mine și eu sunt în unitate cu tine, ca și ei să fie în unitate cu noi, pentru ca lumea să creadă că tu m-ai trimis.

Dumnezeu nu a zis nici o dată că El ar avea lîngă Sine, în ceruri, un Fiu, pe care l-ar trimite. EL însuși a venit și ne-a adus mîntuirea în Fiul. Semnul de recunoaștere pentru aceasta urma să fie astfel: „ Atunci se vor deschide ochii orbilor, se vor deschide urechile surzilor; atunci șchiopul va sări ca un cerb, și limba mutului va cînta de bucurie.” (Isa. 35, 5-6). Exact ceea ce a fost vestit aici, s-a împlinit în slujba lui Isus Hristos, Domnul nostru: orbii și-au primit vederea, surzii și-au primit auzul, șchiopii au umblat, iar muții și-au primit graiul (Luca 7, 22)!

Același, despre care Moise spunea: „ Cel ce se numește ‘EU SUNT’ , m-a trimis la voi” (Exod 3, 14), Se prezintă cu aceleași cuvinte poporului Israel, pe muntele Sinai: „ Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte poporului Israel, și a zis; ‘EU SUNT Domnul (Iahveh), Dumnezeul tău (Elohim), care te-a scos din țara Egiptului, din casa robiei.’ ” (Exod 20, 1-2). În proorocul Isaia este subliniată această denumire în mod deosebit: „ EU, Domnul (Iahveh), Cel dintîi și același pînă în cele din urmă veacuri.” (Isa. 41, 4). „ EU SUNT" Domnul (Iahveh), acesta este Numele Meu; și slava Mea n-o voi da altuia, nici cinstea Mea idolilor.” (Isa. 42, 8). „ EU, Eu sunt Domnul (Iahveh), și afară de Mine nu este nici un Mîntuitor că "EU SUNT" Dumnezeu.” (Isa. 43, 11-12). „ Așa vorbește Domnul, Împăratul lui Israel și Răscumpărătorul lui, Domnul oștirilor: ‘EU SÎNT Cel dintîi și Cel de pe urmă, și afară de Mine, nu este alt Dumnezeu.’ ” (Isa. 44, 6). „ EU Domnul, am făcut toate aceste lucruri.” (vers. 24). În capitolul 45 se spune: „ EU SÎNT Domnul, și nu mai este altul, afară de Mine nu este Dumnezeu EU SUNT Domnul și nu este altul.” (vers. 5-6). „ EU SUNT Cel dintîi, și tot Eu sînt și Cel de pe urmă, Mîna Mea a întemeiat pămîntul și dreapta Mea a întins cerurile.” (Isa. 48, 12-13).

Domnul Isus le zice fariseilor si azi ;
24. De aceea v-am spus că veți muri în păcatele voastre; căci, dacă nu credeți că Eu Sunt, veți muri în păcatele voastre.”
25. „Cine ești Tu?” I-au zis ei. Isus le-a răspuns: „Ceea ce de la început vă spun că sunt.”



Cine vrea să-L afle pe Dumnezeu trebuie să-L caute acolo unde El se lasă găsit și trebuie să-L vedem acolo unde El poate fi văzut și trebuie să-L auzim acolo unde este de auzit, adică acolo unde El și-a pus Numele Său și Se descoperă. Singura întîlnire personală a lui Dumnezeu cu omenirea, și de aceea și a omenirii cu Dumnezeu, este în Hristos, Domnul nostru.Taina lui Dumnezeu Tatal ,adica Hristos.

20. Știm că Fiul lui Dumnezeu a venit, și ne-a dat pricepere să cunoaștem pe Cel ce este adevărat. Și noi suntem în Cel ce este adevărat, adică în Isus Hristos, Fiul Lui. El este Dumnezeul adevărat și viața veșnică.

Edited by obadia, 27 February 2011 - 15:40.


#70
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

 Eugen3, on 27th February 2011, 13:57, said:

Tocmai asta este.  Dacă Duhul Sfânt ar fi "o persoană spirituală", asemenea lui Isus și a lui Dumnezeu, ar însemna că Isus ar avea doi tați.  
Dar, dacă Spiritul Sfânt este "forța activă a lui Dumnezeu", sau puterea lui Dumnezeu în acțiune, lucrurile se schimbă total.  

(Geneza 1:2) . . .forța activă a lui Dumnezeu se mișca încoace și încolo pe suprafața apelor.
(Ezechiel 11:5) . . .Atunci spiritul lui Iehova a coborât peste mine, și el mi-a mai zis: „Spune: «Iată ce a zis Iehova: „Ați vorbit bine, casă a lui Israel; știu ce vă trece prin minte. . .
(Faptele 2:4) . . .Toți s-au umplut de spirit sfânt și au început să vorbească în alte limbi. . .
(Faptele 4:31) . . .După ce au făcut această implorare, locul în care erau adunați s-a zguduit și toți s-au umplut de spirit sfânt și vorbeau cuvântul lui Dumnezeu cu îndrăzneală.

Lasă chestia cu grădinița, că nu merge ...
Uite ce spune David:
(Psalmul 51:11) . . .Nu mă respinge dinaintea feței tale! Nu lua de la mine spiritul tău sfânt!
David vorbea despre forța activă a lui Dumnezeu, nu despre Dumnezeu însuși.

(Isaia 63:11) . . .Unde este Cel care a pus spiritul Său sfânt în el,
(Luca 2:26) . . .Dumnezeu îi dezvăluise prin spiritul sfânt că nu va vedea moartea înainte de a-l vedea pe Cristosul lui Iehova. . .
Dumnezeu e Duh! Duhul Sfant este chiar Dumnezeu!

Omniprezent, in cer , pe pamant, in noi, in tot ce vedem si ce nu vedem, este Duhul lui Dumnezeu.

Aceasta este esenta Sa si nu ceva separat!

#71
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Vali29, on 27th February 2011, 15:46, said:

Dumnezeu e Duh! Duhul Sfant este chiar Dumnezeu!

Omniprezent, in cer , pe pamant, in noi, in tot ce vedem si ce nu vedem, este Duhul lui Dumnezeu.

Aceasta este esenta Sa si nu ceva separat!

Vali, chiar nu-l cunoști pe adevăratul Dumnezeu.  Iartă-mă că spun asta așa direct.  

Dumnezeu nu este "omniprezent", în sensul menționat de tine.  Uite adevărul Biblic:
(1 Regi 8:39) . . .ascultă din ceruri, din locul stabil în care locuiești, și iartă! Acționează și dă-i fiecăruia după toate căile lui, pentru că tu îi cunoști inima . . .
(1 Regi 8:43) . . .ascultă din ceruri, din locul stabil în care locuiești, și fă toate lucrurile pentru care te cheamă străinul, pentru ca toate popoarele pământului să ajungă să cunoască numele tău. . .
(2 Cronici 6:33) . . .ascultă din ceruri, din locul stabil în care locuiești, și fă toate lucrurile pentru care te cheamă străinul, pentru ca toate popoarele pământului să cunoască numele tău și să se teamă de tine, așa cum face poporul tău, Israel. . .
(2 Cronici 6:18) . . .Dar va locui oare Dumnezeu cu oamenii pe pământ? Iată! Nici cerul, nici cerurile cerurilor nu pot să te cuprindă, atunci cu cât mai puțin această casă pe care am construit-o eu!

Isus pe apostoli să se roage astfel: ?Tatăl nostru care ești în ceruri?.
Ei trebuiau deci să-și adreseze rugăciunile unei persoane spirituale, lui Iehova, care se află într-un loc precis, în cerurile spirituale (Matei 6:9; 12:50). Această învățătură este în armonie cu modul în care fusese învățat poporul lui Dumnezeu să se roage în vechime. Cele mai vechi scrieri inspirate de Dumnezeu conțin următoarea rugăciune: ?Privește din locașul Tău cel sfânt, din ceruri, și binecuvântează pe poporul Tău?. ? Deuteronomul 26:15.

Adevărul este că SPIRITUL LUI DUMNEZEU, sau puterea sa în acțiune, ajunge peste tot.
Deși Biblia spune despre Dumnezeu că se află într-un loc anume, despre spiritul Său spune că se află pretutindeni. ?Unde mă voi duce departe de Duhul Tău și unde voi fugi departe de fața Ta??, a întrebat psalmistul David (Psalmul 139:7).
Astfel de versete i-au derutat pe unii în așa măsură încât au tras concluzia că Dumnezeu este omniprezent. Însă, dacă luăm în considerare contextul acestui verset, precum și alte versete, reiese clar că, din locuința sa fixă, Iehova își poate trimite spiritul sfânt, sau puterea în acțiune, oriunde în universul material.

Deci, Vali, nu te supăra, dar se pare că trebuie să te uiți mai atent în Biblie.  
Nu mai reda într-un mod mecanic tot ce auzi la alții.  Asigură-te că există o bază biblică pentru toate ideile.  Vezi exemplul Bereenilor:
(Faptele 17:11) . . .Aceștia aveau un caracter mai nobil decât cei din Tesalonic, căci au primit cuvântul cu cea mai mare însuflețire, cercetând cu atenție Scripturile în fiecare zi ca să vadă dacă lucrurile erau așa. . .

Edited by Eugen3, 28 February 2011 - 09:40.


#72
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009
Cunoasterea lui Dumnezeu este  prin Fiul iar Fiul se face decunoscut prin Cuvant si aceasta este experienta daca esti inclus in planul de mantuire , daca nu, nu:

Ioan 7:17  Dacă vrea cineva să facă voia Lui, va ajunge să cunoască dacă învățătura este de la Dumnezeu, sau dacă Eu vorbesc dela Mine


Fara implinirea voi Lui cunoasterea de tip doctrinar  = 0


Luca 10:22 Toate lucrurile Mi-au fost date în mîni de Tatăl Meu; și nimeni nu știe cine este Fiul, afară de Tatăl, nici cine este Tatăl, afară de Fiul și acela căruia vrea

Fiul să i-L descopere.  


Vin imediat religiosi sa contrazica:

- noi putem si doctrina noastra e relevanta..

Fals.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate