Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Despre nimfe

- - - - -
  • Please log in to reply
1117 replies to this topic

#1099
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Am o problema cu o nimfa femela...

Am nevoie de ajutorul vostru,
Am cumparat o femela astazi si observ ca are urmatoarul comportament, care mie mi se pare ciudat:
In primul rand, nu se misca deloc; a zburat putin prin casa si era sa cada dupa televizor, noroc ca s-a prins de perdea, de unde am luat-o in mana si am pus-o pe colivie.
In al doilea rand, nu ciripeste deloc si nu reactioneaza cand o iau in mana(masculul meu sasaie, da cu ciocul, fuge, numai sa nu pun mana pe el).
Nu in ultimul rand, observ ca e mai "scunda" decat masculul, cand o urc pe biblioteca parca sta cu fundul pe ea si arata ca un ghemotoc de pene(nu sta infoiata dar e foarte "rotunda") comparativ cu masculul care e mai suplu, mai inalt si mai vioi.
In plus, masculul nici n-o baga in seama... parca nici n-ar fi langa el...

Ce ziceti, o fi vreo problema cu ea? Am vorbit cu vanzatoarea si mi-a zis ca pot s-o returnez pana in weekend dar voiam sa stiu daca e normal comportamentul asta.

#1100
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Va rog sa-mi spuneti daca nimfele din pozele atasate sunt amandoi masculi sau sunt pereche!
Multumesc!
Attached File  DSCF6311_cr.jpg   543.77K   38 downloads
Attached File  DSCF6313_cr.jpg   683.89K   38 downloads
Attached File  DSCF6316_cr.jpg   960.14K   34 downloads
Attached File  DSCF6322_cr.jpg   988.4K   26 downloads
Attached File  DSCF6327_cr.jpg   966.35K   25 downloads
Attached File  DSCF6331_cr.jpg   805.7K   25 downloads

#1101
andreibenchea

andreibenchea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.08.2012
Salut!!
           Eu sunt andrei...si am  avut o nimfa(baiat)....Primita de la un prieten din bloc pt ca urma sa nasca sotia lui si facea foarte mare galagie pt bebe....in fine..eram foarte  incantat de el ..imi doarem foarte mult sa fim prieteni ..dar din pacate  .era ffffffff. rau ....musca de iti dadea sangele ....tipa....cateodata mai si canta....avea toane....mai mult tipa....la mine a stat 3 anii si la el cred ca vro 6 lunii....am incercat sa-l domesticesc...sa fie mai bland....sa nu mai muste asa rau....dar nu am reusit.......iesia singur din colivie...se urca sus pe ea si acolo isi petrecea tot timpul...si tipa doar cand auzea alarmele de la masina si cand ii era foame...nu mai aduc vorba de urcat  pe deget sau stat pe umar...pt ca nu am cum...Acum 4 zile am fost in piata la un magazin de animale si l-am schimbat cu un pui(tot baiat... cred)..cred ca e pui ca am bagat mana la el si nu musca...da cu ciocul dar nu te musca....nust ce sa fac cum sa fac sa nu patesc cum am patit cu cel de dinainte....app cel de dinainte cand l-am adus in casa tipa ca din gura de sarpe...e asta mic nu tipa sta cuminte si scoate cateva sunete asa in soapta ....cand vorbesc cu el e atent la mine si sta infoiat si ii tremura penele de pe burtica....ce sa fie oare....ce sa inteleg...ma tem sa nu fie bolnavior...ma poate ajuta  cineva si pe mine cu un sfat...Va ROG mult de tot....MULTUMESC

 andreibenchea, on 31 august 2012 - 01:25, said:

Salut!!
   Eu sunt andrei...si am  avut o nimfa(baiat)....Primita de la un prieten din bloc pt ca urma sa nasca sotia lui si facea foarte mare galagie pt bebe....in fine..eram foarte  incantat de el ..imi doarem foarte mult sa fim prieteni ..dar din pacate  .era ffffffff. rau ....musca de iti dadea sangele ....tipa....cateodata mai si canta....avea toane....mai mult tipa....la mine a stat 3 anii si la el cred ca vro 6 lunii....am incercat sa-l domesticesc...sa fie mai bland....sa nu mai muste asa rau....dar nu am reusit.......iesia singur din colivie...se urca sus pe ea si acolo isi petrecea tot timpul...si tipa doar cand auzea alarmele de la masina si cand ii era foame...nu mai aduc vorba de urcat  pe deget sau stat pe umar...pt ca nu am cum...Acum 4 zile am fost in piata la un magazin de animale si l-am schimbat cu un pui(tot baiat... cred)..cred ca e pui ca am bagat mana la el si nu musca...da cu ciocul dar nu te musca....nust ce sa fac cum sa fac sa nu patesc cum am patit cu cel de dinainte....app cel de dinainte cand l-am adus in casa tipa ca din gura de sarpe...e asta mic nu tipa sta cuminte si scoate cateva sunete asa in soapta ....cand vorbesc cu el e atent la mine si sta infoiat si ii tremura penele de pe burtica...ce sa inteleg...ma tem sa nu fie bolnavior...ma poate ajuta  cineva si pe mine cu un sfat...Va ROG mult de tot....MULTUMESC

Edited by andreibenchea, 31 August 2012 - 01:30.


#1102
Puk123

Puk123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.09.2012
Sall!

Eu sunt Alex si as vrea sa achizitionez o nimfa dar am inteles ca au nevoie de foarte multa atentie si eu sunt plecat la scoala si dupa aceea merg la scrima 2h si 30 min si ma intorc acasa pe la 7.Ce ziceti,dacami iau o nimfa o voi chinui?

P.S:Vreau sa se ataseze de mine!!Si zicetimi si mie forumul ala care e activ,va rog!

Edited by Puk123, 01 September 2012 - 21:50.


#1103
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Am observat ca nimfelor mele le-au crescut mult unghiile. Cum se procedeaza, se taie sau le lasam asa mai lungi? Posted Image

Edited by alex2010, 13 May 2013 - 12:01.


#1104
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Daca nu si le pot toci, ar trebui taiate.Altfel cresc prea mult o sa aiba probleme la aterizare si la statul pe si la statul pe acele "stinghi, bete sau bare" cum vrei sa le spui.
Cel mai bine ar fi sa te duci la un veterinar (si sa ceri si parerea lui) sa faca acest lucru deoarece sunt foarte sensibile si daca tai un pic mai mult decat trebuie o sa le curga sangele. (sangerarile care noua ni s-ar parea banale le-ar putea afecta sanatata).

LE:Nu am observat data ultimului post.

Edited by Zinus, 08 May 2014 - 18:00.


#1105
Tibi9

Tibi9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2014
Buna.Ma ajuta cineva va rog? Am o nimfa femela din 5 martie si dupa 10 zile de acomodare in colivie i-am dat drumul in camera si a venit timid la mine chiar daca inainte ma haraia cand era in cusca.Cu timpul s-a imprietenit cu toti membrii familiei fiind foarte afectuoasa.De 9 zile am adoptat inca o nimfa,banuiesc ca tot femela dar aceasta din urma e foarte sperioasa si nu ne putem apropia de ea.Am incercat la fel ca si cu prima si de 3 zile are "liber "prin casa dar avem probleme cand vrem sa o punem in cusca,o putem prinde doar dupa ce e epuizata de zbor si se pune jos.Problema e ca nu vine nici sa manance din mana si prima nimfa Jimmyca si-a schimbat si ea compotamentul,nu mai sta la mangaiat,ne ciupeste daca bagam mana in colivie.E si protectiva cu cea de a doua -Johny(am crezut ca e mascul)si zboara la ea imediat ce tipa dar e si foarte certareata si o bate  si nu o lasa in pace nici sa manance.Are o influenta negativa asupra ei si nu ne lasa sa interactionam cu ea.Cand sunt libere si ne apropiem degetul de a doua Jimmyca vine in fata si Johny se ascunde in spatele ei.NU stiu ce varste au,prima pare adult iar cea de a doua cred ca e cam batrana.Spun asta deoarece e cam "moale",slabuta,are multe pene lipsa,cioc si labute lungi si subtiri de culoare alb nu ca cealalta ,roz.Sfatuiti-ma cum sa le impac si cum sa o imblanzesc pe a doua.

#1106
jeje85

jeje85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.10.2014

 shadowfax, on 05 septembrie 2008 - 01:11, said:

collage.jpg acesta este unicul magnificul incredibilul Orlando ;Posted Image voi reveni cu mai multe poze!

astazi era sa se spanzure Posted Image am ajuns la timp.
buna,am un nimfa care seamana f bn cu al tau....nici eu nu am reusit sa aflu daca este mascul sau femela cert este k de 1 luna si cv urla in ultimul hal,nu mai vrea in cusca deloc...dar eu lucrez si nu il pot lasa liber mereu k distruge tot ce poate(sifoner,masa ,laptop)...domane fereste,eu ii zic k e o mica pacoste obraznica si el ami rau tipa la mn

#1107
rauldan2005

rauldan2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.03.2007
Buna la toti.
Am si eu o nimfa de 8 zile. E un baietel :)
Problema a fost in a doua zi cand I-am dat drumul prin camera (nu am vrut sa il tin doar in colivie) si nu am mai reusit sa-l ademenesc inapoi in colivie nici cum.
Fiind in jurul orei 24 nu am vrut sa il las sa doarma ca poate isi lua zborul noaptea si se lovea pe undeva.
Am reusit sa il prind cumva DAR in acest process I-am rupt 4 pene din coada, atat de rau imi pare acum :(  - mai bine il lasam sa doarma pe draperie.
Astazi dupa o saptamana am vazut ca a inceput sa sangereze in locul de unde I-am smuls penele si am fugit repede la farmacie, l-am facut cu providosept (nu aveau betadina) si cu baneocin pentru coagulare. Acum astept sa vad daca o sa mai sangereze.
Nu imi explic de ce a inceput sa sangereze la o saptamana dupa aceasta intamplare, oare s-a zgariat cu ciocul ?
A mai patit cineva asa ceva ?

#1108
shadownike

shadownike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.07.2011
As ruga pe cineva sa-mi ofere putin ajutor(SFAT). Am achizitionat pentru fetita mea acum aproximativ 2 luni  2 nimfe,un mascul si o femela.Toate bune si frumoase pana acum,mananca bea apa este tot timpul curat in colivie dar astazi 20.12 2014 seara masculul s-a speriat groaznic de ceva, cred ca a auzit sotia cum rupea un carton sa-l puna la foc.A inceput sa zboare in colivie si sa-si dea atat de tare si am privit neputincios ca nu aveam cum sa-l opresc dupa care a obosit dar nici nu a mai putut sa-si folosesca picioarele.Pur si simplu acum se taraste pe jos bea apa isi curata penajul dar pe picioare nu poate sta,doar unul il misca ceva.A trebuit sa iau o manusa sa-l iau in mana(musca rau) sa vad daca este rupt piciorul dar n-am simtit nimic si-l tine adunat ,in acest timp nu m-a slabit cu ciocul deloc plus facea galagie incontinuu.Medici veterinari in oras nu cunosc si nici nu cred ca sunt interesati de niste pasari micute (LUGOJ).INTREBAREA MEA este cum de nu isi misca piciorul deloc de parca n-ar mai avea simturi si daca are sanse sa-si revina?De ajutat nu pot sa-l ajut pentru ca pare salbatic si musca groaznic, NU stiu IN CE CONDITII au fost tinuti inainte.Adevarul este ca ne-am atasat mult de ei mai ales de mascul,iar el este puiandru

#1109
Workman

Workman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 22.01.2006
Aloha,

Aceeasi intrebare am si eu, la fel ca  "shadownike"...

Am si eu o nimfa, foarte sociabila, si jucausa. Insa de vreo 2 luni, un piciorus il misca mai greu iar celalat deloc!
Se pare ca nici nu il simte, deoarece il taraste dupa ea iar cand totusi sta pe el, degetelele stau gramada, la nimereala si incarligate, insa ea nu le simte ca sa le indrepte si sa calce correct, ci sta asa pe ele, cum se nimeresc.  :-(

Nu pare sa o doara, ca daca ar durea-o nu ar mai calca deloc pe acel piciorus.

Am fost cu ea la veterinar (la SpeedVet in Bucuresti), i-am facut radiografii la piciorusul in cauza - nu e nimic rupt la el, insa medicul nici nu a stiut sa-mi spuna care e problema de il taraste dupa ea si nu calca bine pe el.  :-(

Mi-a dat un anti-inflamator intr-o seringa (Meloxicam), pe care sa i-l dau pe cioc de doua ori pe zi din 12 in 12 ore, timp de o saptamana. I l-am dat si nicio schimbare...la fel calca pe piciorus ca si cum nu ar fi al ei si ca si cum nu l-ar simti.

Ea nu sta pe bat, deoarece nu a vrut sa stea in colivie de cand am luat-o, ci sta pe colivie - adica pe plan drept.
Alte problema nu are....e vesela, sociabila, cauta omul prin casa, zboara, mananca, fluiera, ii place sa o pupi si a o scarpini - atata ca nu isi simte piciorusul drept.

Ce sfat imi dati?

Edited by Workman, 17 January 2015 - 17:22.


#1110
EllenaElenna

EllenaElenna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2015
Buna ziua.Am si eu o problema legată de nimfe.Am un puiut de 3 luni si nu stiu exact ce este.Ma puteti ajuta va rog


Edited by EllenaElenna, 18 May 2015 - 15:25.


#1111
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
A murit Lucky! Cel de la postul 1077. 11 ani și jumătate alături de noi.

#1112
andrews_can

andrews_can

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.12.2015
Salutare!! Ma gandesc sa imi iau o nimfa, mai exact un mascul.  As vrea sa stiu daca stie cineva, cat de sensibile sunt la singuratate. Adica eu plec la serviciu undeva pe la 09-09:30 si ma intorc seara pe la 18. Ce ar trebui sa fac sa nu se plictiseasca?
P.S.: Nu vreau pereche, ci doar unul singur :)

#1113
vaserbanix

vaserbanix

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,620
  • Înscris: 18.10.2010
Salut!
vad ca topicul nu a mai fost folosit cam demult, poate doar ca lectura.
cu toate astea atasez si eu o imagine cu nimfa mea(mascul) care are o problema la cioc.
de fapt am pereche dar femela nu are aceasta problema.
un sfat, o indicatie cu ce sa fac este binevenita
multumesc!

Attached Files



#1114
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Exista vre-un papagal (ca specie) care se poate dresa pentru a fi tinut liber prin curte?  Eu am avut odata un gugstiuc care statea pe pervaz liber ...adica iesea afara si intra singur in casa dar din pacate s-a imbolnavit si a murit.....

Edited by Clovis, 29 April 2017 - 11:20.


#1115
FlyingPotato

FlyingPotato

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.09.2019
Salut! Acum 2 ani (aproximativ) am primit o nimfa, deja aveam una. Cei de la magazin au spus ca e băiat, dar după cercetări în amănunt am aflat ca amândouă erau fete. Au trecut 1 an și jumătate, prima a murit,acum a rămas aceasta. De când am primit-o era retrasa, tipa și atât. Am încercat sa o imblanzesc de la început, dar nu a vrut niciodată. O lăsăm și o las în continuare prin casa. Vine singura înapoi. Orice apropiere a condus la un eșec. Vorbesc cu ea în fiecare zi dar pur și simplu...nimic. Îmi puteți da niște sfaturi va rog?

#1116
siad

siad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.03.2005
doar rabdare, blandete, nu judeca, nu te enerva - este pasare nu om, nu te speria, da-i libertate (scoate capacul coliviei), fredoneaza-i o melodie, cumpara-i un stativ de bijuterii (la mine a mers, ii place foarte mult stativul si l-a acceptat rapid), da-i o tastatura de laptop pe care te faci ca o folosesti (ii place sa fure tastele si sa fuga cu ele in cioc), stai cat mai mult cu ea si dupa tot acest efort s-ar putea abia sa accepte doar chipul tau, nu conteaza, mergi mai departe cu blandetea si libertatea ei , cam asta ar fi cu nimfele. Daca ai noroc vei avea parte de un suflet afectuos si jucaus . Masculul meu a acceptat destul de usor chipul si nasul meu pe post de scarpinici si alint, dar mainile nu le accepta sub nici-o forma , poate intr-o zi va uita de frica mainilor, nu stiu asta, e mister .

 FlyingPotato, on 04 septembrie 2019 - 14:25, said:

Salut! Acum 2 ani (aproximativ) am primit o nimfa, deja aveam una. Cei de la magazin au spus ca e băiat, dar după cercetări în amănunt am aflat ca amândouă erau fete. Au trecut 1 an și jumătate, prima a murit,acum a rămas aceasta. De când am primit-o era retrasa, tipa și atât. Am încercat sa o imblanzesc de la început, dar nu a vrut niciodată. O lăsăm și o las în continuare prin casa. Vine singura înapoi. Orice apropiere a condus la un eșec. Vorbesc cu ea în fiecare zi dar pur și simplu...nimic. Îmi puteți da niște sfaturi va rog?


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate