Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre nimfe

- - - - -
  • Please log in to reply
1117 replies to this topic

#1045
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

 bubba_000, on 22nd February 2010, 20:29, said:

Salut. Eu am o nimfa si un perus si cand le dau drumul prin camera, le place la nebunie sa roada niste cutii de carton care le am pe dulap. Nu stiu daca le mananca, pentru ca arunca bucatele de carton peste tot. Fac asta de luni bune si n-au absolut nimic. Totusi, nu le face rau cartonul sau cerneala cu care e tiparit?
si ai mei rod la carton incontinuu,probabil de plictiseala isi fac si ei de lucru  :D

#1046
velias

velias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.02.2010
il am pe al meu de 3 saptamani, nu vrea sa iasa singur din cusca trebuie sa-i dau eu acoperisul jos si sa-l scot, de intors vine singur pe bat cand il apropii de piept dar pe mine vrea sa ma muste, cand nu ma vede toata ziua si vin seara casca ciocu si incepe sa pufaie de cum intru in camera, nu vrea sa manance nimic altceva decat seminte de floarea soarelui, a inceput sa-i creasca ciocul si nu se apropie de osul de sepie, prefera sa mestece crengutele din cusca...

#1047
biadim20

biadim20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.02.2010
si eu il am pe kiki tot de 3 saptamani,dar abia de cateva zile iese singur din colivie,dar doar daca il alinti foarte mult,se bucura,apoi iese,insa nu mereu are chef.cred ca intai trebuie sa se obisnuiasca bine cu ce e in jurul lui,apoi va iesi si al tau.in plus,eu i-am cumparat bete si un leagan pe car i le-am atasat in afara coliviei,ca sa aiba un motiv in plus sa vrea in libertate. kiki a fost sub tratament o saptamana,caci atunci cand l-am luat,vanzatoarea l-a bagat fortat cu coada inainte in colivia cea noua si i-a prins aripa dreapta printre gratii...aripioara a fost luxata...nici acum nu are penele lungi de la ea si ii tremura,insa am incredere in fata de la cabinet ca a facut ce trebua,caci a inceput si sa zboare.Dar spun toate astea ca un semnal de alarma pt cei ce-si vor cumpara nimfe,sa aiba mare grija de la ce magazin,daca sunt iubitori de animale sau doar vanzatori,cum a fost cea care purta halat de dr. dar este o neglijenta si o pers.fara inima,cea care mi l-a vandut pe kiki.Succes si multa sanatate nimfelor voastre,sunt niste pasari deosebite!

#1048
oviliv79

oviliv79

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.09.2006
sa va traiasca motatele  :rolleyes:

nu are nimeni o ''mireasa'' pentru ''cavalerul'' meu ??...sa aiba macar un an..

Attached Files



#1049
biadim20

biadim20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.02.2010
cat e de dragut....!!!

#1050
PDPDPD

PDPDPD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 02.09.2003
Din ce lemn sunt facute betele?

#1051
nicefairy

nicefairy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.02.2008
buna la toata lumea
am si eu o nimfa in aceeasi camera cu perusul...i-am luat pe amadoi in acelasi timp si sunt acomodati unul cu celalalt ,ba chiar perusul hraneste nimfa si o curata.. de cateva zile motata sta pleostita ,pe unde merge se aseaza cat mai "labartata",doarme mai mult...in rest mananca,bea,se mai si joaca...cei care au pereche imi pot spune daca acest comportament este specific in aceasta perioda? vrea mascul? daca nu aveti vreo idee?
multumesc mult

#1052
oviliv79

oviliv79

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.09.2006

 PDPDPD, on 1st March 2010, 15:10, said:

Din ce lemn sunt facute betele?
daca te referi la mine......din rachita(salcie)

#1053
velias

velias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.02.2010
am o nimfa baiat de ~5 luni, astazi am fost la un crescator sa ii caut o pereche, acolo avea o singura femela dar care cred ca era mai batrana caci avea aripile lasate(vroia sa se imperecheze) si mai avea si un pui de 2 saptamani pe care mi las dori foarte mult dar as vrea sa imi spuneti daca stie cineva cam la cat timp as putea sa-mi dau seama ce sex este. Tin sa precizez ca ambii parinti aveau capul galben si se puteau deosebi doar dupa obraji(femela ii avea mai stersi in timp ce masculul ii avea rosu aprins)

multumesc anticipat

#1054
silcorn

silcorn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.03.2010
Buna!
Am si eu o nimfa. L-am luat baiat dar cineva ne-a spus ca de fapt e fata. Asta nu ar fi o problema.
Problema noastra e ca, pe cat a fost de cuminte pana acum cateva saptamani, acum zici ca-i turbat. I-am pus colivia aproape de intrerupator si de fiecare data cand vrem sa aprindem becul, face urat. Foarte urat. se simte amenintata sau ce?
De pus mana pe ea, nici poveste.
Au fost momente cand aproape aproape ca am reusit s-o invatam sa urce pe mana, dar acum cand vede mana, face urat, cat pe ce sa muste.
Nu stiu ce bai are.
Acum are oglinda, una mare si toata ziulica sta si se priveste in oglinda.Vorbeste cu oglinda, duce seminte la oglinda, se curata in fata oglinzii.
Asa sunt nimfele? Atat de neprietenoase sau am gresit noi ceva in leg cu Ricky de face atat de urat cand as vrea sa o mangai sau macar sa-mi vina pe mana?
Rog "expertii" sa imi dea niste sfaturi............

#1055
velias

velias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.02.2010
cred ca au intrat in calduri ca si al meu face la fel

#1056
PDPDPD

PDPDPD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 02.09.2003

 oviliv79, on 2nd March 2010, 19:20, said:

daca te referi la mine......din rachita(salcie)

Le curat de coaja si atat? Sau trebuie vreun tratament?

#1057
Anutza

Anutza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 21.06.2006

 biadim20, on 24th February 2010, 21:08, said:

si eu il am pe kiki tot de 3 saptamani,dar abia de cateva zile iese singur din colivie,dar doar daca il alinti foarte mult,se bucura,apoi iese,insa nu mereu are chef.cred ca intai trebuie sa se obisnuiasca bine cu ce e in jurul lui,apoi va iesi si al tau.in plus,eu i-am cumparat bete si un leagan pe car i le-am atasat in afara coliviei,ca sa aiba un motiv in plus sa vrea in libertate. kiki a fost sub tratament o saptamana,caci atunci cand l-am luat,vanzatoarea l-a bagat fortat cu coada inainte in colivia cea noua si i-a prins aripa dreapta printre gratii...aripioara a fost luxata...nici acum nu are penele lungi de la ea si ii tremura,insa am incredere in fata de la cabinet ca a facut ce trebua,caci a inceput si sa zboare.Dar spun toate astea ca un semnal de alarma pt cei ce-si vor cumpara nimfe,sa aiba mare grija de la ce magazin,daca sunt iubitori de animale sau doar vanzatori,cum a fost cea care purta halat de dr. dar este o neglijenta si o pers.fara inima,cea care mi l-a vandut pe kiki.Succes si multa sanatate nimfelor voastre,sunt niste pasari deosebite!

Mare noroc a avut Kiki cu tine... Si eu una sunt de acord cu 'boicotarea' pet-shopurilor unde se tin pasarile in niste conditii mizere sau unde vanzatorii isi bat efectiv joc de bietele suflete. Eu pasaretul din casa (perusi + nimfoi) l-am luat direct de la crescatori.

Motz al meu a facut maaaari progrese (dat fiind ca are deja 3 luni de cand e la mine ar cam fi fost cazul, nu?), intra singur in cuscuta (mai avem sporadic parte de alergaturi, cand nu i se pare lui normal sa intre inauntru doar asa, ca plec eu de acasa  :rolleyes:  ), vine la mine, ma ciuguleste (face un masaj capilar de nota 10! ), ma pupa, ar vrea sa-mi fure inelele de pe degete si cerceii din urechi si Doamne fereste sa mananc ceva in prezenta lui, ar fi in stare sa mi se bage cu totul in gura. Cu perusii se tolereaza ok in continuare, doar ca efectiv sta drepti in fata perusitei, ii stie de frica ceva ce n-am vazut...

Attached Files



#1058
ayesha

ayesha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 02.01.2010
papagalul meu s-a lovit, i s-a rupt din aripioara un fulg mai mare si i-a dat sangele... i-am dat cu rivanol, dar acum cred ca il doare ca nu mai e asa ca inainte.. sper ca o sa-si revina,,, cu ce ii mai pot da? mc anticipat:*

#1059
oviliv79

oviliv79

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 339
  • Înscris: 18.09.2006

 PDPDPD, on 4th March 2010, 21:46, said:

Le curat de coaja si atat? Sau trebuie vreun tratament?
nu trebuisc tratate si nici curatate de coaja....coaja o rod ei

#1060
NuSuntEu

NuSuntEu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.10.2009
Buna tuturor. Acum 5 luni mi`am cumparat si eu o nimfa care acum are in jur de un an. Cred ca e sigur baiat pentru ca imi canta intruna si rar tace din gura. Tot acum 5 luni mi`am cumparat si un perus care locuieste in aceeasi colivie cu nimfa. Se inteleg foarte bine chiar. Dar de la un timp am vazut ca amandoi au inceput sa manance hartie, iar nimfa mai mananca si vopsea. Li se poate intampla ceva? Ei nu dau niciun semn de viata ca ar fi bolnavi sau ca ar avea ceva, dar nu`mi place faptul ca roade barele coliviei ca sa manance vopseaua :mellow:
Nimfa mea cam are toane: cateodata e foarte blanda si ma lasa sa o mangai, sa o pup, sa o plimb pe bat, dar altadata face urat doar cand vede ca duc mana spre ea.  :)

#1061
PDPDPD

PDPDPD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 02.09.2003
Nu e bine absolut deloc sa manance vopsea. Dar ce fel de colivie ai?

#1062
NuSuntEu

NuSuntEu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.10.2009
e destul de veche si e luata din afara, nu cred ca se mai gasesc. Nu stiu cum sa iti explic. Ideea e ca asta vara am vopsit cusca si acum o roade. Probabil ca cel mai bine e sa cumpar alta cusca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate