Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14690 replies to this topic

#4717
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cine era fan Spice Girls? (eu le-am zis mult timp Space Girls   Posted Image  ).

Edited by djl, 25 June 2017 - 16:45.


#4718
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Mi-a placut If you Wanna be my Lover. Eram in clasa a 5-a.

Apoi in iunie 2000 cand aveam examenul de Capacitate, imi linistea emotiile Melanie C cu Things Will Never be The Same Again.

#4719
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
"Wannabe" se numeşte piesa. Când a apărut piesa, videoclipul era în heavy-rotation la MTv.
Da, s-au despărţit. A plecat Geri Halliwell (Ginger Spice, ginger însemnând şi roşcată cu părul mai deschis la culoare, adică un fel de portocaliu) şi după aia s-a despărţit grupul. Acum s-au reunit.

Edited by djl, 25 June 2017 - 18:07.


#4720
fireplane

fireplane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.06.2017
Mai are careva poze cu modelele de telefoane mobile care se foloseau prin 90'?   Adica, e imposibil sa nu  fost vreun roman care sa nu fi avut vreo caramida din aia.  



Cica daca aveai modelul asta de Nokia prin 2000, erai considerat SMECHER.

https://www.mobilissimo.ro/img/mobilissimo/Image/Stiati-Ca/Camere-Foto/Nokia-N93.jpg

#4721
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postdjl, on 25 iunie 2017 - 16:44, said:

Cine era fan Spice Girls? (eu le-am zis mult timp Space Girls   Posted Image  ).
Eu am auzit ca una dintre Spice Girls s-a maritat cu renumitul fotbalist, David Beckham  Posted Image

#4722
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Victoria Beckman (Adams înainte de căsătorie) a.k.a. Posh Spice.

@ fireplane : Ca modele de telefoane... au fost multe. Dacă vrei, intră în pagina principală a forumului, caută Benefon şi vei găsi câteva subiecte pe tema asta.
Ca telefoane G.S.M. (asta a fost adevărata revoluţie mobilă în România... N.M.T. a fost începutul) au fost "Nokia" 2010, x110 (3110, 5110, 6110 - mai de top, 8110 "banană"), 3210 şi primele 2 <<Communicator>> (9000 şi 9110i - ăsta avea şi card de memorie!),
"Bosch" 509 şi 608, "
Philips" Fizz (mai era un model, dar am uitat cum îi zice),
mai vechile (ante 1996) "Ericcson" GF/GH198 (alea mai noi nu mai ştiu ce modele erau - unul celebru a fost T20)
"Alcatel" Easy One Touch... tot ei au scos ulterior micuţul 311
"Motorola" D460 (încărcătorul venea şi cu un locaş pentru baterie de rezervă), D160 şi scumpele <<Startac>>. Au folosit şi L.C.D. cu albastru!
"Siemens" S6 şi S10 (displayul avea 4 culori la S10).
"Mitsubishi" Trium.

"Alcatel" Easy One Touch şi "Motorla" D160 permiteau folosirea a 4 acumulatori AA (R6) în loc de acumulatorul telefonului.

"Nokia" ăla din poză e de prin 2005 dacă nu ceva mai nou. Judecând după dotări şi după plasticul ăla căcăcios.

Edited by djl, 26 June 2017 - 01:45.


#4723
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 25 iunie 2017 - 18:04, said:

"Wannabe" se numeşte piesa. Când a apărut piesa, videoclipul era în heavy-rotation la MTv.
Da, s-au despărţit. A plecat Geri Halliwell (Ginger Spice, ginger însemnând şi roşcată cu părul mai deschis la culoare, adică un fel de portocaliu) şi după aia s-a despărţit grupul. Acum s-au reunit.
Ginger cred ca iti placea tie pentru ca era roscata si cu pistrui (tu scrii numai "pisturi" cuvantul asta), mie nu-mi plac pistruii dar Halliwell era inainte plinuta, mai pe gustul meu, apoi in 2001 a socat aparand ca o silfida blonda in "It's rainin' men", apoi "Scream if you wanna go faster".

Apropo de pistrui, dadeam mereu in clasele 1-4 la WC peste un tip dintr-o clasa mai mare care avea extrem de multi pistrui pe fatza si ma speriam mereu de el, ii ziceam "bubosu".

#4724
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
În 1996-1999 nici nu ştiam că există roşcate   :lol:
Îmi plăcea pt. că citisem că apare mai goală (era o poză cu ea topless în "Liceenii"). Dar eu le credeam pe toate înalte (1,75-1,80). Aveam o colegă mică de înălţime poreclită Geri (o chema Georgiana sau Georgeta) care zicea că Geri Halliwell e cât ea; am rămas mirat şi nu cred că am crezut-o. Abia peste ani am aflat de ce au readus la modă pantofii ăia cu talpă groasă... sunt mici de înălţime (Victoria are 1,63, restul sub 1,60).

#4725
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
De la Spice Girls imi mai placea la pubertatea mea Emma Bunton. A avut o emisiune pe MTV. Si o piesa solo cu What I Am is What I Am.

Pe urma in 2001 What Took You So Long, pe vremea cand aveam pe prima din cele 2 iubiri platonice bineinteles ratate. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 26 June 2017 - 02:24.


#4726
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostNeaceasca85, on 26 iunie 2017 - 02:21, said:

De la Spice Girls imi mai placea la pubertatea mea Emma Bunton.
Eu am confudat-o mereu pe Emma Bunton cu Noelle DuBois; cam seamana intre ele.

#4727
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Pe a 2-a nu o ştiu.
Mie mi-a plăcut la un moment dat Emma Bunton (sau Button, cum îi ziceam până azi).â
Na, acum rulez o casetă video V.H.S. (de aş fi avut o U-Matic low-band  :(  ) cu muzică din prima jumătate a anilor '90  :)

Edited by djl, 26 June 2017 - 14:08.


#4728
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cum aţi reacţionat când aţi văzut primul SiDi (CD) sau DVD?   :samui:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gzvkTO4dcHQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/S-vPeniFN08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4729
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,085
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 26 iunie 2017 - 15:00, said:

Dar cum aţi reacţionat când aţi văzut primul SiDi (CD) sau DVD?  

Cam asa ?
sau asa ?
sau asa ?

Edited by Kokoshmare, 26 June 2017 - 16:04.


#4730
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Imi parea bine ca se auzea mai fain si ca nu se mai putea prinde banda. Dar tot se putea zgaria. Posted Image

M-a fascinat viteza mare de rotatie a unui CD-ROM in 2000, CD-ul audio era melc pe langa el.

#4731
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Da, zici că decolează un avion cu reacţie. Însă după un timp se domoleşte.
Să vezi ce gălăgioase sunt LaserDisc playerele... să roteşti la 1.000-1.800 r.p.m. un disc optic mare cât un disc de vinil, dar de 2 ori mai greu necesită ceva forţă.
Ce mişto erau unităţile optice care aveau butoane pentru Stop, Play, dat înainte/înapoi, Step. Dar am auzit că astea făceau fiţe atunci când doreai să faci un m.p. 3 sau .wav de pe un CD. original.
Din categoria "ce", ce scumpe erau până prin 2000 uniăţile de "ars" C.D.-uri. D.V.D.-urile erau şi ele scumpe la începuturi... am pe acasă un DVD player care era 15-20 de bulioane prin 2001-2003. Pe urmă au apărut alea ieftine, gen "EBoda" (care aveau mai multe codecuri... cele scumpe de exemplu nu redau formatul .dvix).
Dar CD-i (Compact Disc Interactiv) a văzut cineva pe la noi?   :huh:
Densitate mai mare de informaţie pe un disc <=> risc mai mare de alterare a informaţiei   :(

#4732
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Eu pana in 2008 nu am vazut cum suna un avion cu reactie asa ca asemanam sunetul CD ROM-ului cu aspiratorul.

#4733
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Era mişto când mai găseai vreo hârtiuţă sau vreun pliant (asta se întâmpla de obicei pe la casete audio (casete compacte) şi Compact Discuri) cu poze cu interpretul, interpreta, formaţia, versuri, diverse informaţii.
Azi seară văzui că la albumul cu Spice Girls am versurile tuturor pieselor + apare cine a scris versurile.
Mai erau fancluburile, prin reviste se mai dădeau adresele de corespondenţă cu interepretele, interpreţii, formaţile sau celor care erau fani ai unor interpreţi, interprete, formaţii (azi mulţi s-ar speria de aşa ceva... dacă e crimă să-ţi apară nr. de telefon în vreo carte de telefoane, dapăi adresa de acasă).

Edited by djl, 03 July 2017 - 22:54.


#4734
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Nu prea erau adrese "de acasa", mai mult cutii postale.

Revista Bravo mai publica versurile unor cantece si traducerea in romana (de obicei traducerea era vai mama ei) :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate