Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Ce ai mancat azi?

* * * * - 31 votes
  • Please log in to reply
41002 replies to this topic

#22987
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Am șters o postare dezgustătoare și răspunsul la ea, pentru ca nu își mai avea sensul.
Dacă asta e motivul pentru care persoana vizata a vrut sa aibă din nou dreptul de a posta.....ar trebui sa se gândească bine. Data viitoare va fi permanent!

#22988
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011
Ouă fierte în apă, mamaliga facuta cu unt si brinză.

Attached Files



#22989
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am mancat f bine. Pe langa meniu azi...Attached File  IMG-20190120-WA0000.jpg   166.83K   53 downloads

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 20 January 2019 - 17:02.


#22990
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Foarte fain, chiar lmi place. Poți pune o poză și cu coastele doamnei să vedem și acolo platingul?

#22991
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,009
  • Înscris: 16.09.2014
Pulled pork, 6 ore in slow cooker. Posted Image

Attached File  IMG_5071.jpg   95.28K   49 downloads

#22992
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postiladi, on 20 ianuarie 2019 - 17:09, said:

Foarte fain, chiar lmi place. Poți pune o poză și cu coastele doamnei să vedem și acolo platingul?

:)
Merci. Desertul a fost superb dar nu am mai făcut poze... Sunt la a doua sticla de vin și am băgat și un vin licoros și m-am cam luat... ,,😁


#22993
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Ce restaurant e?

#22994
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Suntem la 4 anotimpuri la Teleferic in poiana. Dar meniul e făcut de patron pt  niste sărbătoriți... Nu e in oferta.

Nevasta mea lucrează pt el și el ne-a invitat. Ăla mic a băgat cartofii in cola 😁

Ăla mic tocmai a dat sucul cu cartofi pe jos... :))))

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 20 January 2019 - 18:22.


#22995
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,495
  • Înscris: 04.05.2006
Ontopic: tuslama regală.
De doua ori, așa buna mi-a ieșit :D

#22996
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Puneți poze. Pozele fac cat 1ooo cuvinte :)))

#22997
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,633
  • Înscris: 06.03.2005
Am facut prima data in casa, varza cu ciolan si afumaturi, numai produse aduse de la tara.Nu sunt mare fan mancaruri gatite dar asta a fost speciala.

Attached Files



#22998
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 13.10.2010
Salata de seara: iceberg, ardei rosii, resturi de friptura rece, dresing de iaurt, un praf de usturoi, un puf de ulei cu ardei iute, un fir de sirop de rodii, paine cu seminte prajita

Attached File  20190120_184656.jpg   322.59K   32 downloads

Edited by canarel, 20 January 2019 - 19:09.


#22999
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 13.10.2010

View Postrichelieu, on 20 ianuarie 2019 - 18:21, said:

Ontopic: tuslama regală.
De doua ori, așa buna mi-a ieșit Posted Image
tot am citit de tuslama, dar n-am facut niciodata. nu vrei sa detaliezi la retete?

#23000
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View Postrichelieu, on 20 ianuarie 2019 - 18:21, said:

  Ontopic: tuslama regală.  De doua ori, așa buna mi-a ieșit Posted Image  

Si eu fac tuslama in felul meu, dar nu inteleg partea regală.  Precis lipseste ceva din metoda mea.  Nu este recomandat de preparat putin ca nu se satura, mare atentie la cantitati.  Se congeleaza ce ramane, eu mereu fac mult mai mult decat se poate manca, fiind greu de stat in bucatarie vara la fiert indelungat, si sa fie si ceva in rezerva daca pofteste cineva.
De multe ori se termina pana sa apara caldurile excesive.   Nu se poate rezista temptatiei.

Edited by Aranzazu, 21 January 2019 - 08:39.


#23001
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,876
  • Înscris: 21.06.2016
Ce-i dom-le tuslamaua asta?

#23002
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,063
  • Înscris: 18.12.2007
Haide mai, da si tu un google acolo :)
Tuslamaua reprezintă o parte delicioasă din moştenirea gastronomică turcească a Dobrogei, o mâncare arhaică diferită de ciorba de burtă, deşi ingredientele sunt asemănătoare.

#23003
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,876
  • Înscris: 21.06.2016
Sincer nu mi-a trecut prin cap...

#23004
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
Tuslama

Se pune la fiert intr-o oala cat mai mare burta, tendoane de vita sau picioare de vita, eventual si o parte din cap in daca este loc, extra limbi de capra sau de oaie, totul in apa rece sarata cu boabe de piper negru sau si alte culori, foi de dafin, o scoarta de scortisoara, vreo 10 cuisoare, cozi de cimbru uscat, cozi de telina proaspata, 3 boabe de cardamom, vreo 3 capatini de usturoi, 6 cepe mari intregi, 1 ardei gras rosu, o radacina de 200 de grame de Ginger spart cu ciocanul de carne putin sa iasa aroma si sa acopere mirosul neplacut din bucatarie.

Se fierbe cam 10-12 ore pe foc mic, pana cad oasele din carne.  Stiu ca asta e groaznic in Romania si de citit dar eu nu folosesc oala la presiune.
Se scot bucatile la racit iar apa se strecoara si se pune la o parte in frigider sa urce grasimea si va fi usor de strecurat sau de scos de pe zeama ca nu-l vrea nimeni.
Se va folosi putin la tuslama dar se paote face si ciorba de burta.   Pana fierbe materialul se prajeste 2 kg de ceapa taiati solzisori tot pe foc mic sa nu se arda in ulei de floarea soarelui.  
Se prepara tot vreo 2 kg de rosii fara coaja si seminte si 2 ardei grasi rosii fara seminte se pune in uleiul cu ceapa taiati in 2 bucati, sa fie usor de scos coaja tare parca-i din material sintetic.
Se mai da pe razatorul de lamaie o bucata de 5 cm de ginger si 3 capatini de usturoi sa fie aproape cand e timpul de adaugat in cratita respectiva.  Si zeama se aliniaza langa restul sa nu fie apa ca este necesar ceva lichid in tocanita asta.
Cand burta este destuil de rece, se feliaza dar si din partile celelalte si se adauga in cratita peste boia de adrei rosu dulce si amesteca repede si va capata o culoare splendida!
Urmeaza ustoroiul cu ginger, la fel se amesteca pe foc mare si se adauga si rosiile cu ardeiul gras.  Toate incep sa fiarba dar este necesar si zeama in care au fiert, dar nu este obligatoriu, se poate adauga supa de oase sau apa chiar, e dupa gust personal.  Se lasa la fiert pe foc spre mic ca nu are nevoie de fiert efectiv doar ca ultimele ingrediente sa capete alta forma decat crud.
Cand grasimea se urca la suprafata, este gata.  Se adauga Cilantro tocat destul de mult ca-i mai da o extra aroma foarte buna.   Cu orez fiert merge de minune sau cu paine proaspata ca eu nu asociez paine veche cu o mancare asa de minunata pe care s-a lucrat aproape 2 zile daca socotim si timpul de cumparaturi, curatat, spalat in ape multe, si restul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate