Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

Renault LAGUNA vs. Volkswagen PASSAT

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#1
corrado

corrado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2005
Buna Ziua! Stau intr-o cumpana de cateva luni incoace... as vrea sa ma sfatuiti cu parerile voastre! Vreau sa imi cumpar o masina SH. Oscilez intre masinile germane si cele frantuzesti... mai exact intre Passat si laguna 2. Dupa parerea mea, laguna are o linie de design mai latineasca, mai aparte, parca ma atragem ai mult... VW are toata lumea... e  o masina dura - tipic germana. Ca sa fiu mai exact - punctele mele forte sunt:
1. confort - scaune din piele - full
2. climatromic - dublu la laguna
3. motorina dci sau tdi
4. sa fie pana in 60.000 km.
5. consum mic pana in 6, 6.5 l/100 km
6. 120 CP dCI
Eu o sa folosesc masina in scop personal... in oras si in vacante... cu alte cuvine vreau o masina pentru familie.
Toti o dau cu vw in sus vw in jos... privind optiunile, la Renault am mai multe-dublu clima, pilot automat, senzor pneuri, senzori parcare, senz. ploaie, senz. faruri etc. PLUS LAGUNA ARE 5 STELE LA TESTUL EURO NCAP. maximum! deci?
Si inca o intrebare: cred ca ar fi mult mai indicat sa o iau din germania sau franta ca am certitudinea ca kilometrajul nu e modificat, e intretinuta bine... plus de asta care e faza ca statul german iti da inapoi tva-ul daca scoti masina din tara?daca  o iau din tara o iau cu km multi plus o gramada de bani care si-i trag "baietii".

Attached Files


Edited by corrado, 25 August 2005 - 21:22.


#2
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Passat

Minusuri:
- conceptie veche.
- siguranta activa & pasiva mai slaba.
- dotari

Plusuri:
+ fiabilitate tipic nemteasca


Laguna

Minusuri:
- probleme de fiabilitate
- bordul mult prea plastifiat, da impresia de ieftin pentru o masina de clasa superioara

Plusuri:
+ siguranta.
+ raport  pret / dotari excelent.
+ garda destul de inalta la sol, pe drumuri mai proaste se descurca OK.

Eu as merge pe Laguna.

In acelasi segment, eu as face alt "duel" franco-german: Opel Vectra versus Citroen C5. Castig la mustata in favoarea Vectrei.

#3
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
daca nu te intereseaza vectra sau mondeo, laguna e o alegere mult mai buna, cu tot cu eventualele probleme de fiabilitate.


vorbesc din punctul meu de vedere, comfort/gadget freak.

#4
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
numai ca erau cativa useri (si aici pe forum) care se cam plangeau de Laguna. Eu as mere pe Passat. Daca nu vrei altceva din clasa respectiva (Accord, Vectra, Mondeo etc).

#5
Trumansky

Trumansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 23.06.2005

corrado, on Aug 25 2005, 21:13, said:

Buna Ziua! Stau intr-o cumpana de cateva luni incoace... as vrea sa ma sfatuiti cu parerile voastre! Vreau sa imi cumpar o masina SH. Oscilez intre masinile germane si cele frantuzesti... mai exact intre Passat si laguna 2. Dupa parerea mea, laguna are o linie de design mai latineasca, mai aparte, parca ma atragem ai mult... VW are toata lumea... e  o masina dura - tipic germana. Ca sa fiu mai exact - punctele mele forte sunt:
1. confort - scaune din piele - full
2. climatromic - dublu la laguna
3. motorina dci sau tdi
4. sa fie pana in 60.000 km.
5. consum mic pana in 6, 6.5 l/100 km
6. 120 CP dCI
Eu o sa folosesc masina in scop personal... in oras si in vacante... cu alte cuvine vreau o masina pentru familie.
Toti o dau cu vw in sus vw in jos... privind optiunile, la Renault am mai multe-dublu clima, pilot automat, senzor pneuri, senzori parcare, senz. ploaie, senz. faruri etc. PLUS LAGUNA ARE 5 STELE LA TESTUL EURO NCAP. maximum! deci?
Si inca o intrebare: cred ca ar fi mult mai indicat sa o iau din germania sau franta ca am certitudinea ca kilometrajul nu e modificat, e intretinuta bine... plus de asta care e faza ca statul german iti da inapoi tva-ul daca scoti masina din tara?daca  o iau din tara o iau cu km multi plus o gramada de bani care si-i trag "baietii".

<{POST_SNAPBACK}>


Daca nu ma insel, in pozele postate de tine este New Laguna, cea cu face lift.
Dintre cele doua as alege...Mondeo!!! E foarte adevart ca Laguna este in general foarte accesorizata. Daca gasesti un 2.2 dCI...te-ai scos! Pe de alta parte si penultimul Passat s-a dovedit o masina excelenta.
In legatura cu kilometrajul, imi pare rau sa te anunt ca si nemtii umbla la el. Foarte multe parcuri de masini sunt tinute de arabi, polonezi, romani...etc..asa ca...este o adevarata loterie cand cumperi o masina de acolo. Iti pot spune ca in Germania o masina parcurge-n mod normal 30000-40000 Km/an.
In legatura cu TVA-ul, nu la toate masinile iti poti recupera TVA. Trebuie ca masina sa fi fost cumparata initial de care un platitor de TVA, adica de catre o persoana juridica.
Marele avantaj pentru o masina adusa din Germania....este faptul ca a fost rulata acolo, intretinerea ei s-a facut acolo...asta-i cel mai important. Poate ca o masina rulata-n Romania 50000Km arata si se comporta mai rau ca o masina rulata-n Germania 120000Km.

Edited by Trumansky, 26 August 2005 - 00:06.


#6
corrado

corrado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2005
Va multumesc mult pentru opiiniile dvs. cred ca ma voi stabili la o laguna. dar, in alta ordine de idei... ce ati zice de luxosul vel satis? il gasesc la 107ooo km la bord sau mai mult la SH, cu 10 mii sau 11 mii de euro... e de lux... dar problema e alta... sigur costurile de intretinere sunt mari, iar cand o sa vreau sa scap de ea cu siguranta nu o sa am nici o shansa aici in romania - si voi fi nevoit sa "mor" cu ea... Cred ca laguna e o alegere buna. Cred ca o voi procura din Germania cu pana in 60 000 km.
Mai am o intrebare care ma roade... ce dif este intre scaunele normale, tari - de la laguna sau de la oricare alta masina de serie , si modelul lor omolog, de piele full??? e vba doar de materialul imbracat pe deasupra sau scaunele de piele chiar te afunzi in ele, spre deosebire de alea germane tari? ms astept opiniile dvs!

Attached Files



#7
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
parca n-ai zis nimic de suma de care dispui...

oricum, pana in 60.000 km nici laguna nu e foarte ieftina... mai ales daca vrei si piele, clima automata si alte "coarne" prezente in pozele de mai sus...

vel satis? mi se pare o bizarerie...

pe Passat as merge...

#8
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Renault are scaune din piele sintetica. Am dreptate?

#9
corrado

corrado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2005

gtk, on Aug 27 2005, 22:07, said:

parca n-ai zis nimic de suma de care dispui...

oricum, pana in 60.000 km nici laguna nu e foarte ieftina... mai ales daca vrei si piele, clima automata si alte "coarne" prezente in pozele de mai sus...

vel satis? mi se pare o bizarerie...

pe Passat as merge...

<{POST_SNAPBACK}>


din cate pot eu sa imi dau seama... ma uit si in afara (ex.: www.mobile.de) si vad ca o laguna ajunge in jur a 10mii 11 mii de euro ... mai toate sunt climatronice. tre sa am norok sa fie si full piele... si mai caut sa cumpar de la o firma pentru ca asa im va da tva-ul inapoi... si daca sa spunem ca o gasesc la 12500 tzeava.... eu o iau de fapt cu 10mii euro. ce zici, se merita? :)

#10
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Eu zic sa mergi pe 607. Superior si Lagunei (Peugeot este superior Renault) si Passatului (este din clasa superioara 607 fata de Passat). Am auzit ca sunt destul de ieftine, adica cu 15 000 poti sa te rezolvi cu unul rezonabil. Este limuzina, facilitati peste Laguna si Vel Satis, etc. Motor diesel, consum sub 7 ;).

Eu in locul tau as spune 607 all the way!

#11
zamby

zamby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 25.04.2004
Daca intre Passat si Laguna ai ales Laguna eu zic ca ai facut o alegere buna.
Dar totusi cred si eu ca 607 ar fi fost o alegere bun ;)

#12
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

corrado, on Aug 28 2005, 13:00, said:

eu o iau de fapt cu 10mii euro. ce zici, se merita? :)

<{POST_SNAPBACK}>

daca gasesti cu 10.000 eur pana in 60.000 km cred ca merita...

StGermain, on Aug 28 2005, 13:54, said:

Eu zic sa mergi pe 607

<{POST_SNAPBACK}>


oricum cred ca e ceva diferenta de pret intre cele doua... 607-le e cu o clasa mai sus..

#13
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
eu iti recomand Mondeo...dar din pacate nu o sa gasesti sub 60 000 km la banii aia.
sau o vectra C.
passat-ul nu mi se pare cine stie ce...si e mai mic decat Mondeo

#14
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004

StGermain, on Aug 28 2005, 12:54, said:

Eu zic sa mergi pe 607. Superior si Lagunei (Peugeot este superior Renault) si Passatului (este din clasa superioara 607 fata de Passat). Am auzit ca sunt destul de ieftine, adica cu 15 000 poti sa te rezolvi cu unul rezonabil. Este limuzina, facilitati peste Laguna si Vel Satis, etc. Motor diesel, consum sub 7 ;).

Eu in locul tau as spune 607 all the way!

<{POST_SNAPBACK}>


"(Peugeot este superior Renault)"
Cine ti-a zis tie asta? Te-a mintit, Peugeot este una dintre cele mai putin fiabile masini, mi eunul mi s-a scarbit dupa 3 Peugeot-uri in garantie care au stat mai mult in service-uri decat pe sosea. :puke:
Renault a revolutionat constructia de automobile in "n" randuri, Peugeot a introdus... nu stiu, ma duc sa fac o tura, gandeste-te tu ce.

Edited by eXXocet, 29 August 2005 - 22:06.


#15
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004

eXXocet, on Aug 29 2005, 23:06, said:

"(Peugeot este superior Renault)"
Cine ti-a zis tie asta? Te-a mintit, Peugeot este una dintre cele mai putin fiabile masini, mi eunul mi s-a scarbit dupa 3 Peugeot-uri in garantie care au stat mai mult in service-uri decat pe sosea. :puke:
Renault a revolutionat constructia de automobile in "n" randuri, Peugeot a introdus... nu stiu, ma duc sa fac o tura, gandeste-te tu ce.

<{POST_SNAPBACK}>



Stai mai LINISTIT! ...si nu mai compara Renault cu Peugeot.

1: Renault a cedat licente in Turcia si in Spania sa faca ei masinile... si deja imaginea cade cand auzi de marfa de la turci.
2: Motoarele Diesel cele mai bune din lume sunt cele facute de Peugeot.
3: Am un Peugeot in varsta de 20 ani, care a parcurs aproape un milion.
4: Toate 206, 307, 406 care le vezi pe strazi au fost lansate cam in acelasi timp acum x ani, si nu le vad disparand niciunele de pe strazi, deci rezista.
5: Am drum des pe la un dealer+service Renault, si au defectiuni de la Clio pana la Laguna din cele mai diverse! (Laguna schimbat rulment fata stanga de exemplu).
6. In general cele doua marci nu se afla la acelasi nivel, masa stie asta. Un renume are Peugeot, si alt renume are Renault, Peugeot sunt clar masini mai bune calitate/pret si mai fiabile decat Renault...

Ce faci tu e ca si cum ai compara Volvo (la care nu se face deloc reclama, insa mai toata lumea stie cam ce masini sunt) cu Seat sau Fiat (nu zic ca nu sunt bune Seat, sunt foarte bune -  mai putin bune sunt Fiat) insa nici una nu au renumele si calitatea Volvo, chiar daca isi fac de 10 ori mai multa reclama!

#16
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Cred ca Renault si Peugeot sunt sensibil egale ca pozitie pe piata. Intr-adevar, motoarele diesel Peugeot sunt foarte bune, dar parerea mea este ca la Renault motoarele pe benzina (ex. 1.6 16V) sunt foarte reusite.

nu poti compara laguna cu 607, cel din urma este dintr-o clasa superioara. Este bineinteles o alegere mai buna decat laguna, dar inainte de a face achizitia ar fi bine sa te gandesti la diferenta de costuri de intretinere, daca esti de acord sa o suporti.

Laguna la 10-11 este OK daca are sub 60.000 la bord. Parerea mea este ca poti sa-ti iei una diesel si la 100-120.000 fara probleme, si astea sunt ceva mai ieftine .

#17
Gabryel

Gabryel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 23.05.2005
Renault....."inventatorii automobilului".....parca asa se autointituleaza.
Nu ma leg de fiabilitate sau tehnologie. Parerile se bat cap in cap. Ma uit la Formula 1, imi aduc aminte de Schumi cand a castigat primul titlu cu Renault si cu care l-a bagat in gard pe Senna. Au avut vremuri tari in Rally,...etc. Tac, ca nu e clara situatzia.
Dar fratzilor, legat de exteriorul masinilor acestor inventatori, chit ca sunt latini sau alea alea, dar au scos in ultima decada nishte ciudatzenii de numai ei stiu de unde. De fapt de asta au si probleme cu vanzarile, lumea a ramas putzin in urma lor..... .
Dar nici cu cei de la Passat nu sunt de acord, pastrand fortzat aceeasi linie a vechiului model. De, conservatorism teuton, dar nu au vrut sa riste inutil cu un model total nou, stiind ca ala vechi inca "mergea". La aspectul exterior ma refer, la cel interior si echipari...nota 10. Aproape de S Classe.
Eu personal astept cu nerabdare noul Mondeo, care, oficial, se construieste in Europa ca sa de-a in "gura" clientzilor Passat. Aia lasa 1 an de la lansarea Passat-ului si apar si ei.
Pe Net circula 2 versiuni de poze pirat. Una mai veche, de dinaintea lansarii noului Passat, si care arata super-berton, si una dupa lansare, care e mai cuminte, pesemne ca si-au dat seama ca nici nemtzii nu au sarit calul prea mult. Parca aduce a Peugeot 607, dar din lateral a Panzer nemtzesc aduce. Vom vedea in 2007.
Eu zic ca daca nu vrei sa fii in rand cu "lumea", sa evitzi Passat-ul, in rest, i-ati ce-ti place. Daca intrebi si eu iti spun sa-ti iei Passat, il iei pt mine ? Ma "dau" eu cu el ?
A, acum am intzeles, vrei sa afli la ce masina viseaza romanul si tu sa-ti iei ca sa moara de ciuda.  Si daca, de ciuda, ti-o zgaraie.  :crybaby:  :peacefingers:
Glumesc, tzii la gluma, nu ?

Edited by Gabryel, 30 August 2005 - 11:43.


#18
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003

Gabryel, on Aug 30 2005, 12:40, said:

Eu personal astept cu nerabdare noul Mondeo, care, oficial, se construieste in Europa ca sa de-a in "gura" clientzilor Passat. Aia lasa 1 an de la lansarea Passat-ului si apar si ei.
Pe Net circula 2 versiuni de poze pirat. Una mai veche, de dinaintea lansarii noului Passat, si care arata super-berton, si una dupa lansare, care e mai cuminte, pesemne ca si-au dat seama ca nici nemtzii nu au sarit calul prea mult. Parca aduce a Peugeot 607, dar din lateral a Panzer nemtzesc aduce. Vom vedea in 2007.

<{POST_SNAPBACK}>


astia de la Ford apar mai tarziu, se lasa asteptati. a aparut golf 5, apoi au scos Focus ala nou care e mai bun. la fel si cu Mondeo...

btw, poti pune pozele cu noul mondeo? nu le gasesc niciunde

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate