Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Ce ai mancat azi?

* * * * - 31 votes
  • Please log in to reply
40957 replies to this topic

#23005
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostAranzazu, on 21 ianuarie 2019 - 09:07, said:

Stiu ca asta e groaznic in Romania si de citit dar eu nu folosesc oala la presiune.

Nu chiar, cand trebuie ceva sa scada (piftie, de ex), o lasam cu orele pe foc.

Interesanta reteta ta, pe aici se face mai mult versiunea alba, cu smantana/iaurt. Nu am facut niciodata, dar am mancat ;)

#23006
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,628
  • Înscris: 10.08.2009

View PostAranzazu, on 21 ianuarie 2019 - 08:35, said:

Si eu fac tuslama in felul meu, dar nu inteleg partea regală.  

La tuslamaua regala dupa ce a fiert si se taie burta se trage putin la tigaie carnea in unt sa prinda culoare.
La aia obisnuita nu.

#23007
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMembruAnonim, on 20 ianuarie 2019 - 18:23, said:

Puneți poze. Pozele fac cat 1ooo cuvinte Posted Image))
La aia nu prea aveam ce poze sa ii fac, pentru ca e...un sos alb cu bucati de burta si carne prin el :)

#23008
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postrichelieu, on 21 ianuarie 2019 - 12:20, said:

...cu bucati de burta si carne prin el Posted Image
Dap, cuiva nu i-a plăcut sosul Posted Image

On:
Crutoane fără supă.
Se răstoarnă sufertaşul pe scaunul din dreapta, de asta le-am mâncat uscate Posted Image

#23009
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Azi am mancat de dimi un sanvis cu mult prosciutto si somon afumat si acum mananc mandarine. Am mancat 3 zile numai vita cu vin rosu, e bine sa intru la detox :))))

#23010
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostMembruAnonim, on 21 ianuarie 2019 - 12:50, said:

Azi am mancat de dimi un sanvis cu mult prosciutto si somon afumat si acum mananc mandarine. Am mancat 3 zile numai vita cu vin rosu, e bine sa intru la detox Posted Image)))  

Dupa acea combinatie nu ma mir, singur afumatura era de ajuns pentru un sezon, acum o sa faci cocktail-uri cu Bitter Melon, pepene, struguri, kiwi, lamaie, marar, cicoare verde totul lichefiat cu suc de rosii de casa preferabil si baut odata pe zi.

#23011
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDANANDREI2001, on 21 ianuarie 2019 - 11:51, said:


La tuslamaua regala dupa ce a fiert si se taie burta se trage putin la tigaie carnea in unt sa prinda culoare.
La aia obisnuita nu.
Si se foloseste iaurt, nu smantana :)

View PostAranzazu, on 21 ianuarie 2019 - 09:07, said:

Tuslama

Se pune la fiert intr-o oala cat mai mare burta, tendoane de vita sau picioare de vita, eventual si o parte din cap in daca este loc, extra limbi de capra sau de oaie, totul in apa rece sarata cu boabe de piper negru sau si alte culori, foi de dafin, o scoarta de scortisoara, vreo 10 cuisoare, cozi de cimbru uscat, cozi de telina proaspata, 3 boabe de cardamom, vreo 3 capatini de usturoi, 6 cepe mari intregi, 1 ardei gras rosu, o radacina de 200 de grame de Ginger spart cu ciocanul de carne putin sa iasa aroma si sa acopere mirosul neplacut din bucatarie.

Se fierbe cam 10-12 ore pe foc mic, pana cad oasele din carne.  Stiu ca asta e groaznic in Romania si de citit dar eu nu folosesc oala la presiune.
Se scot bucatile la racit iar apa se strecoara si se pune la o parte in frigider sa urce grasimea si va fi usor de strecurat sau de scos de pe zeama ca nu-l vrea nimeni.
Se va folosi putin la tuslama dar se paote face si ciorba de burta.   Pana fierbe materialul se prajeste 2 kg de ceapa taiati solzisori tot pe foc mic sa nu se arda in ulei de floarea soarelui.  
Se prepara tot vreo 2 kg de rosii fara coaja si seminte si 2 ardei grasi rosii fara seminte se pune in uleiul cu ceapa taiati in 2 bucati, sa fie usor de scos coaja tare parca-i din material sintetic.
Se mai da pe razatorul de lamaie o bucata de 5 cm de ginger si 3 capatini de usturoi sa fie aproape cand e timpul de adaugat in cratita respectiva.  Si zeama se aliniaza langa restul sa nu fie apa ca este necesar ceva lichid in tocanita asta.
Cand burta este destuil de rece, se feliaza dar si din partile celelalte si se adauga in cratita peste boia de adrei rosu dulce si amesteca repede si va capata o culoare splendida!
Urmeaza ustoroiul cu ginger, la fel se amesteca pe foc mare si se adauga si rosiile cu ardeiul gras.  Toate incep sa fiarba dar este necesar si zeama in care au fiert, dar nu este obligatoriu, se poate adauga supa de oase sau apa chiar, e dupa gust personal.  Se lasa la fiert pe foc spre mic ca nu are nevoie de fiert efectiv doar ca ultimele ingrediente sa capete alta forma decat crud.
Cand grasimea se urca la suprafata, este gata.  Se adauga Cilantro tocat destul de mult ca-i mai da o extra aroma foarte buna.   Cu orez fiert merge de minune sau cu paine proaspata ca eu nu asociez paine veche cu o mancare asa de minunata pe care s-a lucrat aproape 2 zile daca socotim si timpul de cumparaturi, curatat, spalat in ape multe, si restul.
Sunt convins ca e buna reteta, insa nu e tuslama.

#23012
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Daca tot ai scris in romana zi ghimbir!

#23013
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View PostMembruAnonim, on 21 ianuarie 2019 - 12:50, said:

Am mancat 3 zile numai vita cu vin rosu, e bine sa intru la detox Posted Image)))

Frumos mai vorbesti despre coastele doamnei :D

#23014
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doamna n-a mancat vita cu foie gras. O am la pachet... :) sper sa o gasesc diseara in frigider. Am venit la 12 de la poiana dar eu m-am oprit la munca.

Dupa ce am terminat toti de mancat ii zic celui care n-a invitat ca sotia mea a ramas nemancata... Cum adica? Pai ea nu mananca nimic crud si nici medium-rare :) iar tonul ala a plecat la gunoi neatins.
Si cheama domnul bucatarul si ii zice pt doamna va rugam sa ii faceti "o talpa" adica niste ceafa de porc bine facuta. Si asa a mancat si doamna sotie ceva bun... Ma rog, clasic romanesc! Cu piure evident. :)

Edited by MembruAnonim, 21 January 2019 - 14:46.


#23015
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View PostMembruAnonim, on 21 ianuarie 2019 - 14:44, said:

O am la pachet... Posted Image sper sa o gasesc diseara in frigider.

Eu inca ma intreb despre cine/ce vorbesti

#23016
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,521
  • Înscris: 13.10.2010
@Aranzazu, like si io ptr reteta, da' fara scortisoara si ginger ptr mine.Posted Image

#23017
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postiladi, on 21 ianuarie 2019 - 14:51, said:

Eu inca ma intreb despre cine/ce vorbesti
despre sotie evident :D

#23018
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Paine proaspata de casa (productie proprie Posted Image ) si branza feta adevarata.

#23019
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,628
  • Înscris: 10.08.2009
Supa crema de legume cu ff mult praz ca sunt jumate oltean.Posted Image

#23020
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Supă cremă de dovleac si morcov, cu ceapa si usturoi, semințe de pin si semințe de susan, plus unt si ulei măsline.

Attached Files


Edited by crisstonne, 21 January 2019 - 19:29.


#23021
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am mancat de la pachet. Am deschis si un merlot de la alira pt el... Desi sunt inca obosit dupa ziua de ieri :)

Apropo, a fost bunicel dar ieri era senzational.

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 21 January 2019 - 19:52.


#23022
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Am făcut niște pork cu tomato și onions, cu niște rice lângă, de seară, că la prânz am băgat niște scrambled eggs cu slănină și o salată cu tomato și cucumber.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

6 user(s) are reading this topic

1 members, 5 guests, 0 anonymous users

em2006

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate