Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Orange 3G in 900 mhz

- - - - -
  • Please log in to reply
2015 replies to this topic

#55
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
La VDF swap-ul a durat, daca îmi amintesc bine, între octombrie 2009 - aprilie 2010

#56
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010

 Cosconor, on 2nd April 2011, 10:22, said:

La VDF swap-ul a durat, daca îmi amintesc bine, între octombrie 2009 - aprilie 2010



Destul de putin probabil in comparatie cu ce o sa dureze la orange. Cel putin asa reiese din spuselor meseriasilor de pe aici.

Edited by vio73, 02 April 2011 - 10:27.


#57
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, iata un PDF al celor de la Electrogrup - unul din subcontractorii VDF.
Se spune în el despre procedura de swap, ei au lucrat în octombrie 2009 si martie 2010.

Attached File  Echipamente_SDR_Huawei.pdf   152.17K   93 downloads



#58
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010

 Cosconor, on 2nd April 2011, 10:35, said:

Da, iata un PDF al celor de la Electrogrup - unul din subcontractorii VDF.
Se spune în el despre procedura de swap, ei au lucrat în octombrie 2009 si martie 2010.

Echipame...R_Huawei.pdf



Foarte interesant Cosconor. Sper ca si Orange sa se ridice la inaltimea asteptarilor noastre si cat mai curand posibil pentru ca ele sunt foarte mari. Aia de la Vodafone au lucrat iarna si tot au terminat in 7-8 luni, deci teoretic, orange ar trbui s-o faca ceva mai repede. Inca o data nu te dezminti si arati ca esti cu adevarat meserias in domeniu si nunumai. Te rog sa-mi ierti stangaciile si nerabdarea, dar sunt in zona EDGE si asta este. Ce sa mai detaliez!

#59
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 vio73, on 2nd April 2011, 11:42, said:

Aia de la Vodafone au lucrat iarna si tot au terminat in 7-8 luni
Exact, VDF a lucrat pe durata ierni, zapada & co, nu a fost usor. Orange nu degeaba a asteptat sa vina primavara...

 vio73, on 2nd April 2011, 11:42, said:

Te rog sa-mi ierti stangaciile si nerabdarea, dar sunt in zona EDGE si asta este.
Nici o problema ! ;)

Ca sa stii sigur când ajunge 3G-ul pe la tine în Arges, cel mai sigur este sa mergi, daca poti, din când în când sa vezi cum arata BTS-ul Orange cel mai apropiat de tine (am uitat locatia ta exacta, dar daca ne-o spui ma pot uita si-ti spun unde este BTS-ul), îi faci câteva poze si le pui aici... :)

#60
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010

 Cosconor, on 2nd April 2011, 10:51, said:

Exact, VDF a lucrat pe durata ierni, zapada & co, nu a fost usor. Orange nu degeaba a asteptat sa vina primavara...


Nici o problema ! ;)

Ca sa stii sigur când ajunge 3G-ul pe la tine în Arges, cel mai sigur este sa mergi, daca poti, din când în când sa vezi cum arata BTS-ul Orange cel mai apropiat de tine (am uitat locatia ta exacta, dar daca ne-o spui ma pot uita si-ti spun unde este BTS-ul), îi faci câteva poze si le pui aici... :)


Locatia mea exacta este com Stefan cel Mare, jud. Arges. Dar nu este antena (BTS) de Orange la mine, ci in com. Slobozia, la vreo 3 Km nord de mine. Eu trec aproape zilnic pe langa el si nu am vazut vreo schimbare. Locatia mea e in sud-estul jud. Arges, la limita cu Teleorman si Dambovita. Iar fotografie am, dar nu pot sa o postez aici, sau mai pe româneste nu stiu. Acum vreo saptamana a cazut semnalul brusc pe date si voce si i-am sunat pe aia de la voce. Mi-a raspuns o tipa si mi-a zis ca se lucreaza la 3g in zona, dar dupa ce am sunat la cei de la date aia mi-au zis ca a fost o alarma pe antena. Multumesc mult

Edited by vio73, 02 April 2011 - 12:36.


#61
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Din cate am vazut eu Orange are peste 3300 de BTS-uri, dar nu stiu din astea cate sunt deja pe 3g in 2100 si cate sunt pe EDGE (900 Mhz). Banuiesc faptul ca peste 2000-2500 trebuie sa fie upgradate in perioada urmatoare. Ar trebui insa sa stim si cam cate are Vodafone ca sa facem o comparatie. Multumesc mult!:rolleyes:

Edited by vio73, 02 April 2011 - 14:04.


#62
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
abia astept 3 G ul de la orange pe 900 mhz mai ales ca am si date de la ei mai nou :P

#63
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

 vio73, on 2nd April 2011, 13:28, said:

Locatia mea exacta este com Stefan cel Mare, jud. Arges. Dar nu este antena (BTS) de Orange la mine, ci in com. Slobozia, la vreo 3 Km nord de mine.
OK. Intradevar BTS-ul din Slobozia este aproape. Dar e totusi destul de nou (2008, nu ?), înainte cred ca ti-era mai greu cu semnalul Orange indoor acolo, primeai tocmai de la Poieni (12Km Sud)...

 vio73, on 2nd April 2011, 13:28, said:

Iar fotografie am, dar nu pot sa o postez aici, sau mai pe româneste nu stiu.
OK, îti dau un PM.

 vio73, on 2nd April 2011, 13:28, said:

Acum vreo saptamana a cazut semnalul brusc pe date si voce si i-am sunat pe aia de la voce. Mi-a raspuns o tipa si mi-a zis ca se lucreaza la 3g in zona
Fantastic cum pot cei de la RC, fara nicio jena, sa-ti dea un asemenea raspuns. Auzi, se lucreaza pe 3G în zona ! :lol:
Asta este raspunul lor "stas", când întreaba clientu' de ce nu merge îi spui ca se lucreaza la 3G.

 vio73, on 2nd April 2011, 13:28, said:

dar dupa ce am sunat la cei de la date aia mi-au zis ca a fost o alarma pe antena
Asa da !

#64
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010

 Cosconor, on 2nd April 2011, 22:52, said:

OK. Intradevar BTS-ul din Slobozia este aproape. Dar e totusi destul de nou (2008, nu ?), înainte cred ca ti-era mai greu cu semnalul Orange indoor acolo, primeai tocmai de la Poieni (12Km Sud)...


OK, îti dau un PM.


Fantastic cum pot cei de la RC, fara nicio jena, sa-ti dea un asemenea raspuns. Auzi, se lucreaza pe 3G în zona ! :lol:
Asta este raspunul lor "stas", când întreaba clientu' de ce nu merge îi spui ca se lucreaza la 3G.


Asa da !


Multumesc foarte mult pentru tot si pentru mesaj. Am bagat la cap. O sa fac astazi niste poze detaliate la BTS cu camera digitala. Referitor la BTS, el fost pus in functiune in octombrie 2006. Eu am telefoane de prin 1998-1999 si aveam semnal de la Poeni. Dialogul era singurul cu semnal prin zona la acea data. Connexul a facut semnal prin 2002-2003.
Dar daca tot suntem la acest capitol, spune-mi care e treaba si cu antena de la Udupu (Teleorman), aflata la vreo 8-10 Km mai spre sud-vest. Ei spun ca e functionala de curand, dar pe harta arata semnal foarte slab in localitatea respectiva. Care este problema? Ma gandesc la faptul ca ar ajuta si aia ceva daca ar functiona la capacitate. Sau poate nu este actualizata harta cu semnalul pe site-ul lor. Multumesc mult inca o data si sper sa nu te superi ca am pus mai multe intrebari, dar am multe nedumeriri pe care cei de la companie nu mi le lamuresc! :notangel:

#65
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Am deplasat discutia într-un topic mai adaptat, aici

#66
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Băi fraților , eu cred că ăștia de la serviciul clienți date sunt pe dinafară de orice regulă! Depinde cu cine vorbesti! Unii nici nu stiu ca s-au inceput lucrarile la 3g-ul asta, altii bat campii, altii spun de antene 2g. Oricum, in concluzie nu prea stii ce sa mai crezi sau mai pe romaneste, nu-ti spun mai nimic. :naughty:

#67
kmeleonu3

kmeleonu3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.11.2009

 vio73, on 9th April 2011, 09:10, said:

Băi fraților , eu cred că ăștia de la serviciul clienți date sunt pe dinafară de orice regulă! Depinde cu cine vorbesti! Unii nici nu stiu ca s-au inceput lucrarile la 3g-ul asta, altii bat campii, altii spun de antene 2g. Oricum, in concluzie nu prea stii ce sa mai crezi sau mai pe romaneste, nu-ti spun mai nimic. :naughty:
Tu crezi ca cineva vrea sa zica ceva oficial despre chestia asta? In afara de cei de la tehnic, finance si alte dep. implicate  nimeni nu stie nimic sau nu are voie sa zica.

#68
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010

 kmeleonu3, on 9th April 2011, 15:54, said:

Tu crezi ca cineva vrea sa zica ceva oficial despre chestia asta? In afara de cei de la tehnic, finance si alte dep. implicate  nimeni nu stie nimic sau nu are voie sa zica.


Pai nu au dat anunt oficial sefii lor idioti? Dar eu a trebuit sa-i indrum pe unii de la serv. clienti unde sa citeasca si comunicatul din 8 decembrie, de care nici nu auzisera. Mare iti este gradina Doamne! :worthy:

#69
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010

 romanianjoker, on 1st April 2011, 21:35, said:

Special pentru nerabdatorul Vio73, o informatie obtinuta de la Huawei: swap-ul VA INCEPE pe 11 aprilie. Este vorba doar despre golden cluster

Pentru cei curiosi cum se lucreaza in timpul inlocuirii de echipamente, procedura este cam asa:
- Operatorul (ORO in cazul de fata) ordona producatorului de echipament (Huawei) un test inainte de swap, cu tester agreat de industrie (Diversity de la Swissqual sau QVoice de la Ascom, de exemplu). Acesta se va folosi ca referinta. Contine acoperirea si calitatea serviciilor, cu drop-uri, fail-uri, etc
- Apoi incep sa se schimbe echipamentele, site cu site sau cluster cu cluster (o zona cu site-uri)
Este operatie de cosmar dpdv logistic. Se lucreaza in 99 la suta din cazuri, doar noaptea, intr-un interval de cateva ore. Cei care lucreaza pe site-uri stau si 24 ore acolo. Acum este cald, dar iarna este ingrozitor, la minus 20, incercand sa montezi un cablu si antena la 30-100m inaltime, in plin camp sau varf de munte, de multe ori in coarda. Probabil vor fi doua ierni in proiectul asta. Foarte important pentru operator este ca utilizatorul obisnuit sa nu sesizeze schimbarea. Este loc de putine greseli.
- In timp ce se schimba, producatorul mai face teste pentru fiecare site in parte si eventual, corectii si tunning (reazimuteaza antene, schimba pozitii si inclinatii, etc)
- Se mai face un ultim test, pe baza caruia se preda zona catre operator. Se compara cu testul de la inceput. De obicei, producatorul promite castig de semnal, acoperire mai buna, etc. Acestea trebuie sa se vada in rezultatele testelor.

Barfa: Nu prea lucreaza angajati ai Orange la aceasta operatie, sunt mai mult observatori. Se lucreaza cu subcontractori romani ai lui Huawei. Surprinzator, chinezii nu sunt chiar atat de buni la engleza.  Sa vedeti acolo "lost in translation" :cursing: .


O sa revin daca este ceva notabil.


Sa intelegem ca de maine incepe distractia pe 900 mhz? Daca este asa, probabil vor da vreun comunicat oficial sau ceva. De-abia astept noutati! :coolspeak:

Edited by vio73, 10 April 2011 - 09:01.


#70
lucienuk

lucienuk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.04.2007
Normal ar fi sa faca cum am vazut la 3 (three) in UK. Sa anunte inceperea lucrarilor si sa specifice zonele in care se lucreaza si unde pot aparea probleme de semnal. Cei de la 3 aveau pe site acele informatii.

#71
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Până la această oră nu se prea confirmă ce a spus cu mai mult de o săptămână în urmă romanianjoker. Să nu se supere pe mine, dar dacă are detalii îl rog să nu ne lase în ceață. :rolleyes:

#72
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Ca sa se confirme ? Ca au început lucrarile ? :huh:

Nu vor posta un comunicat cu asa ceva !
De exemplu crezi ca au spus când precis s-au apucat de implementat EDGE-ul (2004) sau 3G-ul (în 2006) ?

Edited by Cosconor, 11 April 2011 - 18:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate