Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14703 replies to this topic

#4753
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Făceau locuitorii din zonă reclamație pe motiv de zgomot?   Posted Image   Mult timp barul ăla a fost ceva. Însă-s curios cum arăta în ultimii ani (nu am intrat niciodată pe acolo).
Cam care localuri din București (afară de discoteci) erau preferate de tineri în anii '90 și la începutul anilor '000? În a 2-a jumătate a anilor '000 deja apăreau cele din "Centrul Vechi". Prin 2008 am intrat cu cineva într-unul (pe Lipscani sau Gabroveni) și deși pe atunci eram fumător, cred că au ajuns și ochii să mă usture de la atâta fum de tutun
Deși mai toată lumea are smartophone (telefon inteligent), televizoarele din diverse localuri, dar și din diverse locuri de prestări servicii încă nu sunt un lucru ce aparține de trecut. Că acum majoritatea sunt cu display L.C.D., adevărat.

Vagoanele de dormit ex-DB/DSG aduse pe vremea lui Adrian Năstase. O parte dintre cele înlocuite erau mai noi decât noile vagoane second-hand (ce-i drept, astea sh sunt mai arătoase pe dinăuntru... te simți ca într-un film de epocă) - mai noi de anul 1973. În poza color apare 160, adică viteză maximă de 160 k.m./h, însă din ce am văzut din România sunt de 140 la oră (inclusiv cele cu frână pe disc)... posibil să se fi schimbat niște standarde.
Patul ăla de sus nu l-am văzut vreodată coborât la noi... ce-i drept, e prea în tavan (la alea comuniste era mai jos).

Attached File  Dormitor DB-DSG p1 df_pro-a_0003407_038.jpg   134.77K   16 downloadsAttached File  Dormitor DB-DSG p2 df_pro-a_0003407_039.jpg   222.36K   19 downloadsAttached File  Dormitor DB-DSG p3 df_pro-a_0003407_040.jpg   229.16K   15 downloads

Edited by djl, 11 July 2017 - 15:45.


#4754
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,100
  • Înscris: 20.12.2007
Tinerii in anii 90 in general nu aveau bani si nici nu cautau restaurante. In afara de discotecile de care s-a tot amintit, in Bucuresti au fost un moment in top Odobesti pe Calea Mosilor si Club Transilvania la intersectia cu bvd ex Republicii. Au fost diversi investitori acolo, unii mai naivi ca Botezatu care a si incasat o condamnare cu ocazia asta sau interpusi ai lumii interlope ca Alexandru Raducan

#4755
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Club "Transilvania" îl mai ţin şi eu minte. Era de fapt între Mânutelasa, Carol şi Moşilor. "Odobeşti" existase şi înainte de blocuri; pe ăsta de ce l-au închis?
Când am zis localuri m-am gândit mai mult la terase mai răsărite, cofetării, băruţele mai ieftine... să-mi fie învăţătură de minte ca data viitoare să spun aşa cum trebuie din prima. "McDonald's" ştiu că era considerată o chestie mai elevată pe la începuturi.

#4756
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
in primele luni de la deschidere se statea la coada si peste 1 ora la intrare ptr Mc.

erau multe bodegi improvizate ... pe perioada studentiei am vazut cum au crescut la "propriu" de la luna la luna:
- http://www.shorleyrestaurant.ro/ in primul semestru aveau cateva mese de plastic sub umbrele intr-o curte ... apoi au inceput cu o camera zidita, alta langa, alta deasupra si tot asa .... cand am terminat facultatea erau la cladirea cu etaj de acum;
- http://www.puideurs.ro/ - astai au crescut pe baza clientilor care nu prindeau loc la Shorlei Posted Image
- http://www.clubpiranha.ro/ - si astia au inceput de la mese sub umbrela, apoi cascarabeta de tabla si tot asa ...., norocul lor a fost ca erau gard in gard cu campusul UPB ... si cand au fost interzis total comerrcializarea alcool pe teritoriu campusului erau singura sursa de "racoare" .... bineinteles cu o gaura in gard dispusa stragtegic fix langa aleea dintre salilie de curs si camine Posted Image


mai frecventam "Cocosatu" de la Baneasa, asa la ocazii si "2 Cocosi" .... etc

pana sa inceapa Basescu campania de demolare a buticurilor "mustea" la propriu tot orasul de bodegi improvizate pe orice spatiu disponibil

Edited by Tarzy, 12 July 2017 - 09:09.


#4757
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,100
  • Înscris: 20.12.2007
Cand am lucrat eu in Shorley, cateva zile doar, erau mese puse si pe strada

#4758
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
multi ani au avut "terase" pe trotuare

Aveau la un moment dat (99-2000) o "gorila" in parcare cu tupeu ridicat .... nu permitea parcarea aproape de mese ... se lua in gura cu toata lumea, si daca nu se facea inteles cu gura nu avea nici o jena sa-i pocneasca pe recalcitranti .... indiferent de "valoarea" masinii ..... probabil de aceea la Shorlei nu se "integrau" cocalarii de Dorobanti.

#4759
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 11.10.2006
Le stiu si eu pe cele trei din apropierea Politehnicii. Shorley avea mese si pe partea cu Grupul scolar Ucecom, nu mai stiu daca mai are acum. Tot pe Economu Cezarescu mai era o terasa in curtea unei case, ultima casa pe dreapta cum mergi spre Grozavesti, "Casa alba" parca ii spunea.
Cele din Regie - Pub18, Club Maxx, Dumars, Blue Night, Onix. La Pirania gaura din gard era mai accesibila cand veneai din Politehnica; cand a fost CM de fotbal din 1998 aveau montate televizoare Cromatic sau Telecolor (si acum sunt un must LCD-urile). Cand era un eveniment sportiv de anvergura pe timpul verii cam la fiecare terasa erau 1-2 televizoare cu tub langa care strangea toata clientela (altfel poate era doar unul la bar). Atunci cine voia se dota si cu televizor, acum e nelipsit de la orice terasa..
Prin 1991, cum ieseai spre Regie, pe dreapta (unde se fac niste blocuri acum) era o terasa Tenis Club Amatorul.

Edited by malmoth, 13 July 2017 - 01:12.


#4760
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Vezi că te-ai exprimat puţin greşit... acum sunt must L.C.D.-urile, nu "şi acum sunt must LCD-urile", căci în anii '90 terasele aveau televizoare C.R.T., nu L.C.D. Televizoare LCD pe atunci erau alea portabile... oricum, la diagoanele mari L.C.D.-urile erau slabe rău pe atunci şi extrem de scumpe (un monitor LCD ieftin prin 1998 era cel puţin 800 de Dolari S.U.A.).
<<Cromatic>> aveau diagonala de 67 c.m., faţă de <<Telecolor>> care avea diagonala de 56 c.m. Mai erau alea capitaliste, cu diagonala de 72 c.m. S-au adus în anii '90 şi cu diagoanele mai mari (că au existat C.R.T.-uri şi de 40-42"), dar alea costau foarte mult.
Dar au existat localuri care să aibă şi videocasetofoane în dotare?   Posted Image

Edited by djl, 13 July 2017 - 03:44.


#4761
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,100
  • Înscris: 20.12.2007
Eu cat am lucrat in 2 Mai am avut video la care puneam filme noaptea si venea lumea pe terasa. Dar pe urma au inceput sa apara televiziunile sa aiba program prelungit cu reluarile filmelor noaptea si lumea a renuntat la videouri.

#4762
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Da, televiziunea (prin cablu) a erodat piaţa videocasetofoanelor. Dar tot aveai nevoie de unul dacă doreai să tragi anumite emisiuni sau unele filme care nu erau difuzate decât 1 dată sau de 2 ori. Ori anumite videoclipuri (că după 1-2 ani nu prea mai apăreau în playlist).

Într-o revistă "Byte" din 1995 se menţiona că abia peste 10 ani monitoarele LCD vor putea concurca cu cele CRT. A fost destul de precisă previziunea, căci în 2005 începeau LCD-urile să intre pe piaţă în număr mai mare.
Tot în acea revistă era reclamă la o firmă care inscripţiona CD-uri... cred că se refera la faptul că le "ardeau". Tot acea firmă aducea CD-uri de afară. Deh, câţi aveau pe atunci unitate optică de scris C.D.-uri.

Edited by djl, 13 July 2017 - 17:20.


#4763
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,962
  • Înscris: 14.10.2008
Djl, spuneai ca iti este dor de vremurile in care inca puteai naviga pe internet cu un Pentium IV. Visul ti s-a realizat, dar culmea, la mine nu la tine.

Navighez doar pe forumuri cu un Pentium IV printr-o conjunctura interesanta.

Am PC-ul nou Asus desktop cu CPU I5 4460 la televizor si Home Cinema pentru Youtube si alte streamuri video. Dar sa navighez pe forumuri prea mult timp stand in picioare si aproape de TV ca sa citesc nu prea e OK, mai ales acum vara cand merge si AC-ul de deasupra si-mi sufla in cap/ochi, imi place in primele 3 minute mai ales daca-s transpirat, dar dupa aia nu prea.

In sufragerie unde am in continuare routerul ca nu am cum sa-l mut, am pus pentru forumuri vechiul PC din 2007 Delux in prima faza, cu tastatura Logitech de la primul PC din 2000.

HDD-ul din Delux a inceput sa functioneze intermitent, blocand din cand in cand si simplul browsing.

Am luat pentru scanatorul de coduri de bare si evidenta stocuri de marfa la magazin un PC Fujitsu Refurbished ultima generatie de Core Duo, 4 GB RAM, la 350 lei. Pentru ca Windows XP nu se mai intelegea cu Windows 7 de pe PC-ul cu care comunica acolo in retea. Plus probleme de retea dar nu era el de vina ci cablul de retea caruia i s-a busit firul portocaliu, l-am remufat pe 4 fire (100 mbps).

Am luat acest HP din 2003 cu Pentium IV si 0,99 GB RAM acasa pentru navigare pe forumuri.

Are in el un HDD mai vechi decat PC-ul, unul de 20 GB, dar care merge fluent, nu se opreste din cand in gand precum cel din Delux. Astfel am o navigare buna pe forumuri stand pe scaun, nu in picioare.

Acest HDD nu este pe SATA, deci nu poate fi mutat in Delux, iar de investit in oldies nu mai vreau sa investesc nici macar in baterii CMOS, HP-ul are o baterie recuperata dintr-un laptop decedat.

Ma distreaza sunetul de la CPU Fan care decoleaza cand incarc pagini noi. Dar viteza de navigare este buna.

Nu inteleg insa de ce un PC din 2003 care poate doar 25-35 mbps pe net are placa de retea gigabit. Este gigabit onboard, fiind genul de desktop orizontal compact pentru birouri, nu este upgradabil.

Edited by Neaceasca85, 15 July 2017 - 19:42.


#4764
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Neaceasca... Tu ziceai ca stai in slatina ? Avem acolo un teren pe oituz :)
S-a prăpădit bunica...

In anii 80-90 veneam la ea. Am facut multe vacante la ea... Pana prin anii 93-94.

In finalul anilor 90 bagam dumars si club A.


#4765
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,962
  • Înscris: 14.10.2008
Eram la pubertate si-mi placea sa ma uit in decolteul ei. In 2005 fratele a pus melodia in masina, impreuna cu actuala lui sotie, cu care a fost impreuna din 1998, tot amintirile ii napadisera si pe ei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7uIFISklvXY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4766
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Le decoletul ăsteia nu mă uitam. Piesa am auzit-o la mulţi ani după vremea ei. Dar îmi plăcea "Inner smile" pentru că se îmbrăca precum Elvis în ea (eram mare fan Rock'n'Roll pe atunci). Mai era încă o piesă care îmi plăcea, dar am uitat cum se numea.
Pt. judeţul lui Neaceaşcă am o carte de telefoane din 1999.

#4767
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,962
  • Înscris: 14.10.2008
Black Eyed Boy, pe care o auzeam prin 1997 la Pro FM, cu ceva vreme inainte sa ma apuc eu de videoclipuri, asculta fratele. In iarna 1997-1998 tata mai cumpara inca un calorifer electric pe ulei, un Zass de 8 elementi.

Mai aveam un Delonghi de 12 elementi, distrugatorul de prize de aluminiu, si un Reu 2000 foarte vechi fara termostat, ala a fost inlocuit cu Zass-ul.

Cumnata a mai adus un Heller, acum toate sunt la demisol nefolosite, la bloc intre 1992 si 2000 caloriferele electrice erau unica modalitate de incalzire, iar apa calda-boilere electrice, unul foarte prost de Rosiori de Vede, altul mai bun care nu ruginea, la bucatarie.

#4768
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
"Say what you want" era.
În anii '90 încă erau multe probleme cu reţelele edilitare. Chiar şi în Bucureşti.

#4769
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,962
  • Înscris: 14.10.2008
Pai am tot zis ca la Slatina caldura imi functiona doar in sufragerie, in dormitorul nostru putin si in cel al parintilor deloc.

Apa calda 4 ore pe saptamana, 2 marti, 2 vineri. Apa rece cu program pana in toamna 2000. Din 1998 adios complet termoficare, 2 ani de baie la lighean cu apa incalzita pe aragaz.

Pene de curent fara numar si destul de lungi, cele mai multe in iarna 1999-2000 in special seara/noaptea ca in anii '80. Singurul avantaj la oras fatza de rural era ca aveai lumina pe vreme rea, la Spineni nici acum nu ai.

Am curent neintrerupt de 111 zile acum. Din 2007 lucrurile s-au schimbat, cand CEZ a preluat Electrica Oltenia. Ceva imbunatatiri si din 2003 incoace.

Putem spune ca in anii '90 retelele edilitare erau fix aceleasi de pe vremea comunismului, cu aproape acelasi regim de functionare.

#4770
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,962
  • Înscris: 14.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yPckA04IvNM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate