Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14690 replies to this topic

#12835
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Să vedem cine își amintește ce e asta?   Posted Image

Attached File  283680837_576601883822926_4220367709230934872_n.jpg   57.6K   30 downloads

#12836
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Eu. Am avut 2. Ambele s-au stricat si li s-a pus intrerupator pe fir, placa electronica scoasa. Prima am avut-o in 1996 cred. Se aprindeau la fluctuatii de tensiune sau cand se suna la usa.

Veioza cu senzor. Se aprindea la atingerea unei parti metalice. 3 trepte de lumina. Evident ca eu o aprindeam mereu la maxim.

#12837
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Mai am una pe la bunicii materni, dar niciodată nu am priceput cum funcţionează chestiile alea.
Într-o zi mi-au pus la o lămpiţă cu beculeţ una la mişto fir că cică să bag în priză. Beculeţ din ăla de tensiune mică. Am băgat în priză şi a ieşit cu scântei... cred că s-a ars şi siguranţa de au venit să vadă ce se întâmplă. Da' nu eram prea mare şi cu mijloacele de informare pe care nu le aveam atunci... Acum cu internesul mai aflu una-alta, inclusiv cumpăr cărţi.


View Postmalmoth, on 24 octombrie 2020 - 00:41, said:

Anii 90, cand au inceput targurile de carte. intai Bookarest in 1993 si apoi Gaudeamus in 1995, Bookarest se transforma in 2006 in Bookfest (pe care l-au rezolvat anul asta fmmgyugyusssdds     Posted Image      Posted Image    . POAte il matrasesc si pe Gadeamus...    Posted Image    Posted Image    Posted Image . TArg de carte online, altceva e cand o frunzaresti acolo la stand, mai pui intrebari celor de acolo, te mai nimeresti la o lanaare, e  ambianta aia cu lume, zgomot, mirosuri...

Oare anul ăsta o să ajung la tâgul de carte?    :rolleyes:

#12838
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Da. In sfarsit se tine fizic in locul stiut.Posted Image Posted Image Posted Image

#12839
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006

View Postdjl, on 26 mai 2022 - 16:22, said:

Mai am una pe la bunicii materni, dar niciodată nu am priceput cum funcţionează chestiile alea.
Uite aici un video care expica cum sta treaba cu veiozele astea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TbHBHhZOglw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Oare anul ăsta o să ajung la tâgul de carte? Posted Image
Cine te impiedica? Iei autobuzul nu-stiu-care si te duci :P

#12840
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
Daca face covid sau mai nou rujeola maimutei

#12841
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Depinde de chef dacă mă duc sau nu. Păcat că nu se duc şi anticarii. Dar cine ştie, poate găsesc şi vreo carte nouă interesantă. Ce însemna pe vremuri (chiar şi 2002) să ai cărţi, că informaţia nu era uşor de găsit. Şi informaţia electronică (de la televizor, de pe computer) nu era ieftin de stocat.
Îmi pare rău că au dispărut anticarii de la Universitate. Decizie a primarului. Măcar mai era ceva concurenţă.
În anii '90 era foame de informaţie, dar nu se publica pe cât era necesar (în unele domenii). Şi nici mass-media nu făcea faţă...
Ieri am văzut un autocar "Volvo" vechi, anii '000 probabil, dacă nu cumva sfârşit de anii '90.
A cam dispărut arta aranjării vitrinelor magazinelor... Ce nebunie era să auzi ultimele hituri când erai la magazin şi se auzea în difuzoare vreun post de muzică. Heh-heh, la "Mega Image" mai bagă muzică uneori şi am auzit şi chestii frumoase.

#12842
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdjl, on 26 mai 2022 - 13:22, said:

Să vedem cine îşi aminteşte ce e asta?   Posted Image

Attachment 283680837_576601883822926_4220367709230934872_n.jpg
am avut si eu una

#12843
EASTERN_TIME

EASTERN_TIME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.03.2009
se numeste Tiffany design lamp, la noi sunt foarte la moda, De fapt aici in Canada ( Toronto in special ) am observat ca sunt oameni care cauta foarte mutl sa imite trecutul ( Perioada de glorie a Marii Britanii din timpul Reginei Victoria ) aceste lampi sunt facute din placute mici lipite cu siret de plumb ( daca sunt cele care le stiu eu originale ) si eu am reparat asemenea vitralii la o casa veche din 1870 - 1875 constructie.

in modelele chinezesti, adica manufacturate la numar fara sir, ele nu sunt facute din placi de sticla si plumb, sunt mai mult ca sigur facut de PVC colorat si fara metal in ele, sunt doar delimitate prin o linie neagra de vopsea...

astea sunt fara multa valoare... eu zic ca nu merita sa fie salvate, dar daca aveti in posesie cele originale cu plumb si sticla colorata alea sunt intradevar antichitatzi care merita sa fie salvate

Pe websitul Amazon, puteti gasi piese Tiffany cu 30 de dolari ( nu merita atentie sunt PVC ) ori cu 300 de dolari astea sunt in general originale, se pot vedea din poze indentatiile facute de siretul de plumb, nu ai cum sa il falsifici...

Edited by EASTERN_TIME, 27 May 2022 - 02:57.


#12844
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View Postdjl, on 26 mai 2022 - 13:22, said:

Să vedem cine îşi aminteşte ce e asta?   Posted Image

Attachment 283680837_576601883822926_4220367709230934872_n.jpg

Eu am o versiune modernă pe birou. Are bec E14 și 3 nivele de luminozitate.

#12845
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ EASTERN_TIME : în România au ajuns din alea ieftine, probabil Chinezeşti. Dacă ar fi fost ceva mai de lux, nu şi le-ar fi permis Românii la vremea lor. Valoare financiară prea mare nu au cele Made in China, dar pot avea valoare sentimentală dacă ai crescut cu una.    Posted Image
Poza de mai sus mi-a fost dată de către un cunoscut - vrea să scape de ceva lucruri vechi şi văd că a făcut furori amintirea cu lampa.
@ mrfe : interesant , eu am văzut până acum numai cu E27. Când ai chef, pune o poză.
În dormitorul din spate, pe noptieră am o lampă din aia masivă, făcută la "EL.BA." Timişoara. Are per puţin 2 kile. Poţi mişca parea cu becul, însă nu e bine să mişti prea mult, că partea cu becul e cam la fel de grea precum baza şi rişti să se răstoarne. Posted Image    Cred că e din anii '60, că în anii '70, cu atâta metal era deja lux pentru industria din România.
La început de anii '90 se mai găseau kituri de făcut orgi de lumini. La cum era scump curentul pe atunci, poţi să zici că era orgie de lumini.
Sunt curios dacă voi găsi prin vreun ziar (când mai ajung la bibliotecă) sau va apărea prin vreun reportaj posta pe YouTube ceva despre lămpile alea cu touch. Aşa, ca f.d., când vezi unele reclame vechi, te apucă pofta. Însă postez un reportaj (din 1999 probabil) despre supermarketuri... primul, am ghici repede că e cel de la Potcoava (nu mai e supermarket pe acolo), al doilea cred că e pe Şos. Ştefan cel Mare. Parcă mai ţin minte vag "marca" aia de supermarket; locaţia am s-o verific mai târziu, într-un "Pagini Aurii" (bine că am zis de asta, că mi-am amintit să văd dacă mai sunt la vânzare cataloage "Pagini Naţioanle").

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DU1TOG_20MI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 27 May 2022 - 10:34.


#12846
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Asta nu e reportaj, e unul cu o camera care s-a machit si a inceputy sa se invarta prin supermarketuri (pardon, suyperdughene). Intr-un reportaj, mai e si un nene sau o tanti care ecplica ceea ce se vede...

LE: ultimele 20 de secunde sunt bestiale, trebuie musai vazute :naughty:

#12847
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Ceea ce ai vazut acolo e caseta bruta (si sunt multe videouri de lucru de acest fel) folosita apoi la realizarea reportajului - urmeaza montajul si inserarea comentariului. Asa mai vedem si noi ce se afla in spatele materialului servit la stiri.

#12848
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,834
  • Înscris: 15.08.2014
Si ce este asa fascinant la asemenea filmari ?

#12849
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă te referi la cele ne-editate, vezi realitate. Nu pică baba la comandă ca la (I)Realitatea Tv   :P
Dacă te referi la filmarea în sine, păi îţi mai aduce aminte de trecut. Eu nici nu prea mai ţin minte ce cumpăram la vremea filmării din supermarketul de la Potcova, afară de produse lactate "Brenac".
Aşa cum am intuit, al doilea magazin e pe inelul 1. Eu însă credeam că pe Ştefan cel Mare, însă era chiar înainte de a începe Ştefan cel Mare, adică ultimul bloc de pe Iancu de Hunedoara (la intersecţia cu Cal. Dorobanţi (lor) ), adică după complexul masiv ce a adăpostea o tipografie ce a dat Ţării multe cărţi şi vis-a-vis de "Studio Martin". Adică în blocul din stânga era: https://www.google.r...46!4d26.0981767
Ce nostalgie m-a lovit când m-am uitat pe "Pagini Aurii" (m-am uitat chiar pe 2). Şi azi am fost şi la taclioc. Visele pe care le aveam... dar despre asta am să vorbesc după ce
voi spune că a dispărut "Irish Pub"-ul pe Şos. N. Titulescu (vis-a-vis de intersecţia cu Str. Maltopol) la care mai lăsam reviste pe vremuri, adică cam pe unde e "Profi": https://www.google.r...46!4d26.0981767
+ mi-am amintit de "Flanco", care se afla la intersecţia Şos. Ştefan cel Mare cu Vasile Lascăr - nu am intrat vreodată, dar ştiu că ofereau service "Sony": https://www.google.r...!7i16384!8i8192
La televizor călătoreai pe alte tărâmuri. Mi-am luat din talcioc un întrerup(ă)tor pentru 'Telecolor' şi un mic pliant S.N.C.F. din anii '60... ce trenuri de lux pe atunci. Şi ce curăţenie. La noi nu e curăţenie şi pentru că nu ştiu oamenii să fie civilizaţi - în Câmpina de exemplu a fost din anii '90 destul de curat, dar cred că acolo şi oamenii sunt mai cu bun simţ, şi nu cred că e neapărat din cauză că e oraş mic, că sunt probabil şi oraşe mici cu oameni lipsiţi de civilizaţie; nu era curat în tot oraşul, dar în zona centrală e destul de...
În România lipsa de educaţie şi de bun simţ...
Uitându-mă pe "Pagini Aurii" (Ceauşescule, am dat şi de reclame la aere în cel 1999/2000), pe lângă o anumită dragoste faţă de trecut (sau în cazul de azi, cred că mai degrabă faţă de speranţele şi visele de atunci), când am ajuns la telecomunicaţii, m-am gândit la faptul că pe atunci... parcă era alt sentiment când se realiza o clădiri de birouri. Acest gen de clădiri sau amenajări oferă destule locuri de muncă şi azi la realizarea lor, deşi la impactul profesional era altceva, că nu mulţi făceau chestii de telecom prin 1998-2000 şi la partea de amenajare non-telecom, parcă se folosea mai mult din producţia internă.
Tot în 1999/2000 am văzut un fel de fix smart cu I.S.D.N. şi tastatură alfanumerică în partea inferioară (cred că "Alcatel" era) şi un fel de mini-laptop "Sharp" cu cameră foto!   :eek:   Primele cred că au fost folosite, dar vreun "Sharp" din ăla nu cred că am văzut vreodată. Sau poate am văzut, dar fără cameră ataşată, că era ceva de genul cel din reclamă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P_Un9adh1xE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La "IDM" mai există automatul de cartele de telefon public (culmea, alimentat cu energie electrică!, deşi nu mai foloseşte la nimic), iar la autogara de lângă mai există o cabină de telefon public fără telefon public.
Telefon public cu monede... cine a folosit?   :)
Revenind la chestii mai avansate, azi în talcioc, pe lângă floppy discuri am mai văzut şi nişte harduri foarte vechi (poate maxim 1993), de 5,25". Da' nu din alea să zic cât 2 unităţi de disc optic, ci ceva enorm! Nu ştiu pe ce e o fi fost folosite. Cam aşa era: https://qph.fs.quora...92c05944efed-lq
Oricum, hardurile alea, relicve azi (că alte chestii tehnice vechi le mai poţi folosi) provin cam din ultima epocă în care lucrurile încă mai erau făcute să dureze.
În cinstea acelei epoci voi ridica mai pe seară o bere, că pe coperta lui 1999/2000 am descoperit o reclamă la "Tuborg" (˝Tu şi "Tuborg"˝) şi am dat şi peste o carte veche în Germană despre malţ şi bere (ptiu, carte despre fabricarea berii încă nu am în colecţie).
Dar m.p. 3 player a avut cineva? Că împotriva poluării fonice cu manele în tramvai, ar fi bunul unul. La aparate de muzici am găsit unul din ăsta în talcioc, dar la 200 Lei, chiar dacă aş avea bani, zic nu, pentru că găsesc aparat mai bun. Aveau la aparate mişto, dar nu aveam eu bani...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YB-e7Ay2JxY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/K_4SSZLTh20?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12850
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Pentru manelele din tramvai exista smartphonul la care poti asculta la casti ce vrei. Te tot plangi ca nu ai bani sa iti cumperi ce iti doresti si sa iti repari ce ai prin casa, se numeste job, daca nu ai auzit de el si poate te apuca nostalgia si dupa asa ceva, ca ai practicat prin anii "90.Posted Image

Edited by baribalu, 28 May 2022 - 17:36.


#12851
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008
Ororile scolii preuniversitare pare-se ca nu s-au oprit. Ba chiar au luat noi turnuri. La mega Colegiul Ion Minulescu din Slatina (cu clasele 1-12 nu doar 5-12 ca parnaia pe care am facut-o eu, Greceanu) a avut loc o toxiinfectie alimentara (eng. food poisoning) si mai multi elevi de primar si de liceu au ajuns la spital la urgente cu toate simptomele specifice.

Situatia ma face sa rad intrucat director al acelui liceu (pana la recenta sa demisie de onoare) era un tip foarte gras, adica tu un gurmand lasi sa se intample si iti pierzi scaunul directorial din cauza unei probleme cu mancarea? Nu e ironic? Eu mergeam de revelioanele anilor 2007-2013 la Sambata de Sus la o pensiune unde patronul avea aproape 200 de kile, dar nene, mancarea era buna.

In fine, nu am mancat la cantinele scolare sau studentesti vreodata, dar stiu ca la Greceanu cand faceam orele in corpul cu cantina (incepusera renovarile) mirosurile de mancare de pe hol nu-mi faceau deloc pofta, mirosea a mancare execrabila. Sau excrecabila cum pronunta tata si eu radeam de el.

Ca anii 90 pentru mine, in afara de vacantele de vara pe care le mai am si acum oarecum, prezinta si multe amintiri negative:

- toaletele scolii, horror si inumane, dar parca colegii erau mai civilizati in clasele 1-4, din gimnaziu in sus, parnaie
- cum nu curgea apa multe ore din 24 si daca apucai sa vii de la scoala si cana aia mare rosie de metal era goala sau aproape goala Posted Image
- cum la tara apa nu curgea cu saptamanile
- cum as mai fi stat in cada la baie dar erau doar 2 ore de apa calda si 4 insi sa se imbaieze
- conditii proaste hoteliere pe litoral si drum de calvar pana la mare si inapoi
- cum nu am avut televizor in camera chiar pana in 2009, mai degraba aveam la taranoaia sau in studentie; fratele aplica cu copiii sai aceleasi politici, nema cablu TV in casa si telefoane cu acces limitat
- cum la tara vara se lua curentul daca fulgera si era interzis sa folosesti televizorul cata vreme mai era curent, fratele se uita la film in diagonala, in partea cealalta a camerei, sa nu fie in fata TV-ului in caz ca e trasnit Posted Image
- cum in iunie 2000 cand eu aveam capacitatea, tatal meu a fost destituit din scaunul de director pentru ca la intreprindere s-a aflat ca si-a facut casa la care ne mutasem

Edited by Neaceasca85, 29 May 2022 - 02:42.


#12852
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View Postdjl, on 27 mai 2022 - 10:33, said:

@ mrfe : interesant , eu am văzut până acum numai cu E27. Când ai chef, pune o poză.

na că oricum testam MD-ul :)

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate