Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Despre nimfe

- - - - -
  • Please log in to reply
1117 replies to this topic

#1063
g0xy

g0xy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 29.12.2009
imi puteti spune de ce manaca numai mei, seminte de floarea-soarelui nu mananca si alte seminte un pic mai mari??

#1064
rokosiriki

rokosiriki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.11.2009
Buna ziua, de aproape 2 luni sunt fericitul posesor al unei nimfe pe nume Oliver, luata de la oviliv79 si cat de curand voi posta si niste poze cu motatul meu.

g0xy, daca nu mananca altceva in afara de mei inseamna ca nu a mai mancat niciodata asa ceva. Ai sa vezi ca va manca si altfel de seminte, doar daca ai rabdare cu el. Succes.

#1065
NuSuntEu

NuSuntEu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.10.2009
Astazi mi-a murit nimfa si nu inteleg de ce  :confuzzled: De doua zile vazusem ca respira foarte greu si mereu gafaia de parca as fi alergat-o. Era baiat si il aveam de 8 luni. Azi am vrut sa-l duc la medic, l-am scos din colivie ca sa il mut in alta ca sa il duc, am plecat 1 min si cand m-am intors l-am gasit mort. :(
Acum ma gandesc sa imi iau alt papagal dar nu m-am decis de care. Mai am si un perus mascul care statea in aceeasi cusca cu nimfa si e foarte bland. Ma tot gandesc daca sa iau alta nimfa mascul sau sa iau un perus femela. Chiar nu stiu ce sa fac :(. Imi puteti da niste sfaturi?

#1066
czirjak_ciprian

czirjak_ciprian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.11.2008
Incearca aici: Roko Papagalul Nimfa. :coolspeak:

#1067
annatello

annatello

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2010
Buna seara tuturor si multa sanatate nimfulinelor motate! Sunt noua pe acest forum pe care l-am descoperit f recent, ma bucur f tare ca sunteti activi, caci asa trag nadejde ca ne veti putea ajuta si pe noi cat de urgent cu un sfat "profesionist". In primul rand va rog sa aveti rabdare sa cititi cu atentie, caci mie mi se pare fiecare amanunt f important: Pe 24 dec.2009 i-am cumparat fiicei mele (nu va speriati, e majora si responsabila) o nimfa de la un crescator. S-a documentat in prealabil de pe net despre nimfe, etc., inclusiv a gasit crescatorul cu care am luat legatura. E un lutino superb, il cheama Mango si avea atunci cam 3 luni si jumatate. Noi fiind plecati toata ziua de acasa, fiica mea care merge si ea la facultate, s-a gandit la sufletelul lui ca e singurel, si desi a aflat ca asa n-o sa mai fie prea prietenos cu noi (ceea ce nici nu prea era de fapt, dar canta minunat)s-a hotarat sa-i luam o pereche - eu zic ca s-a cam pripit - el are acum vreo 9 luni deci. Am luat duminica trecuta din pet-shop o "fetita" de 4-6 luni cica.
PROBLEMA e ca de cand am adus noul membru inaripat in familie, Mango numai canta, desi parea atras initial de el, era curios...si pana la urma, marea surpriza: "fetita" noastra CANTA! :confuzzled: NU atat de frumos ca Mango, dar canta, formeaza triluri, mai si tipa, totul f tare, pe un ton mult mai puternic decat al lui Mango. Ei par ca se inteleg, dar numai pt ca Mango pare ca s-a supus noului venit. Ni se rupe sufletul de el, noi am vrut sa-l facem fericit si am dato-n bara rau de tot, din cauza unor afaceristi fara suflet  :angry: . Ne e mila si de cel nou, de care ne-am bucurat ca-l salvam din pet-shop si caruia saracu nici nu i-am pus nume pana azi, din cauza incertitudinii sexului. Si am uitat sa va spun ca pare si mult mai mare de 4-6 luni, pt ca are niste zboruri cu aterizari perfecte si bine amortizate chiar din prima zi la noi si a muscat-o pe fimea rau de tot. :cursing:
Va rugam ajutati-ne urgent cu un sfat benefic pt ambele noastre motate ca nu vrem sa mai lungim o suferinta a nici unuia din ei si nici a noastra.
1.Sa-i despartim in colivii si camere diferite? I-ar reveni lui Mango cantatul?
2.Sa-l schimbam pe noul venit cu o fata in cazul in care gasim sa facem un astfel de schimb?
3.Sa-l dam pur si simplu (dar numai cuiva care sa fie in stare sa-l iubeasca - imi vine si sa plang numai cand ma gandesc!) si sa-i cautam o fata autentica lui Mango?
Alternativele 2 si 3 ar fi oricum cu mare rupere de suflete!
Doresc sa nu supar pe nimeni, respect toti iubitorii de animale, dar astept sfaturi pertinente numai de la cei cu experienta si care stiu ce zic...intelegeti ca vrem sa sa luam urgent atitudinea cea mai corecta. Apoi, cu mare drag, mai vorbim si de altele...
Va multumesc!

Abia acum am observat ca de fapt nu sunteti chiar asa de activi... :(...nu intrati pe topicul asta in fiecare zi...dar poate vede totusi cine trebuie mesajul meu cat mai repede!

#1068
annatello

annatello

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2010
Stiu ca vin vremuri grele, dar chiar a emigrat toata lumea? Nimeni pe aici?
Intre timp i-am separat, au tipat f tare unul dupa celalalt, acum s-au linistit...dar cred ca sunt cam trishti  :(

#1069
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008
au facut si nimfele mele un ou si as dori sa stiu daca stie cineva ce trebuie sa fac:
sa le cumpar un cuibar sau sa le pun niste crengute sa-si faca ei singuri ??),

#1070
annatello

annatello

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2010

View Postchelie_d, on 9th June 2010, 09:58, said:

au facut si nimfele mele un ou si as dori sa stiu daca stie cineva ce trebuie sa fac:
sa le cumpar un cuibar sau sa le pun niste crengute sa-si faca ei singuri ??),
Se pare ca, asa cum spuneam, forumul (topicul) asta nu este atat de "circulat" incat sa primesti vreun raspuns. Dupa cum vezi, nici mie nu mi-a raspuns nimeni de mai bine de o sapt. Concluzia mea - aceeassi: romanul e prea egoist ca sa-l mai intereseze si de altii. Rezulta ca forumul, in cazul asta, nu ajuta pe nimeni cu nimic, fiind doar o spovedanie. :angry:
Daca mi-a fost citit mesajul cu nepasare de cei de la care asteptam un sfat salvator, cu atat mai rusinos! :(
Din cate am inteles pe un alt forum cu adevarat activ, le trebuie cuib, iar oul nu e niciodata (parca) doar unul - ele sunt depuse pe rand, la intervale de 2 zile intre ele. Bafta!

#1071
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postannatello, on 9th June 2010, 23:21, said:

Se pare ca, asa cum spuneam, forumul (topicul) asta nu este atat de "circulat" incat sa primesti vreun raspuns. Dupa cum vezi, nici mie nu mi-a raspuns nimeni de mai bine de o sapt. Concluzia mea - aceeassi: romanul e prea egoist ca sa-l mai intereseze si de altii. Rezulta ca forumul, in cazul asta, nu ajuta pe nimeni cu nimic, fiind doar o spovedanie. :angry:
Daca mi-a fost citit mesajul cu nepasare de cei de la care asteptam un sfat salvator, cu atat mai rusinos! :(
Din cate am inteles pe un alt forum cu adevarat activ, le trebuie cuib, iar oul nu e niciodata (parca) doar unul - ele sunt depuse pe rand, la intervale de 2 zile intre ele. Bafta!
am gasit si eu forumul acela............si mi-a dat cineva informatii.Oricum le-am cumpar niste fan,le-am facut un cuibar si vad ca s-au adaptat acolo :thumbup: .
sper sa fie bine pana la urma,numai bine!

#1072
annatello

annatello

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2010
chelie_d, ma bucur pt gasirea solutiei optime cu cuibul! :D  Spune-mi si mie te rog, daca stii de ce sta Mango al meu cu ochii inchisi, uneori cate unul doar - am observat chestia asta de ieri, in unele momente destul de lungi. Poate fi o fotofobie? In rest e bine, dar pare cam trist, cu aripioarele putin departate de corp, cu penele lipite de el (nu e infoiat deloc) - sa-i fie cald? Pleeeeeasse! Un raspuns! :) Multumesc!

#1073
vladstan11

vladstan11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2010
Salut!De astazi sunt noul prieten al unui superb lutino!!Lam cumparat de la crescator si are 3 saptamani de cand a iesit din cuib si se vede pt ca are portiuni fara pene pe cap.Oricum nu de asta am apelat la acest forum ci pentru canimfa mea sta in cusca parca speriata de bomba ceea ce mi se pare normal dar nu se atinge deloc de mancare.Se va rezolva sau va trebui sa intervin

#1074
Shh

Shh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 08.05.2010
E foarte micuta nimfa ta. De ce ai luat-o atat de repede? Mai trebuia sa mai stea cu parintii, macar pana la doua luni. Nu se atinge de mancare fiindca nu e intarcata..

Edit: oops am vazut ca am citit gresit. E posibil sa fie doar speriata  fiindca a schimbat mediul . Asa sunt la inceput pana se acomodeaza. Acorda-i timp sa se invete cu noua colivie, cu camera si cu tine .

Edited by Shh, 10 June 2010 - 22:12.


#1075
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postannatello, on 10th June 2010, 21:03, said:

chelie_d, ma bucur pt gasirea solutiei optime cu cuibul! :D  Spune-mi si mie te rog, daca stii de ce sta Mango al meu cu ochii inchisi, uneori cate unul doar - am observat chestia asta de ieri, in unele momente destul de lungi. Poate fi o fotofobie? In rest e bine, dar pare cam trist, cu aripioarele putin departate de corp, cu penele lipite de el (nu e infoiat deloc) - sa-i fie cald? Pleeeeeasse! Un raspuns! :) Multumesc!
este foarte posibil sa fie de la caldura,sincer nu stiu sigur.Eu pe ai mei vara,ii stropesc cu un pufer care se foloseste la geamuri, sa-i mai ud ;) ,pentru ca din cate am inteles,le place foarte mult apa  :D.
iar cu ochii nu stiu ce sa zic,si ai mei stau cateodata cu ochii inchisi(poate se viseaza in jungla,cine stie :lol: )
si dupa 2 zile de la primul ou,aseara au mai facut unul :thumbup:

Edited by chelie_d, 11 June 2010 - 13:59.


#1076
vladstan11

vladstan11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2010
Sa rezolvat cu mancarea.E foarte cuminte ma lasa sa pun mana pe EL sa il pup sta pe deget si mai multe.Nu iti fa griji caci si al meu sta cu ochi inchisi chiar acum dar cred ca e obosit .Pana maine o sa atasej niste poze cu el>Bafta cu nimfele voastre!

#1077
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
Am revenit și eu cu noutăți. O poză cu Lucky cel de la posturile 48 și 127.

Attached Files



#1078
annatello

annatello

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.06.2010
Urrraaaaa!!!!! A inviat lumea pe aici!  :D  Multumesc Chelie_d, asa mi s-a mai spus, ca de caldura, sau....e in calduri! V-am spus, daca ati citit, ca i-am separat pe Mango si pe Ares (asa l-a botezat fimea pe noul venit - fetita :D ), dar uneori tipau unul dupa altul cum se auzeau. Intre timp a inceput Mango sa mai cante (v-am spus ca asta era marea suparare), dar nu asa mult ca inainte. Dupa vreo sapt., am inceput sa-i mai aducem pe amandoi in aceeasi camera, fiecare in colivia lui, le-m si deschis....mirare! Mango (cel "stresat" initial) s-a dus la Ares si stateau amandoi unul langa altul, in colivia lui Ares! Si iar nu mai canta :( . Azi a prins momentul cand s-a deschis usa si a venit fix pe colivia lui Ares, au zburat impreuna si... din zbor... Ares se aseaza pe usa sufrageriei si Mango....fix pe el, hotarat! ...deci... cred ca e in calduri! Fimea plange ca nu vre sa-i vada gay. Ce sa facem?

Valaur, e f dragutz Lucky, seamana f mult cu Mango al nostru! Sa fie sanatos!

#1079
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
Mulțumesc!

#1080
vladstan11

vladstan11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2010
Salut!Am o problema din nou cu nifa mea.Nu stiu cum sa zic mai delicat dar....PUTE. Cum sa ii fac o baie pt ca, cand ii dau drumul sta doar pe dulap si locuri inalte(asa e obisnuita pt ca am vazut toate nimfele de la acel crescator)Si daca ati mai putea sa-mi dati un sfat cum sa il imblanzesc.Eu vorbesc mereu cu el pt ca sa se obisnuiasca cu mn .Cand il las liber numa sta ca un bibelou pe dulat si cam atata.A!!si se mai caca ff mult pe blocu meu de desen!!

             MS anticipat!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate