Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

Renault LAGUNA vs. Volkswagen PASSAT

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#37
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
@Corrado: Cum adica Laguna este superior la siguranta si Passat a luat tot 5 stele la crash-test!!!

#38
eedii30

eedii30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.11.2005
Salut!

Mai baieti am tot citi aici opinii pro si contra Renault. As vrea sa stiu cati dintre voi vorbiti in cunostinta de cauza? Cati dintr voi aveti sau a-ti avut un Renault in curte?
Eu pot sa va spun ca am 9 masini de la Renault luate astfel:
2001 - 3 Renault Clio Symbol Expression 1.4 8V (75 CP)
2003 - 3 Renaul Megane Confort Privilege 1,9 dCi 105CP
2005 - 3 Renaul Laguna Lux Privilège 1.9 dCi 120 CP

Vreau sa va spun ca in ciuda celor ce se spun in afara de revizii obisnuite nu am avut probleme deosebite cu masinille (si aici ma refer la clio si megane deoarece lagunele abia le-am luat) pot sa va spun ca masinile sunt luate pe firma si sunt foarte merse. Sa va faceti o idee clio-urile au peste 150.000 Km, meganurile au unu 110.00 si alte 2- 85.000. deci dupa cum se vede din numarul de Khilometrii au fost merse. La toate trei cliourile primele reparatii pe directie le-am facut in jur 70.000 km +/- 10000. La megane pe masina pe care am condus-o eu dupa ce am "spart" pe parte dreapta 3 anvelope am schimbat la 72.000  bascula fata dreapta. De asemena mi-au picat  pana in 30.000 amortizoarele spate dar au fost schimate in garantie si de atunci pana in prezent nu am mai avut probleme. Tb sa mentionez ca din 3 megane doar la 2 ne-au cazut amortizoarele (dar in garantie). In rest NIMIC!!!!
Am prieteni care au Peugeot 407 si cum spunea si cineva mai sus (patit se pare) stau foarte mult pe la service au diferite probleme - nu la motor - dar parca iti bagi piciorul sa te duci pt diverse chestii care pica la service.
De asemeni am prieteni care sunt fani VW si au la fel ca mine in parc nu una ci mai multe masini VW - Passat, golf, transporter etc, si imi spunea ca in momentul in care ajunge sa fac o revizie la passat (la Tecar in C-ta) lasa in jur de 15.000.000 lei pe putin. Eu la Renault fie ca e clio la care revizia este la 15000 fie ca este Megane (revizie 10000) las in jur de max. 4000000.
Asa ca ....... cinu nu are mai bine sa TACA!!!!!!

#39
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Si care e faza daca e revizia mai ieftina la Renault??Maine,poimaine o sa zici ca e mai accesibil ca la Mercedes!!! :peacefingers:

#40
eedii30

eedii30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.11.2005
Man!!! Aici se vorbea de Passat versus laguna. Nu Mercedes versus Audi sau BMW!!!!!

#41
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Pai tocmai asta era si ideea!!!Nu mi se pare relevant sa fie important ca revizia lui Laguna e mai accesibila de la Passat!!!In primul rand Laguna e mai ieftin decat Passat-ul,era normal ca revizia sa fie mai ieftina,cand calitatea Renault e sub VW!!! :peacefingers:

#42
eedii30

eedii30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.11.2005
ok! Si atunci spune-mi tu cu ce te ajuta calitate sau cum o percepi tu.
Cum spuneam anul asta am vrut sa schimb masina, am fost si m-am suit in noul Passat mi-a placut dar nu m-a impresionat. De asemenea le-am cerut o oferta pentru 3 (trei) masini. cu motor  de 120CP sau mai mare DIESEL, cu cruise control, cu park tronic, computer de bord, culoare metalizata... etc (fara piele), adica o masina comparabila cu un Renaul Laguna Lux Privilege 1.9 DCI la care am pus din optionale piele , xenoane+spalare faruri, magazie de cd, eleron. Ok pretul CIP pentru pasat cu tot cu discount a fost undeva pe la 23.000 Euro, iar laguna am luat-o cu 21240 CU TAXE SI TVA pe cand pretul la passat era undeva la 34.000 cu tot cu taxe deci o diferenta de 12760 EURO!!!!!!
Deci in ce simt eu diferenta aia de 12760 ? Spune-mi tu ca eu nu o vad!!!!!

Si apropo http://www.renault.r...ot=175&opt=324#
uita-te si tu putin la dotarile de serie la acest model si compara-le dotariele de serie ale unui passat.

Edited by eedii30, 18 November 2005 - 16:30.


#43
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Diferenta aia o sa o simti cand nu te vei plimba cu masina prin service prea des pentru probleme la acele gadget-uri,probleme de electrica (centralizata,geamurile),suspensii si alte hibe!!!Ma rog asta daca esti genul care a luat masina si dai cat duce din prima si pana in ultima zi in care o detii!!! ;) Sa mai spun de pretul la revanzare??? :naughty:


  P.S.: Eu as fi super multumit de dotarile Passat Highline si cateva optionale!!! :peacefingers:

Edited by SCANIA FREAK, 18 November 2005 - 17:35.


#44
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
eedii30, vezi ca este deplasat rau postul tau referitor la diferenta de pret dintre Passat si Laguna. Passat este peste Laguna din toate punctele de vedere (chiar si al pretului). In acest moment este clar un best-buy, fiind peste Vectra, 407, Avensis, Mondeo etc. Ce va fi la anul, vom vedea. P.S. Motorizarile diesel de pe Laguna... sunt cam jenante...

Uite cat de bine sta Laguna la fiabilitate, ultima parte a clasamentului:

159 Peugeot 807 (NEW)
158 Peugeot 307 (DOWN)
157 Renault Espace (NEW)
156 Renault Laguna (DOWN)
155 Mercedes M-Class (DOWN)
154 Fiat Stilo (DOWN)
153 Rover 25 (DOWN)
152 Renault Mégane (Nov 'O2 on) (DOWN)
151 Peugeot 206 (DOWN)
150 Citroën Xsara (DOWN)

Detalii aici

Nu e cam jenant pentru frantuzoaice?

As dori sa stiu de ce considera unii HDI-ul cel mai bun motor diesel din lume? Care le sunt argumentele, vecinii de pe scara?

#45
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Nu nu HDi=silentios,dar la putere mai mica!!!Si mai putin poluant,asta e si VW trece la common-rail,tocmai a anuntat!!! :peacefingers:

#46
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostSCANIA FREAK, on Nov 18 2005, 18:37, said:

Nu nu HDi=silentios,dar la putere mai mica!!!Si mai putin poluant,asta e si VW trece la common-rail,tocmai a anuntat!!! :peacefingers:
Mai putin poloant? PD=ul este E4 de la inceput fara filtre de particole. VAG are demult si common rail, insa renunta la PD din motive financiare

#47
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Postvalitudor, on Nov 18 2005, 18:33, said:

eedii30, vezi ca este deplasat rau postul tau referitor la diferenta de pret dintre Passat si Laguna. Passat este peste Laguna din toate punctele de vedere (chiar si al pretului). In acest moment este clar un best-buy, fiind peste Vectra, 407, Avensis, Mondeo etc. Ce va fi la anul, vom vedea. P.S. Motorizarile diesel de pe Laguna... sunt cam jenante...

Uite cat de bine sta Laguna la fiabilitate, ultima parte a clasamentului:

159 Peugeot 807 (NEW)
158 Peugeot 307 (DOWN)
157 Renault Espace (NEW)
156 Renault Laguna (DOWN)
155 Mercedes M-Class (DOWN)
154 Fiat Stilo (DOWN)
153 Rover 25 (DOWN)
152 Renault Mégane (Nov 'O2 on) (DOWN)
151 Peugeot 206 (DOWN)
150 Citroën Xsara (DOWN)

Detalii aici

Nu e cam jenant pentru frantuzoaice?

As dori sa stiu de ce considera unii HDI-ul cel mai bun motor diesel din lume? Care le sunt argumentele, vecinii de pe scara?

Clasametul asta nu se pune, se refera la masini cu volanul pe partea dreapta!  :P

Serios vorbind, nu e un clasament al fiabilitatii ci a satisfactiei clientului. Britanic. Aia care erau in limba dupa Chicky Girls.  :puke:

#48
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Hai ca nici manelele nu sunt mai presus de alea. Macar aratau bine...
Fiablitatea se poate observa foarte usor daca urmaresti link-ul, dar oricum, iti mai pot da cateva link-uri despre fiabilitatea Renault (nu ca la VAG ar fi deosebita, dar e ceva peste...)

#49
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005

View Postvalitudor, on Nov 18 2005, 20:44, said:

Mai putin poloant? PD=ul este E4 de la inceput fara filtre de particole. VAG are demult si common rail, insa renunta la PD din motive financiare


   Erau remarci ironice!!!! ;)  :peacefingers:

#50
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View Postvalitudor, on Nov 18 2005, 21:09, said:

Hai ca nici manelele nu sunt mai presus de alea. Macar aratau bine...
Fiablitatea se poate observa foarte usor daca urmaresti link-ul, dar oricum, iti mai pot da cateva link-uri despre fiabilitatea Renault (nu ca la VAG ar fi deosebita, dar e ceva peste...)

Hauleu ce-ai cu manelele ca alea e muzica ca lumea, gospel mioritic manca-tzi-ash..  :lol:

Incontestabil fiabilitatea VAG este peste Renault. Dar nu atat de mult incat sa justifice diferenta de pret. :peacefingers:

#51
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Si ar mai fi ceva pe langa fiabilitatea motoarelor,mai este si cea a partii electrice si electronice la care francezii mai au de lucru (inchiderea centralizata,geamurile electrice etc.)!!! ;)  :peacefingers:

#52
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002

View PostSCANIA FREAK, on Nov 20 2005, 21:08, said:

Si ar mai fi ceva pe langa fiabilitatea motoarelor,mai este si cea a partii electrice si electronice la care francezii mai au de lucru (inchiderea centralizata,geamurile electrice etc.)!!! ;)  :peacefingers:

pai despre asta era vorba, nu despre motoare.. Ai putea sa mai adaugi si bucsaraia...  ;)


Motoarele Renault nu sunt cu nimic mai prejos decat cele VW.

#53
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Te contrazic la putere,reprize,acceleratie si viteza maxima sunt mai bune TDI-urile!!!Mai ales ca pe mine nu ma deranjeaza asa-zisul "zgomot",dupa care imi va parea rau la adoptarea integrala de catre VW a tehnologiei common-rail!!! :peacefingers:

#54
Veselul Profet

Veselul Profet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.11.2005
In legatura cu revizii. Poate sunt mai ieftine la Renault. dar nu iti doresc sa iti lovesti vreodata masina fara sa ai casco pe ea. S-ar putea sa trebuiasca sa iti vinzi casa ca sa o poti repara. in general tablaria e scumpa la renault. in al doilea rand o masina germana, in afara de faptul ca e o masina cu traditie, este si o masina cu gust, fiabila, care iti da un anumit prestigiu cand esti cu ea pe strada. dar luati-va fratilor ce vreti! oricum masinile nemtesti sunt doar pentru cunoscatori

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate