Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 

Care a fost prima voastră experiență cu C.D.-ul?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Care a fost prima voastră experienţă cu C.D.-ul?
A mea... când am primit cadoul primul meu computer şi am început să-mi cumpăr C.D.-uri originale cu muzică (nu aveam acces la m.p. 3-uri pe atunci şi oricum o dădusem mult pe Rock'n'Roll). Însă difuzoarele de la computer erau praf   Posted Image

Interesant că tatăl meu avea C.D.-uri de dinainte de 1992, dar nu ţin minte să fi văzut vreunul la faţă când eram mic.

Edited by djl, 09 June 2016 - 23:07.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,205
  • Înscris: 22.05.2003
In acele timpuri, sa cumperi un CD era de 10x mai scump decat o caseta audio VIVO Posted Image
Nu exista conceptul de CD-R, deci CD-urile erau folosite doar pt CD Rip cu Audiograbber + LAME Mp3 sau Xing MP3 Encoder.

Era vremea cand 128 kbs CBR era calitatea standard.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
La munca. A trebuit sa instalez o imprimanta. Nici nu stiam pentru ce era CD-ul. A fost maxim cand am vazut ca driver-ul era pe CD. Nu imi mai trebuise niciodata driver. Imprimanta merge si acum.
Experienta audio a fost una nefericita. Calitatea CD-urilor era slaba, da RIP faceam cu Windows Media Player, dar CD-urile se degradau rapid, nefiind protejate de stratul de plastic actual. Astfel, partea metalica (sau din ce este ea), isi lua zborul.
Nefericirea a continut cu playere care "sareau", incat incepusem sa cred ca CD-ul va esua. Dupa aceea a aparut notiunea de buffer in adevaratul sens al cuvantului.

Edited by YOUR_GOD, 09 June 2016 - 23:05.


#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009
Prima data am intrat in contact cu un CD care era legat de oglinda retrovizoare de la Dacie :lol:

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Da, C.D.-urile erau scumpe la început. Deabea după 1996 cred că au început să se mai ieftinească. Primele mele C.D.-uri cred că le-am luat în 1998. Ştiu că pe un dublu C.D. am dat cam 197.000 lei. Le am şi acuma... sunt gold, calitatea audio nu e prea bună. Mai am tot unuld dublu (adică 2 C.D.-uri la pachet) scoase de aceiaşi firmă, dar alea sună mai bine.

Primele C.D.-uri înregistrabile nu aveau strat de protecţie?   :huh:

Edited by djl, 09 June 2016 - 23:11.


#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007
In 1995 cand mi-am luat din bursa de proaspat student la Eltc un cd player portabil. Se auzea tare bine, cred ca am si acum acele cd-uri pe unde. Doamne ce scumpe erau.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,378
  • Înscris: 13.01.2011
In 2003 am inceput aventura, cind am luat si primul P.C.
Am si acum filme si muzica, din perioada aia, pe CD.

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Electronicele erau scumpe în anii '90. Deabea după 1996-1997 au început să devină mai accesibile. Întrebaţi-i pe boii de politiceni de ce puneau taxe mari (că cu toate taxele - inclusiv adaosul comerical  ajungeau şi cu 30-40% mai scumpe ca afară).

Eu mai am pe undeva primul C.D. pe care am tras m.p. 3-uri   :w00t:

Edited by djl, 09 June 2016 - 23:14.


#9
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
În '99 - albumul Californication de la RHCP.

#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postdjl, on 09 iunie 2016 - 23:09, said:

Primele C.D.-uri înregistrabile nu aveau strat de protecţie?   Posted Image
Nu. Sa le folosești zilnic, era un vis. Cred ca am avut coșmaruri cu stratul acela degradându-se. Nu era prea ușor de digerat, când descarcam muzica cu 20 kilo de la rusi și cu HDD-urile vremii...

#11
OutOfMind

OutOfMind

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 04.06.2012
https://www.urbandic...ine.php?term=CD

#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
prin ultimul an de facultate, avind un k6-2 dotat cu cdrw 4x, scriam destul de multe discuri cu muzica pentru colegii mei - asta era undeva prin anii 2000
cred ca printre primele cd-uri detinute de mine au fost ceva discuri cu ub40 si queen...

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Şi când au apărut cele cu protecţie?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fj-uSWg0LOY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CUBeHWVHh9U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rPE4SgqAYw8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pe acasă am de nu ştiu unde o unitate optică produsă prin 1998. Când să-mi pun hard pe S.A.T.A. am s-o verific. Cele vechi erau mişto că aveau ieşire de cască şi buton de Play şi de Stop.
Eu prima dată când am auzit de D.V.D.-uri am crezut că D.V.D. = C.D. cu filme. Întreb la un internet cafe dacă la ei pot să văd C.D.-uri cu filme (vroiam să văd un film şi la "Hollywood Music and Film" îl aveau numai pe D.V.D.), mă duc cu D.V.D.-ul acolo şi zice că nu-l pot reda. Am închiriat degeaba filmul că în acea zi, că nu am avut unde să-l văd; unităţile D.V.D. erau ceva rar prin 2001-2003. Până la urmă l-am comandat sub formă de C.D. de pe internet şi am fost la cineva să-l văd (cred că aveam probleme cu unitatea optică pe atunci).

#14
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,840
  • Înscris: 15.06.2007
Prin 1992 parca.  Niste vecini cu neamuri in australia aveau un sistem audio cu amplif separat, deck de casete separat si cd player separat. Atunci am ascultat prima data Billy Idol si se auzea bestial.

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postdjl, on 09 iunie 2016 - 23:27, said:

Şi când au apărut cele cu protecţie?
Nu mai stiu exact. AM impresia ca eu am vazut primul astfel de CD prin 2002-2003. Dar nu-mi mai amintesc exact.

#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Cam prin 2001 mi l-am luat eu pe primul înregistrabil.
În 1997 cred că am avut primul meu computer. Sau 1998. Acum am un C.D. audio cu muzică din 1997, dar e luat la s.h. În 1998-1999 am cumpărat un C.D. audio cu Little Richard, produs în 1988! dar care era sigilat!!! (nu mai dau de el). Am luat apoi 4 s.h. din acel an produse de aceiaşi firmă "Laser Light" din Germania. Însă de la s.h.-ul de unde le-am luat pe alea am găsit unul care se pare că e din 1983!!! (oricum, după greutate îţi dai seama că e din anii '80).
În decembrie 1998 şi-a luat bunicul matern combină muzicală şi mai ascultam şi la aia C.D.-uri sau trăgeam muzică de pe C.D. pe casetă.

Hai, revenind la on-topic... cred că putem să discutăm şi despre D.V.D.-uri (trebuia să întreb din prima şi despre ele).
Doamne, ce uram acest format!

Edited by djl, 09 June 2016 - 23:41.


#17
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Inainte de 89 foloseam casete la calculator.
Prin 96 sau 97 am vazut calculatoarele 286 si tot atunci banuiesc ca am vazut si primele CD-uri, dar nu sunt foarte sigur, pentru ca la vremea respectiva cam toate erau pe dichete.
Primul meu 286 cred ca l-am avut dupa 97 sau 98 si atunci am avut si eu primele CD-uri. Nu mai tin minte daca erau cu muzica sau cu drivere, dar banuiesc ca erau cu muzica (trak-uri), pentru ca driverele erau mai mult pe dischete.
Inca mai am un CD original cu Win 85, dar asta nu puteam sa-l am inainte de CD-urile cu trak-uri pentu ca pe 286 si 386 si 486 rulam Win 3.11
Nu mai tin minte pe ce suport era win 3.11 . Cred ca totusi era pe discheta. Asa ca primele mele CD-uri banuiesc ca erau cu trak-uri si au fost cam dupa 98 si le ascultan cu winamp pe 486 sau cu casti cuplate la unitatea de CD. Cum spunea si @djl mai sus, aveau buton de Play şi de Stop si daca vroiai sa auzi muzica si prin calculator, exista un cablu special care trebuia cuplat de la unitatea de CD la placa de baza.

Edited by florin71_skoda, 10 June 2016 - 00:53.


#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,702
  • Înscris: 13.06.2004
Se pare că 3.11-le a fost şi pe C.D.: http://www.oldschool...php?topic=485.0
Hai, că o dau în alte nostalgii (am un 386 pe acasă care are procesor 286 şi am 3.11-le pe el; C.D.-R.O.M. nu are, dar cred că merge ataşat unul extren).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate